رزرو تور گردشگری از ایرانگرد

جاهای دیدنی شیراز؛ معرفی دیدنی های شیراز + عکس و آدرس

جاهای دیدنی شیراز

شیراز، شهر شعر و ادب، شهر طراوت بهارنارنج و شهر دیدنی‌هایی که طبیعت و تاریخ برایمان به یادگار گذاشته است. با ما همراه شوید تا سفری کوتاه به این شهر داشته باشیم و از جاهای دیدنی شیراز بگوییم. اگر تا آخر همراهی‌مان کنید، شما را برای خرید سوغاتی و اقامت در شیراز نیز راهنمایی خواهیم کرد.

معرفی جاهای دیدنی شیراز با آدرس

شیراز مرکز استان فارس، دومین شهر ادبی جان، سومین شهر مذهبی ایران و پنجمین شهر پرجمعیت کشور است که در جنوب غربی ایران و در منطقه کوهستانی زاگرس قرار دارد. شیراز را گنجینه‌ای از فرهنگ پارسی می‌دانند که شاعران بزرگی چون سعدی و حافظ را در آغوش کشیده است.

مردم شیراز به زبان فارسی و اغلب به لهجه شیرین شیرازی سخن می‌گویند. این شهر مرکز تجمع ایل قشقایی است که فرهنگی وسیع و جذاب دارند. کلانشهر شیراز در دوران صفاریان، بوییان و زندیان پایتخت ایران بوده و امروز نیز یکی از محبوب‌ترین شهرهای ایران با جاذبه‌های گردشگری فراوان است.

در آرامگاه‌های شعرا و مشاهیر، در باغ‌های ایرانی، در مکان‌های مذهبی و در آثار باستانی شیراز می‌توان عشق، تاریخ و توحید را از نزدیک لمس کرد.

آرامگاه های مشاهیر از مکان های دیدنی شیراز

شیراز شهر شعر و ادب است. شهری که می‌توان در کوچه‌های آن غزل خواند و عاشقی کرد. از مهمترین جاهای دیدنی شیراز نیز آرامگاه شعرا و مشاهیر در این شهر است.

1. حافظیه

حافظیه آرامگاه حافظ شیرازی، یکی از پرطرفدارترین شعرای پارسی زبان است که در باغی زیبا در شمال غربی شیراز قرار دارد. حافظ در قرن هشتم درگذشت و مقبره او به دستور کریم خان زند در قرن 12 به این مکان منتقل شد. از زیبایی‌های این مکان می‌توان یه اشعار کنده‌کاری شده بر روی سنگ‌های مرمر اشاره کرد. در محوطه حافظیه چای‌خانه‌ای وجود دارد که می‌توان دمی در آن استراحت کرد. اگر شب هنگام به حافظیه بروید می‌توانید از تماشای نورپردازی محوطه و آرامش حاکم بر مقبره لسان‌الغیب نیز لذت ببرید.

آدرس حافظیه: شیراز، میدان حافظیه، آرامگاه حافظ

دیدنی های شیراز

آرامگاه حافظ (عکس: جواد زینتی)

2. سعدیه

آرامگاه سعدی که در باغی پر از گل و سرسبز قرار دارد، در سال 1330 در مکانی که گفته می‌شود، خانقاه و محل عبادت سعدی بوده است، ساخته شد. سعدیه به شلوغی حافظیه نیست اما گردشگران بسیاری از آن دیدن کرده و بعد از بازدید در چای‌خانه زیرزمینی آن استراحت می‌کنند.

آدرس سعدیه: شیراز، انتهای خیابان بوستان، جنب باغ دلگشا

جاهای دیدنی شیراز

آرامگاه سعدی شیراز (عکس: محمد سعیدی)

3. آرامگاه کورش

یکی از مهمترین مشاهیر ایران زمین کوروش کبیر است و آرامگاه وی، بنایی است، ساخته شده با سنگ سفید مرمر که با قدمت بیش از 2هزار و 500 سال در میان دشت پاسارگاد می‌درخشد. این بنای ساده به دستور کوروش و در زمان حیاتش ساخته شده و جالب است که پس از  25 قرن هنوز سالم و پابرجاست.

آدرس آرامگاه کوروش: شهرستان پاسارگاد، بخش پاسارگاد، ضلع جنوبی میراث جهانی پاسارگاد

جاهای دیدنی شیراز

مقبره کوروش کبیر (عکس: محسن سعیدی‌فر)

4. آرامگاه خواجوی کرمانی

یکی دیگر از شعرای پرآوازه قرن هفتم و هشتم هجری قمری خواجوی کرمانی است که مقبره آن در کنار دروازه قرآن و در تنگه الله اکبر قرار دارد. این آرامگاه که در سال 1315 ساخته شد، معماری منحصر به فردی دارد که برای گردشگران جذاب است. در نزدیک مقبره سه غار وجود دارد که احتمالا مریدان خواجوی کرمانی در آن به عبادت می‌پرداختند. در این غارها همچنین نقش برجسته‌هایی مربوط به اساطیر ایرانی و وقایع تاریخی دیده می‌شود. در کنار مقبره مجسمه خواجوی کرمانی نیز ساخته شده است.

آدرس آرامگاه خواجوی کرمانی: شیراز، دامنه کوه صبوی، ابتدای جاده شیراز به اصفهان، تنگه الله اکبر

آرامگاه خواجوی کرمانی

آرامگاه خواجوی کرمانی شیراز (عکس: نادر احمدی)

جاهای دیدنی شیراز؛ باغ های تاریخی

از دیگر جاهای دیدنی شیراز می‌توان به باغ‌هایی تاریخی با معماری زیبای ایرانی اشاره کرد. برخی از مهمترین این باغ‌ها در شیراز در ادامه آمده است.

1. باغ ارم شیراز

باغ ارم پر است از بوته‌های گل سرخ و درختانی چون نخل، سرو، اقاقیا، افرا، بید و سروناز؛  بلندترین درختان سرو شیراز نیز در این باغ زیبا قرار دارند. در میان باغ، آب در حوض طویلی جاری است و تا کاخ قاجاری ادامه می‌یابد. این باغ زیبا که سرشار از حس زندگی می‌باشد، به عنوان میراث جهانی در سازمان یونسکو ثبت شده است.

آدرس باغ ارم: شیراز، بلوار ارم، میدان ارم، خیابان ارم، نزدیک مجموعه دانشگاه شیراز

مکان های دیدنی شیراز

باغ ارم (عکس: مصطفی دارایی)

2. باغ عفیف آباد

اگر می‌خواهید از تماشای یک عمارت زیبا با معماری ایرانی در دل باغی بزرگ از درختان نارنج و نخل و بوته‌های گل سرخ لذت ببرید، حتما به باغ غفیف آباد شیراز سر بزنید. در مجموعه‌ عفیف آباد علاوه بر لذت بردن از باغ می‌توانید در کاخ اصلی در مرکز باغ از ‌موزه‌ ادوات نظامی نیز دیدن کنید. باغ عفیف‌آباد در سال 1284 توسط میرزا علی‌محمد خان قوام‎الملک دوم بنا شده است و حدود 127 هزار مترمربع وسعت دارد.

آدرس باغ عفیف آباد: شیراز، انتهای خیابان عفیف آباد

جاهای دیدنی شیراز

عفیف آباد (عکس: حسین خسروی)

3. باغ دلگشا

از دیگر باغ‌های قدیمی و جاهای دیدنی شیراز می‌توان به باغ دلگشا اشاره کرد که در نزدیکی سعدیه قرار دارد. قدمت این باغ به دوره زندیه بازمی‌گردد و البته به سبک معماری ساسانیان ساخته شده است. باغ دلگشا پر است از درختان میوه و گل‌های رنگارنگ که گردشگران مخصوصا در فصل بهار از عطر بهارنارنج‌هایش سرمست می‌شوند. در این باغ عمارتی سه طبقه مربوط به دوران قاجار نیز وجود دارد که سقف چوبی، گچ‌بری‌ها و آینه‌کاری‌های آن بسیار دیدنی است.

آدرس باغ دلگشا: شیراز، محله سعدیه جنوبی، بلوار هفت تنان، خیابان نارنجستان

جاهای دیدنی شیراز

باغ دلگشا (عکس: ایرج افشاری)

4. باغ جهان نما

یکی دیگر از مکان های دیدنی شیراز باغ جهان نماست که می‌توان به خوبی در آن شکوه معماری، گچ بری و آیینه‌کاری دوران زندیه را مشاهده کرد. این باغ قدیمی در نزدیکی حافظیه قرار داشته و یک عمارت هشت ضلعی زیبا در میان درختان فراوان آن خودنمایی می‌کند. این عمارت دو طبقه، از چهار شاه نشین و چندین اتاق تشکیل شده است و نمایی آجری دارد.

آدرس باغ جهان‌نما: شیراز، ضلع شرقی خیابان حافظ (دروازه قرآن)، بالاتر از میدان حافظیه

دیدنی های شیراز

باغ جهان نما (عکس: \ویان دهقانی)

5. باغ نارنجستان قوام و خانه زینت الملک

همان طور که از نام باغ نارنجستان پیداست درختان نارنج رکن اصلی این باغ تماشایی اما کوچک هستند. ورودی عمارت مرکزی این باغ یا همان عمارت قوام، به شکل کاملا قرینه طراحی شده است. عمارت اتاق‌هایی با کاشی‌کاری‌های ظریف و پنجره‌هایی با شیشه‌های رنگی دارد که با تابلوهای منبت‌کاری‌شده تزئین شده‌اند. می‌توان در سقف اتاق‌ها نقاشی‌هایی به سبک اروپایی از جمله تصویر کلیساهای آلپ را مشاهده کرد. باغ نارنجستان قوام در سال 1335 هجری شمسی به دانشگاه شیراز اهدا شد.

در همسایگی خانه قوام و در ضلع غربی نارنجستان، عمارت باشکوه دیگری به اسم زینت‌الملک قرار دارد که قدمت آن نیز به دوره قاجار باز می‌گردد. عمارت زینت‌الملک در اصل اندرونی باغ نارنجستان بوده و به نام دختر صاحب‌ خانه است. این عمارت 20 اتاق دارد که با آینه‌کاری و تابلوهای نقاشی تزئین شده‌اند. طرح موزاییک کف اتاق‌ها شبیه به فرش‌های ایرانی است و روی سقف‌ها نیز نقاشی‌های زیبایی به چشم می‌خورد. عمارت دارای باغ‌هایی خصوصی است که مخصوصا در بهار و پاییز بسیار تماشایی هستند.

آدرس باغ نارنجستان و خانه زینت ‌الملوک: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند

جاهای دیدنی شیراز

نارنجستان قوام

6. باغ جنت

باغ جنت شیراز که به آن پارک جنت هم گفته می‌شود در دوره قاجار و در سال 1223 ساخته شد. این باغ از جمله مکان ‌های تفریحی شیراز به شمار می‌رود. وجود آبنماهای متعدد در میان درختان سر به فلک کشیده کاج و سرو این باغ را به یکی از مناطق طبیعی شیراز برای استراحت تبدیل کرده است. مکانی دنج و باصفا که می‌توان در آن اوقات خوشی را گذراند.

آدرس باغ جنت: شیراز، ابتدای ورودی غربی شیراز، بلوار امیرکبیر

اماکن مذهبی و تاریخی از دیدنی های شیراز

نمی‌شود به شیراز سفر کرد و به زیارت شاهچراغ نرفت. اماکن و مساجد تاریخی شیراز نیز برای مسافران بسیار جذاب هستند.

1. دروازه قرآن

یکی از معروف‌ترین دیدنی های شیراز دروازه قرآن است که دقیقا در ورودی شهر شیراز قرار دارد. این دروازه توسط عضدالدوله دیلمی ساخته شده و بر روی آن قرآنی قرار دادند به این نیت که مسافران با عبور از زیر آن به سلامت سفر کنند.

آدرس دروازه قرآن: شیراز، خیابان شیراز، ورودی شهر شیراز از سمت اصفهان

جاهای دیدنی شیراز

دروازه قرآن (عکس: محسن درویشی)

2. ارگ کریم خانی

یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز ارگ کریم خانی است که در قرن 18 میلادی توسط کریم‌خان زند ساخته شد. در گذشته از این بنای چهارگوش که چهار برج استوانه‌ای دارد، به‌عنوان زندان استفاده می‌شده است، اما امروزه بنایی زیباست که نظر بسیاری از گردشگران را به خود جلب می‌کند.

آدرس ارگ کریم خان: شیراز، شمال شرق میدان شهدا

جاهای دیدنی شیراز

ارگ کریم خانی (عکس: پاول)

3. بازار، حمام و مسجد وکیل

بازار وکیل، بازار اصلی شیراز و یکی از جذاب‌ترین مکان های دیدنی در شیراز است. تماشای این بازار هزارتو می‌تواند چند ساعت وقت از شما بگیرد اما دیدن حجره‌ها و چایخانه‌ها در دالان‌های قدیمی در کنار کاروانسراها و حمام‌های سنتی و خرید سوغات شیراز ارزش آن را دارد. ساختار چلیپایی و سقف‌های طاقی‌شکل بازار وکیل معماری دوره‌ی زندیه را نشان می‌دهد که هم شگفت انگیز است و هم باعث می‌شود بازار در تابستان‌ خنک‌تر و در زمستان گرم‌ باشد.

مکان های دیدنی شیراز

بازار وکیل (عکس: مهرداد ولی‌الهی)

در کنار بازار وکیل، مسجد وکیل قرار دارد که ورودی آن با کاشی‌های صورتی شیرازی آراسته شده است. معماری این مسجد شگفت‌انگیز است؛ برای مثال در شبستان مجموعه ستون‌های چهل‌وهشت‌تایی با نمای عمودی و اسلیمی‌ فضایی عجیب ایجاد کرده‌اند. همچنین محراب و منبر 14پله‌ای مسجد که از سنگ مرمری یکپارچه‌ ساخته شده، بسیار جالب توجه است.

در مجاورت مسجد، حمام وکیل با ستون‌های پیچ‌دار و سقفی گنبدی خودنمایی می‌کند. درون حمام مجسمه‌های مومی قرار داده شده‌اند که رسوم پیشینیان پس از استحمام در گرم‌خانه‌ها را نشان می‌دهند.

آدرس بازار، حمام و مسجد وکیل: شیراز، خیابان طالقانی

4. تخت جمشید

اگر می‌خواهید فرهنگ و تاریخ چند هزارساله ایران را از نزدیک لمس کنید، نباید بازدید از تخت جمشید شیراز را از دست بدهید. تخت جمشید یا پرسپولیس بیش از 2500 سال پیش، پایتخت باشکوه سلسله‌ هخامنشیان بوده است. با اینکه هجوم اسکندر آسیب زیادی به این منطقه تاریخی وارد کرد، اما هنوز هم می‌توان از بقایای آن نشانه‌هایی غیرقابل انکار از معماری و سیاست ایران باستان دید.

آدرس تخت جمشید: استان فارس، 10 کیلومتری شمال شهر مرودشت

جاهای دیدنی شیراز

تخت جمشید

5. نقش رستم و نقش رجب

در چند کیلومتری تخت جمشید می‌توانید از نقش رستم و نقش رجب بازدید کنید. نقش رستم چهار مقبره‌ بزرگ از چهار شاه هخامنشی است که روی صخره قرار گرفته‌اند و از هزاره دوم قبل از میلاد برای ایرانیان مقدس بوده است. کمی پایین‌تر از آن نیز چند حجاری و نقش‌‌برجسته وجود دارد که فتوحات شاهان ساسانی را نشان می‌دهد.

در فاصله پنج دقیقه از نقش رستم می‌توانید در نقش رجب نقش‌برجسته‌های بیشتری از دوره‌ ساسانیان را ببینید. نقش رجب مخصوصا برای گردشگران علاقمند به تاریخ و ایرانشناسی بسیار جذاب است.

6. بارگاه شاهچراغ

یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری شیراز بارگاه شاهچراغ آرامگاه دو تن از برادران امام رضا (ع) است. کاشی‌های آبی و آینه‌کاری‌های خیره‌کننده، این مقبره را به یکی از زیباترین عبادتگاه‌های شیراز تبدیل کرده است. در مجموعه‌ حرم ساختمان‌های دیگری وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به مسجد شهدا، بازار شاه‌چراغ، کتابخانه‌ مرکزی و موزه‌ آستان مقدس اشاره کرد.

آدرس آرامگاه شاهچراغ: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، خیابان احمدی

7. مسجد نصیرالملک

در نزدیکی شاهچراغ، یکی از زیباترین مساجد ایران، یعنی مسجد نصیرالملک قرار دارد. این مسجد که یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی شیراز است، متعلق به دوره‌ قاجار بوده و به خاطر ترکیب زیبای نور و رنگ در فضای مسجد، به آن مسجد صورتی می‌گویند. گفته می‌شود بهترین زمان برای تماشای مسجد بین ساعت ۹ تا ۱۱ صبح است که نور خورشید از شیشه‌های رنگی روی فرش‌های ایرانی و کاشی‌های صورتی مسجد می‌تابد و می‌توان رقص نور و رنگ را دید و عکاسی کرد.

آدرس مسجد نصیرالملک: شیراز، جنوب خیابان لطفعلی خان زند، نزدیک شاه چراغ، کوچه نصیر الملک

جاهای دیدنی شیراز

مسجد صورتی شیراز (عکس: احمد رمضانی)

8. مسجد جامع عتیق

مسجد جامع عتیق قدیمی‌ترین مسجد شیراز است که قدمت آن به دوران صفویه بازمی‌گردد. این مسجد که بر روی یک عبادتگاه بنا شده است، در روزهای جمعه میزبان تلاوت کنندگان قرآن مجید می‌باشد که بر طبق سنتی قدیمی به این مسجد تاریخی آمده و آنجا قرآن می‌خوانند. به همین خاطر به این مسجد، مسجد آدینه یا جمعه نیز گفته می‌شود.

آدرس مسجد جامع عتیق: شیراز، ضلع جنوب شرقی شاهچراغ

9. دریاچه مهارلو 

در نزدیکی شیراز دریاچه‌ای صورتی رنگ در روستای مهارلو قرار گرفته است که به دریاچه نمک شهرت دارد. دریاچه مهارلو شیراز دیدنی‌های بسیار دارد که یکی از آن‌ها وجود فلامینگوهایی است که در تابستان به دریاچه مهارلو کوچ می‌کنند. از تفریحات این دریاچه نیز می‌توان یه قایق سواری اشاره کزد.

آدرس دریاچه مهارلو: جنوب شرقی شیراز

از دیگر جاهای دیدنی شیراز می‌توان به آرامگاه شاه شجاع، آرامگاه سیبویه شیراز، آرامگاه شیخ روزبهان، آرامگاه سید تاج‌الدین غریب، مسجد مشیر، مسجد خان، کلیسای شمعون غیور، گهواره دید، باغ ملی، عمارت دیوانخانه شیراز، عمارت شاپوری، خانه فروغ‌الملک قوامی، سرای مشیر، بازار حاجی شیراز و موزه‌های شهر شیراز اشاره کرد. همچنین بازدید از جاذبه‌های طبیعی اطراف شهر مانند چشمه شش پیر، تنگ بستانک، غار شاپور، آبشار مارگون، تنگ تیزاب، تنگ براق و… برای دوست‌داران طبیعت بسیار دلنشین خواهد بود.

 بهترین فصل سفر به شیراز

با توجه به اینکه شیراز هوای معتدلی دارد، در هر زمانی از سال که به این شهر سفر کنید، بازدید از جاهای دیدنی شیراز برایتان لذت بخش خواهد بود، اما تجربه نشان داده است که بهترین زمان سفر به شیراز ماه اردیبهشت است. در این ماه شهر به اندازه نوروز شلوغ نیست و هوا نیز گرم نشده است؛ شکوفه‌های بهار نارنج در خیابان‌ها خود نمایی می‌کنند و گل‌های محمدی شما را از عطر خود سرمست خواهند کرد. چقدر بهتر که در 15 اردیبهشت، یعنی روز شیراز در این شهر باشید تا بتوانید در جشنواره‌ها و مراسمی که به این منظور در شهر برپاست، شرکت نمایید.

البته اگر قصد دارید سفر ارزانتری به شیراز داشته باشید، بهتر است فصلی غیر از بهار را برای سفر به این شهر زیبا انتخاب کنید. در این صورت فصل پاییز را به شما پیشنهاد می‌کنیم. اگر در پاییز به شیراز بروید، نه تنها هزینه اقامت کمتری پرداخت خواهید کرد، بلکه می‌توانید چهره رویایی شیراز در خزان را ببینید. مطمئنا قدم زدن در باغ­ها و خیابان­های شیراز در فصل رنگارنگ پاییز بسیار جذاب خواهد بود.

سوغات شیراز چیست و از کجا بخریم؟

در ادامه این مطلب از سری مطلب معرفی شهر و روستا بیایید به سراغ سوغات شیراز برویم. مسقطی شیرازی، کلوچه شیرازی، یوخه، بادام سوخته و نان فسا از جمله شیرین‌ترین سوغات شیراز هستند که بهترین آنها را می‌توانید در فروشگاه‌های بازار وکیل بیابید.

سوغات شیراز

مسقطی و کلوچه شیرازی

در کنار شیرینی‌هایی که در بالا اشاره شد، یادتان باشد شیراز شهر گل و گیاه است و تولید عرقیجات در این شهر رواج زیادی دارد، پس می‌توانید بهترین عرقیجات مثل عرق بهار نارنج، عرق نسترن، عرق بیدمشک و گلاب را از شیراز خریداری نمایید. خرید آبلیو و آبغوره شیرازی را نیز از یاد نبرید. برای خرید عرقیجات خوب می‌توانید به خیابان پشت ارگ کریم خانی یا سه راه احمدی بروید.

همچنین در شیراز می‌توان صنایع دستی زیبایی پیدا کرد. برای مثال گبه شیراز بسیار معروف است، یا می‌شود زیر اندازهای نمدی، گلیم و قالی‌های زیبایی در بازار وکیل خریداری نمود. آثار قلم‌زنی، منبت‌کاری، خاتم‌کاری، نقره‌کاری، مینیاتور، شیشه‌گری و ظروف سرامیکی از دیگر صنایع دستی هستند که در شیراز بهترین آنها را می‌توانید در بازار وکیل یا مغازه‌های نزدیک به حافظیه بیابید.

گبه سوغاتی شیراز

گبه

 هتل ها و اقامتگاه های شیراز

از آنجا که شیراز یک شهر توریستی است، اقامتگاه‌ها و هتل‌های زیادی دارد؛ از هتل های پنج ستاره گران قیمت گرفته تا اقامتگاه‌های ارزان‌تر و مقرون به صرفه.

از بهترین هتل‌های شیراز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هتل چمران: هتلی پنج ستاره، لوکس و مدرن که دور از ازدحام شهر و در منطقه قصرالدشت قرار دارد.
  • هتل هما: این هتل پنج ستاره در یکی از زیباترین باغ‌های شیراز قرار داشته و از موقعیت مکانی خوبی برخوردار است.
  • هتل پارسه: هتل چهار ستاره پارسه در نزدیکی مجموعه زندیه قرار دارد.
  • هتل ارم: هتل سه ستاره ارم نیز امکانات مناسبی داشته و به مجموعه زندیه نزدیک است.

درختان نارنج و سروهای سر به فلک کشیده در باغ‌های ایرانی، شکوه تاریخ در تخت جمشید، عمارت‌های ایرانی خوش آب و رنگ، ترکیب معنویت و زیبایی در مساجد قدیمی و… همگی از دیدنی های شیراز هستند که این شهر با آنها از مهمانانش پذیرایی می‌کند. علاوه‌بر این شیراز یکی از شهرهایی است که آیین‌های سنتی مثل جشن چهارشنبه سوری، مراسم شب یلدا و … را به زیبایی هرچه بیشتر انجام می‌دهد. اگر شما نیز در میان جاهای دیدنی شیراز، مکانی را می‌شناسید که شما را شگفت‌زده کرده است، آن را به ما و همراهان ایرانگرد معرفی کنید.

امتیاز ۴.۸۳ از ۵ – ۲ رای
spinner در حال ثبت رای

۱ یک نظر

  1. مارال پاسخ

    انقدر از دیدنی‌های شیراز تعریف کردند که این دفعه تصمیم گرفتم به این شهر سفر کنم تا از نزدیک همه جا را ببینم.
    من به شیراز سفر کردم و فکر نمی‌کنم هیچ‌جا قشنگ‌تر از این شهر باشه، اگر رفتید به حافظیه حتماً سر بزنید. جایی که آرامگاه شاعر مهم کشورمون حافظ هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رزرو تور گردشگری از ایرانگرد