ورود / ثبت نام

نیاسر کجاست؟ راهنمای سفر (1402) + عکس و ویلا

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید

کمتر کسی باور می‌کند که در میانه‌های کویر مرکزی ایران و در گرمای طاقت‌فرسای آنجا، شهری خوش‌آب‌وهوا قرار گرفته باشد. نیاسر با اینکه در کویر واقع شده است، اما گل و گلاب آن شهرتی جهانی دارد. برای آنکه به این شهر سفر کنید، باید بدانید که شهر نیاسر کجاست. پس تا پایان همراه ما باشید تا به این سؤال پاسخ داده و هرآنچه لازم است درباره سفر به این شهر بدانید را توضیح دهیم.

 

 

فهرست مطالب:

شهر نیاسر کجاست؟ 

این شهر از توابع شهرستان کاشان در استان اصفهان است. این شهر از شرق به کاشان، از غرب به نراق و دلیجان، از شمال به قم و از جنوب به شهر میمه محدود می‌شود. 

برای آنکه راهی شهر آبشار خروشان شوید، باید ابتدا خود را به شمال استان اصفهان برسانید. اگر از سمت پایتخت روانه این شهر می‌شوید، باید از طریق اتوبان خلیج فارس ابتدا به سمت قم حرکت کرده و وارد اتوبان امیرکبیر شوید. از آنجا هم بعد از عبور از کاشان می‌توانید با کمک تابلوهای راهنمای مسیر خود را به این شهر دیدنی برسانید. 

فاصله از شهر نیاسر تا تهران ۲۵۴ کیلومتر، فاصله قم تا نیاسر ۱۱۷ کیلومتر و فاصله نیاسر تا کاشان ۳۳.۴ کیلومتر است. در واقع، سفر شما از تهران تا مقصد ۳ ساعت به طول می‌انجامد. 

جاهای دیدنی نیاسر 

اولین چیزی که در بدو ورود به این شهر چشم شما را به خود خیره می‌کند، طبیعت سرسبز آن است. این شهر به اندازه‌ای سبز و خوش‌‌آب‌وهواست که باور نمی‌کنید تا همین چند دقیقه پیش در کویر بی‌ آب و علفی رانندگی می‌کرده‌اید. بله، مناظر طبیعی این شهر چشم‌نواز و خیره‌کننده‌اند اما جاهای دیدنی نیاسر به این طبیعت زیبا و باصفا محدود نمی‌شود. در این شهر بقایایی از سلسله‌های فرمانروایی قدیمی مثل ساسانی و اشکانی هم به چشم می‌خورد و همه اینها در کنار یکدیگر سفر شما را به یک تجربه شگفت‌انگیز تبدیل می‌کند. 

برخی از مهمترین دیدنی‌های این شهر عبارت‌اند از:

 1. آبشار نیاسراین آبشار یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی نیاسر است. در واقع، همه با شنیدن نام این شهر ناخودآگاه خود را در کنار این آبشار تصور می‌کنند. آبشار این شهر از چشمه‌ای به نام چشمه تالار اسکندریه سرچشمه می‌گیرد. بعد از آنکه از سنگ‌های آهکی و رسوبی اطراف گذشت به سمت دشت‌های این منطقه و جایی به نام محله نو روان می‌شود. در اطراف این آبشار گیاهان دارویی مختلف مثل پر سیاوش، علف شوره و خیار بوته مار در کنار درختان بید شیرین، توت، عرعر و انگور روییده‌اند.
 2. چارطاقی: بنایی چهارگوشه که به چهارقاپو یا چهاردروازه هم شناخته می‌شود. این بنای چهارگوشه یادگاری از دوران ساسانیان است. اینجا در حقیقت قسمتی از آتشکده بزرگی بوده که اردشیر بابکان دستور ساخت آن را داد. این بنای قدیمی طوری ساخته شده است که با تماشای آن از طلوع تا غروب خورشید فصلی که در آن قرار گرفته‌ایم را تشخیص بدهیم. به همین علت، باستان‌شناسان چهارطاقی را یک تقویم نجومی هم می‌دانند. نام این بنای تاریخی در سال ۱۳۱۷ به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد.
 3. عمارت و باغ تالار کوشک: این عمارت باشکوه یکی از دیدنی‌های این شهر است که قدمت آن به دوران صفویه می‌رسد. شاهزادگان این خاندان در میان باغ به‌جامانده از دوره ساسانیان این عمارت را ساختند تا از آن به عنوان تفرجگاه استفاده کنند. در حال حاضر هم امکانات رفاهی مختلف مانند صندلی، آب‌خوری و سالن غذاخوری در این باغ مهیا شده است تا گردشگران یادی از ایام قدیم کنند و کمی مزه زندگی شاهزادگان صفویه را بچشند.
 4. چشمه اسکندریه: هرچند همه آبشار را دلیل آبادانی این منطقه می‌دانند، اما در واقع، قلب تپنده این شهر چشمه اسکندریه است. این چشمه جایی اطراف چهارطاقی از دل زمین کویر می‌جوشد. بعد از آن هم راهی آبشار، زمین‌های کشاورزی و دشت‌ها می‌شود تا به زندگی مردم رونق و آبادانی ببخشد.
 5. حمام و آسیاب آبی: مردم در دوران صفویه در مسیر چشمه اسکندریه ۱۳ آسیاب  آبی ساختند تا از این چشمه پربرکت برای رونق زندگی و کشاورزی خود بهره ببرند. با این حال، امروزه تنها یکی از آن آسیاب‌ها بازسازی شده و بازدید از آن برای عموم آزاد است. در امتداد این آسیاب هم گرمابه‌ای متعلق به همان دوران صفوی وجود دارد که با آب آسیاب تأمین می‌شد.
 6. غار رئیس: با اینکه ممکن است در نگاه اول تصور کنید با غاری طبیعی روبه‌رو هستید، اما این‌طور نیست. غار رئیس ساخته دست بشر است. باستان‌شناسان قدمت این غار را به دورانی نسبت می‌دهند که قبایل پارت در این منطقه زندگی می‌کردند. در واقع، حفاری این غار از آن زمان شروع شده و در دوره‌های تاریخی بعد کم‌کم آن را عریض‌تر و طویل‌تر کردند. شگفتی این غار چاه‌های بسیار عمیق آن است. باستان‌شناسان در عجبند که بشر در آن زمان چگونه توانسته با ابزارهای ابتدایی چنین چاه‌هایی حفر کند. ژرف‌ترین چاه در این غار ۱۰ متر عمق دارد!

احتمالا با تماشای جاهای دیدنی نیاسر سفر شما به تجربه‌ای خاطره‌انگیز تبدیل شود، اما اگر در فصل گلاب‌گیری راهی این منطقه شوید، تجربه‌ای ناب و تکرارنشدنی خواهید داشت. هر چند همه کاشان را به گلاب‌گیری می‌شناسند، اما در این شهر گل‌های محمدی زودتر از کاشان می‌شکفند. بنابراین، گلاب‌گیری در این شهر زودتر شروع می‌شود. تماشای این مراسم هم یکی از لذت‌های سفر به این شهر است که نباید آن را از دست بدهید. 

دیدنی های نزدیک به نیاسر

حالا تا که این شهر زیبا آمده‌اید، بهتر است جاذبه‌های نزدیک به آن را هم ببینید. مهم‌ترین جاذبه‌های اطراف این شهر که به کاشان مربوط می‌شوند، عبارت‌اند از:

 1. فین کاشان: هر زمان که صحبت از شهر گل و گلاب می‌شود، همه به یاد این باغ تاریخی میفتند. نام این باغ که باستان‌شناسان معتقدند جمشید، یکی از پادشاهان ایرانی آن را ساخته است، در فهرست میراث یونسکو خوش می‌درخشد. مهم‌ترین بخش این باغ همان حمام تاریخی است که قتلگاه امیرکبیر شد.
 2. مسجد و مدرسه آقابزرگ: این مدرسه تاریخی هم به دلیل معماری خاصش شناخته می‌شود. اینجا طوری طراحی شده است که تابستان‌ها هوای خنک گونه‌هایتان را نوازش بدهد.
 3. حمام سلطان امیر احمد: این حمام هم دست کمی از حمام فین ندارد. گچ‌بری‌ها و کاشی‌کاری‌های فیروزه‌ای این حمام اغلب سوژه عکاسان بزرگ می‌شود.
 4. خانه‌های تاریخی: در کاشان خانه‌های تاریخی مختلفی مثل خانه ۲۰۰ساله طباطبایی‌ها، خانه بروجردی‌ها، خانه عباسیان و خانه عامری‌ها ساخته شده است که به معماری خیره‌کننده شهرت دارند.
 5. بازار قدیمی کاشان: قدمت این بازار به دوران صفویه بازمی‌گردد. نام این بازار و تیمچه‌های مشهور آن مثل امین‌الدوله، بخشی و صباغ در سال ۱۳۵۵ به عنوان اثر ملی ایران به ثبت رسید.

سایر جاذبه‌های اطراف شهر: علاوه بر جاذبه‌هایی که به آنها اشاره کردیم، بناهایی مثل موزه عروسک و اسباب‌بازی، تپه سیلک، مسجد جامع کاشان و شهرهای دیدنی قمصر، آران و بیدگل و حتی روستای ابیانه مناطق و دیدنی‌هایی هستند که بازدید از آنها در این سفر خالی از لطف نیست. 

بهترین زمان برای سفر به نیاسر

اگر در فصل تابستان به دنبال شهری با آب‌وهوای مطبوع هستید، می‌توانید راهی این شهر شوید. با وجود اینکه این شهر در میانه‌های کویر مرکزی قرار دارد، اما در تابستان‌ها آب‌‌وهوای مطبوعی پیدا می‌کند. این شهر در تابستان برای کمپینگ و اقامتی چند روزه مناسب است. البته، بیشتر مردم راهی این شهر می‌شوند تا مراسم گلاب‌گیری را از نزدیک ببینند. در این صورت، بهترین فصل برای سفر به اینجا بهار است.

در فصل بهار آب چشمه و آبشار این شهر خروشان می‌شود. اگر در اواسط اردیبهشت راهی این شهر شوید، هم به مراسم گلاب‌گیری می‌رسید و هم با هوای شگفت‌انگیز این شهر روبه‌رو می‌شوید. با این حال، اگر در میانه اردیبهشت نتوانستید راهی این شهر شوید، نگران نباشید؛ مراسم گلاب‌گیری تا پایان خردادماه برقرار است. 

باغ تالار (عکس: فرهاد یعقوبی)

سوغات نیاسر چیست؟ 

نیاسری‌ها سوغاتی‌هایی شبیه به کاشانی‌ها دارند. مهم‌ترین سوغاتی‌هایی که در سفر به این دو شهر نصیبتان می‌شود، عبارت‌اند از:

 • عرقیات گیاهی؛ عرقیات گیاهی نیاسر و کاشان مشهورند. گلاب، عرق نعنا، کاسنی و شاطره این شهر هم بهترین سوغات آن به شمار می‌روند.
 • شیرینی حاجی بادومی؛ با اینکه کاشانی‌ها مبدع این شیرینی بوده‌اند، اما در این شهر هم می‌توانید بهترین حاجی‌ بادومی را پیدا کنید.
 • فرش و گلیم؛ آنچه مردم محلی این منطقه می‌بافند، شهرتی جهانی دارد. پس در سفر به شهر آبشار خروشان سراغی از فرش و گلیم هم بگیرید.
 • سایر صنایع دستی؛ مردم این منطقه شعربافی، سفالگری، کاشی‌سازی و گیوه‌بافی هم می‌کنند. بنابراین، می‌توانید یکی از این محصولات را هم به عنوان سوغات به ارمغان ببرید.

اقامت در سفر به شهر نیاسر

اقامت در این سفر کاملا به خودتان بستگی دارد. اگر اهل کمپینگ هستید، می‌توانید در اطراف آبشار چادر بزنید. در این منطقه امکانات رفاهی مثل فروشگاه، جایگاه چادر و سرویس بهداشتی مهیا شده است تا مسافرانی که به کمپینگ علاقه دارند، در آنجا چادر بزنند. 

در صورتی که برای اقامت به خانه یا ویلا فکر می‌کنید هم می‌توانید در این شهر به فکر اجاره ویلا یا اقامتگاه بومگردی باشید. بسیاری از مردم این شهر ویلاهای مجهز خود را به مسافران و گردشگران اجاره می‌دهند. اقامتگاه‌های بومگردی مانند سرای مهرآفرین و تالار هم محل مناسبی برای اقامت چند روزه شما هستند. 

راه دیگر هم شرکت در تورهای گردشگری است. با حضور در این تورها هم تمام جاهای دیدنی منطقه را می‌بینید و هم برای اقامت نگرانی نخواهید داشت. یافتن این تورها را هم به ایرانگرد بسپارید. در ایرانگرد بهترین تورها به مقصد این شهر تاریخی در دسترس شما قرار دارد. کافیست یکی از آنها را انتخاب کنید و راهی سفر شوید. 

آبشار

پیشنهاد ما: برای سفر عجله نکنید

بهترین زمان سفر: اردیبهشت
برای سفر به نیاسر بهتر است تا فروردین دست نگه دارید.
اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید
تورهای نیاسر
متاسفانه توری برای نیاسر پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

مجری تور هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
ویلا، آپارتمان و هتل های نیاسر و اطراف آن
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

صاحب اقامتگاه هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
نقد و بررسی
نقد و بررسی نیاسر
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟