ورود / ثبت نام

مرودشت کجاست؟ راهنمای سفر (1401) به شکوه تمدن ۲۵۰۰ ساله

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید

استان تاریخی فارس یکی از پرجاذبه‌ترین استان‌ها در ایران است که در گوشه‌وکنار آن می‌توانید جاهای دیدنی طبیعی و تاریخی زیادی را مشاهده کنید. این بار می‌خواهیم سری به یکی از شهرهای بی‌نظیری بزنیم که مهم‌ترین جاذبه تاریخی‌اش یعنی تخت‌جمشید، هر ساله تعداد زیادی از مسافران را از سراسر جهان به سمت خود فرا می‌خواند. در این سفر می‌خواهیم به مرودشت برویم. شهری در جوار شیراز که البته به اندازه آن شناخته شده نیست. در این سفر با ما همراه شوید.

فهرست مطالب:

مرودشت کجاست؟

مرودشت دومین شهر بزرگ استان فارس بعد از شیراز است. این شهر که از لحاظ جغرافیایی تقریبا در مرکز قرار دارد، از شمال با شهرستان‌های خرمبید و اقلید، از غرب شهرستان سپیدان، از جنوب با شیراز و از شرق با شهرستان‌های ارسنجان و بوانات همسایه است.

اقلیم جغرافیایی این شهر تاریخی از بخش‌های شمالی با سرچشمه رود کر تا محل سد درودزن آب‌وهوایی کوهستانی دارد. در قسمت جنوبی و جنوب شرقی در همسایگی سد درودزن تا دریاچه بختگان آب‌وهوای متعادل با دشت‌های سرسبز را احساس خواهید کرد.

در بخش کوهستانی، کوه حسین، کوه بید سندل، کوه قلعه، کوه قلعه شکسته از مهم‌ترین کوه‌های این منطقه به‌ شمار می‌روند. از جمله مهم‌ترین رودخانه‌ها هم می‌توان به رودخانه سیوند و کر اشاره کرد. در دشت‌های و جنگل‌های اطراف هم می‌توانید جنگل‌های بلوط را تماشا کنید. درختانی مثل بنه، بادام کوهی، ارژن، زالزالک، انجیر کوهی، آلوچه وحشی و نیز گیاهان دارویی مثل آویشن، جاشیر، ریواس، کما، گون، موسیر، بلهر، لپو، لاله واژگون، بومادران، کنگر، خارشتر، خار زرد، اسپند از پوشش گیاهی این شهر محسوب می‌شود.

چرا از مرودشت بازدید کنیم؟

اگر اهل گشت‌وگذارهای تاریخی یا طبیعی باشید، بدون شک یک مقصد عالی برای شما، مرودشت است‌ شهری با ترکیب طبیعت زاگرس و تاریخ چند هزار ساله که جذابیت‌های زیادی را در دل خود جای داده است. بیایید با هم سری به جاهای دیدنی مرودشت بزنیم و آن‌ها را بهتر بشناسیم. به‌طور کلی می‌توان جاذبه‌های این شهر را به تاریخی و طبیعی تقسیم کرد. ابتدا گشتی در جاذبه‌های تاریخی می‌زنیم و سپس به سراغ جاذبه‌های طبیعی خواهیم رفت.

جاهای دیدنی مرودشت

بدون شک یک دلیل سفر به شیراز برای دیدن جاذبه‌هایی مثل تخت جمشید، نقش رستم و پاسارگاد است. جاذبه‌هایی که با فاصله از شیراز و در شهر مرودشت قرار دارند. پس ابتدا خود را برای سفر در دل تاریخ و تمدن آماده کنید تا پس از آن به زمان حال و جنگل‌های زاگرس بازگردیم.

 • تخت جمشید: باشکوه ترین جاذبه تاریخی این شهر و یکی از شگفت‌انگیزترین نشانه‌های تمدن چند هزار ساله ایران را می‌توان در تخت جمشید دید. این مجموعه شکوهی از تمدن پادشاهان ایران باستان را به رخ می‌کشد و سازه‌های سنگی آن را می‌توانید در شکل عمارت‌های بزرگ ببینید که روزگاری محل حکومت پادشاهان هخامنشی بود. در حال حاضر از این مجموعه ستون‌ها، سر ستون‌ها، کتیبه‌ها، نقش برجسته‌ها، کاخ‌ها و دروازه‌های عظیمی به جا مانده است. تخت جمشید که در لاتین به پرسپولیس شناخته می‌شود، در زمان داریوش اول سنگ بنای اولیه آن گذاشته شد و تکمیل آن ۱۲۰ سال طول کشید. مجموعه دارای بخش‌های مختلف است که بازدید آن چندین ساعت زمان می‌برد و یک برنامه نیم روزه باید برای آن در نظر بگیرید. 
تخت جمشید (عکس: کامران)
 • مجموعه پاسارگاد: مجموعه پاسارگاد در شیراز، از جمله آثاری‌ است که قدمت آن به دوران هخامنشیان می‌رسد. دشت وسیعی که در یک منطقه خوش‌آب‌وهوا قرار دارد و مهم‌ترین اثر آن مقبره کوروش هخامنشی‌ است. از سایر بناهای مجموعه  می‌توان به کاخ‌های سلطنتی، باغ‌ شاهی و آبراهه‌ها، برج سنگی، تل تخت، محوطه مقدس، کاروانسرای مظفری و مسجد اتابکی اشاره کرد. این مجموعه باستانی اولین پایتخت هخامنشیان به‌شمار می‌رود؛ پایتختی با ۱۶۰ هکتار که در دل دشت بزرگی قرار گرفته بود. این شهر باستانی در سال ۱۳۸۳ به‌عنوان پنجمین اثر ایرانی در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.
 • نقش رجب: از دیگر جذابیت‌های باستانی این شهر می‌توان به نقش رجب اشاره کرد. این مجموعه نزدیک به تخت جمشید و نقش رستم قرار دارد و شامل چهار سنگ‌نگاره می‌شود. نقش رجب از جمله باشکوه‌ترین آثار دوران ساسانیان به‌شمار می‌رود که داستان‌های مختلفی از جمله تاج‌گذاری پادشاهان ساسانی را بازگو می‌کند.
 • نقش رستم: این اثر تاریخی شامل نقوش برجسته و همچنین چند آرامگاه است. مجموعه‌ای از نقش برجسته‌های صخره‌ای‌ که تاج‌گذاری و بر تخت نشستن اردشیر بابکان و پیروزی شاپور اول بر امپراتوری پر قدرت رم را نشان می‌دهد. در داخل آن هم آرامگاه پادشاهان هخامنشی از جمله داریوش کبیر، خشایار شاه و داریوش دوم است. گرچه هیچ راه ورودی به داخل آرامگاه‌ها وجود ندارد و قابل بازدید نیستند.
 • شهر تاریخی استخر: استان فارس اصلی‌ترین پایتخت هخامنشیان به‌شمار می‌رفته است و در نتیجه شهرهای تاریخی زیادی در آن وجود دارد. یکی از مهم‌ترین آن‌ها استخر نام دارد. شهر تاریخی استخر در زمان خود یکی از آبادترین و باشکوه‌ترین شهرهای ایران به‌شمار می‌رفته است. اما پس از افول پادشاهان باستان، به‌طور کامل تخریب شد و در حال حاضر یک دروازه سنگی، چند ستون و چند دیوار سنگی از آن باقی‌ مانده است.
 • مقبره کمبوجیه (زندان سلیمان): این شهر باستانی آثار زیادی را در دل خود جای داده، گرچه از شکوه برخی از آن‌ها چیز زیادی باقی نمانده است. از میان این آثار می‌توان به مقبره کمبوجیه یا زندان سلیمان اشاره کرد که در‌حال‌حاضر یک دیوار با سنگ‌های سفید و حفره‌هایی شبیه به پنجره، خود را نشان می‌دهد. این بنا در زمان ساخت یک شاهکار معماری به‌شمار می‌رفته‌است تا جایی که داریوش مشابه آن را در نقش رستم بنا کرد و آن بنا به کعبه زرتشت معروف است. این اثر تاریخی را در فهرست میراث جهانی یونسکو با نام بنای زندان به ثبت رساندند.
 • قلعه استخر: قلعه استخر در بخش شمالی شهر و در بخش جلگه‌ای آن قرار دارد. قلعه استخر در دوران دیلمیان ساخته شده و در حال حاضر بقایایی از آن باقی مانده است. در گذشته یک استخر بزرگ و پرآب در وسط قلعه بوده و در حال حاضر در کنار بقایای آن چند درخت سرو چند صد ساله دیده می‌شود. نکته جالب در مورد این بنا وجود چاه سنگی با عمق ۶۰ متر است که در وسط بنا قرار دارد و به‌تازگی کشف شده است.
 • پل خان: از دوران باستان که جلوتر بیاییم، بناهایی را می‌بینیم در این شهر که نشانه‌هایی از دوران‌های تاریخی مختلف هستند. از جمله این بناها می‌توان به پل خان اشاره کرد؛ پلی تاریخی که در دوران صفویه روی رودخانه کر ساخته شده است. این پل ۵ دهانه دارد و با طول ۱۰۰ متر، عرض ۵ متر بنایی و ارتفاع ۱۳ متر از سنگ و ساروج بنا شده است. مشابه این پل را می‌توان در این شهر به‌وفور دید که از جمله آنها می‌توان به پل بیدگل در بخش درودزن، پل تاریخی استخر در دهستان نقش رستم و متعلق به دوران ساسانی، پل سیوند در روستای سیوند و متعلق به دوران ساسانیان و اشکانیان و پل بند امیر واقع در روستای بند امیر، اشاره کرد.
نقش رستم (عکس: محمدرسول رفعت‌پناه)

دیدنی‌های اطراف مرودشت

از دیگر آثار تاریخی این شهر باستانی که آثار زیادی از دوران هخامنشیان و ساسانیان در دل خود جای داده است می‌توان به بناهای زیر اشاره کرد:

 • غار اشکفت گاوی
 • روستا و پل بند امیر
 • کعبه زرتشت
 • تل باکون
 • کاروانسرای قوام آباد
 • تل شقا

این شهر شگفت‌انگیز از دیدنی‌های طبیعی هم چیزی کم ندارد و می‌توانید برای یک طبیعت‌گردی حسابی روی آن حساب کنید. از جمله جاهای دیدنی طبیعی در این شهر می‌توان به مقاصد زیر اشاره کرد:

 • بهشت گمشده یا تنگ بستانک
 • آبشار دشتک
 • سد درودزن
 • تفرجگاه تیرباغ
 • تنگ خشک
 • قصر قلات
 • غار پلنگان
 • غار عروس
 • تنگ بلاغی
 • روستای قصر یعقوب

البته که این شهر باستانی و مناطق اطرافش دیدنی‌های بی‌شماری دارند که اگر بخواهیم تک تک آن‌ها را بشماریم نیاز به یک کتاب راهنمای جامع خواهیم داشت. اما این مقاصد معرفی شده، مهم‌ترین جاهای دیدنی مرودشت هستند که در برنامه‌ریزی سفر خود می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید.

بهترین زمان برای سفر به مرودشت

بخشی از مرودشت را طبیعت کوهستانی و بخش دیگر را دشت‌های سرسبز احاطه کرده‌اند. پس برای سفر به این شهر دست شما حسابی باز خواهد بود. به ‌ویژه اگر قصد گشت‌وگذار در جاذبه‌های تاریخی این شهر را داشته باشید. شکوه دیدن تخت جمشید و مجموعه پاسارگاد تا نقش رستم در تمامی فصول بی‌نظیر است. 

اگر هم به دنبال یک سفر ترکیبی از تاریخ و طبیعت هستید، بهتر است فصول معتدل مثل بهار و پاییز را انتخاب کنید. دیدن دشت‌های سرسبز یا رفتن به آبشارها در فصل بهار آنقدر دیدنی است که سخت می‌توانید از آن بگذرید.

پس می‌توان بهترین فصل برای سفر این شهر باستانی را بهار دانست. زمانی که هم طبیعت در اوج شکوه خود است و هم می‌توانید با لذت تمام جاذبه‌های تاریخی را به دور از گرما و آفتاب تند یا سرما و یخبندان مشاهده کنید.

سوغات مرودشت چیست؟

در سفر به این شهر همانند سایر مناطق استان فارس می‌توان سوغاتی‌ها و ره‌آوردهای زیادی خریداری کرده و به یادگار برد. سوغاتی‌های مرودشت را نیز همانند اکثر شهرهای ایران می‌توان در دو دسته کلی قرار داد؛ خوراکی‌ها و صنایع دستی. از جمله خوراکی‌های خوشمزه و منحصربه‌فرد این منطقه می‌توان به انواع حلوای ارده و ارده و همچنین انار فاروق که محصول یکی از مناطق اطراف شهر و بسیار معروف است، اشاره کرد.

از جمله صنایع دستی این شهر هم می‌توان قالی، گلیم، جاجیم، گبه، حصیر و گیوه را نام برد. خرید این صنایع دستی زیبا یادگاری باارزشی از سفر به این خطه تاریخی در ایران است. 

معرفی اقامتگاه‌ها و هتل‌های مرودشت

این شهر یکی از مقاصدی است که هنگام سفر به آن از بابت اقامتگاه خیال شما راحت خواهد بود. پس اگر برنامه‌ریزی سفر را خودتان انجام می‌دهید، می‌توانید در خود شهر یا اطراف آن سراغ هتل تا اقامتگاه‌های بومگردی بروید. ضمن اینکه گزینه‌هایی در اطراف شهر و در نزدیکی برخی از جاذبه‌های دیدنی هم برای شما وجود دارد. 

اگر هم مسافر شیراز هستید، می‌توانید در انواع هتل‌های لوکس تا اقتصادی و همچنین انواع سوئیت‌ها اقامت کنید؛ سپس برای گشت‌وگذار به مرودشت بروید. گرچه که این شهر آنقدر جاذبه‌های دیدنی دارد که به‌ تنهایی برای یک سفر تمام عیار کافی است.

از جمله اقامتگاه‌ها و هتل‌های شهر می‌توان لیست زیر را پیشنهاد داد.

 • هتل آپادانا تخت جمشید
 • هتل جهانگردی تخت جمشید
 • اقامتگاه بومگردی شیدور
 • اقامتگاه بومگردی نقش رستم
 • اقامتگاه بومگردی خانه لیرک
 • اقامتگاه بومگردی کوه مهر

اکنون شما با توجه به اطلاعاتی که در اختیار دارید، می‌توانید به‌ سادگی برای سفرتان برنامه‌ریزی کنید. از طرف دیگر این امکان نیز در سایت ایرانگرد مهیاست تا بتوانید تورهای گردشگری که در همین صفحه به شما معرفی می‌شود را خریداری کرده و یک سفر گروهی با تور را تجربه کنید. تمام تورهای معرفی شده در ایرانگرد، با حضور راهنمایان گردشگری رسمی برگزار می‌شوند و دغدغه مراحل مختلف برنامه‌ریزی برای سفر را برای شما به صفر می‌رسانند.

نقش برجسته
شهر باستانی

پیشنهاد ما: برای سفر عجله نکنید

بهترین زمان سفر: اردیبهشت، خرداد و فروردین
برای سفر به مرودشت بهتر است تا فروردین دست نگه دارید.
اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید
تورهای مرودشت
متاسفانه توری برای مرودشت پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

مجری تور هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
ویلا، آپارتمان و هتل های مرودشت و اطراف آن
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

صاحب اقامتگاه هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
نقد و بررسی
نقد و بررسی مرودشت
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟