ورود / ثبت نام
0 از 5
/ 0 امتیاز

دشت لار، دشت لار؛ سفر به دشتی از شقایق‌های قرمز

دشت لار کجاست؟ در نزدیکی تهران دودی دشتی از شقایق با چشمه آب‌های خنک و چشم‌انداز به کوه بلند دماوند قرار دارد که آب و هوای خوش و جاذبه‌های طبیعی‌اش آن را به اتراقگاهی برای پادشاهان در گذشته و ییلاق عشایر و تفرجگاه امروز مردم بدل کرده است. بررسی‌های تاریخی نشان می‌دهد که دشت لار جزئی از ناحیه تاریخی قصران از توابع ری بوده است و به آن لار قصران می‌گفته‌اند. این منطقه ییلاقی که 73 هکتار وسعت دارد، در سال 1354 به پارک ملی و در سال 1361 به منطقه حفاظت‌شده لار تبدیل و از سال 1370 بخش‌هایی از این دشت، منطقه شکار ممنوع اعلام شد.

در این دشت زیبا که پهنه‌ای از انواع گل‌ها و گیاهان دارویی و خوراکی است، حدود 400 گونه گیاهی وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به گیاهان دائمی کاسنی، مریم‌گلی، پیازک، زرشک، گلپر، بابونه، خرگوشک، آویشن، چای‌کوهی و بارهنگ و گل‌های زنبق وحشی، مذغک و گل زرد اشاره کرد. همچنین این منطقه با داشتن 159 گونه جانوری یک منطقه حیات وحش به شمار می‌رود. این گونه‌های جانوری شامل جانورانی همچون پلنگ، گرگ، روباه، افعی البرزی، بزمجه، مارمولک، خرس قهوه‌ای و صدها نمونه پرنده همچون عقاب طلایی و شهباز می‌شوند. این منطقه حفاظت شده همچنین خانه ماهی قزل‌آلای خال قرمز بومی کشور کاناداست که چند دهه پیش جهت تکثیر به این دشت آورده شده است.

کوه نور از سمت شمال، لواسانات از جنوب، خاتون بارگاه و گرمابدر از غرب و پلور و کوه دماوند از شرق، دشت لار را احاطه کرده‌اند و در واقع این دشت با کوه لار به ارتفاعات البرز مرکزی می‌رسد. برای رسیدن به این منطقه زیبا لازم است چند کیلومتری را تا رسیدن به سد و رودخانه دلیچای و سفیدآب پیاده‌روی کنید، چرا که امکان ورود با اتومبیل از محیط‌بانی به این محدوده و اقامت در آن وجود ندارد. در ادامه بیشتر در مورد اینکه دشت لار کجاست، چگونه به آن دسترسی داشته باشیم و در آنجا شاهد چه زیبایی‌هایی هستیم، صحبت خواهیم کرد. 

دشت لار کجاست؟

دشت زیبای لار در حاشیه کوه دماوند و بین استان‌های مازندران و تهران قرار دارد. بخش شمالی و شمال شرقی این دشت جزئی از شهرستان آمل استان مازندران و بخش جنوبی و جنوب غربی آن بخشی از لواسانات شهرستان شمیران استان تهران به شمار می‌رود. این دشت از شمال به کوه‌های شهرستان نور در مازندران، از شرق و شمال شرق به کوه دماوند، از غرب به خاتون بارگاه و گرمابدر، از جنوب به افجه، امامه و لواسان تهران و از جنوب شرق به شهرستان دماوند و پلور مازندران می‌رسد. دماوند نزدیک‌ترین شهر به دشت لار است که 36 کیلومتر با آن فاصله دارد. 

رفتن به پارک ملی لار با خودرو هم از تهران و هم از آمل حدود دو ساعت طول می‌کشد و برای رسیدن به این پارک ملی چند مسیر پیش‌رو دارید. 

  • از طرف تهران می‌توانید از طریق منطقه لواسان و روستای ایرا خود را به پاسگاه محیط بانی قوشخانه در ورودی جنوبی پارک ملی لار برسانید. برای رفتن به روستای ایرا پس از خروج از لواسان باید از برگ جهان و نیکنام ده عبور کرده یا از مسیر جاجرود بعد از عبور از کنار سد لتیان، رسنان و چهارباغ از روستای کلان به ایرا بروید. 
  • از طریق جاده هراز نیز می‌توان به دشت شقایق لار رفت. این مسیر که سرراست‌تر از سایر مسیرهاست، از جاده آبعلی آغاز می‌شود. در این مسیر از سه راهی پلور در جاده هراز تا پاسگاه محیط‌بانی دلیچای در ورودی شرقی پارک ملی لار جاده‌ای آسفالته است که شما را به دشت زیبای لار می‌رساند. 
  • از طرف دیگر اگر خود را به روستای گرمابدر شهرستان شمیرانات در نزدیکی فشم برسانید، می‌توانید از سمت غرب پارک ملی لار وارد این منطقه خوش آب و هوا شوید که البته عبور از این سمت نیاز به اخذ مجوز از پاسگاه شکاربانی گرمابدر دارد. 
  • از روستای افجه در شمیران نیز مسیری سخت و مال‌رو به این دشت وجود دارد که تنها مناسب کوهنوردان است. این مسیر قدیمی‌ترین راه دسترسی به لار است که دامداران افجه از آن استفاده می‌کنند.  

 

در سفر به دشت لار از کجا دیدنی کنیم؟

همان طور که اشاره شد دشت لار، دارای طبیعتی بسیار زیبا و منحصر به فرد است. اگر در زمان مناسب به این منطقه سفر کنید، خود را در میان گل‌هایی خواهید یافت که در دامنه قله دماوند گسترده شده‌اند. با سفر به دشت شقایق لار در یک طبیعت‌گردی فوق‌العاده اولین چیزی که شما را شگفت‌زده خواهد کرد، شقایق‌های وحشی پراکنده در دشت هستند. این شقایق‌ها در کنار گل‌های زرد و بنفش در فصل بهار حریری رنگارنگ بر دامان لار پهن می‌کنند. 

ارتفاعات متعدد اطراف دشت و رودخانه‌هایی که از میان گل‌ها عبور می‌کنند از دیگر شگفتی‌های دشت دیدنی لار است. دیو آسیاب، یخ‌کمر، گل زرد، پهنک، زرشکی، کمردشت، نمک‌کوسر، سیاه چال، آرو برارو، اسب کلک، کافر راه و کبود از جمله ارتفاعات منطقه هستند. از دل این ارتفاعات رودهایی با آب‌های زلال دشت را سیراب می‌کنند که از جمله آنها می‌توان به رودهای لار، دیوآسیاب، سفیدآب، ورارود، الرم، چهل بره، آب امام پهنک و آب سیاه چال اشاره کرد. 

احداث سد در سال 1361 روی رودخانه لار موجب ایجاد دریاچه لار شده است که از دیدنی‌های این منطقه محسوب می‌شود. از آب این سد برای تولید برق و همچنین مصرف آب آشامیدنی و کشاورزی تهران استفاده شده و باقی آب رود لار در پلور به رود هراز می‌پیوندد. در کنار سد و دریاچه لار تفجرگاهی است که گردشگران در آن به تفریحاتی چون ماهی‌گیری، قایق‌رانی و دوچرخه‏‌سواری پرداخته و از طبیعت آن لذت می‌برند. قابل ذکر است که فصل مجاز برای ماهیگیری از دریاچه لار اول خرداد تا شهریور ماه بوده و البته نیاز به پروانه ویژه صید روزانه از واحدهای محیط ‌زیست قوشخانه، پلور و دلیچای دارد. دیگر دریاچه‌ای که در دشت لار واقع شده، دریاچه دیوآسیاب است که با قطر 20 و عمق دو متر در میان تپه‌ای آهکی قرار دارد. دمای آب این دریاچه که از اعماق زمین تامین می‌شود، 5 تا 10 درجه سانتی‌گراد است و در اطراف آن طبیعتی زیبا خودنمایی می‌کند.

آبشارهای جاری در پارک ملی لار از دیگر دیدنی‌های این منطقه هستند که معروف‌ترین آنها آبشار سفیدآب معروف به آبشار قو است. این آبشار زیبا در نزدیکی دریاچه سد لار و در انتهای دره سفیدآب قرار داشته و از طریق روستای ایرا می‌توان به آن دسترسی داشت. 

از دیگر جذابیت‌های دشت لار حضور عشایر در این منطقه است. آشنایی با فرهنگ و زندگی عشایر و گپ زدن با آنها در این دشت که اغلب از شهرهای ورامین و پیشوای استان تهران برای ییلاق به این منطقه می‌آیند، می‌تواند بسیار جالب و خاطره‌انگیز باشد. دره سفیدآب یکی از مکان‌های اتراق عشایر و دامداران است. 

چه زمانی به این دشت سفر کنیم؟

دشت زیبای لار در هر زمانی از سال زیبایی و جذابیت خاص خود را دارد، اما اگر بخواهید از دیدن دامن رنگارنگ دشت که غرق در گل‌های سرخ و زرد می‌شود، لذت ببرید، فصل بهار بهترین انتخاب خواهد بود. در فصل بهار می‌توانید شاهد طبیعت بکری باشید که مملو از شقایق‌های وحشی است. همچنین این امکان را دارید که با دریافت مجوز صید برای ماهیگیری به سد لار بروید. بنابراین بهترین زمان برای سفر به دشت لار از اواخر فصل بهار (خرداد) تا اواخر فصل تابستان (شهریور ماه) است. دقت کنید از 15 شهریور تا 15 خرداد سال بعد از آن، ورود وسایل نقلیه موتوری به این منطقه ممنوع بوده و باید خودروها را جلوی محیط‌بانی پارک و ادامه مسیر را پیاده طی نمایید. البته برخی آژانس‌های گردشگری مجوز ورود دارند و سفر با آنها مخصوصا اگر شناخت کافی به مسیر ندارید، آسان‌تر خواهد بود.

چه جاذبه‌هایی نزدیک به دشت شقایق لار وجود دارند؟

در نزدیکی دشت زیبای لار می‌توانید از جاذبه‌های دیگری نیز بازدید کنید. دره زمان پلور از جمله جاذبه‌های نزدیک به این منطقه است که در 80 کیلومتری تهران قرارد دارد. برای دیدن تنگه زمان باید از یک رودخانه عبور نمایید؛ پس در فصل گرما به این منطقه بروید. همچنین در 65 کیلومتری آمل آبشاری با بلندی 50 متر وجود دارد، به نام آبشار شاهاندشت که تا پارک ملی لار حدود 40 دقیقه با اتوموبیل راه است. در مسیر رسیدن به آبشار، می‌توانید از آبگرم و غار اسک نیز دیدن کنید که در 13 کیلومتری پلور قرار دارند. از دیگر دیدنی‌های نزدیک به دشت لار می‌توان به آبگرم لاهیجان در 72 کیومتری آمل و امامزاده هاشم در 7 کیلومتری جاده آبعلی اشاره کرد. 

چگونه تور دشت شقایق لار را رزرو کنیم؟ 

شما می‌توانید با مراجعه به سایت‌های آنلاین گردشگری و فروش تور مانند سایت ایرانگرد، تور مورد نظرتان را انتخاب کرده و یک سفر خاطره‌انگیز با یک تور قابل اعتماد داشته باشید. در سایت ایرانگرد می‌توانید تورهای دارای مجوز و قابل اعتماد را مشاهده کرده و امکانات و شرایط هر کدام را با یکدیگر مقایسه نمایید. سپس به راحتی می‌توانید تور مورد نظرتان که تاریخ حرکت و شرایط اقامتی آن متناسب با شرایط شماست را از سایت، به شکل آنلاین خریداری کنید. اگر در این زمینه سوالی داشتید پشتیبانی سایت در بخش فروش شما را راهنمایی خواهند کرد. همچنین در این سایت‌های گردشگری می‌توانید با اقامتگاه‌های نزدیک به دشت لار و اطلاعات کامل در مورد این مقصد زیبا بیشتر آشنا شوید.

برای سفر با تور احتمالا تنها به یک کوله نیاز خواهید داشت که وسایل ضروری خود را در آن جای دهید. کفش مناسب برای پیاده‌روی را فراموش نکنید و همراه با اعضای تور و از مسیرهایی که لیدر گروه می‌رود، عبور نمایید. حواستان به طبیعت هم باشد.

مزایای سفر به دشت لار دماوند با تور چیست؟ 

سفر به دشت شقایق لار برای تمدد اعصاب و از تن به در کردن خستگی‌های زندگی شهری بسیار مفید است. اما همان طور که اشاره شد در زمان‌هایی از سال ورود اتومبیل به این منطقه حفاظت شده ممنوع است و در بهار و تابستان نیز برای انجام تفریحاتی چون ماهیگیری نیاز به مجوز خواهید داشت. پس اگر یک تور انتخاب کرده و با آژانس‌های مسافرتی به این منطقه بروید دیگر دردسر گرفتن مجوز را نخواهید داشت. همچنین خیلی از تورها این اجازه را دارند که در تمام طول سال وارد منطقه شده و به شما کمک کنند تا از بهترین مکان‌ها در این دشت زیبا دیدن کنید. 

آیا نزدیک به دشت شقایق لار اقامتگاه وجود دارد؟

آب و هوای خوب، مخصوصا در بهار و تابستان و طبیعت زیبای دشت لار برای کمپ زدن وسوسه کننده است. گردشگران می‌توانند لوازم ضروری برای کمپ زدن را با خود آورده و با هماهنگی محیط‌بانی در این منطقه چادر بزنند. با این حال در همان نزدیکی‌ها اقامتگاه‌های عشایری وجود دارد که گزینه مناسب و جذابی برای اقامت در سفر به دشت زیبای لار هستند. اگر هم تمایل داشته باشید می‌توانید در شهرها و روستاهای نزدیک ویلا اجاره کرده یا به اقامتگاه‌های بوم‌گردی بروید. از جمله این اقامتگاه‌های بوم‌گردی می‌توان به اقامتگاه ییلاقی فیلبند در روستای فیلبند از توابع شهرستان بابل، اقامتگاه بوم‌گردی در باغ سیب در روستای سربندان دماوند، اقامتگاه بوم‌گردی تن سا آمل در روستای آبگرم و اقامتگاه بوم‌گردی گردو در شهر دماوند اشاره کرد.

در اولین فرصت با یک تور گردشگری قابل اعتماد سری به این دشت زیبا بزنید و اجازه دهید، دامان گلدار کوهپایه دماوند روحتان را تازه و خستگی را از تنتان به در کند. اگر تجربه‌ای از سفر به دشت لار دارید، حتما آن را با ما در میان بگذارید.

 

دشت و صحرا

دشت لار کجاست؟

بخشی در استان مازندران، شهرستان آمل و بخشی در استان تهران، شهرستان شمیران
برای نمایش در گوگل مپ روی نقشه بزنید.
0 از ۵ / 0 امتیاز

تورها و تجربه‌های دشت لار

متاسفانه توری برای دشت لار پیدا نکردیم:(

بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

رزرو ویلا و اقامتگاه در دشت لار

متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^

با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

نقد و بررسی

نقد و بررسی دشت لار
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد

پرسش و پاسخ

پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟