ورود / ثبت نام

روستای افجه لواسان؛ طبیعتی بکر نزدیک پایتخت

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید

روستای افجه روستایی بسیار خوش آب و هوا در نزدیکی تهران و در شهرستان شمیرانات است. با توجه به این که این روستا در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد، طبیعتی سرسبز و آب و هوایی روح انگیز دارد. به همین دلیل مقصد بسیاری از مردم تهران و حتی شهرستان‌های اطراف برای لذت بردن از زیبایی‌های کم‌نظیر طبیعت منطقه است. اگر شما هم به فکر طبیعت‌گردی هستید بیایید با این روستای زیبا، مسیر دسترسی و شرایط اقامت و بهترین فصل سفر به آن بیشتر آشنا شویم.

گشت و گذاری در روستای افجه لواسان

روستای افجه یکی از روستاهای دهستان لواسان کوچک،‌ بخش لواسانات، شهرستان شمیرانات استان تهران است. آب و هوای خوب و جنگل‌ها و باغات زیبای این روستا پتانسیل خوبی برای جذب توریست و مسافر داشتند، در نتیجه دولت و مردم نیز از این پتانسیل استفاده کرده و باغ‌های میوه و گل، ساختمان‌های باشکوه، رستوران‌ها و تفرج‌گاه‌های جذاب بسیاری در این روستا بر پا کردند، که این خود به زیبایی و توریستی بودن روستای بی‌نظیر افجه کمک بسیاری کرد. به طوری که امروزه کمتر کسی از مردم پایتخت و حتی سایر شهرستان‌های اطراف تهران پیدا می‌شود که نام آن را نشنیده باشد.

دیدنی های روستای افجه

افجه روستای سرسبزی و آبادانی، گل‌های رنگارنگ و آبشارهای خروشان و پرندگان خوش‌آواز و پرسروصداست. با تمام این تعاریف، اگر شما هم به آشنایی بیشتر با این روستا و دیدن چنین زیبایی‌هایی علاقه‌مند شده‌اید، با ما همراه باشید تا برخی از معروف‌ترین دیدنی‌های آن را معرفی کنیم.

 1. آبشار موآب: یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی افجه، آبشار باابهت موآب است. این آبشار با ۱۸۰ متر ارتفاع یکی از مرتفع‌ترین آبشارهای روستا و حتی ایران است. آبشار موآب از ارتفاعات قله ساکا سرچشمه می‌گیرد و راه خود را به دشت‌ها و دامنه‌ها باز می‌کند. گرمای هوا، استفاده مردم روستا از آب چشمه‌ها و رودخانه‌ها و برخی عوامل دیگر، موجب کم‌آب شدن این آبشار در فصل تابستان می‌شود. با این حال باز هم زیبایی خود را از دست نداده و همچنان چشم هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. اما در سایر فصل‌های سال همواره پرآب و خروشان، اقتدار خود را به رخ می‌کشد.
 2. آبشار پسچویک: آبشار پسچویک یا پسکوهک یکی دیگر از چندین آبشار حیرت انگیز این روستای زیباست. البته اگر در این روستا و در جستجوی این آبشار باشید آن را به نام پسچویک سراغ بگیرید. زیرا ممکن است کمی سردرگم شوید، چراکه مردم محلی به آن آبشار افجه نیز می‌گویند. بنابراین بهتر است نام‌های مختلف آن را به خاطر بسپارید. آبشار پسچویک یا افجه حدود ۱۵ متر ارتفاع دارد و در کنار یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی روستای افجه به نام دشت هویج است. درختان افرای بلندی که این آبشار را احاطه کرده‌اند، زیبایی آن را چندین برابر جلوه داده و منظره‌ای فراموش نشدنی خلق می‌کنند.
 3. دشت هویج: در دشت هویج برخلاف آنچه از نامش برمی‌آید، خبری از هویج نیست! اما در گذشته این منطقه به صورت گسترده به کاشت هویج اختصاص داشته و دلیل نام‌گذاری آن نیز همین است. در زبان محلی به دشت هویج، گرچال یا گیاه چال نیز می‌گویند. علت معروف بودن این دشت زیبا، طبیعت سرسبز و آبشارها و رودخانه‌ای است که در آن جریان دارد. رودخانه افجه آب خود را از آبشار افجه گرفته و در دشت هویج جاری می‌شود. درختان افراشته و زیبای اطراف رودخانه و آبشار، به خصوص در فصل پاییز، هر کسی را مجبور به عکس گرفتن می‌کند تا زیبایی شگفت‌انگیز آن را از یاد نبرد. دشت هویج در ناحیه گلدونک و لواسان قرار دارد.
 4. رودخانه افجه و تبله رود: رودخانه‌های بسیاری در دشت‌های پهناور و پرگل روستای افجه جاری هستند که زیبایی این روستا را چندین برابر می‌کنند. همانطور که گفتیم یکی از این رودخانه‌ها، رودخانه افجه در دشت هویج است. رودخانه‌ای که اطراف آن برای قدم زدن و لذت بردن از طبیعت و آبشار و صدای آواز پرندگان بسیار عالی است. این رودخانه از شرق روستا عبور می‌کند. یکی دیگر از این رودخانه‌ها، رودخانه تبله رود است. تبله رود از مرکز روستا عبور کرده و منظره‌ای رویایی برای عکاسی ایجاد می‌کند. به خصوص در فصل پاییز که برگ‌های سرخ پاییزی اطراف آن را پر کرده و آب رودخانه خروشان‌تر از همیشه است. به علاوه، مردم منطقه از آب این رودخانه‌ها برای مصارف کشاورزی نیز استفاده می‌کنند.
 5. قله های افجه: از آنجایی که روستای افجه تهران منطقه‌ای کوهستانی است، ارتفاعات و قله‌های متعددی دارد. از این‌رو اغلب کوهنوردان این منطقه را بهشتی بسیار زیبا می‌دانند و در فصل‌های بهار و تابستان نهایت استفاده را از آن می‌برند. شما هم اگر اهل پیاده‌روی و کوهنوردی هستید، قله‌های سرسبز افجه را از دست ندهید. تنفس هوای پاک و سرشار از اکسیژن خالص این کوه‌ها و همچنین قدم زدن در میان درختان معروف افرا و گردوی آن، بدون شک تجربه‌ای است که در هر جایی نمی‌توان پیدا کرد. روستای همیشه سبز افجه قله‌هایی مانند یخچال، مهرچال، آتشکده، ساکا، ریزیان و پرسون دارد.
 6. دشت لار: شاید یکی از زیباترین تصاویری که هر کسی می‌تواند ببیند، تصویر دشتی وسیع، پر از گل‌های لاله و شقایق، در دامنه کوهی سرافراز با قله‌ای سفید پوش از برف باشد. اگر شما هم طالب دیدن چنین منظره‌ای هستید، بازدید از دشت لار در روستای همیشه سبز افجه را از دست ندهید. این دشت در کوهپایه‌های دماوند و نزدیک به منطقه‌ای به نام رینه قرار دارد. برای رسیدن به آن می‌توانید از جاده آبعلی و یا جاده هراز اقدام کنید.
 7. محله چراغان: ورود به محله چراغان شما را به کوچه پس کوچه‌های روستاهای صد سال پیش می‌برد. کوچه‌های تنگ و پر از برگ‌های پاییزی با دیوارهای سنگی کوتاهی که درختان بلند انجیر و گردو از آن سر برافراشته‌اند. خانه‌هایی قدیمی در دل باغی وسیع با استخر زیبایی در مقابل ساختمان که از پشت دیوارهای کوتاه هم پیداست. دیدن چنین محله‌ای که نشان دهنده نحوه زندگی اجداد و نیاکانمان است، احساس عجیب و خوشایندی می‌تواند داشته باشد. به علاوه، در محله چراغان می‌توانید سقاخانه قدیمی ابوالفضل را هم ببینید. در کنار این سقاخانه قدیمی درخت چناری قرار دارد که بنابر روایات قدمت آن به ۴۰۰ سال پیش باز می‌گردد.
 8. حمام قاجار: قدمت حمام قاجار همانطور که از نام آن پیداست، به دوران قاجار و اواخر دوران صفویه بازمی‌گردد. این حمام با وجود این که یکی از بناهای کهنسال بوده و در فهرست آثار ملی نیز ثبت شده‌ است، همچنان مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد. البته پس از بازسازی‌های انجام شده قابلیت استفاده دوباره از آن فراهم شد، اما متاسفانه این بازسازی‌ها به معماری قدیمی آن لطمه زد، به طوری‌که امروزه چیزی از آن معماری قدیمی به غیر از طاق‌های عرقچین و سقف هلالی شکل به چشم نمی‌خورد. حمام قاجار در میان بافت قدیمی روستا و نزدیکی محله چراغان قرار دارد.
 9. قلعه سربند یا ساکا: قلعه ساکا، بنایی کهنسال در مرتفع‌ترین قله روستا به نام قله سربند واقع شده است. این قلعه در واقع قصری در قرون دوم و سوم هجری بوده که تا دوران صفویه هم از آن استفاده می‌شد. برای دیدن قلعه ساکا باید کوه‌های سربند را پشت سر بگذارید، اما مطمئن باشید ارزشش را دارد. چرا که علاوه بر دیدن قلعه می‌توانید در منظره‌ای بیکران، تمام روستاهای اطراف، رودخانه‌ها و درختان بلند را زیر پای خود ببینید. البته گفتنی است که متاسفانه امروزه چیز زیادی از این قلعه باقی نمانده و تنها آثاری از وجود آن در دل کوه قابل مشاهده است. امیدواریم اقدامات لازم برای احیای چنین آثار تاریخی ارزشمند و بازسازی آن‌ها صورت گیرد.
 10. قصر ناصرالدین شاه: یکی دیگر از دیدنی های تاریخی روستای افجه لواسان قصر ناصرالدین شاه به شمار می‌آید. قسمت اعظمی از این قصر هم مانند اغلب آثار تاریخی این روستا نابود شده است. با این حال هنوز هم آثاری از کاخ پرابهت ناصری و استخر آبی که روزگاری پر از آب و آبنماهای زیبا بوده، پیداست. بنابر روایات ناصرالدین شاه در زمان حیات خود هر سال در روز مشخصی، برای برگزاری مراسم آشپزان به این قصر سفر می‌کرد. دیدن آثار باقی مانده از پادشاهان گذشته و تصور روزگاری که هر کدام از گوشه و کنار بنا و محوطه آن چه شور و غوغایی بر پا بوده، بدون شک لذت‌بخش خواهد بود.

روستای افجه کجاست؟

روستای افجه بهشتی گمشده در اطراف تهران است. در واقع این روستا در ۳۰ کیلومتری شمال شرق تهران قرار دارد و از توابع لواسانات شهرستان شمیرانات است. همانطور که گفتیم این روستا در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد، بنابراین آب و هوای آن معتدل و نسبتا سرد است.

مردم منطقه اغلب به زبان مازندرانی صحبت می‌کنند و اصلی‌ترین منبع درآمد و امرار معاش آن‌ها، کشاورزی و دامداری است. باغات میوه وسیع و زیبایی در این منطقه وجود دارد که معروف‌ترین میوه‌های آن شامل سیب و گیلاس و گردو است. اگر در فصل مناسبی به این روستا سفر کنید، می‌توانید لبنیات محلی و میوه‌های مرغوب و خوشمزه‌ای تهیه کنید.

یکی از مسیرهای اصلی دسترسی به روستای خوش‌ آب و هوای افجه اتوبان شهید بابایی است. در واقع اگر از شاهراه شرق تهران یعنی اتوبان شهید بابایی راه افتاده و به سمت جاده سوهانک بروید، به لواسان می‌رسید و پس از آن فقط ۵ کیلومتر دیگر تا روستای افجه فاصله دارید.

یکی دیگر از مسیرهای دسترسی به این روستا جاده لشکرک است. اگر از اتوبان شهید بابایی عبور کردید، می‌توانید به جای جاده سوهانک، از جاده لشکرک هم به مقصد برسید.

بهترین فصل سفر به افجه لواسان

اغلب مردم معمولا سفر به روستاها را برای فرار از شلوغی و دود و دم شهری انتخاب می‌کنند. چرا که آب و هوای روستاها پاک و سرشار از اکسیژن خالص است و صدای آبشارها و پرندگان و بادی که بین شاخ و برگ درختان می‌پیچد به راحتی می‌تواند روح خسته هر کسی را جانی دوباره ببخشد.

با این اوصاف‌، می‌توان گفت بهترین زمان سفر به این روستا که در منطقه‌ای کوهستانی و سرسبز قرار دارد، فصول بهار و تابستان است. مخصوصا ماه‌های اردیبهشت و خرداد و اوایل تیرماه که طبیعت این روستا زیباتر و زنده‌تر از همیشه است.

از طرفی نمی‌توان انکار کرد که فصل پاییز، فصلی حیرت انگیز برای قدم زدن و لذت بردن از زیبایی‌های دشت‌ها و کوهستان‌های پوشیده از برگ‌های پاییزی است. پس اگر به دیدن چنین مناظری و عکاسی از آن‌ها علاقه دارید، پاییزهای روستای زیبای افجه را از دست ندهید.

اقامت در سفر به افجه

سفر به روستای افجه تهران معمولا سفری یک روزه است، اما اگر قصد دارید چند روز در این روستا بمانید و از تمام جاهای دیدنی و زیبایی‌های آن لذت ببرید، باید بدانید که این روستا اقامتگاه زیادی ندارد. برای ماندن در این روستا می‌توانید چادر بزنید یا در اقامتگاه‌ها و هتل‌های شهرهای اطراف مانند لواسان ساکن شوید.

اگر تصمیم دارید از چادر استفاده کنید، حتما وسایل گرمایشی و لباس اضافی به همراه داشته باشید، چرا که شب‌های مناطق کوهستانی معمولا سردتر از روزهای آن است. به علاوه، توصیه می‌کنیم در طبیعت‌گردی در این روستا حتما آب آشامیدنی با خود ببرید و ترجیحا از آب رودخانه‌ها و آبشار استفاده نکنید.

سوالات متداول درمورد روستای افجه

 1. روستای افجه کجاست؟ این روستا در منطقه‌ای کوهستانی و ۳۰ کیلومتری شمال شرق تهران قرار دارد به همین دلیل آب و هوایی معتدل و نسبتا سرد دارد.
 2. بهترین فصل سفر چه زمانیست؟ به علت قرار گرفتن این روستا در منطقه کوهستانی بهترین فصل سفر، فصول بهار و تابستان است.
 3. دیدنی‌های این روستا چیست؟ روستای سرسبز افجه جاهای دیدنی زیبایی از جمله آبشار موآب، آبشار پسچویک، دشت هویج، رودخانه افجه و تبله رود، قله های افجه، دشت لار، محله چراغان، حمام قاجار، قلعه سربند یا ساکا و قصر ناصرالدین شاه را دارد.

در این مطلب از سری مطالب معرفی شهر و روستا با جاهای دیدنی روستای افجه،‌ بهترین فصل سفر و شرایط اقامت در آن آشنا شدید. امیدواریم از سفر به این روستای شگفت انگیز لذت ببرید. در آخر اگر نظر یا پیشنهادی دارید، با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

آبشار
دشت و صحرا
رود
اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید
تورهای روستای افجه
متاسفانه توری برای روستای افجه پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

مجری تور هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
ویلا، آپارتمان و هتل های روستای افجه و اطراف آن
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

صاحب اقامتگاه هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
نقد و بررسی
نقد و بررسی روستای افجه
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟