ورود / ثبت نام
0 از 5
/ 0 امتیاز

دشت مغان، جلگه ای زیبا در شمال غربی ایران

دشت مغان جلگه‌ای سرسبز و بسیار زیباست. اما آیا می‌دانید دشت مغان در کدام استان قرار دارد؟ در شمالی‌ترین بخش استان اردبیل و در ساحل رود ارس جلگه‌ای زیبا به نام مغان قرار دارد که طبیعت فوق العاده آن همواره مقصدی جذاب برای طبیعت گردی بوده است. اگر شما هم می‌خواهید بدانید دشت مغان کجاست با ایرانگرد همراه شوید تا سری به این جلگه پهناور زده و با بهترین زمان سفر به دشت مغان، چگونگی اقامت در این منطقه و جاذبه‌های گردشگری آن آشنا شویم.

گشت و گذاری در دشت مغان

در شمال غربی ایران و شمال استان اردبیل جلگه‌ای پهناور وجود دارد به نام دشت مغان که به منطقه همیشه بهار ایران معروف است. حدود دو سوم این جلگه که در غرب دریای خزر و ساحل جنوبی رود ارس قرار دارد بخشی از جمهوری آذربایجان است. این منطقه به خاطر آب و هوای مناسب و خاک حاصلخیز از بهترین مناطق برای کشاورزی محسوب شده و در آن محصولات خوبی از انواع میوه و صیفی‌جات تا غلات کشت می‌شود.

از نظر تقسیم بندی شهری شهرستان‌های بیله‌سوار، پارسا‌ آباد، جعفرآباد، گرمی مغان و اصلان‌دوز در منطقه مغان قرار دارند ولی از نظر طبیعی می‌توان منطقه مغان را به سه بخش کوهستانی، کوهپایه‌ای و جلگه ای به شرح زیر تقسیم کرد:

ناحیه کوهستانی شامل نواحی جنوب، غرب و جنوب غربی با ارتفاع بین 100 تا 700 متر از سطح دریاست. دهستان قشلاق شمالی، دهستان قشلاق غربی، بخش اصلان‌دوز و بخش مرکزی در این منطقه قرار دارند.

در بخش کوهپایه‌ای ارتفاع کمتر از 100 متر از سطح دریا بوده و مناسب برای کشاورزی و سکونت است. بخش‌هایی از دهستان قشلاق شمالی، بخش اصلان‌دوز، تازه‌کند و بخش مرکزی در این ناحیه قرار دارند.

بخش جلگه‌ای شیب بسیار کمی داشته و مناطق شمالی تا سواحل رود ارس را شامل می‌شود. خاک این ناحیه بسیار حاصلخیز بوده و برای سکونت نیز مناسب است. دشت همیشه بهار به بخش جلگه‌ای مغان اطلاق شده و زیبایی‌های طبیعی فوق العاده‌ای دارد.

چگونه باید به دشت مغان برویم؟

اکنون بیایید به این سوال پاسخ دهیم که دشت مغان کجاست؟ همانطور که اشاره شد بخش‌هایی از جلگه مغان در استان اردبیل قرار دارد. این منطقه از شمال و شرق به جمهوری آذربایجان می‌رسد؛ همچنین از جنوب به شهرستان مشکین شهر و از غرب به ارسباران محدود می‌شود.

برای سفر به این منطقه چند راه وجود دارد که معمول‌ترین آن رفتن به اردبیل و سپس شهرستان گرمی است که 110 کیلومتر از شهر اردبیل فاصله دارد. همچنین می‌توان از جاده قره آغاج به اصلان دوز رفته و به زمین‌های حاصلخیز مغان رسید.

اگر بخواهید از شهر تبریز به منطقه مغان بروید باید از شهرهای اهر و مشگین شهر بگذرید یا اینکه از شهرهای مرند و جلفا عبور کرده و بعد از گذر از منطقه آزاد ارس و شهر خمارلو به اصلان‌دوز و نواحی طبیعی مغان خواهید رسید. راه‌های دسترسی به دشت مغان خودشان یک جاذبه طبیعی بوده و بسیار دیدنی هستند. اگر مسیر اهر و مشگین شهر را انتخاب کنید در این بین می‌توانید از پل معلق مشگین شهر نیز بازدید کنید.

اگر به طبیعت گردی علاقه دارید، توصیه می‌کنیم در سفر به استان اردبیل سری هم به دشت مغان بزنید. پیشنهاد ما با شما این است که در سفر به این دشت زیبا از خوردن غذاهای محلی اردبیل قافل نشوید. در پایان فراموش نکنید اگر اطلاعات دیگری در مورد دشت مغان دارید، آن را با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

تالاب
کوه
دریاچه
جنگل
رود

دشت مغان کجاست؟

شهرستان گرمی، 110 کیلومتری اردبیل
برای نمایش در گوگل مپ روی نقشه بزنید.

پیشنهاد ما: برای سفر عجله نکنید

بهترین زمان سفر: فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد و شهریور
برای سفر به دشت مغان بهتر است تا فروردین دست نگه دارید.
0 از ۵ / 0 امتیاز

تورها و تجربه‌های دشت مغان

متاسفانه توری برای دشت مغان پیدا نکردیم:(

بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

رزرو ویلا و اقامتگاه در دشت مغان

متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^

با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

نقد و بررسی

نقد و بررسی دشت مغان
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد

پرسش و پاسخ

پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟