ورود / ثبت نام
0 از 5
/ 0 امتیاز

ییلاق سوباتان، بهشتی در استان گیلان

فرار از روزمرگی‌های زندگی و گرمای طاقت‌فرسای تابستان باعث می‌شود تا به دنبال مکانی خنک و زیبا برای سفری چند روزه باشیم تا روح خسته خود را جلا دهیم. ییلاق سوباتان واقع در استان گیلان تکه‌ای از بهشت بکر و دست‌ نخورده ایران است که انتخاب خوبی برای سفر در بهار و تابستان محسوب می‌شود. لاز به ذکر است که برای سفر به ایت ییلاق هیچ جای تردیدی نیست.

ییلاقات سوباتان کجاست؟

ییلاقات سوباتان در استان گیلان لیسار و در 20 کیلومتری غرب قرار دارد و این روستا از شرق به وسیله جنگل‌های تالش و از غرب با رودخانه نئور محاصره شده است. علاوه‌بر رودخانه نئور شما می‌توانید با حرکت به سمت شمال خود را به رودخانه پر جوش و خروش لیسار برسانید.

وجود آب و هوای خنک و مطلوب در ییلاقات سوباتان باعث شده تا روی کوه‌ها در تمام فصول سال برف دیده شود و این منطقه هیچ وقت رنگ گرمای طاقت‌فرسا را به خود نبیند. به همین علت سوباتان بهترین مکان برای ییلاق کردن مردم عشایر و کوچ‌نشین به شمار می‌رود. لازم به ذکر است که ییلاقات سوباتان تنها مکان ییلاقی در این منطقه محسوب نمی‌شود و علاوه‌بر آن ییلاقات دیگر مانند ییلاق‌های آسبومار جوکندان، ییلاقات خطبه سرا و دشت‌های ییلاقی اردبیل هم از مکان‌های ییلاقی هستند.

معرفی ییلاق سوباتان

ییلاقات سوباتان در ارتفاعات کوه‌های تالش قرار دارد؛ تعجب نکنید اگر هنگام ورود به این منطقه احساس کردید زمان متوقف شده است. سکوت بی‌نظیر، هوای تمیز و چشم اندازهای زیبا نفس شما را در سینه حبس می‌کنند. در ییلاقات سوباتان خبری از ترافیک، شلوغی، بوی دود و صدای بوق‌های مکرر نیست؛ کافی است یک نفس عمیق و از ته دل در تپه‌های ساکت سوباتان بکشید تا احساس کنید که بال در آورده‌اید و مانند یک پرنده آزاد و رها در حال پرواز بر فراز دشت‌های سبز و بی‌پایان هستید.

برخی از بومیان منطقه معتقدند که نام این منطقه ییلاقی از زبان ترکی می‌آید. سوباتان در زبان ترکی به معنای فرود و ریزش آب است و از آنجا که در این منطقه حفره‌های طبیعی زیادی برای جمع شدن سیلاب‌های حاصل از بارش باران و برف وجود دارد، سوباتان نامیده شده است. از سوی دیگر برخی گمان می‌کنند که وجه تسمیه سوباتان به رویش زیاد گلپر در این منطقه اشاره دارد و دلیل اصلی آن را باید در زبان محلی مردم تالش بررسی کرد. در زبان محلی تالشی به گلپر “سو” و به روییدن “وتون” می‌گویند. از آنجا که بوی گلپر را در این منطقه می‌توان استشمام کرد؛ به آن سووتون می‌گفتند که درگذر زمان به سوباتان تبدیل شده است.

مسیر دسترسی به ییلاق سوباتان

برای رسیدن به سوباتان چند مسیر وجود دارد. مسیرهایی که عمدتا توسط گردشگران  و مسافران برای رسیدن به ییلاقات سوباتان پیشنهاد می‌شود عبارتند از:

  • مسیر جنگل لیسار به سوباتان
  • جاده تالش به آق اولر
  • جاده اردبیل به سوباتان

سرسبزی درختان، رقص عاشقانه گل‌های رنگارنگ در میان دشت‌های بی‌انتها، کلبه‌های چوبی، کوه‌های پوشیده از برف و قدم زدن آزادانه حیوانات در دشت‌ها مناظر بی‌نظیری را به وجود آورده‌اند که از تماشای آن سیر نخواهید شد. به هرجایی از سوباتان که نگاه بیندازید دستان هنرمند خداوند را می‌بینید که طبیعت را در کمال زیبایی و سلیقه نقاشی کرده است و قدرت آفرینش خود را به انسان یادآور می‌شود.

 

ییلاق سوباتان کجاست؟

استان گیلان، در 20 کیلومتری غرب لیسار
برای نمایش در گوگل مپ روی نقشه بزنید.

پیشنهاد ما: برای سفر عجله نکنید

بهترین زمان سفر: فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد و شهریور
برای سفر به ییلاق سوباتان بهتر است تا فروردین دست نگه دارید.
0 از ۵ / 0 امتیاز

تورها و تجربه‌های ییلاق سوباتان

متاسفانه توری برای ییلاق سوباتان پیدا نکردیم:(

بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

رزرو ویلا و اقامتگاه در ییلاق سوباتان

متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^

با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

نقد و بررسی

نقد و بررسی ییلاق سوباتان
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد

پرسش و پاسخ

پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟