ورود / ثبت نام

کرمان: معرفی تمام جاهای دیدنی کرمان و اطراف آن + عکس

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید

اگر تا کنون به کرمان سفر نکرده‌اید دست به کار شوید و گشتی در این شهر تاریخی بزنید. کرمان با داشتن آب و هوایی معتدل، مردم خونگرم، غذاهای سنتی، مکان‌های دیدنی و... به یکی از مقاصد گردشگری ایران تبدیل شده است. در این مقاله به معرفی جاهای دیدنی کرمان، بهترین زمان سفر، سوغات و جاهای دیدنی اطراف کرمان خواهیم پرداخت.

 

 

فهرست مطلب:

جاهای دیدنی کرمان

کرمان از شهرهای جنوب شرقی ایران و یکی از هفت شهر بزرگ کشورمان ایران است. این شهر با تاریخ غنی و مردم مهمان‌نواز و خونگرمی که دارد هر سال مسافران زیادی را به خود جذب می‌کند. دیدنی های کرمان به قدری متنوع و جذاب هستند که هر سلیقه‌ای با هر سنی را پس از بازدید راضی نگه می‌دارد. از مکان‌های تاریخی و دیدنی گرفته تا بازارهایی با قدمت چندین ساله که در مرکز استان کرمان یعنی شهر کرمان و دیگر شهرهای این استان قرار دارند. اگر می‌خواهید با این مکان‎های دیدنی و آدرس هر کدام آشنا شوید ادامه مقاله را دنبال کنید.

1. گنبد جبلیه

این گنبد تنها بنای سنگی کرمان است و به همین دلیل به موزه سنگ و یکی از جاهای دیدنی کرمان تبدیل شده است. قدمت گنبد جبلیه دقیق مشخص نیست، برخی آن را به دوره سلجوقیان و برخی دیگر آن را مربوط به پیش از ورود اسلام به ایران می‌دانند. طبق نظریه دوم این بنا آتشکده یا آرامگاه یکی از بزرگان زرتشت بوده است. برخی شواهد نشان می‌دهد که در ساخت این بنا به جای آب از شیر شتر استفاده کرده‌اند. طبق نظریه دوم این بنا آتشکده یا آرامگاه یکی از بزرگان زرتشت بوده است. برخی شواهد نیز نشان می‌دهد که در ساخت این بنا به جای آب از شیر استفاده کرده‌اند.

آدرس: شرق شهر کرمان، انتهای خیابان زریسف، دامنه كوه‌های مسجد صاحب‌الزمان

گنبد جبلیه کرمان (عکس: بهنوش اخلاصی)

2. بازار بزرگ کرمان

یکی دیگر از دیدنی های کرمان بازار بزرگ کرمان، مشهور به بازار سراسری یا بازار وکیل است. این بازار پس از بازار تبریز دومین بازار قدیمی ایران محسوب می‌شود که از میدان ارگ شروع و با مسافت یک و نیم کیلومتر به میدان مشتاقیه می‌رسد. در این بازار علاوه‌بر تماشای ساختمان و معماری قدیمی آن، می‌توانید با محصولات شهر کرمان نیز آشنا شوید. موزه، حمام، بناهای مذهبی و... از بخش‌های مختلف این بازار هستند که می‌توانید از آنها دیدن کنید و مشهورترین بخش بازار راسته زرگری و مسگری آن در مجموعه گنجعلی خان است. جذاب‌ترین قسمت بازار هم وجود چایخانه و رستوران است که پس از گشت و گذار در بازار برای رفع خستگی می‌توانید سری به آنجا بزنید.

آدرس: شهر کرمان، بین مسجد جامع و میدان ارگ

3. بازار مسگرها

بازار مسگرها در بازار سراسری کرمان قرار دارد و خود به تنهایی یکی از مکان های دیدنی کرمان به حساب می‌آید. در این بازار حال و هوای خاصی وجود دارد و در بدو ورود به آن صنعتگرانی را می‌بینید که مشغول به ساخت و زینت دادن مس‌ها هستند. در این بازار می‌توانید انواع ظروف مسی را به عنوان سوغاتی برای عزیزانتان خریداری کنید.

آدرس: شهر کرمان، میدان ارگ، بازار بزرگ کرمان

4. موزه صنعتی کرمان

از دیگر مکان های دیدنی کرمان می‌توان به موزه صنعتی اشاره کرد که مجموعه‌ای با ارزش از هنر هنرمندان بزرگ دنیا است. مجسمه آگوست رودِن، دو اثر نقاشی آب‌رنگ از بِلا کادار و تابلویی از کاندینسکی، کار نیمه‌کوبیسم محمد جوادی‌پور که صحنه‌ای روستایی را روایت می‌کند، اثر رجبعلی از شاه‌‌نعمت‌الله‌ ولی، نقاشی‌های آبرنگ و پرتره‌های هنرمند ایرانی علی اکبر صنعتی و... از جمله آثار ارزشمند موجود در این موزه هستند.
آدرس: شهر کرمان، خیابان شریعتی، حدفاصل میدان باغ ملی و چهار راه طهماسب آباد

5. موزه حمام یا حمام گنجعلی خان

موزه حمام همانطور که از نامش پیداست حمامی قدیمی بوده که اکنون به یک موزه تبدیل شده است. در این موزه برای یادآوری حال و هوای قدیم حمام مجسمه‌هایی ساخته‌اند که هر کدام کاربرد هر بخش حمام را معرفی می‌کنند. علاوه‌بر این معماری موزه، سنگ‌های مرمر و آجرهای ساده استفاده شده در ساختمان از دیدنی‌های موزه به حساب می‌آیند. بنای حمام را به گونه‌ای ساخته‌اند که از دریچه‌های روی سقف نور طبیعی به داخل حمام بتابد تا افراد داخل حمام از ساعت و زمان خبر دار شوند.

آدرس: شهر کرمان، کنار بازار بزرگ کرمان، مجموعه گنجعلی خان کرمان

6. مقبره مشتاق علی شاه

مقبره مشتاق علی شاه، مشهور به گنبد مشتاقیه یا سه گنبدان از جمله جاهای دیدنی کرمان و به جا مانده از دوره قاجار است. در این مقبره چند چهره مشهور کرمانی دفن شده‌اند که مشهورترین آن عارف و شاعر مشهور علی شاه است.

مشتاق علی شاه به خاطر آواز خواندن، دیدگاه‌های خاص، نوازندگی، اضافه کردن سیم چهارم به ساز سه تار و... مشهور شد. ولی برخی از دیدگاه‌های خاص او مانند فلسفه‌های صوفیانه و خواندن قرآن با سه تار خشم برخی را برانگیخت و منجر به سنگسار کردن او در مسجد جامع کرمان شد. در سفر به کرمان حتما از این مقبره به عنوان یکی از جاهای دیدنی کرمان دیدن کنید.

آدرس: شهر کرمان، میدان شهدا (میدان مشتاق)، خیابان ۱۷ شهریور

7. مسجد ملک

مسجد ملک با 6 هزار متر مربع وسعت و صحن و شبستان‌هایش یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمان است. این مسجد قدمت زیادی دارد و یکی از ایوان‌هایی که در جنوب غربی مسجد است با آجرهایی بی‌رنگ و گچ‌بری‌های خاص به دوره سلجوقیان مربوط می‌شود. در دو سمت محراب مسجد بادگیرهایی برای خنک نگه داشتن ایوان ساخته شده که بسیار دیدنی هستند.

آدرس: شهر کرمان، میدان شهدا (مشتاقیه)

8. مسجد گنجعلی‌خان

این مسجد یک مکان اختصاصی برای عبادت گنجعلی خان از حاکمان دوره صفوی بوده و امروزه به یکی مکان های دیدنی کرمان تبدیل شده است. پس از ورود به مسجد راهروی باریکی را خواهید دید که بعد از آن  فضای گنبددار شبستان قرار گرفته است. تماشای پنجره‌های مشبک و زیبای مسجد و گرفتن عکس‌های بی‌نظیر در این شبستان را از دست ندهید.

آدرس: شهر کرمان، بازار سراسری، شمال شرقی میدان گنجعلی‌خان

9. موزه دفاع مقدس

این موزه و اشیای داخل آن به مرور جنگ بین ایران و عراق می‌پردازد. در موزه می‌توانید تصاویری از جنگ، نامه‌ها، اسناد جنگ، اسلحه‌ها و... تماشا کنید. علاوه‌بر این‌ها ماکتی از عملیات و ابزارهای جنگی مختلف هم به نمایش گذاشته شده است. موزه دفاع مقدس یکی از جاهای دیدنی کرمان است که بسیار از آن استقبال می‌شود.
آدرس: شهر کرمان، خیابان عباسپور

10. مسجد جامع

مسجد جامع که به مسجد مظفری هم مشهور است در زمان آل ظفر و به سبک چهار ایوانی احداث شد. دیدنی‌ترین بخش این مسجد محراب کاشیکاری شده معرق و سردر بلند و با شکوه آن است. مسجد جامع از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی کرمان به حساب می‌آید.

آدرس: شهر کرمان، خیابان شریعتی و میدان مشتاق

11. یخدان مؤیدی

یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمان بنایی با گنبد مخروطی شکل و به جا مانده از دوره صفوی است که به آن یخدان مؤیدی می‌گویند. این بنا دیوارهایی از خشت و گل دارد و در فصل زمستان در آن یخ ذخیره می‌کردند تا در تابستان با مشکل کم آبی مواجه نشوند. جالب است بدانید که بین یخ‌ها کاه می‌ریختند تا لایه‌های یخ به یکدیگر نچسبند و راحت جدا شوند. یخدان مؤیدی امروزه به یک مرکز فرهنگی و کتابخانه‌ای برای کودکان تبدیل شده است.

آدرس: شهر کرمان، خیابان ابوحامد

12. کتابخانه‌ ملی کرمان

جالب است بدانید که کتابخانه ملی کرمان یکی از بزرگترین و مشهورترین مراکز تحقیقاتی ایران و از جمله مکان های دیدنی کرمان است. چیزی که در این کتابخانه توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند ستون‌های آجری و معماری زیبای مربوط به دوره قاجار است. این ساختمان در سال 108 هجری شمسی پایه‌ریزی شد و جالب است بدانید که در ابتدا کارخانه ریسندگی و بافندگی بوده و بعدها به کتابخانه ملی تبدیل شد.

آدرس: شهر کرمان، خیابان شهید رجایی، پارک ریاضیات

13. آتشکده کرمان

این آتشکده قدمت زیادی ندارد ولی با این حال یکی از جاهای دیدنی کرمان محسوب می‌شود. آتشکده کرمان در سال 1303 هجری شمسی بنا شد و آتشی نه چندان سوزان در آن روشن است.

این آتشکده آخرین پرستشگاه زرتشتیان در کرمان بوده است که در زمان رضا خان در منزل جهانگیر اشیدری ساخته شد. شما برای ورود به آن باید کفش‌هایتان را دربیاورید و کلاهی ویژه بر سر خود بگذارید. با بازدید از این آتشکده می‌توانید از موزه زرتشتیان کنار آن نیز دیدن کنید.
آدرس: شهر کرمان، خیابان شهدا، خیابان برزو آمیغی

14. باغ هرندی

باغ هرندی متعلق به دوره قاجار است. در این باغ دو ساختمان احداث شده که اکنون به شکل موزه درآمده‌اند. در یکی از ساختمان‌ها وسایل موسیقی و در دیگری دستاوردهای باستان‌شناسی منطقه جیرفت و شهداد به نمایش گذاشته شده است.
آدرس: شهر کرمان، خیابان بهشتی، ایستگاه طهماسب آباد، نرسیده به خیابان فردوسی

15. ضرابخانه

ضرابخانه یا موزه سکه در داخل بازار مسگرها و از دیدنی های کرمان است. ضرابخانه برای سکه شناسان جذابیت زیادی دارد و محلی برای نگهداری مجموعه‌ای از سکه‌های قدیمی است. دراین موزه بیش از 500 نوع سکه گوناگون از دوران‌های مختلف ایران از جمله اشکانیان، ساسانیان، قاجار و... را به نمایش گذاشته‌اند.

16. مجموعه ابراهیم خان ظهیرالدوله

ابراهیم خان ظهیرالدوله یکی از حاکمان شهر کرمان در زمان فتحعلی‌شاه قاجار بوده است. او در زمان حکومتش بناها و عمارت‌های زیادی را احداث کرد که مجموعه ابراهیم خان از مشهورترین آنهاست. این مجموعه نیز در نزدیکی مجموعه گنجعلی خان قرار دارد و شامل بازار یا قیصریه‌ی زرگرها، حمام، آب‌انبار و مدرسه است.

جاهای دیدنی اطراف کرمان

اما جاهای دیدنی کرمان فقط مختص به مرکز این استان یعنی شهر کرمان نیست. در اطراف کرمان نیز جاهای دیدنی بسیار زیاد و زیبایی وجود دارد که می‌توانید در مسیر رفت یا در برگشت به کرمان از آنها دیدن کنید. با بازدید از این مکان‌ها هم خستگی راه را از تن بیرون می‌کنید، هم از زیبایی آنها لذت می‌برید، هم با تاریخ و فرهنگ مردم این شهر آشنا می‌شوید. در ادامه شما را با جاهای دیدنی اطراف کرمان آشنا خواهیم کرد تا در صورت داشتن وقت کافی و با یک برنامه‌ریزی دقیق بتوانید از همه آنها دیدن کنید.

1. ارگ بم

حتما می‌دانید که ارگ بم یکی از مشهورترین جاهای دیدنی اطراف کرمان است. ارگ بم بزرگترین بنای خشتی در جهان است که در فهرست میراث فرهنگی یونسکو نیز به ثبت رسید. اما همانطور که می‌دانید این بنا در اثر زلزله سال 1382 آسیب‌هایی دید و پس از آن یونسکو آن را در فهرست میراث جهانی در خطر قرار داد. خوب است بدانید که این بنای قدیمی و شگفت انگیز طی 15 سال مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت تا دوباره گردشگران بتوانند از آن دیدن کنند.
آدرس: استان کرمان، شهر بم واقع در 2 ساعتی شهر کرمان

ارگ بم کرمان (عکس: تاتیانا)

2. باغ شازده

از مهم‌ترین جاهای دیدنی اطراف کرمان می‌توان به باغ شازده اشاره کرد. باغی که قدمت آن به زمان قاجار برمی‌گردد و با بیش از 3 هکتار مساحت یکی از با شکوه‌ترین باغ‌های ایرانی به حساب می‌آید.

در بدو ورود به باغ درختان بلند و سرسبز، حوضچه‌ها، فواره‌ها و جویبارهای سنگی را خواهید دید که در حال خودنمایی هستند. علاوه‌بر این‌ها یک عمارت در میان باغ به چشم می‌خورد که زیبایی این مجموعه را دوچندان کرده است. به شما پیشنهاد می‌کنیم حتی اگر سفری یک روزه به کرمان داشتید حتما از این باغ دیدن کنید.
آدرس: استان کرمان، 2 کیلومتری کرمان، ماهان، دامنه کوه جوپار

3. باغ فتح آباد

یکی دیگر از دیدنی های کرمان باغ فتح آباد مشهور به باغ بیگلر است. این باغ نیز در زمان قاجار ساخته شد و به خاطر معماری زیبا و شاهانه عمارت آن اکنون مشهور شده است. اگر بتوانید در هنگام غروب آفتاب در این باغ باشید، از نورپردازی طبیعی باغ شگفت زده خواهید شد.

آدرس: استان کرمان، 25 کیلومتری شهر کرمان، روستای اختیارآباد

از دیگر جاهای دیدنی کرمان می‌توان اشاره کرد به:

 • ارگ راین
 • مجتمع تجاری صالح المهدی
 • پیست اسکی سیرچ کرمان
 • آبشارهای سیمک
 • جنگل پردیسان قائم
 • آب‌ انبار علیمردان خان
 • شهر قدیمی بابک
 • بازار ستاره کرمان
 • آتشکده آناهیتا یا قلعه دختر
 • بازار مظفری کرمان
 • بازار قلعه محمود
 • مرکز خرید فایتون
 • تخت درگاه قلی بیگ
 • قلعه اردشیر کرمان
 • دره شنگستان
 • قبه سبز
 • آرامگاه یا گنبد مشتاقیه
 • مجتمع تجاری شفا
 • بازار نقارخانه
 • موزه ساعت
 • حمام شجاعی
 • سرای گلشن
 • آرامگاه شاه نعمت الله ولی
 • روستای میمند
 • آبشار کشیت
 • کلوت‌های کویر لوت
 • دره راگه، غار ایوب
 • باغ متولی باشی
 • موزه پته

بهترین زمان سفر به کرمان

اکنون سوالی که برای شما پیش آمده این است که بهترین فصل برای سفر به کرمان کدام فصل است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که کرمان آب و هوای گرم و خشکی دارد؛ بنابراین اگر تحمل هوای گرم را ندارید باید در فصل پاییز و زمستان و اوایل بهار به این منطقه سفر کنید.

توجه داشته باشید مناطق جنوبی این استان مانند بم دارای آب و هوای گرم‌تری نسبت به مرکز آن بوده و در فصل تابستان گرمای طاقت فرسایی در منطقه حاکم است. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در زمان‌هایی که کرمان آب و هوای خوبی دارد به مراتب شهر و مکان‌های دیدنی شلوغ‌تر هستند.

سوغات کرمان چیست؟

سوغات کرمان، کلمپه

در سفرتان سوغات و صنایع دستی کرمان را از دست ندهید. هنوز هم کرمان یکی از قطب‌های خرید ادویه‌جات معتبر و اصیل است. در این شهر عطاری‌های بسیار زیادی را خواهید دید که محل خوبی برای خرید بهترین سوغاتی‌ها برای عزیزانتان است. برخی از ادویه‌جات مشهور کرمان که نباید از آنها بگذرید عبارتند از:

 • زیره کرمان
 • قاووت
 • پسته
 • روشور

علاوه‌بر این در کرمان شیرینی‌های بی‌نظیر محلی طبخ می‌شوند که مورد پسند هر نوع سلیقه‌ای خواهد بود. شیرینی‌هایی مانند کلمپه، کماچ سهن، روغن جوشی، قطاب کرمانی و... را در این شهر می‌توانید پیدا کنید.
در کنار خوراکی‌ها می‌توانید از صنایع دستی و مسی، آجیده دوزی‌های کرمانی، گبردوزی و گلیم شیریکی پیچ که ترکیب گلیم و قالی است نیز از بازارهای کرمان خریداری کنید.

غذاهای محلی و بهترین رستوران های کرمان

در صورت سفر به کرمان پیشنهاد می‌کنیم که یکی دو وعده را حتما به رستوران‌های شهر بروید و از طعم بی‌نظیر غذاهای مخصوص کرمانی لذت ببرید. غذاهای سنتی و خوراکی‌های کرمان با ادویه‌های گوناگون و معطر تازه کرمانی ترکیب می‌شوند و عطر و طعمی بی‌نظیر پیدا می‌کنند.

جالب است بدانید که هزینه غذاهای سنتی در کرمان نسبت به تهران و بیشتر شهرهای بزرگ دیگر ایران کمتر است. برخی از رستوران‌های مشهور کرمان می‌توان به رستوران اسپاخو، رستوران وکیل، رستوران سنتی مکث، آسیاب بادی کرمان، رستوران پالیز، سفره‌خانه هزار و یک شب و... اشاره کرد. علاوه‌بر غذاهای سنتی می‌توانید از کافی‌شاپ‌های شهر نیز استفاده و قهوه‌های بی‌نظیر آنها را امتحان کنید.

هتل ها و اقامتگاه های کرمان

کرمان هم مانند دیگر شهرهای ایران مشکلی برای اقامت مسافران ندارد. در این شهر هتل‌های متنوع با امکانات و قیمت‌های مختلف ساخته شده و شما می‌توانید از هتل‌های چند ستاره یا از هتل آپارتمان‌های این شهر استفاده کنید.

از هتل‌های شهر کرمان می‌توان به هتل پارس، هتل گواشیر، هتل جهانگردی، هتل پارس، هتل اخوان، هتل هزار و... اشاره کرد. همچنین در صورتی که بخواهید شب را در شهرها یا روستاهای اطراف کرمان بگذرانید می‌توانید از اقامتگاه‌های اطراف مانند اکو کمپ ستاره لوت – شهداد، هتل سنتی ایوان ماهان، اقامتگاه بوم گردی آسیاکده، اقامتگاه باغ تاریخی شاهزاده و... استفاده کنید.

با دیدنی های کرمان آشنا شدید؛ اگر پس از بازدید از تمام این جاذبه‌های گردشگری هنوز زمان داشتید، پیشنهاد می‌کنیم سری هم به کلوت شهداد بزنید که در ۸۷ کیلومتری شهر کرمان قرار دارد. برای سفر به این منطقه می‌توانید یک تور داخلی نیز رزرو کنید تا با خیال سفر بروید. شما چه اطلاعات دیگری از مکان های دیدنی کرمان دارید؟ لطفا اگر اطلاعات دیگری در مورد این شهر زیبا دارید آن را با ما و دیگر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

موزه
مسجد
بازار
کتابخانه
آتشگاه

پیشنهاد ما: برای سفر عجله نکنید

بهترین زمان سفر: فروردین، اردیبهشت، شهریور و مهر
برای سفر به کرمان بهتر است تا فروردین دست نگه دارید.
اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید
تورهای کرمان
متاسفانه توری برای کرمان پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

مجری تور هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
ویلا، آپارتمان و هتل های کرمان و اطراف آن
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

صاحب اقامتگاه هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
نقد و بررسی
نقد و بررسی کرمان
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟