ورود / ثبت نام
0 از 5
/ 0 امتیاز

مسجد نصیرالملک، جلوه ای از رنگ و نور در شیراز

تا به حال نام مسجد صورتی را شنیده‌اید؟ مسجد صورتی توصیفی است از مسجد نصیرالملک شیراز که می‌توان در آن زیباترین بازی نور و رنگ را در کنار کاشی‌های صورتی تماشا کرد. اگر می‌خواهید بیشتر در مورد مسجد نصیر الملک، تاریخچه آن و اینکه در کجای شیراز قرار دارد بدانید همراه ما باشید.

تاریخچه مسجد نصیرالملک شیراز

مسجد نصیرالملک در دوره قاجار یعنی در سال 1255 هجری شمسی به دستور میرزا حسن علی خان ملقب به نصیرالملک، یکی از ثروتمندان و سرشناسان شهر شیراز ساخته شد. او که حاکم فارس بود بخش زیادی از اموال خود را صرف امور خیریه کرد و امروز نیز نوادگان میرزا حسن علی خان درآمد حاصل از این مسجد را صرف امور خیریه می‌کنند.

مسجد صورتی طی 12 سال توسط حاج محمد حسن معمار و میرزا رضا کاشی‌گر ساخته شد و بعد از اتمام ساخت آن استاد حاج میرزا شیشه‌های رنگی معروف مسجد را طراحی و نصب کرد تا زیبایی بی‌نظیر این بنای عرفانی را تکمیل کند. این مسجد در سی‌ام خرداد ماه سال 1358 به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید.

ساختمان و کاشی کاری مسجد نصیر الملک

ساختمان مسجد شامل صحن اصلی، ایوان شمالی و جنوبی و شبستان‌هاست. هر کدام از این بخش‌ها زیبایی خاص خود را دارند، پس بیایید در ادامه با ساختمان مسجد نصیر الملک شیراز بیشتر آشنا شویم.

  • صحن اصلی مسجد: با ورود به مسجد وارد یک راهرو یا دالان می‌شوید. اولین چیزی که به چشمتان می‌آید،ساختمان مسجد نصیر الملک شیراز تابلویی از کاشی است که شعری از سعدی و نام معمار مسجد روی آن نوشته شده است. با عبور از این دالان 20 متری وارد حیاط بزرگ یا صحن اصلی مسجد می‌شوید. حیاط دارای یک حوض است که رو به ایوان مسجد قرار داشته و چهار گوشه آن با کاشی‌های رنگی تزئین شده است.
  • ایوان شمالی و جنوبی: مسجد دارای دو ایوان است. ایوان شمالی که از ایوان جنوبی زیباتر است، در سه طرف دارای سه نیم طاق بوده و از طرف چهارم به صحن مسجد راه دارد. بر دیوارهای طاق میانی که به طاق مروارید معروف است، تعدادی حدیث و آیه‌هایی از قرآن به چشم می‌خورد. سقف چهار غرفه ایوان نیز با کاشی‌های رنگی تزئین شده است. ایوان جنوبی که به منظور قرینه سازی با ایوان شمالی ساخته شده است، دو گلدسته دارد و با ایجاد یک نیم هشت در بدنه جنوبی حیاط و فرورفتگی کم عمق، زیبایی خاص خود را دارد. کم عمقی این ایوان به دلیل قناسی زمین و ویژگی‌های معماری برای متصل کردن امامزاده، مسجد و چاه آب است.
  • شبستان غربی: شبستان غربی مسجد از شبستان شرقی آن زیباتر است و طاق آن روی 12 ستون با طرح مارپیچ به نیت 12 امام قرار دارد. سقف شبستان با کاشی کاری زیبا و نقش‌هایی از گل و بته و نقوش اسلیمی تزئین شده و آیات قران نیز آن را مزین کرده است. پوشش دیوارها عمدتا آجر است که با کاشی از یکنواختی درآمده است. در انتهای شبستان نیز یک محراب فوق‌العاده قرار دارد. این شبستان با هفت در چوبی با شیشه‌های رنگارنگ به صحن مسجد مرتبط است و رقص نور هنگام عبور از شیشه‌های رنگی آن فضایی بسیار زیبا ایجاد می‌کند. تزئینات این شبستان تابستانه از مسجد مشیر شیراز و مسجد وکیل الهام گرفته شده است.
  • شبستان شرقی: شبستان شرقی مسجد نصیرالملک نیز سقفی کاشیکاری شده دارد که روی هفت ستون بدون شیار آن قرار گرفته است. این شبستان دری دارد که آن را به یک چاه آب معروف به چاه گاو یا گاورو متصل می‌کند. جهت این شبستان که یک شبستان زمستانی است به سمت قبله بوده و در جلوی آن یک ایوان با عرض 6 متر قرار دارد.

توصیه می‌کنیم برای اینکه بتوانید تابش نور روی شیشه‌های رنگی مسجد را تماشا کرده و عکس‌های زیبایی بگیرد تا قبل از ساعت 10 صبح خود را به مسجد صورتی شیراز برسانید. برخی معتقدند این تابش نور در فصل پاییز و زمستان زیباتر است. در هر صورت در اولین فرصت که به شهر بهار نارنج سفر کردید، دیدن از طاق‌های بلند و رقص نورهای رنگی بر کاشی‌های زیبای مسجد نصیرالملک را از دست ندهید. در پایان فراموش نکنید اگر اطلاعات دیگری در مورد مسجد نصیر الملک دارید آن را با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

مسجد

مسجد نصیرالملک کجاست؟

شیراز، محله گود عریان، جنوب خیابان لطفعلی خان زند
برای نمایش در گوگل مپ روی نقشه بزنید.

پیشنهاد ما: الان سفر کنید.

الان زمان مناسبی برای سفر به مسجد نصیرالملک است. فروردین، اردیبهشت، خرداد، مهر، آبان و آذر زمان مناسبی برای سفر به این منطقه می‌باشد.
0 از ۵ / 0 امتیاز

تورها و تجربه‌های مسجد نصیرالملک

متاسفانه توری برای مسجد نصیرالملک پیدا نکردیم:(

بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

رزرو ویلا و اقامتگاه در مسجد نصیرالملک

متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^

با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

نقد و بررسی

نقد و بررسی مسجد نصیرالملک
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد

پرسش و پاسخ

پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟