ورود / ثبت نام
0 از 5
/ 0 امتیاز

جنگل اولنگ کجاست؟ معرفی جنگلی بکر در نزدیکی شاهرود

شاید با شنیدن نام جنگل در شاهرود یاد جنگل ابر بیفتید، اما بد نیست بدانید که در شاهرود یک جنگل بکر دیگری هم وجود دارد که هر کسی را سر ذوق می‌آورد. این جنگل جایی نیست جز جنگل اولنگ. برای رفتن به این جنگل زیبا کافی است به 50 کیلومتری شمال شرق شاهرود بروید. پوشش گیاهی متنوع، چشمه‌سارهای متعدد و گونه‌های جانوری مختلف از جمله زیبایی‌های این جنگل هستند. اگر دل‌تان می‌خواهد بیشتر با این جنگل آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید تا به اتفاق هم ببینیم جنگل اولنگ کجاست، جاذبه‌هایش چیست و چه زمانی بهتر است به این منطقه سفر کرد.

جنگل اولنگ کجاست؟ چگونه به این جنگل برویم؟

جنگل اولنگ یکی از دیدنی‌های فوق‌العاده زیبای استان سمنان به حساب می‌آید که در 50 کیلومتری شمال شرق شاهرود قرار دارد. در واقع این جنگل در امتداد جنگل‌های ابر و قطری قرار گرفته است و جزو مجموعه جنگل‌های هیرکانی محسوب می‌شود. ناگفته نماند که این جنگل از سمت شمال به استان گلستان و از سمت شرق، غرب و جنوب به ارتفاعات حوضه‌ آب‎‌ریز در شاهرود منتهی می‌شود. 

علاوه بر این، جنگل اولنگ از سطح دریا حدود 3200 متر ارتفاع دارد و روی یال‌های جداکننده آب‌ریزهای شمالی و جنوبی رشته کوه البرز شرقی قرار گرفته است. پوشش گیاهی مختلف و چشمه‌های زیاد نشان دهنده شرایط اقلیمی متفاوت این جنگل هستند. 

برای رفتن به اولنگ می‌توانید از ماشین شخصی استفاده کنید یا خود را با وسایل نقلیه عمومی به سمنان و سپس به شاهرود برسانید و از آنجا با تاکسی به سمت جنگل بروید. شما هم از سمت گلستان و هم از سمت شاهرود، می‌توانید به این جنگل دلربا برسید. از سمت شاهرود باید 50 کیلومتری شمال شرق شاهرود را در پیش گرفته و به جاده شاهرود-رامیان بروید. اگر از تهران می‌خواهید به سمت شاهرود و اولنگ بروید، بد نیست بدانید که فاصله تهران تا جنگل اولنگ حدود 495 کیلومتر برابر با 6 ساعت رانندگی است. شاهرود تا جنگل اولنگ هم تنها 79 کیلومتر فاصله دارد. در این میان اگر فرصت دارید سری هم به جاهای دیدنی شاهرود بزنید و یکی دو شبی را در این شهر بگذرانید.

دیدنی‌ ها و جاذبه‌ های جنگل اولنگ شاهرود

جنگل اولنگ یکی از جاهای بکر استان سمنان در شاهرود به حساب می‌آید که کمتر کسی آن را می‌شناسد. با رفتن به این جنگل، می‌توانید چشمه سارهای متعدد، پوشش گیاهی و جانوری مختلفی را از نزدیک ببینید. در دامنه جنوبی این جنگل پوشش گیاهی متنوعی از جمله گراس‌های چند ساله مثل چوبک، استیپا، بروموس، فستوکا و سالویا به چشم می‌خورد. درختانی مثل توسکا، بلوط و افرا از دیگر پوشش گیاهی این منطقه هستند. 

علاوه بر پوشش گیاهی در این منطقه، گونه‌های جانوری مختلفی هم وجود دارند. در این منطقه انواع پستانداران، پرندگان و خزندگان زندگی می‌کنند. از جمله این جانوران می‌توان به گرگ، پلنگ، شغال، روباه، خرس قهوه‌ای، خوک وحشی، شوکا، کل و بز اشاره کرد. عقاب، کبوتر جنگلی، کبک، قرقاول، کرکس و شاهین هم از جمله پرندگان این منطقه هستند. ناگفته نماند که اگر در این منطقه کمپ کنید، شاید شانس دیدن آن‌ها را از نزدیک داشته باشید. 

با رفتن به این جنگل می‌توانید تجربه‌های متنوعی مثل کمپینگ و چادر زدن، عکاسی از منظره رویایی جنگل، قدم زدن در جنگل و نگاه کردن به پوشش گیاهی را داشته باشید. بعد از گشت‌وگذار در جنگل اولنگ هم، می‌توانید سری به دیدنی‌های اطراف جنگل بزنید و سفری پر از خاطره و رویایی را برای خودتان بسازید. در ادامه به برخی از دیدنی‌های اطراف اولنگ اشاره شده است.

 • جنگل ابر: واقعا حیف است که تا شاهرود و اولنگ بروید، اما به جنگل ابر سری نزنید. فاصله اولنگ تا جنگل ابر شاهرود تنها 79 کیلومتر برابر با 2 ساعت رانندگی است. جنگل ابر نیاز به تعریف کردن ندارد. چرا که به قدری زیباست که از همان فاصله دور شما را مجذوب و شیفته خودش می‌کند. این جنگل به عنوان اثر طبیعی و ملی ایران به ثبت رسیده است و پوشش گیاهی و جانوری مختلفی دارد.
 • آبشار مجن: آبشار مجن در 35 کیلومتری شمال غرب شاهرود قرار گرفته است و تا جنگل اولنگ حدود 115 کیلومتر فاصله دارد. این آبشار در میان صخره‌ای باصلابت جای داشته و عظمتی منحصر به فرد دارد. اگر عاشق آب‌تنی و طبیعت‌گردی هستید، رفتن به آبشار مجن را به هیچ وجه از دست ندهید.
 • دشت آفتابگردان و شقایق‌های کالپوش: دشت کالپوش هم تا اولنگ تنها 118 کیلومتر فاصله دارد. این دشت در فصل بهار از اوایل اردیبهشت تا خرداد پر از گل‌های شقایق قرمز رنگ می‌شود. اگر در فصل بهار به اولنگ سفر کردید، حتما سری هم به دشت کالپوش بزنید و عکس‌های معرکه‌ای بگیرید.
 • آبشار شیرآباد: آبشار شیرآباد تا اولنگ حدود 62 کیلومتر فاصله دارد که از سمت جاده شاهرود به رامیان باید به آن رفت. این آبشار به عنوان بلندترین آبشار شناخته شده است و حدود 30 متر ارتفاع دارد. در واقع این آبشار شامل هفت آبشار می‌شود که برای رسیدن به آبشار هفتم باید جنگل‌نوردی حسابی داشته باشید. در بین رسیدن به آبشارها هم غارهای متعددی وجود دارد که معروف‌ترین آن‌ها دیو سپید و سمندر هستند.

در نهایت اگر وقت اضافه داشتید، پیشنهاد می‌کنیم سری هم به استان گلستان بزنید. چرا که فاصله گلستان تا جنگل اولنگ حدود 73 کیلومتر برابر با 2 ساعت رانندگی است. با رفتن به گلستان، می‌توانید از جاذبه‌های بی‌نظیری همچون برج گنبد کاووس، قبرستان خالد نبی، پارک ملی گلستان، هزار دره و بندر ترکمن دیدن کنید. 

بهترین زمان سفر به اولنگ

برای سفر به اولنگ، فصل بهار و تابستان را پیشنهاد می‌کنیم؛ چرا که در فصل پاییز و زمستان، برف و بارندگی زیاد است و خطرات زیادی از جمله حمله حیوانات وحشی شما را تهدید می‌کند. بهترین زمان رفتن به این منطقه از ابتدای فروردین تا اردیبهشت است. در این ماه‌ها جنگل سرسبزی بیشتری دارد و جسم و روح‌تان جلا پیدا می‌کند. اگر در اردیبهشت یا خرداد به این جنگل بروید؛ بعد از گشت‌وگذار در جنگل، می‌توانید سری هم به جنگل ابر و دشت‌ کالپوش بزنید و از عطر و بوی تازگی درخت و گل‌ها نهایت لذت را ببرید. البته اوایل پاییز نیز می‌تواند زمان مناسبی برای بازدید از این جنگل زیبا باشد.

اقامت در سفر به جنگل ناشناخته اولنگ

برای اقامت در جنگل اولنگ، می‌توانید چادر زدن یا کمپینگ را انتخاب کنید. برای کمپینگ حتما حواستان باشد که در جاهای امن جنگل کمپ کنید تا خطری شما را تهدید نکند. علاوه بر این حتما لوازم مورد نیاز کمپینگ از جمله چادر، کیسه خواب، پتو، زیرانداز، لباس گرم، چراغ قوه، هد لامپ، گاز پیک‌نیک، کبریت، کیسه زباله، مواد غذایی، کلاه، عینک و ضدآفتاب به همراه داشته باشید.

اگر از کمپینگ خوشتان نمی‌آید، جای نگرانی نیست می‌توانید برای اقامت در جنگل اولنگ، به اقامتگاه‌های بوم‌گردی شاهرود بروید. اقامتگاه بوم‌گردی چشمه مراد، اقامتگاه بوم‌گردی دومان، اقامتگاه بوم‌گردی کومه سبز، اقامتگاه بوم‌گردی کوچه باغ، اقامتگاه بوم‌گردی سپیدار، اقامتگاه بوم‌گردی پازینه و اقامتگاه بوم‌گردی توران گشت از جمله اقامتگاه‌های معروف شاهرود هستند. در تمامی این اقامتگاه امکانات رفاهی مناسب برای مسافران مهیا شده است. علاوه بر این با اقامت در این اقامتگاه‌ها، می‌توانید طعم لذت‌بخش غذاهای محلی شاهرود مثل ته چین شهمیرزادی یا چرتمه را هم بچشید. 

نکات مهم و تجهیزات مورد نیاز در سفر به اولنگ شاهرود

در سفر به این منطقه حتما باید نکات مهمی را رعایت کنید تا مشکلی برای‌تان پیش نیاید. به برخی از مهم‌ترین نکات مهم و تجهیزات مورد نیاز در سفر به اولنگ شاهرود در ادامه اشاره شده است.

 • برای سفر به اولنگ حتما تجهیزات مورد نیاز از قبیل لباس مناسب، کفش و کوله مناسب، مواد غذایی مورد نیاز، کلاه، عینک، ضدآفتاب، چراغ قوه و هد لامپ به همراه داشته باشید.
 • از روشن کردن آتش و ریختن زباله در جنگل شدیدا خودداری کنید.
 • از بومی‌های محلی حتما خرید کنید تا کمکی به اقتصاد گردشگری روستایی کرده باشید.
 • فاصله خود را با حیوانات جنگل حفظ کنید.
 • برای کمپینگ در جنگل اولنگ حتما تجهیزات مورد نیاز از قبیل چادر و کیسه خواب به همراه داشته باشید و در جاهای شلوغ و امن جنگل کمپ کنید.
 • با گروه‌های حرفه‌ای و معتبر طبیعت‌گردی برای رفتن به این منطقه همراه شوید تا مشکلی برای‌تان پیش نیاید.
 • به پوشش گیاهی و درختان منطقه اصلا آسیب نرسانید. به عنوان مثال از نوشتن یادگاری بر روی درختان پرهیز کنید.
 • به هیچ عنوان تنها به این جنگل نروید و حتما همراه با گروه طبیعت‌گردی باشید. در حین جنگل نوردی هم همراه با گروه حرکت کنید.
 • از نوشیدن آب کافی در حین جنگل‌نوردی غافل نشوید.

در نهایت اگر تمایل داشتید برای رفتن به اولنگ، می‌توانید از تورهای حرفه‌ای و معتبر ایرانگرد کمک بگیرید. مجموعه ایرانگرد انواع تورهای طبیعت‌گردی را دارد. برای خرید تور کافی است به سایت بروید یا با مشاوران مجموعه تماس بگیرید تا با آگاهی بیشتر، تور مد نظرتان را خریداری کنید. ناگفته نماند که تمامی تورهای این مجموعه دارای مجوز و امنیت بالا و تورلیدرهای حرفه‌ای هستند.

در این مطلب به این که جنگل اولنگ کجاست اشاره شد و دانستیم که چگونه باید به این منطقه سفر کنیم. حال اگر دل‌تان می‌خواهد به این جنگل بروید، در فصل بهار یا تابستان و اوایل پاییز برنامه خود را آماده کرده و به سمت جنگل حرکت کنید. اگر تجربه سفر به این جنگل را هم داشته‌اید، لطفا نظرات خود را با ما و مخاطبان ایرانگرد به اشتراک بگذارید. 

جنگل
جنگل اولنگ کجاست؟
استان سمنان، شهرستان شاهرود
برای نمایش در گوگل مپ روی نقشه بزنید.

پیشنهاد ما: برای سفر عجله نکنید

بهترین زمان سفر: مهر
برای سفر به جنگل اولنگ بهتر است تا فروردین دست نگه دارید.
0 از ۵ / 0 امتیاز
تورها و تجربه‌های جنگل اولنگ
متاسفانه توری برای جنگل اولنگ پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.
رزرو ویلا و اقامتگاه در جنگل اولنگ
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.
سوالات متداول
نقد و بررسی
نقد و بررسی جنگل اولنگ
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟