راهنمای سفر به استان تهران

استان تهران یکی از استان‌های مرکزی کشور ایران است. این استان از زمان قاجاریان تا کنون پایتخت ایران بوده و یکی از پرجمعیت‌ترین و مهاجرپذیرترین استان‌های کشور به شمار می‌رود. از زمانی که ناصرالدین شاه قاجار به این منطقه و اقلیم خوش آب و هوای آن علاقه‌مند شده و شروع به تاسیس ساختمان‌ها در درون و دروازه‌های بلند در اطراف شهر کرد، رشد جمعیت در این منطقه به شکل تصاعدی افزایش یافت. بعدها که این شهر به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد، رشد جمعیت، صنعت و هنر سریع‌تر هم شد. نخستین راه آهن ایران، راه آهن تهران به شهر ری بود که توسط مهندسی فرانسوی و در سال ۱۲۶۱ هجری شمسی تاسیس شد.

از دیدگاه تاریخی در گذشته‌ای دور استانی به این نام وجود نداشت و این منطقه در واقع تنها یک روستای کوچک در کنار شهر ری بود. شهر ری در آن زمان از نظر سیاسی و منطقه‌ای شهری بسیار مهم و تاثیرگذار به شمار می‌رفت. از آنجا که اقلیم این منطقه نیز بسیار خوش آب و هوا و مورد پسند اغلب پادشاهان و صاحب اختیاران بود، در نتیجه طی رفت و آمد بسیار پادشاهان و افراد مهم و همچنین موقعیت استراتژیک شهر ری، روستای تهران بزرگ‌تر و پیشرفته‌تر شد. تا جایی که اکنون تهران به همراه شهر ری و چندین شهر دیگر استانی مستقل را تشکیل می‌دهند. در این مطلب خواهیم گفت استان تهران چند شهرستان دارد و بزرگترین شهرستان استان تهران کدام است. همچنین در مورد بهترین زمان سفر به این استان و دیدنی‌ها، سوغات، هتل‌ و اقامتگاه‌های آن صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

اگر قصد سفر به منطقه مرکز ایران را دارید، اطلاعات کامل‌تر را از اینجا پیدا کنید:

پیشنهاد ما: الان سفر کنید.

الان زمان مناسبی برای سفر به تهران است. فروردین ،اردیبهشت ،خرداد ،تیر ،مهر ،آبان و اسفند زمان مناسبی برای سفر به این منطقه است.
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟