ورود / ثبت نام
0 از 5
/ 0 امتیاز

کویر ابوزیدآباد کجاست؟ مسیر دسترسی + معرفی دیدنی‌ها

این بار در ایرانگرد سفری داریم به مقصدی کویری؛ جایی که می‌توانید در سکوت کویر، روی شن‌های گرم نشسته‌ و پاهای خود را دراز کنید. حتی می‌توانید کفش‌های خود را هم درآورده‌ و روی شن‌های نرم و لطیف قدم بزنید! این کویر روز و شبش سرشار از آرامش و هیجان است؛ شاید بگویید وجود این دو احساس متضاد، در یک جا، چگونه ممکن است؟! در واقع سکوت حاکم بر آن جا آرامش و هیجان را در شما زنده می‌کند. شب‌های کویر نیز عالمی دارد برای خودش! پس با ما در این سفر همراه شوید تا برایتان بگوییم کویر ابوزیدآباد کجاست و چگونه می‌توان به آن منطقه سفر کرد، چه جاذبه‌هایی دارد و چه تفریح‌هایی را می‌توان در آن جا تجربه کرد، مناسب‌ترین زمان سفر به این کویر چه فصلی است و آیا اقامتگاهی در کویر ابوزیدآباد وجود دارد یا خیر؟ در آخر به نکات مهم سفر نیز خواهیم پرداخت.

کویر ابوزیدآباد کجاست؟ چگونه باید به این کویر رفت؟

این کویر بکر در استان اصفهان، شهرستان آران و بیدگل، شمال شرق کاشان و در شمال ابوزیدآباد قرار دارد. این جاذبه‌ای که کم از کویرهای بزرگ و معروف دنیا ندارد، در قسمتی از بیابان بزرگ بندریگ قرار گرفته است. برای رفتن به این کویر مسیرهای مختلفی وجود دارد. شاید تصور کنید که مسیر سختی در پیش دارید، چون مقصد شما یک کویر در دل یک بیابان است! اما جالب است بدانید مسیر خوبی در پیش خواهید داشت و از شهرهایی مثل اراک، تهران، اصفهان و کاشان با چند ساعت رانندگی به آن جا می‌رسید. در ادامه فاصله این شهرها با کویر ابوزیداباد و مسیر دسترسی به آن را بررسی می‌کنیم.

 • اگر از تهران راهی این مکان می‌شوید باید از خروجی‌های جنوبی شهرتان به سمت اتوبان قم بروید. سپس باید تا کاشان برانید. با این مسیر مسافتی حدود ۲۷۰ کیلومتر در پیش دارید. یعنی با حدود سه ساعت رانندگی می‌توانید به این جاذبه برسید.
 • مسیر دوم که فاصله‌اش را بررسی می‌کنیم از مبدا اراک است. اگر از این شهر راهی می‌شوید، سه مسیر در پیش دارید که با انتخاب هر کدام به ترتیب ۲۷۸، ۲۶۴ و ۳۱۰ کیلومتر مسافت در پیش دارید.
 • اگر مبدا شما برای این سفر شهر اصفهان است، باز هم سه مسیر مختلف دارید که چند دقیقه از لحاظ مسافت با هم اختلاف دارند. فاصله تا این کویر از طریق این مسیرها به ترتیب ۱۸۷، ۱۸۷ و ۲۱۹ کیلومتر است.
 • در انتها اگر مبدا شما شهر کاشان است، از این جاذبه کم‌ترین فاصله را دارید. از این مسیر شما ۳۸ کیلومتر مسافت را باید طی کنید تا به مقصد برسید؛ یعنی حدود ۴۰ دقیقه رانندگی. برای رفتن به این جاذبه اول باید از داخل شهرکاشان رد شوید و وارد جاده ابوزید آباد شوید. 10 دقیقه‌ای که از شهر دور شدید، تپه‌های زیبای کویر را می‌توانید ببینید. شما در نقطه آغاز کویر هستید!

جاذبه‌ ها و دیدنی‌ های کویر ابوزیدآباد

ابوزیذآباد و اطراف آن جاذبه‌ها و دیدنی‌های زیادی دارد که می‌توانید از آن‌ها لذت ببرید؛ از جاذبه‌های طبیعی گرفته تا تاریخی! ۸ کیلومتری که از شهر فاصله گرفتید، کم کم تپه‌های شنی زیبا را می‌بینید. اما برای دیدن تپه‌های بزرگ‌تر باید جلوتر بروید و از دریاچه نمک چال عروس هم رد شوید. می‌توانید در کنار این دریاچه هم توقف و کمی استراحت کنید و عکس‌های جذاب بگیرید. همان طور که گفتیم دیدنی‌های این منطقه فقط به جاذبه‌های طبیعی ختم نمی‌شود؛ بلکه جاذبه‌های تاریخی هم دارد که شما می‌توانید به آن جا سری بزنید.

در این کویر تفریح‌های هیجان‌انگیز زیادی وجود دارد که می‌توانید تجربه کنید. مثلا می‌توانید در این شن‌های نرم و روان پیاده‌روی کنید! حتی می‌شود کفش‌ها را درآورد و بدون حد و مرز این لطافت را احساس کرد. در آن جا منظره‌های زیادی برای عکاسی به چشم می‌خورد؛ مناظری که شما را حیرت‌زده می‌کند.

در این منطقه به دلیل پستی و بلندی‌های تپه‌های شنی، آفرودسواری هیجان‌انگیزترین تفریحی است که می‌شود تجربه کرد. در جاهای اقامتی این منطقه می‌توانید افرادی را پیدا کنید که با هزینه کمی شما را  به این آفرود سواری هیجان‌انگیز ببرند. شما با سرعت خیلی بالا روی این تپه‌ها بالا و پایین می‌روید و اوج هیجان را تجربه می‌کنید. آفرودسواری به تجربه زیای نیاز دارد و افراد بی‌تجربه نمی‌توانند این کار را انجام دهند. همچنین می‌توانید با پرداخت هزینه خیلی کمی بر موتور چهار چرخ سوار شده و از این تپه‌های زیبا بالا و پایین بروید. البته این تفریح به تجربه و تخصص خاصی نیازی ندارد و بیشتر افراد می‌توانند آن را انجام داده و لذت و هیجانش را تجربه کنند. تفریح جالب و هیجان‌انگیز دیگری که می‌توانید در این کویر انجام دهید، شترسواری است!

در کویر ابوزیدآباد می‌توان آرامش و سکوت را با همه وجود حس کرد. در روز تابش آفتاب آرامش‌بخشی را روی پوست خود احساس می‌کنید و از قدم زدن روی شن‌های گرم و لطیف، لذت خواهید برد. با آمدن شب هم پا به دنیای دیگر می‌گذارید. این را همه می‌گویند که دنیای کویر دنیایی پر از شگفتی است! اما تا خودتان آن را تجربه نکنید متوجه این حرف نمی‌شوید. دیگر آن آفتاب داغ و سوزان را نمی‌بینید و حالا که بساط کمپ را هم راه انداخته‌اید، آتشی روشن می‌کنید و دور آن حلقه می‌زنید. در کنار این آتش زیبا یک نوشیدنی گرم نوش جان می‌کنید و به تماشای ستاره‌ها‌ می‌نشینید. آنقدر این ستاره‌ها را نزدیک خود احساس می‌کنید که انگار در چند قدمی شما هستند؛ پس برای علاقه‌مندان به نجوم بهشتی است رویایی.

دیدنی های نزدیک به کویر ابوزید آباد

این منطقه علاوه ‎بر رمل‌های شنی جاهای دیدنی دیگری نیز برای تماشا دارد. از جمله آثار و مکان‎هایی که در این منطقه ارزش دیدن دارند، می‌توان به دریاچه نمک چال عروس، قلعه کرشاهی، روستای ابیانه، کوه یخاب، شهر تاریخی نوش آباد، آب انبار صفوی، شهر تاریخی زیرزمینی اویی و... اشاره کرد. جالب است بدانید ابوزید آباد پایتخت گویش کهن ایران به حساب می‌آید و فرهنگ و گویش بیذوی مردمان این منطقه یکی دیگر از جذابیت‌های آنجاست. 

 • شهر زیرزمینی اویی: یکی از جاهایی که بسیار ارزش دیدن دارد، شهر زیرزمینی اویی نزدیک به ابوزیدآباد است. این سرزمین در عمق 18 متری زمین قرار دارد و معماری عجیب آن شما را شگفت‌زده خواهد کرد. این مکان دیدنی که به عنوان یک گنج تاریخی نیز معرفی می‌شود، در نوش‌آباد، پنج کیلومتری غرب آران و بیدگل قرار دارد.
 • قلعه کرشاهی: این قلعه در شمال شهرستان بادرود، 20 کیلومتری متین آباد و نزدیک به ابوزید آباد واقع شده است. قلعه کرشاهی 4000 مترمربع مساحت دارد و در گذشته با نام‌هایی چون گهرشاهی، قلعه دزدها و قلعه کر هم شناخته می‌شد. معماری و بخش‌های مختلف این قلعه از زمان مغول‌ها به جای مانده و بسیار دیدنی و جالب توجه است.
 • روستای ابیانهیکی دیگر از جاهای دیدنی نزدیک به ابوزید آباد روستای تاریخی ابیانه است. این روستا 1500 سال قدمت دارد و یکی از قدیمی‌ترین روستاهای کشور شناخته می‌شود. در بازدید از روستای ابیانه علاوه‌ بر گشت و گذار در کوچه پس کوچه‌های آنجا می‌توانید از مکان‌های دیدنی و تاریخی روستا مانند موزه مردم‌شناسی، امامزاده یحیی و عیسی، کاروانسرا و اشترخانه، مساجد قدیمی، آتشکده، آسیاب قدیمی، چشمه‌های جوشان و... نیز دیدن کنید.
 • دریاچه نمک: در حاشیه کویر و در 25 کیلومتری منطقه گردشگری سیازگه یک دریاچه نمک را خواهید دید که وسعت و شکل دریاچه با توجه به میزان بارندگی در فصل‌های مختلف سال متفاوت است. نمک این دریاچه از ترکیبات سدیم سولفات، سدیم کلرید، منیزیم کلرید و... تشکیل می‌شود و از آن برای مصارف خانگی و صنعتی استفاده می‌کنند. جالب است بدانید شورآبه‌های این حوضچه‌ها از غنی‌ترین منابع تولید منیزیم به حساب می‌آیند.
 • جذابیت فرهنگی مردم منطقه: یکی از جاذبه‎های گردشگری این منطقه فرهنگ اصیل و قدیمی اهالی این منطقه است. مردم این خطه با گویش قدیمی بیذوی صحبت می‌کنند. پس در کنار بازدید از آثار تاریخی حتما با مردم محلی آنجا گفتگویی داشته باشید تا با گویش و فرهنگ آنها بیشتر آشنا شوید.

کاروانسرای سفیدآب، خانه‎های تاریخی بیغمی، مرتضوی، غلامی، فتاحی، باقری، سرافرازی، بی‌بی جان و آب انبارهای خواجه، گز و بیغمی نیز از دیگر دیدنی‌های این منطقه هستند.

چه زمانی به ابوزیدآباد سفر کنیم؟

با توجه به این که آب و هوای کویر ابوزیدآباد بسیار گرم و خشک است، پس باید در فصل مناسب راهی این سفر شوید. این منطقه در فصل تابستان، مثل تمام کویرهای دنیا هوای بسیار گرمی دارد. پس فصل مناسب این سفر هم زمانی است که هوا سرد باشد. در زمستان، پاییز و ماه‌های اول بهار، آب و هوای کویر ابوزیدآباد خیلی خوب و معتدل است. تور کویر ابوزید آباد هم در فصل‌های سرد برگزار می‌شود. البته با توجه به این که اختلاف دمای بین شب و روز در آن جا خیلی زیاد است، در فصل‌های سرد، شب‌ها هوای سردی را تجربه می‌کنید. پس باید همراه خود لباس‌های گرم ببرید. جالب است بدانید که شب در کویر حدود ۱۳ ساعت و روز هم ۱۱ ساعت طول می‌کشد. بهترین ساعت برای تماشای زیبایی‌های کویر هم قبل از صبح، هنگام طلوع و همین طور هنگام غروب خورشید است.

اقامت در سفر به کویر ابوزیدآباد

سفر کردن به مناطق بیابانی کار افراد بی‌تجربه، آن هم به تنهایی و بدون حضور راهنما نیست! در سفر به کویر ابوزیدآباد اگر با تورهای گردشگری همراه شوید، سفری کاملا برنامه‌ریزی شده خواهید داشت. البته تور کویر ابوزید آباد یک روزه است و می‌توانید در همین یک روز به آن جا بروید و بعد از گشت‌وگذار برگردید. البته معمولا با سفر به این منطقه وسوسه می‌شوید که شب را نیز در آن جا بمانید و از زیبایی‌های شب کویر ابوزیدآباد هم لذت ببرید. این کویر هنوز از مناطق بکر و دست نخورده است، به همین دلیل هنوز چیزی به عنوان مراکز رفاهی، هتل و اقامتگاه در کویر ابوزیدآباد و در دل کویر ساخته نشده است. اما اگر که تصمیم گرفتید شب را در اطراف آن جا بمانید، در همان نزدیکی اقامتگاه‌هایی وجود دارد که با خیال راحت شب را در آن جا بگذرانید و استراحت کنید. از جمله این اقامتگاه‌ها می‌توان به کاروانسرای صفوی، اقامتگاه زیبا چنار و اقامتگاه آتایار اشاره رکرد.

کاروانسرای صفوی

کاروانسرای صفوی یک جاذبه خیلی قدیمی است. همان طور که از اسم آن معلوم است، ساخت آن به دوران صفویان برمی‌گردد. این مکان حالا دیگر یک اقامتگاه بوم‌گردی شده است که امکانات خوبی هم برای استراحت دارد؛ امکاناتی از قبیل برق، سرویس بهداشتی، غذاهای سنتی خوش عطر و طعم و... از شهر کاشان با حدود ۲۰ دقیقه رانندگی و از کویر هم با ده دقیقه رانندگی می‌توانید به این اقامتگاه برسید. در این مکان با غذاهای بومی، دوغ محلی و همین طور نان محلی با ظرف‌های سنتی زیبا از شما پذیرایی می‌شود.

اگر هم مایل باشید می‌توانید به کاشان بروید و در هتل‌ یا اقامتگاه‌های این شهر ساکن شوید. البته یک امام‌زاده نیز در دهکده مشکات در آن جا وجود دارد که عده‌ای از گردشگران ترجیح می‌دهند شب را در آن جا بگذرانند. اگر هم قصد دارید کمپ هیجان‌انگیز خودتان را داشته باشید، می‌توانید آن را در میان شنزارها بر پا کرده، آتشی روشن و آشپزی کنید و لحظات خوشی را بسازید. اقامت در میان تپه‌های شنی سرشار از سکوت و آرامش، می‌تواند شبی پر خاطره را برایتان رقم بزند.

تجهیزات مورد نیاز و نکات مهم در سفر به ابوزیدآباد

این کویر در منطقه بیابانی بزرگی واقع شده است و به همین علت احتمال گم شدن در بیابان وجود دارد. پس سفر به کویر ابوزیدآباد به تنهایی اصلا توصیه نمی‌شود و باید یک راه بلد همراه شما باشد یا به همراه تور به آن جا بروید. اگر هم قصد دارید با خودروی شخصی خود راهی این سفر شوید، مطمئن شوید که خودروی شما مشکلی نداشته باشد. اگر هم دوربین عکاسی خود را برای ثبت تصویرهای خارق‌العاده به این سفر می‌برید مراقب باشید که شن‌ وارد دوربین‌تان نشود. 

هر آن چه که لازم بود از این سفر بدانید تا این جای مطلب گفته شد، تنها چیزی که می‌ماند هم لوازم و تجهیزاتی است که باید همراه خود ببرید. اگر می‌خواهید خودتان در آن جا کمپ برپا کنید وسایل ضروری این کار از قبیل چادر مسافرتی، پتو و کیسه خواب، کوله پشتی وسایل ضروری شخصی، پیک نیک، مواد غذایی لازم برای آشپزی، لوازم روشن کردن آتش و… را همراه خود ببرید. از دیگر تجهیزات مورد نیاز برای این سفر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کلاه آفتاب‌گیر
 • کفش مخصوص پیاده‌روی ترجیحا ساق بلند
 • کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی
 • قطب نما
 • کرم دفع حشرات
 • میان وعده و تنقلات قندی
 • کوله پشتی کوچک
 • پول نقد
 • شال گردن یا ماسک صورت
 • بادگیر
 • فندک
 • جعبه کمک‌های اولیه
 • پاور بانک
 • پتو سفری
 • دوربین دو چشمی و دوربین عکاسی
 • داروهای مورد نیاز
 • وسایل شخصی و بهداشتی مثل لیوان، دمپایی
 • قمقمه آب

سوالات متداول در مورد سفر به ابوزیدآباد

 1. فاصله کویر ابوزیدآباد تا شهرستان ابوزیدآباد چقدر است؟ از شهرستان ابوزید آباد تا کویر حدود چهار کیلومتر فاصله وجود دارد. نزدیک بودن کویر به شهر یکی از مزایای این منطقه به حساب می‌آید.
 2. فاصله کویر ابوزیدآباد تا کاشان چقدر است؟ از نظر موقعیت جغرافیایی این کویردر جنوب شرقی کاشان و در فاصله 30 کیلومتری آن واقع شده است. 
 3. در سفر به کویر چه وسایلی با خود ببریم؟ علاوه ‌بر همراه داشتن وسایل شخصی باید آب به مقدار کافی، یک جفت صندل برای راه رفتن میان شنزارها، کلاه نقاب‌دار و عینک آفتابی، کیسه زباله، کرم ضد آفتاب، کوله کوچک، یک زیرانداز سبک، پاوربانک، پول نقد و غذای مقوی و سبک همراه خود داشته باشید.
 4. مسیر دسترسی به ابوزیدآباد از تهران چگونه است؟ برای رسیدن به این منطقه از سمت تهران باید راهی اتوبان قم و سپس آزادراه امیرکبیر (جاده قم–کاشان) شوید. پس از رسیدن به کاشان باید به سمت بلوار قطب راوندی بروید تا به یک دوراهی برسید. سمت چپ این دوراهی شما را به مقصد می‎رساند. 
 5. آیا برای بازدید از این کویر به مجوز احتیاج داریم؟ برای رفتن به این سرزمین کویری به مجوز احتیاج ندارید، ولی به خاطر اینکه امنیت بیشتری در سفر داشته باشید، به شما توصیه می‌کنیم تور کویر ابوزیدآباد را خریداری و با تور سفر کنید.

برای رفتن به کویر ابوزید آباد، بهتر است به‌همراه تور و راهنمای مجرب و مجوزدار سفر کنید. تور ابوزید آباد کاشان یکی از تورهای پرطرفدار است که در آن می‌توانید لذت قدم زدن روی شن‌های این کویر را تجربه کرده و در کنار آن از بناهای تاریخی دیدن کنید. برای پیدا کردن تور کویر مجوزدار می‌توانید روی ایرانگرد حساب کنید و با خیال راحت و بدون دغدغه تور مورد نظر خود را خریداری نمایید. اگر فقط یک‌بار سفر به کویر و حس راه رفتن روی شن‌های لطیف را تجربه کرده باشید، خوب می‌دانید که این سفر چقدر آرامش‌بخش است. تجربیات خود در این زمینه را با ما به اشتراک بگذارید. 

بیابان و کویر
کویر ابوزیدآباد کجاست؟
استان اصفهان، 30 کیلومتری شمال شرق کاشان
برای نمایش در گوگل مپ روی نقشه بزنید.

پیشنهاد ما: الان سفر کنید.

الان زمان مناسبی برای سفر به کویر ابوزیدآباد است. آبان، آذر و مهر زمان مناسبی برای سفر به این منطقه می‌باشد.
0 از ۵ / 0 امتیاز
تورها و تجربه‌های کویر ابوزیدآباد
متاسفانه توری برای کویر ابوزیدآباد پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.
رزرو ویلا و اقامتگاه در کویر ابوزیدآباد
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.
سوالات متداول
نقد و بررسی
نقد و بررسی کویر ابوزیدآباد
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟