ورود / ثبت نام
0 از 5
/ 0 امتیاز

میدان نقش جهان اصفهان، معروف‌ترین بنای تاریخی

میدان نقش جهان اصفهان یکی از معروف‌ترین بنا‌های تاریخی و جاهای دیدنی اصفهان است. این میدان قبل از انقلاب با نام میدان شاه و بعد از انقلاب با نام میدان امام مشهور شده و یکی از مکان‌های تاریخی، دیدنی و توریستی به جامانده از دوره صفوی محسوب می‌شود. هر گردشگری که پا در این میدان می‌گذارد محو تماشای زیبایی‌های میدان نقش جهان اصفهان می‌شود. در فضای میانی میدان یک حوض بزرگ قرار دارد که فواره‌های زیبایی در آن در حال رقصیدن هستند.

دیدنی های میدان نقش جهان

دور تا دور این میدان حدود ۲۰۰ حجره ساخته شده که در حال حاضر صنایع دستی اصفهان مانند انواع ظروف مسی، میناکاری، قلم زنی و... در آن‌ها به فروش می‌رسد. البته حتی اگر از این فروشگاه‌ها نیز خرید نکنید می‌توانید تنها با قدم زدن و تماشای صنایع دستی از آن‌ها لذت ببرید.

علاوه‌بر تمام این موارد در چهار ضلع میدان نقش جهان چند اثر تاریخی بی نظیر وجود دارد که برای بازدید از هرکدام به یک الی دو ساعت وقت و یک دوربین عکاسی برای گرفتن عکس‌های بی نظیر از هنر دست هنرمندان و معماران ایرانی احتیاج دارید. در ادامه به معرفی این مکان‌های تاریخی و دیدنی خواهیم پرداخت.

  1. عمارت عالی قاپو: عمارت یا کاخ عالی قاپو در ضلع غربی میدان قرار دارد. این عمارت بین سال‌های ۹۷۱ تا ۹۷۷ خورشیدی پس از انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان ساخته شده است. دستور ساخت عالی قاپو را شاه عباس اول در قرن دهم هجری داد تا از آن به عنوان مکانی برای سلاطین صفوی استفاده شود.
  2. مسجد شیخ لطف الله: این مسجد طی سال‌های ۱۶۰۲ تا ۱۶۱۹ میلادی در دوران صفوی در ضلع شرقی میدان توسط استاد هنرمند محمدرضا اصفهانی ساخته شد. در این مسجد می‌توانید شاهکاری از کاشی کاری و معماری میدان نقش جهان اصفهان در قرن یازدهم را مشاهده کنید.
  3. مسجد امام: در جنوب میدان امام اصفهان مسجدی ساخته شده که با نام‌های مختلفی چون مسجد شاه، مسجد جامع، مسجد امام و مسجد سلطانی نیز شناخته می‌شود. مسجد امام یکی از باشکوه‌ترین مساجد قرن ۱۱ هجری است و کاشی کاری‌های بی نظیر این مسجد شاهکاری از هنر معماران زمان صفوی را نشان می‌دهد.
  4. سردر بازار قیصریه: سر در قیصریه یک بنای زیبا و تاریخی از دوران صفویه است که در قسمت شمالی میدان و طی سال‌های ۱۰۱۱ تا ۱۰۲۹ قمری ساخته شده و ورودی اصلی بازار فعلی میدان نقش جهان است. ساخت این سردر معروف ۱۸ سال طول کشید.
  5. دروازه‌های چوگان: در ضلع شمالی و جنوبی میدان ستون‌هایی سنگی و کوتاه دیده می‌شود که بازمانده‌های ورزش و بازی چوگان در زمان صفوی است. در این بازی اسب سواران باید بتوانند با دسته‌هایی چوبی که در دست دارند توپ را وارد دروازه حریف کنند و پیروز شوند.

تاریخچه و قدمت میدان نقش جهان

قبل از اینکه اصفهان را به عنوان پایتحت صفویه انتخاب کنند در محل میدان امام کنونی باغی وجود داشت که محل استقرار ساختمان‌های دولتی و کاخ فرمانروایان تیموری و آق‌قویونلو‌ها بود و به آن نقش جهان می‌گفتند. در سال ۱۰۱۱ قمری شاه عباس صفوی دستور می‌دهد در باغ نقش جهان میدانی بسازند.

پس از آن در دوره شاه سلیمان، شاه سلطان حسین و در دوره قاجار این میدان به دست فراموشی سپرده شد و بخش‌هایی از آن تخریب گردید. در زمان حکومت رضا شاه دستور مرمت و بازسازی این میدان داده می‌شود و میدان را به شکل امروزی در‌ می‌آورند.

خوب است بدانید میدان امام اصفهان در گذشته مرکز تجمعات مذهبی و سیاسی بوده است و علاوه‌بر آن در فضای میانی میدان برای فعالیت‌های ورزشی و تفریحی و بازی‌هایی مثل چوگان، قاپون اندازی و… استفاده می‌کردند.

توصیه ما به شما این است که برای بازدید از این میدان و آشنا شدن با قدمت میدان نقش جهان حتما برای یک بار هم که شده به اصفهان سفر کنید. در پایان اگر اطلاعات دیگری در مورد این منطقه دارید آن را با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

 

بازار
مسجد

میدان نقش جهان اصفهان کجاست؟

در قسمت شمال اصفهان
برای نمایش در گوگل مپ روی نقشه بزنید.

پیشنهاد ما: الان سفر کنید.

الان زمان مناسبی برای سفر به میدان نقش جهان اصفهان است. دی، آبان، مهر، خرداد، اردیبهشت، فروردین و آذر زمان مناسبی برای سفر به این منطقه می‌باشد.
0 از ۵ / 0 امتیاز

تورها و تجربه‌های میدان نقش جهان اصفهان

متاسفانه توری برای میدان نقش جهان اصفهان پیدا نکردیم:(

بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

رزرو ویلا و اقامتگاه در میدان نقش جهان اصفهان

متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^

با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

نقد و بررسی

نقد و بررسی میدان نقش جهان اصفهان
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد

پرسش و پاسخ

پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟