ورود / ثبت نام
0 از 5
/ 0 امتیاز

موزه زمان، سفر به دنیای ساعت ها

در محله زعفرانیه تهران، عمارتی ۸۰ ساله اما با شکوه در میان باغی با صفا و درختانی سر به فلک کشیده جا خوش کرده؛ اینجا موزه زمان است که بی‌تردید یکی از زیباترین موزه های تهران محسوب می‌شود. در این موزه انواع زمان سنج‌ها و گاه شمار‌های مختلف نگهداری می‌شود. اگر توانستید از دیدن زیبایی‌های خیره کننده نمای عمارت چشم بردارید؛ وارد عمارت شوید. قبل از اینکه به آنچه در این عمارت می‌بینید بپردازیم در ادامه به اختصار تاریخچه این خانه را مرور می‌کنیم.

تاریخچه موزه زمان تهران

خانه تاریخی حسین خداداد در واقع بنایی مربوط به دوره محمد شاه و ناصرالدین شاه قاجار است. این خانه در بخشی از زمین‌هایی بنا شده که در اختیار داماد ناصرالدین شاه بوده که بعدها توسط حسین خداداد در سال ۱۳۴۶ از وارث او خریداری می‌شود. این بنا آن زمان از اسکلت چوبی و گل و خشت ساخته شده بود که توسط حسین خداداد به طور کلی مورد بازسازی قرار گرفت.

این خانه یک طبقه بوده که با مقاوم سازی بنا، طبقه دیگری بر فراز آن ساخته می‌شود. حسین خداداد به رغم تمام کوشش‌هایش برای زنده نگه داشتن هنر ایرانی و ساخت و بازسازی این عمارت، بیش از یک سال در این خانه زندگی نکرد و پس از سفر او به آمریکا این عمارت به نفع بنیاد مستضعفان مصادره گردید.

دیدنی‌ها و گنجینه های موزه زمان

در محوطه این باغ موزه زیبا انواع ساعت‌های قدیمی مانند ساعت روغنی، ساعت آبی، ساعت آفتابی، ساعت چینی و… را خواهید دید که نوید گنجینه‌ای ارزشمند درون عمارت را به شما می‌دهد. درون عمارت نیز انواع ساعت‌های دیواری، رومیزی، جیبی، مچی، ساعت‌های ایستاده با نظمی خاص قرار گرفته است. قدمت این ساعت‌ها به قرن ۱۷ تا ۲۰ میلادی بازمی‌گردد. اما زیبایی‌های این موزه به همین جا ختم نمی‌شود.

انواع ساعت‌های کشورهای مختلف، ساعت کشتی، ساعت شیفت نگهبانی و همینطور مجموعه‌ای از ساعت‌های افراد مشهوری مانند دکتر حسابی، جمشید مشایخی، شهید آوینی، مهدی باکری، داوود رشیدی، مصطفی رحماندوست و… را خواهید دید.

آثار هنری کلاژ (به معنای چسباندن تکه‌های مختلف پارچه، چوب، فلز و… که موجب خلق اثری هنری گردد) هوشنگ فروتن نیز در طبقه دوم قرار دارد. آثاری که با استفاده از قطعات بلا استفاده ساعت ساخته شده و موجب خلق آثاری هنرمندانه و زیبا شده است. در بخش دیگر ابزار تعمیرات ساعت مثل چاقو، عقربه کش، آچار، سمبه و سمبه دان و… در ویترینی زیبا در معرض عموم قرار گرفته است.

شاید برای شما جالب باشد بدانید ساعت آفتابی ناصر الدین شاه و ساعت‌های احمد شاه و مظفرالدین شاه نیز در این موزه نگهداری می‌شود. لازم به ذکر است نگارخانه موزه نیز در طبقه دوم قرار دارد؛ در این نگارخانه آثار برخی هنرمندان به معرض نمایش گذاشته شده است. گالری موزه زمان هم از دیگر بخش‌های این موزه به شمار می‌رود که با قرارگیری در محوطه موزه محلی برای ارائه آثار هنرمندان، زیور آلات و صنایع دستی است.

دیدنی‌های این مجموعه بسیار است اما ضرب المثل شنیدن کی بود مانند دیدن اینجا کاربردی مناسب دارد. حتما برای دیدن این زیبایی‌ها از نزدیک برنامه ریزی کنید.

موزه زمان تهران کجاست؟

برای بازدید از این موزه جذاب به طولانی‌ترین خیابان تهران یعنی خیابان ولیعصر بروید. در زعفرانیه، ابتدای خیابان شهید فلاحی درب‌های زیبای ورودی این باغ مزین به شیشه‌های رنگین جلوه‌گری می‌کند اینجاست که وسوسه می‌شوید پا به دنیای این عمارت زیبا بگذارید و ساعاتی غرق در سفری جذاب شوید. سفری به تونل زمان جایی که شما را به زمان‌هایی دور می‌برد.

در بهار و تابستان این موزه از ساعت ۹ صبح تا ۶ بعد از ظهر درب‌های خود را به روی مشتاقان می‌گشاید و در پاییز و زمستان نیز از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر پذیرای بازدیدکنندگان است. توجه داشته باشید که روزهای تعطیل نیز این موزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر باز است.

برای دیدن عمارتی با شکوه، باغی مصفا و موزه ای با گنجینه‌های تاریخی مگر می‌شود برنامه ریزی نکرد؟ اگر ساکن پایتخت هستید قطعا به یک بار بازدید از این موزه بسنده نخواهید کرد؛ اگر هم قصد سفر به تهران را دارید حتما بازدید از این خانه تاریخی را جز برنامه‌های خود قرار دهید. در پایان اگر اطلاعات دیگری از این موزه دارید آن را با ما و سایر همراهان ایرانگرد درمیان بگذارید.

موزه

موزه زمان کجاست؟

تهران، خیابان ولیعصر، ابتدای خیابان شهید فلاحی
برای نمایش در گوگل مپ روی نقشه بزنید.

پیشنهاد ما: برای سفر عجله نکنید

بهترین زمان سفر: فروردین و اردیبهشت
برای سفر به موزه زمان بهتر است تا فروردین دست نگه دارید.
0 از ۵ / 0 امتیاز

تورها و تجربه‌های موزه زمان

متاسفانه توری برای موزه زمان پیدا نکردیم:(

بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

رزرو ویلا و اقامتگاه در موزه زمان

متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^

با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

نقد و بررسی

نقد و بررسی موزه زمان
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد

پرسش و پاسخ

پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟