ورود / ثبت نام

کویر سیازگه کجاست؟ راهنمای سفر به کویری بکر + عکس

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید

یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های طبیعی در ایران، کویر است. پدیده‌ای که آرامش و شب‌های پرستاره‌اش را نمی‌توانید در جای دیگری تجربه کنید. این بار می‌خواهیم به یکی از بکرترین و خاص‌ترین کویرهای ایران برویم که شاید نام آن هم تا به‌حال به گوشتان نخورده باشد. آماده یک طبیعت‌گردی ماجراجویانه شوید تا در نزدیکی اصفهان به کویر سیازگه برویم. 

فهرست مطالب:

کویر سیازگه کجاست؟

یک قاعده کلی که در رابطه با کویرها وجود دارد، این است که کویرهایی که در یک استان یا استان‌های همجوار قرار دارند، به‌نحوی به یکدیگر متصل هستند. در عین حال به دلیل شرایط اقلیمی متفاوت هر یک نام جداگانه‌ای دارند. این کویر بکر و زیبا با تمامی ویژگی‌های منحصربه‌فردش بخشی از کویر معروف ابوزیدآباد است و در شمال آن قرار دارد. پس اگر می‌خواهید بدانید کویر سیازگه کجاست، باید سراغ کویر ابوزیدآباد را بگیرید؛ اینجا یکی از بخش‌های شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان است که تا شهر ابوزیدآباد ۱۰ کیلومتر فاصله دارد. این کویر همچنین از نواحی غربی در مجاورت کویر معروف مرنجاب قرار دارد که دارای تپه‌های ماسه‌ای در اطراف و خاک قلیایی و پوشش کمی در مرکز است.

شگفتی‌های کویر سیازگه

اجازه دهید ابتدا به نام این کویر بپردازیم، انتخاب نام سیازگه به این دلیل است که از دور به رنگ کاملا سیاه دیده می‌شود. به همین دلیل به کویر ریگ سیاه نیز معروف است.مناطق بکر به ‌خودی خود شگفتی زیادی دارند؛ به ‌ویژه اگر بخواهید یک طبیعت‌گردی در یک کویر بکر را تجربه کنید. در این منطقه می‌توان در نبود آلودگی صوتی یا زباله‌هایی که در گوشه‌وکنار ریخته شده‌اند، از زیبایی و شکوه طبیعت لذت برد و به ‌تماشای آسمان شب و ستاره‌هایی نشست که انگار در چند قدمی شما هستند. این کویر شگفت‌انگیز بدون شک یکی از بهترین انتخاب‌ها برای طبیعت‌گردی در دل آرامش و سکوت طبیعت است. به این تصاویر خیال‌انگیز می‌توانید طلوع و غروب خورشید از دل رمل‌های کویری را هم اضافه کنید‌؛ مجموعه‌ای بی‌نظیر که طبیعت در این سفر به شما هدیه می‌دهد.

پوشش گیاهی و جانوری: پوشش گیاهی در بخش‌های شنی این کویر شامل درختان تاغ کویری، بوته‌های اسکنبیل و نسی است. در بخش‌های استپی هم می‌توانید تاغ، درمنه، جگن، رشمه، شور الوان، شور بیابانی و اشنان را ببینید.

در این کویر برخلاف سایر کویرهای معروف، جانداران زیادی مثل شاهین، عقاب، خرگوش، روباه شنی، گربه شنی، شغال، گرگ، جرد، هوبره، انواع آگاما و مار و پامِسواکی زندگی می‌کنند. البته دلیل آن بکر بودن منطقه و حضور کم انسان‌هاست.

کویر سیازگه (عکس: علی اصغر ترنجی پور)

دیدنی‌های نزدیک به کویر سیازگه

با توجه به اینکه این کویر دیدنی و بکر بخشی از کویر ابوزیدآباد به شمار می‌رود؛ این دو منطقه جاذبه‌های دیدنی مشترکی دارند. در مسیر رسیدن به کویر، رمل‌های ماسه‌ای و تپه‌های شنی شگفت‌انگیزی را خواهید دید. در بخش‌های دیگر هم تپه‌های بزرگ و خیره‌‌کننده‌تری به چشم می‌خورند که برای دیدن آن‌ها از دریاچه نمک چال عروس عبور خواهید کرد.

از دیگر دیدنی‌های کویر ریگ سیاه می‌توان به مناطق زیر اشاره کرد.

  1. کویر ابوزیدآباد: این کویر بخشی از بیابان بزرگ بند ریگ به‌ شمار می‌رود و چند هزار سال قدمت دارد و علاوه‌ بر جاذبه‌های طبیعی می‌توانید، آثار تاریخی زیادی در اطراف آن را ببینید.
  2. قلعه کرشاهی: قلعه کرشاهی در ۲۳ کیلومتری متین آباد کاشان قرار دارد. این قلعه‌ یک بنای خشتی مربوط به پیش از اسلام است و بعد از ارگ بم به‌ عنوان بزرگترین بنای خشتی ایران شناخته می‌شود. این قلعه در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و یکی از بناهای بازمانده از عهد مغول است. سپاه ایرانیان در برابر لشکر مغول از این دژ به‌ عنوان یک قلعه نظامی استفاده می‌کردند.
  3. کوه یخاب: این کوه در شمال قلعه کرشاهی قرار دارد. کوه‌های یخاب، چشمه‌ای در دل خود جای داده‌اند که حتی در دل تابستان هم آب خنک از آن می‌جوشد. در این منطقه گونه‌های جانوری کمیابی مثل یوزپلنگ، سیاه‌گوش، گربه شنی، جبیر و گربه وحشی قرار دارد و به ‌همین دلیل یک منطقه شکار ممنوع نیز به‌شمار می‌رود.
  4. روستای ابیانه: یکی از زیباترین روستاهای ایران در نزدیکی آران و بیدگل و کویرهای زیبای استان اصفهان، ابیانه است. روستای ابیانه با خاک سرخ و زیبایی‌های منحصربه‌فردش در همان نگاه اول شما را شیفته خود خواهد کرد. خانه‌هایی که همه با خاک سرخ ساخته شده‌اند و در شیب تند کوه قرار دارند. درها و پنجره‌های منبت‌کاری شده و جزئیات معماری در این روستا دل شما را حسابی خواهد برد.
  5. آب انبار صفوی: یکی دیگر از جاذبه‌های نزدیک به کویر ریگ سیاه، آب انبار است. بنای تاریخی که در شهرهای کویری ایران می‌توانید به‌وفور ببینید. آب انبارها که محل تامین آب آشامیدنی به‌شمار می‌رفته‌اند، در دوران‌های مختلف ساخته شده‌اند. آب انبار صفوی از آب‌انبارهای دوران صفویه است.
  6. شهر تاریخی نوش آباد: شهر زیرزمینی نوش‌آباد از منحصربه‌فردترین و شگفت‌انگیزترین جاذبه‌هایی است که می‌توانید در کاشان ببینید. این شهر زیرزمینی در دوران ساسانیان ساخته شده و یکی از پایتخت‌های حکومتی به‌شمار می‌رفته است که بسیاری آن را منتسب به انوشیروان می‌دانند. نکته جالب در مورد شهر نوش‌آباد، کشف آن است که در سال ۱۳۸۵، کاملاً اتفاقی توسط فردی که در حال حفر چاه در خانه خود بود، کشف شد.

چه زمانی به کویر سیازگه سفر کنیم؟ 

بهترین زمان سفر به مناطق کویری ایران فصل‌های معتدل است. چرا که آب‌وهوای کویری گرمای جان‌سوز و سرمای استخوان‌سوزی دارد. پس اگر مقصد شما یکی از مناطق کویری ایران یا کویر ریگ سیاه است، در فصل بهار و پاییز برای سفر خود برنامه‌ریزی کنید. در این دو فصل زاویه تابش خورشید کمی ملایم‌تر است و گرمای هوا به حد معتدلی می‌رسد که لذت سفر را برای شما چندین برابر خواهد کرد.

البته ساعت گشت‌وگذار خود را هم با توجه به مقصد تنظیم کنید. بهترین زمان برای کویرگردی صبح تا قبل از ظهر و بعدازظهر تا غروب آفتاب است. اگر هم قصد شب‌مانی داشته باشید که می‌توانید شب‌های پرستاره کویری را به‌ چشم ببینید و یکی از ناب‌ترین تصاویر عمرتان را در ذهن ثبت کنید.

تور کویر (عکس: هادی قاسمیه)

در سفر به سیازگه کجا اقامت کنیم؟

کویر سیازگه از جمله مقاصدی ا‌ست که از تهران و شهرهای اطراف کاشان می‌توانید برای برنامه یک روزه هم روی آن حساب کنید. یعنی از صبح زود سفر خود را شروع کرده و قبل از ظهر به آنجا برسید  و تا غروب آفتاب از زیبایی‌های آن لذت ببرید. البته توجه داشته باشید که اگر قصد ماندن ندارید، پیش از غروب آفتاب از کویر خارج شوید.

ولی اگر سفر خود را دو یا چند روزه برنامه‌ریزی کرده‌اید، می‌توانید از دو گزینه اقامتی استفاده کنید.

  • کمپینگ در طبیعت
  • اجاره اقامتگاه

برای کمپینگ علاوه ‌بر اینکه باید تجهیزات سفرتان کامل باشد، اطلاعات و تجربه هم نیاز دارید. چرا که کویر ریگ سیاه به دلیل بکر بودن خطرات بیشتری دارد و حسابی باید مراقب باشید و نکات لازم را رعایت کنید.

اما یک روش امن، برای تجربه شب‌های کویر، اجاره اقامتگاه است. گزینه‌های مختلفی برای اقامت در اطراف شما وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به کاروانسرای عباسی در کویر ابوزیدآباد، کمپ‌های کویری و اقامتگاه‌های بومگردی اشاره کرد.

اگر هم می‌خواهید یک سفر بی‌دردسر را تجربه کنید، می‌توانید از تور کویر سیازگه استفاده کنید. در ایرانگرد اطلاعات کامل سفر به این مقصد را در اختیار شما قرار دادیم، همچنین تورهای مرتبط را به شما معرفی خواهیم کرد. تمامی این تورها بدون واسطه هستند و با حضور راهنمایان گردشگری دارای مجوز برگزار می‌شوند که خیال شما را از بابت صفر تا صد سفر راحت خواهند کرد.

نکات مهم در سفر به سیازگه

در سفر به مناطق کویری بیش از هر جای دیگری باید حواستان به نکات خاصی باشد تا بیشترین لذت را از سفر خود ببرید. در ادامه برخی از مهم‌ترین نکات سفر را بیان خواهیم کرد.

●  آب و خوراکی کافی و همچنین وسایل کویرگردی مثل کلاه، کفش مناسب، کرم ضدآفتاب، بادگیر و لباس مناسب همراه خود داشته باشید.
● ترجیحا از تورهای گردشگری استفاده کنید ولی در صورتی که شخصاً سفر می‌کنید، جی‌پی‌اس و تجهیزات کامل سفر را به همراه داشته باشید.
● اگر قصد شب‌مانی دارید، با حضور افراد با تجربه کمپ کنید و تجهیزاتی مثل چادر کیسه‌خواب و وسایل روشنایی و آشپزی را با خود ببرید.
● از بلند کردن صدای آهنگ در دل آرام کویر خودداری کنید.
● زباله‌ها نه تنها محیط‌ زیست را تخریب می‌کنند، باعث زشت شدن، محیط بکری همچون کویر ریگ سیاه می‌شوند.؛ پس 
حتی زباله‌های تر را هم در طبیعت رها نکنید.

اگر پیش از این سفری به این منطقه دیدنی داشته‌اید، لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

بیابان و کویر

پیشنهاد ما: الان سفر کنید.

الان زمان مناسبی برای سفر به کویر سیازگه است. فروردین، اردیبهشت، آبان، آذر و مهر زمان مناسبی برای سفر به این منطقه می‌باشد.
اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید
تورهای کویر سیازگه
متاسفانه توری برای کویر سیازگه پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

مجری تور هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
ویلا، آپارتمان و هتل های کویر سیازگه و اطراف آن
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

صاحب اقامتگاه هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
نقد و بررسی
نقد و بررسی کویر سیازگه
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟