ورود / ثبت نام
0 از 5
/ 0 امتیاز

توچال، توچال؛ مجموعه‌ای تفریحی در شمال تهران

پایتخت ایران تنها مکانی برای کسب و کار نیست. برخی با شنیدن نام تهران شلوغی و آلودگی‌های این شهر را در ذهنشان مرور می‌کنند. اما در اطراف تهران نیز مانند دیگر شهرها مکان‌هایی برای رفع خستگی و تفریح وجود دارد که می‌توان تمام روز خود را در آنجا سپری کرد. یکی از این مکان‌ها مجموعه تفریحی توچال است که در نزدیکی شمال تهران قرار دارد. سفر به این مجموعه تفریحی فرصتی خوب برای دور شدن از هیاهو و شلوغی‌های شهر است. در ادامه باهم گشتی در این مجموعه زده و با تفریحات آن آشنا می‌شویم.

توچال کجاست و بهترین مسیر دسترسی به آن کدام است؟

برای ساختن یک روز هیجان‌انگیز کافی است به 5 کیلومتری شمال شهر تهران بروید و با خاطراتی خوب به خانه برگردید. حال ببینیم توچال کجاست و چگونه می‌توانیم به این مجموعه تفریحی برویم. توچال قله‌ای مشهور در شمال تهران و به ارتفال 3962 متر است و بخشی از دامنه رشته‌کوه‌های البرز به شمار می‌رود. این منطقه در تقسیمات کشوری جزو استان تهران محسوب می‌شود. 

این قله به شهر تهران مشرف و دامنه جنوبی آن مجاور با شهر است. به عبارتی دیگر قله توچال در جنوب منطقه کوهستانی البرز مرکزی قرار دارد که از سمت شرق به قله‌های کلکچال، لرزون، بند لارکرور، سیاهبند، شهربانو کشک، چنبره بند و دارآباد و از سمت غرب به قله هومند توچال، شاه‌نشین، سی و سه چم، بازارک، نودشتک، لوارک، سه سنگ، منار و منطقه امامزاده داوود می‌رسد. مجموعه رشته کوه توچال از جنوب با شهر تهران و از شمال به روستاهای آهار، شکراب و شهرستانک مشرف است. 

بهترین مسیر دسترسی به توچال

بهترین مسیر برای دسترسی به توچال بزرگراه شهید چمران، خیابان یمن، انتهای خیابان ولنجک، شرکت تله کابین توچال است. شما می‌توانید با ماشین شخصی یا با تور به این منطقه تفریحی سفر کنید. اگر می‌خواهید با ماشین شخصی بروید باید از بزرگراه شهید چمران خود را به خیابان یمن و سپس ولنجک برسانید. خیابان ولنجک را تا انتها ادامه دهید تا ورودی پارکینگ را ببینید. پس از اینکه ماشین را در پارکینگ پارک کردید بقیه راه را می‌توانید پیاده یا با ماشین‌های برقی طی کنید.
اگر می‌خواهید با اتوبوس به مقصد بروید، باید به میدان ولنجک و سپس پایانه شهید افشار بروید. سپس در ایستگاه هفدهم پیاده شوید و ادامه مسیر را پیاده یا با ماشین‌های عبوری طی کنید تا به ورودی توچال برسید. گزینه آخر استفاده از مترو است که باید در ایستگاه تجریش پیاده شوید و ادامه مسیر تا بام تهران را با تاکسی طی کنید. 

اما صعود به قله توچال مسیرهای متنوعی دارد که عبارتند از: 

 1. دربند، شیرپلا، سیاه‌سنگ، قله توچال (مرسوم‌ترین مسیر)
 2. بوستان جمشیدیه، پناهگاه کلک‌چال، دره پیازچال، قله پیازچال، قله توچال
 3. ولنجک، توقف‌گاه چشمه، ایستگاه دوم تله‌کابین، ایستگاه پنجم تله‌کابین، ایستگاه هفتم تله‌کابین، قله توچال. (این مسیر 17 کیلومتر طول دارد و بیشتر به شکل جاده‌ای خاکی و پرفرازونشیب است)
 4. درکه، پناهگاه پلنگ‌چال، ایستگاه پنجم تله‌کابین، ایستگاه هفتم تله‌کابین، قله توچال
 5. دارآباد، قله دارآباد، قله پیازچال، قله توچال
 6. دربند، دوراهی اوسون، دره اوسون، جان‌پناه اسپیدکمر، ایستگاه هفتم تله‌کابین، قله توچال (قدیمی‌ترین مسیر)
 7. از دامنه شمالی و از شکراب و شهرستانک هم امکان صعود به قله وجود دارد. (این مسیر کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.)

در توچال چه تفریحاتی وجود دارد؟

در این مجموعه تفریحی علاوه‎ بر لذت بردن از آب و هوای پاک و کوهنوردی، می‌توانید تفریحاتی مانند پیست اسکی توچال، تله ‌کابین توچال، تله‌سیژ، سورتمه، بانجی جامپینگ و... را نیز تجربه کنید. همچنین سورتمه‌سواری، تیراندازی با کمان، واقعیت مجازی و... از دیگر سرگرمی‌ها و تفریحات این مجموعه هستند. در ادامه با تک تک این تفریحات بیشتر آشنا خواهید شد.

 • کوه‌نوردی و پیاده‌روی: اصلی‌ترین هدف برای رفتن به این مجموعه پیاده‌روی و کوهنوردی است. مسیر پیاده‌روی حدود 2000 متر طول دارد، از پارکینگ شروع می‌شود و تا قله ادامه پیدا می‌کند. در طول مسیر امکاناتی مانند رستوران، پناهگاه، هلال احمر و... نیز وجود دارد.
 • تله‌کابین: مشهورترین جاذبه توچال تله‌کابین آن است که سه خط اصلی و هفت ایستگاه، سه خط تله‌سیژ و یک خط تله اسکی دارد. ایستگاه اول در ارتفاع 1900 متری، ایستگاه دوم و سوم در ارتفاع 2480 متری، ایستگاه پنجم و ششم در ارتفاع 2910 متری و ایستگاه هفتم در ارتفاع 3680 متری واقع شده است. این تله کابین با طول حدود 7500 متر یکی از طولانی‌ترین خطوط تله کابین دنیا به حساب می‌آید. وجود این تله کابین‌ها سفر به ارتفاعات بیش از 3000 متری را برای شما راحت می‌کند. بدانید که ماه‌های اردیبهشت، خرداد، مهر و آبان بهترین زمان برای استفاده از تله کابین و صعود به قله است.
 • پیست اسکی: محبوب‌ترین پیست اسکی تهران پیست توچال است که به خاطر قرار گرفتن در ارتفاع بالا به مدت 8 ماه از سال قابل استفاده است. این پیست 1200 متر طول دارد، از پایین قله توچال در ارتفاع 3850 متری شروع می‌شود و در حوالی هتل به پایان می‌رسد. شما برای استفاده از پیست باید به ایستگاه هفتم تله‌کابین بروید. 
 • اسنوموبیل: یکی دیگر از تفریحات هیجان‌انگیز این مجموعه اسنوموبیل یا موتور برف‌روب است که برای حرکت در برف از آن استفاده می‌شود. در ایستگاه هفتم تله کابین و دقیقا کنار پیست اسکی می‌توانید این موتورها را اجاره و یک موتورسواری با سرعت بالا در برف را تجربه کنید.
 • شبیه سازی وی آر: پس از یک پیاده‌روی و کوهنوردی دلچسب می‌توانید دقایقی را در این مجموعه سپری کنید. شبیه‌سازی وی آر در ایستگاه اول تله‌کابین قرار دارد و سینمای پنج بعدی آن ساخت کشور ایتالیاست. در این سینما افکت‌هایی مانند پاشیدن آب و ریزش برف، رعد و برق، طوفان و وزش باد را تجربه خواهید کرد و علاوه ‎بر تماشای فیلم‌های واقعیت مجازی می‌توانید از شبیه‌سازی و بازی‌های واقعیت مجازی نیز استفاده کنید.
 • تله‌سیژ چشمه: تله‌سیژ از کنار ایستگاه اول تله‌کابین تا نزدیک به رستوران چشمه (حدود 1 کیلومتر در 10 دقیقه) ادامه دارد. با سوار شدن بر تله‌سیژ می‌توانید منظره‌ای بی‌نظیر از شهر تهران را تماشا کنید. 
 • سورتمه: سورتمه معروف توچال در سال 1394 توسط یک شرکت آلمانی طراحی و ساخته شد. این سورتمه علاوه ‌بر گواهی استاندارد سازمان ملی ایران، از شرکت tuv آلمان که معتبرترین شرکت بازرسی و استاندارد اروپایی محسوب می‌شود، نیز تاییدیه گرفته است. سورتمه 1420 متر طول دارد و یکی از مهیج‌ترین سورتمه‌های ایران به حساب می‌آید. ظرفیت جابجایی این سورتمه 250 نفر در ساعت است و برخی معتقد هستند که در شب هیجانی مضاعف دارد.
 • کیوب کلاب: اما تفریحات توچال به تله‌کابین و سورتمه‌ها محدود نمی‌شود. اتاق فرار کیوب کلاب فضایی واقعی، پلیسی و کارآگاهی دارد که شما باید با هم‌گروهی‌های خود از پس چالش‌های بازی برآیید. در این مجموعه سه اتاق با سه سناریو متفاوت وجود دارد که می‌توانید در قالب گروه‌های 3 تا 12 نفره از آنها استفاده کنید.
 • باشگاه تیراندازی با کمان: یکی دیگر از تفریحات این مجموعه، باشگاه تیراندازی با مساحت 1500 متر مربع است که در مسیر جاده سلامت قرار دارد. در این باشگاه می‌توانید با 10 تیر در مدت زمان نامحدود به تیراندازی مشغول شوید. این مجموعه به محوطه چمن، 15  سیبل تیراندازی و ۲۰ کمان تیراندازی مجهز است. شما می‌توانید با آموزش اولیه رایگان تجربه‌ای متفاوت از تیراندازی را داشته باشید. علاوه ‌بر اینها در کنار تیراندازی می‌توانید از دیگر ورزش‌ها مانند پینگ پنگ، دارت، فوتبال دستی و... نیز بهره ببرید.
 • زیپ لاین توچال: یکی از بزرگترین زیپ‌لاین‌های کشور در توچال است. این زیپ لاین در جاده سلامت و در بوستان شماره دو قرار دارد. طول مسیر این زیپ لاین 200 متر و ارتفاع آن 70 متر است. در این زیپ لاین چهار نوع پرواز با تجهیزات ایمنی مختلف (بسته به وزن شخص) را می‌توانید تجربه کنید. بدانید که استفاده از زیپ لاین در روزهای برفی و بارانی امکان‌پذیر نیست. 
 • باشگاه بگ جامپ: باشگاه بگ جامپ در ایستگاه اول قرار دارد و علاوه ‌بر سکوی پرش، به سنگ‌نوردی، اسلک لاین، ترامپولین و کافی‌شاپ نیز مجهر است.
 • سقوط آزاد: سقوط آزاد این مجموعه 28 متر ارتفاع دارد که در ارتفاع‌های مختلف دسته‌بندی شده است. اگر به دنبال یک هیجان متفاوت هستید سقوط آزاد را امتحان کنید.
 • بانجی جامپینگ: در بانجی جامچینگ پرش از ارتفاع 40 متری را می‌توانید تجربه کنید. 
 • سنگ نوردی: کنار دکل سقوط آزاد و بانجی جامپینگ دیواره‌های سنگ نوردی را خواهید دید. در این قسمت هم می‌توانید در کلاس‌های آموزشی شرکت کرده و هم از صعود تفریحی لذت ببرید.
 • بام توچال: بدون شک معروف‌ترین منطقه توچال، بام آن است. این بام که در بالاترین نقطه ولنجک قرار دارد، دارای آب و هوایی مطبوع و چشم‌اندازی زیبا به شهر تهران است. در بام امکاناتی مانند نیمکت‌هایی برای استراحت و لذت بردن از طبیعت، رستوران، کافی‌شاپ و... وجود دارد.
 • باشگاه تنیس: در ایستگاه یک تله کابین، باشگاهی مجهز به 6 زمین تنیس برای علاقه‌مندان به این ورزش وجود دارد. این باشگاه با داشتن استانداردهای بین‌المللی یکی از بهترین باشگاه‌های تنیس تهران به حساب می‌آید.
 • کافه بیلیارد: کمی بالاتر از باشگاه تیراندازی و در سمت چپ جاده سلامت مجموعه‌ای از چند میز بیلیارد و فوتبال دستی وجود دارد. آموزش ابتدایی این بازی‌ها رایگان است و در کنار بازی می‌توانید از کافی‌شاپ نیز استفاده کنید.

تفریحات توچال به قدری متنوع هستند که هر سلیقه با هر میزان بودجه را راضی نگه می‌دارد. کافی است کوله‌بار خود را ببندید و به صورت گروهی راهی این مجموعه شوید. 

چه زمانی به توچال برویم؟

آب و هوای توچال در بیشتر مواقع سرد و همراه با بارش است. در این قله بیشتر روزهای سال بادهای سرد و سنگینی می‌وزد. توجه داشته باشید که شما در هر فصلی می‌توانید به این منطقه سفر کنید. اگر به برف‌بازی و صعود در کوه‌های پر از برف علاقه دارید، می‌توانید فصل‌های پاییز و زمستان و حتی بهار را انتخاب کنید. اما بدانید که در صورت سفر در این ایام باید کلیه وسایل و تجهیزات ایمنی کوهنوردی را همراه خود داشته باشید و قبل از رفتن حتما با یک راهنمای آشنا به آنجا مشورت کنید. اما اگر به طبیعت سبز و آب و هوایی مساعدتر علاقه دارید، بهتر است در فصل تابستان به این منطقه بروید. این نکته را نیز در نظر بگیرید که در روزهای تعطیل این منطقه بسیار شلوغ می‌شود و برای استفاده از امکانات تفریحی گاها باید در صف تهیه بلیط منتظر بمانید؛ پس اگر از جمعیت زیاد فراری هستید، بهتر است روزهای وسط هفته را برای صعود انتخاب کنید.

چرا با تور توچال به این مجموعه تفریحی برویم؟

با توجه به اینکه کوه‌نوردی نیز کمی به مهارت و توانایی نیاز دارد، بهتر است برای سفر به توچال از تورهای گردشگری با یک راهنما استفاده کنید. علاوه ‌بر این با توجه به وضعیت آب و هوایی این منطقه بهتر است قبل از سفر به بام تهران، وضعیت آب و هوایی و امکانات تفریحی آن مورد بررسی قرار گیرد. پس بهترین راه این است که برای رفتن به توچال از تورهای معتبر استفاده کنید تا همه‌ این موارد از پیش بررسی شده و شما با خیال راحت یک سفر هیجان انگیز را تجربه کنید. 

با یکی از جاهای دیدنی تهران آشنا شدید. توجه کنید که در سفر به این مجموعه وسایلی مانند لباس گرم، عینک آفتابی، آب آشامیدنی، کرم ضدآفتاب، کوله سبک و... از وسایل ضروری هستند که باید همراه داشته باشید.
نظر شما در مورد این قله چیست؟ آیا شما تا کنون به این مجموعه رفته‌اید؟ اگر تجربه یا نظری از سفر به قله توچال دارید، لطفا آن را با ما و دیگر مخاطبان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

پیست

توچال کجاست؟

استان تهران، سه کیلومتری میدان تجریش
برای نمایش در گوگل مپ روی نقشه بزنید.

پیشنهاد ما: الان سفر کنید.

الان زمان مناسبی برای سفر به توچال است. اردیبهشت، خرداد، اسفند، بهمن، دی، آذر، آبان، مهر، شهریور و فروردین زمان مناسبی برای سفر به این منطقه می‌باشد.
0 از ۵ / 0 امتیاز

تورها و تجربه‌های توچال

متاسفانه توری برای توچال پیدا نکردیم:(

بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

رزرو ویلا و اقامتگاه در توچال

متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^

با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

نقد و بررسی

نقد و بررسی توچال
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد

پرسش و پاسخ

پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟