ورود / ثبت نام

تنگه براقکجاست؟ معرفی، آدرس، امکانات + عکس

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید

از آبشار، دشت، جنگل و دریا که بگذریم یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی که بسیار شگفت‌انگیز و جذاب هستند تنگه‌ها و دره‌های پدید آمده درگوشه و کنار طبیعت هستند. گاهی اوقات زیبایی و دلفریبی این تنگه‌ها از آبشارها و دیگر جاذبه‌های طبیعی بیشتر می‌شود. اکنون ما می‌خواهیم شما را با یکی از این تنگه‌ها به نام تنگ براق که در استان فارس قرار دارد آشنا کنیم. قطعا پس از خواندن این مقاله کوله‌بار سفر را می‌بندید و راهی این تنگه می‌شوید.

فهرست مطلب:

شگفتی های تنگ براق و امکانات رفاهی آن

تنگه براق در روستایی به همین نام قرار دارد. امکانات رفاهی این منطقه، آثار تاریخی و جاذبه‌های طبیعی فراوانی که دارد آن را به یکی از نقاط گردشگری استان فارس تبدیل کرده است. این تنگه مشهورترین و زیباترین جاذبه طبیعی این روستا به حساب می‌آید.

تنگه براق دره‌ای پرآب میان انبوهی از درختان سر به فلک کشیده، چشمه‌ها و رودخانه‌های خروشان، غارهای زیبا، آبچک‌ها و ستون‌های معلق آهکی و... واقع شده است. این تنگه در اثر شکافی که بین دو کوه ایجاد شده به وجود آمده  و در اثر این شکاف دیوارهایی عمودی با پهنای 40 متر و ارتفاع 100 متر ایجاد کرده است که آبی زلال از میان این دو صخره عبور می‌کند. جاذبه‌ها و شگفتی‌های این دره عبارتند از:

 1. رودخانه تنگه براق: این رودخانه که از چشمه‌های پلنگان سرچشمه می‌گیرد اصلی‌ترین جاذبه دیدنی این منطقه به حساب می‌آید. رودخانه از بین تنگه عبور می‌کند و نهایتا به رود کر می‌ریزد.
 2. غار آهکی: روی دیوار یکی از صخره‌های به وجود آمده یک غار دیده می‌شود که منشا آهکی دارد، آب از سقف آن قطره قطره به پایین می‌ریزد و کف و دیواره‌هایش از خزه پوشیده شده است. این غار خود به تنهایی یکی از شگفتی‌های تنگه براق به حساب می‌آید.
 3. آبشار براق: آبی که از پشت سد درودزن آمده و از میان تنگه عبور می‌کند، پس از برخورد به دیواره‌های صخره و همراه با آب بالادست به سمت پایین سرازیر می‌شود و آبشاری زیبا را پدید می‌آورد. اگر چه این آبشار یکی از زیباترین آبشارهای ایران نیست اما بازدید از آن را از دست ندهید.
 4. حوضچه‌های اطراف آبشار: آبی که از آبشار به سمت پایین جاری می‌شود باعث تشکیل حوضچه‌های کوچک و بزرگی می‌شود که آبتنی در آنها بسیار لذت بخش خواهد بود. اطراف این حوضچه‌ها مکان اصلی اطراق مسافران است.
 5. سنگ نوشته تاریخی: علاوه‌بر این دیدنی‌های طبیعی یک سنگ نوشته‌ی باستانی به خط پهلوی ساسانی در آنجا به یادگار مانده است و روی این سنگ تاریخی توضیحاتی در مورد شاپور اول پادشاه ساسانی و توانایی تیراندازی وی نوشته شده است.

امکانات رفاهی برای مسافران

متاسفانه امکانات رفاهی تنگ براق خیلی چشمگیر و متنوع نیستند. توجه داشته باشید که در نزدیک به تنگه براق باغ با سکوهای بتنی و سرویس بهداشتی جهت رفاه حال مسافران ساخته شده است؛ اما امکاناتی بیشتر اعم از رستوران، سوپر و... وجود ندارد و شما باید کلیه وسایل لازم مانند مواد غذایی، آب آشامیدنی و... را همراه خود ببرید. در حوضچه‌های پایین آبشارهای این تنگه تفریحاتی مانند ماهیگیری، قایق‌سواری، شنا و... را می‌توانید تجربه کنید.

تنگ براق کجاست؟

اکنون بریم ببینیم تنگ براق کجاست. تنگه براق در استان فارس، 80 کیلومتری جنوب غربی اقلید، نزدیک به شهرستان سده و در روستایی به نام براق واقع شده است. این روستای دیدنی از سمت شمال به شهرستان‌ آباده، از سمت شرق به خرم‌بید، از سمت جنوب به شهرستان‌های مرودشت و سپیدان و از سمت غرب به زمین‌های استان کهگیلویه و بویر احمد محدود می‌شود.


قابل ذکر است که فاصله یاسوج تا تنگ براق هم حدود 85 کیلومتر است. براق روستایی زیبا است که در دامنه‌ی کوه قرار دارد و خانه‌هایش از چوب و سنگ ساخته شده‌اند. برای رسیدن به این تنگه دو مسیر برای انتخاب دارید:

 • مسیر اول: ابتدا به شیراز، سپس شهرستان اقلید و نهایتا به سده بروید. پس از طی 20 کیلومتر به روستای براق و تنگه براق خواهید رسید. در این مسیر می‌توانید از جاهای دیدنی شیراز نیز بازدید کنید.
 • مسیر دوم: اگر می‌خواهید از سمت یاسوج به این منطقه بروید، باید از شهر یاسوج به سمت جاده یاسوج به سپیدان حرکت کنید. پس از پشت سر گذاشتن 70 کیلومتر به روستا و تنگه براق خواهید رسید.

چه زمانی به تنگ براق برویم؟

روستای سرسبز و دیدنی براق در فاصله یک هزار و 940 متری از سطح دریا و در یک منطقه کوهستانی قرار دارد. به همین خاطر این منطقه دارای آب و هوای معتدل و خنک کوهستانی است. براق در بهار و تابستان آب‌وهوایی معتدل و در پاییز و زمستان‌ هوای سردی دارد.

این منطقه در تمام فصول دیدنی و شگفت‌انگیز خواهد بود؛ اما اگر می‌خواهید در آب و هوایی معتدل و بدون بارش از تنگه دیدن کنید و ساعت‌ها در این منطقه بمانید باید در فصل تابستان به تنگ براق بروید. به ویژه اگر قصد اقامت در فضای اطراف تنگه را دارید فقط باید در تابستان به این منطقه بروید، زیرا حتی در تابستان هم شب‌های خنکی را در آنجا تجربه خواهید کرد.

دیدنی های نزدیک به تنگ براق

دیدنی‌های براق تنها به تنگه محدود نمی‌شود. در سفر به این منطقه اگر فرصت کافی دارید از دیگر دیدنی‌های نزدیک به آنجا نیز دیدن کنید. در ادامه برخی از این مکان‌های دیدنی را به شما معرفی خواهیم کرد:

 • دریاچه ملاصدرا: یکی از دیدنی‌های نزدیک به تنگه براق دریاچه ملاصدار است. این دریاچه در کنار 11 هزار هکتار زمین بادام اطرافش چشم‌انداز و منظره‌ای دلفریب دارد. دریاچه ملاصدرا تا براق 10 کیلومتر فاصله دارد.
 • روستای براق: پس از اینکه از تنگه دیدن کردید خوب است سری به روستا بزنید و از بافت قدیمی و تاریخی این منطقه دیدن کنید.

روستای شیرین و فرهاد، امامزاده عبدالرحمن، روستای محمد آباد، امامزاده سید محمد، چشمه‌های پالنگان، رودخانه‌ی کر، باتلاق گوربهرام و... از دیگر دیدنی‌های نزدیک به این تنگه هستند.

نکات مهم در سفر به تنگ براق

در پایان قصد داریم نکاتی را به شما بگوییم که در سفر به تنگه براق باید به آنها توجه داشته باشید. این نکات تجربه افرادی است که قبلا به این منطقه سفر کرده‌اند:

 • اگر قصد اقامت در همان منطقه و کمپینگ را دارید باید وسایلی مانند چادر مسافرتی، پتو، کیسه خواب، پاوربانک، کیسه زباله و... را همراه خود ببرید.
 • همراه داشتن وسایلی مانند کلاه، عینک آفتابی، کرم ضدآفتاب، لباس اضافه برای آبتنی و... را فراموش نکنید. بهتر است یک چک لیست سفر تهیه کنید تا وسیله‌ای را از قلم نیندازید.
 • نکته مهمی که باید بدانید این است که اگرچه عمق دریاچه در برخی نقاط به 10 متر هم می‌رسد، ولی هرگز از ارتفاعات بالا به سمت دریاچه شیرجه نزنید، زیرا وجود سنگ‌ها و صخره‌های زیر آب تا کنون موجب مرگ چندین نفر شده است.
 • در هر فصلی از سال که به این منطقه سفر می‌کنید حتما یک لباس گرم همراه خود ببرید.
 • توجه داشته باشید که در فصل زمستان امکان کمپ زدن در منطقه وجود ندارد، بلکه فقط می‌توانید برای دقایقی از تنگه و آبشار آن دیدن کنید و به محل اقامت بازگردید.
 • اگر می‌خواهید شب را در اطراف تنگه به صبح برسانید حتما به صورت گروهی به این منطقه سفر کنید.
 • از روشن کردن آتش‌های بزرگ خودداری کنید و در صورتی که آتشی روشن کردید از خاموش شدن کامل آن اطمینان حاصل کنید؛ زیرا حتی جرقه‌ای کوچک هم می‌تواند هکتارها زمین سبز را به آتش بکشاند.
 • حتما قبل از سفر به این منطقه باد چرخ‌های ماشین خود را تنظیم و باک بنزین را پر کنید.

اقامت در سفر به براق

اجاره ویلا در این منطقه امکان‌پذیر نیست. در این منطقه هیچ خانه یا اقامتگاهی برای اجاره وجود ندارد. بنابراین شما باید یا شب را تا صبح در چادر بگذارنید یا اینکه پس از گشت و گذار در روستای براق برای اقامت به شهرهای اطراف بازگردید. اما این نکته را به یاد داشته باشید که اگر می‌خواهید اقامت به صورت کمپینگ داشته باشید باید کلیه وسایل مورد نیاز اعم از مواد غذایی، چادر، کیسه خواب، پیک نیک، پتو و... را همراه خود ببرید. همچنین بدانید که فصل‌های پاییز و زمستان و حتی ماه اول فصل بهار مناسب برای کمپ و اقامت در فضای باز نیستند.

با جاذبه‌ای بی‌نظیر در استان فارس آشنا شدید و اکنون می‌دانید که تنگ براق کجاست و چه دیدنی‌هایی دارد. به شما توصیه می‌کنیم که پس از گشت و گذار در طبیعت براق به سمت مغازه‌های محلی بروید و خرید صنایع دستی، لبنیات و محصولات تازه را از دست ندهید. اگر شما هم تجربه‌ یا نظری در مورد سفر به این منطقه و اقامت در آنجا دارید لطفا آن را با ما و دیگر مخاطبان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

تنگه
اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید
تورهای تنگه براق
متاسفانه توری برای تنگه براق پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

مجری تور هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
ویلا، آپارتمان و هتل های تنگه براق و اطراف آن
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

صاحب اقامتگاه هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
نقد و بررسی
نقد و بررسی تنگه براق
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟