ورود / ثبت نام
0 از 5
/ 0 امتیاز

کلوت شهداد، گرمترین نقطه جهان

آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که گرمترین نقطه دنیا کجاست؟ آیا باور می‌کنید که گرمترین نقطه دنیا در استان کرمان ایران واقع شده است؟ در شرق کوه‌های کرمان و حاشیه غربی دشت لوت منطقه‌ای خشک به نام کویر شهداد وجود دارد که مطابق با پژوهش‌های پروفسور پرویز کردوانی، بیابان شناس و استاد دانشگاه تهران گرم‌ترین نقطه کره‌ زمین معرفی می‌شود. اکنون اگر می‌خواهید بدانید کویر شهداد کجاست با ما در ادامه همراه شوید.

با کلوت شهداد آشنا شویم

به برجستگی‌های طبیعی به وجود آمده در بیابان‌ها و کویر‌ها، کلوت (یا یاردانگ) می‌گویند. این برجستگی‌ها قله‌ای مسطح و صاف دارند و قسمتی از سر آن‌ها که رو به باد است پر شیب و طرف دیگر آن‌ها شیب کمتری دارد. واژه کلوت از دو بخش کل و لوت به معنی شهر لوت ساخته شده است. در ایران کلوت‌های بسیار زیادی وجود دارد که یکی از زیباترین و بزرگترین آن‌ها در کویر شهداد استان کرمان و دشت لوت واقع شده است.

کلوت شهداد کرمان در کویر شهداد قرار دارد و با مساحت ۱۱ هزار کیلومتر به یکی از جاذبه‌های گردشگری پرطرفدار تبدیل شده است؛ به طوری که چشم انداز زیبای این جاذبه‌های طبیعی هر سال گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. اگر به دنبال گذراندن یک روز در سکوت و آرامش مطلق هستید حتما به این منطقه سر بزنید. در این منطقه علاوه بر لذت عکاسی از کلوت‌های شگفت انگیز می‌توانید تفریحاتی مانند سافاری، شترسواری و کویرنوردی را نیز تجربه کنید.

جالب است بدانید این منطقه از نظر تاریخی نیز بسیار اهمیت بسیاری دارد و آثار ارزشمند زیادی مانند سفال، مجسمه، زیور آلات و... در این منطقه یافت شده که قدیمی‌ترین آن‌ها مربوط به درفش شهداد است.

کلوت کویر شهداد کجاست؟

شهداد یکی از بخش‌های شهر کرمان از استان کرمان است که در ۸۷ کیلومتری شمال شرقی شهر کرمان قرار دارد. این منطقه از سمت جنوب غرب به کوهستان‌ها و مناطق سردسیر سیرچ و از سمت شمال شرق به کلوت‌های مشهور شهداد محدود می‌شود.

به عبارتی دیگر این کویر در غرب کویر لوت و در ارتفاع ۴۳۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. کلوت‌های معروف در مساحتی حدود ۱۱ هزار کیلومتر مربع در این کویر ایجاد شده‌اند.

در سال‌های اخیر امکانات رفاهی و دسترسی به این منطقه بهبود یافته است و گردشگران می‌توانند به راحتی به این منطقه سفر کنند. برای رسیدن به کویر و بازدید از کلوت‌ها ابتدا باید راهی جاده کرمان – بم شوید تا به شهرستان نهبندان برسید. پس از آن در طول مسیر تابلو کلوت شهداد کرمان را خواهید دید.

در مسیری دیگر می‌توانید پس از رسیدن به کرمان یک مسیر ۱۰۰ کیلومتری تا شهداد را طی کنید و از شهداد ۴۰ کیلومتر بروید تا به سرزمین کلوت‌ها برسید.

جالب است بدانید کلوت‌های شهداد از سمت مجله نشنال جئوگرافیک به عنوان چهارمین جاذبه طبیعی دنیا برگزیده شده است. اگر شما هم اطلاعات دیگری در مورد این منطقه و دیدنی‌های آن دارید آن را با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

قلعه
آب انبار
دریاچه

کلوت شهداد کجاست؟

۸۷ کیلومتری شمال شرقی شهر کرمان
برای نمایش در گوگل مپ روی نقشه بزنید.

پیشنهاد ما: الان سفر کنید.

الان زمان مناسبی برای سفر به کلوت شهداد است. مهر، آبان، آذر، دی، بهمن و اسفند زمان مناسبی برای سفر به این منطقه می‌باشد.
0 از ۵ / 0 امتیاز

تورها و تجربه‌های کلوت شهداد

متاسفانه توری برای کلوت شهداد پیدا نکردیم:(

بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

رزرو ویلا و اقامتگاه در کلوت شهداد

متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^

با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

نقد و بررسی

نقد و بررسی کلوت شهداد
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد

پرسش و پاسخ

پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟