ورود / ثبت نام

جلفا کجاست؟ معرفی جاهای دیدنی جلفا + عکس

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید

اگر دوست دارید اجناس را ارزان‌تر بخرید، اگر از رانندگی در یک جاده مرزی لذت می‌برید و اگر می‌خواهید بیشتر با معماری دوران صفوی آشنا شوید و در تاریخ قدم بزنید، شهر جلفا مقصد مناسبی برای سفر شما خواهد بود. در این متن با نحوه دسترسی به این شهر، دیدنی های جلفا، بازارها، سوغات و اقامتگاه‌های آن آشنا خواهیم شد.

جلفا کجاست؟ چگونه به این شهر سفر کنیم؟

شهر زیبای جلفا در استان آذربایجان شرقی و در نزدیکی مرز ایران، جمهوری آذربایجان و ارمنستان قرار گرفته است. فاصله تبریز تا جلفا 130 کیلومتر بوده و این شهر تا ارومیه 215 کیلومتر فاصله دارد.

اگر می‌خواهید با وسیله نقلیه شخصی به این شهر بروید، با توجه به این که مبدا شما کدام شهر است، ابتدا باید خود را به تبریز یا ارومیه برسانید. از آن جایی که تبریز معمولا انتخاب مناسب‌تری برای رسیدن به این شهر است، در رابطه با این مسیر به طور کامل توضیح خواهیم داد. بعد از رسیدن به تبریز لازم است تا وارد جاده شمالی این شهر شوید. در این راه از فرودگاه بین‌المللی تبریز، چله خانه علیا، یام کندی و مرند خواهید گذشت تا به این شهر و دیدنی‌هایش برسید. فاصله مرند تا مقصد شما 60 کیلومتر است و شما در کمتر از یک ساعت به آن خواهید رسید.

راه دیگر برای دسترسی به این شهر مرزی، استفاده از قطار است. برای این کار لازم است از خط آذربایجان استفاده کنید. این خط از تهران آغاز می‌شود و پس از گذشتن از کرج، قزوین، زنجان و تبریز به جلفا می‌رسد.

راه سوم استفاده از اتوبوس‌هایی با مقصد این شهر و راه آخر استفاده از هواپیماست. شما با استفاده از هواپیما می‌توانید خود را به تبریز برسانید و پس از آن با ماشین‌های خطی، اتوبوس و یا قطار به سمت مقصد پیش بروید. پروازهای ورودی به فرودگاه تبریز از شهرهای تهران، مشهد، کیش و اهواز است و این به آن معناست که شما می‌توانید خود را از این چند شهر به صورت هوایی به تبریز برسانید. 

جاهای دیدنی جلفا 

در بالا به اینکه جلفا کجاست اشاره کردیم، وقت آن رسیده است تا با دیدنی های جلفا بیشتر آشنا شویم. جاهای دیدنی جلفا شامل اماکن تاریخی و طبیعی است. از آن جایی که این شهر یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران به شمار می‌رود و جغرافیای استراتژیکی دارد، دیدنی‌های تاریخی منحصر به فردی را در خود جای داده است که سالانه گردشگران زیادی را جذب می‌کند.

دیدنی های تاریخی جلفا

قبل از آن که به معرفی دیدنی های جلفا که رنگ و بوی تاریخی دارند، بپردازیم بهتر است تا کمی در رابطه با تاریخچه این شهر اطلاعات کسب کنیم. همان طور که اشاره شد این شهر یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است و قدمت آن به زمان حضرت سلیمان بن داوود برمی‌گردد. گفته می‌شود اصحاب این حضرت در نزدیکی این محدوده ساکن شدند و 12 محل سکنا داشتند که هر یک را به نام یکی از دوازده ماه گذاشتند. به طور کلی از دیدنی های تاریخی این شهر می‌توان موارد زیر را نام برد.

1- حمام تاریخی و موزه

حمام تاریخی یکی از دیدنی های جلفا به شمار می‌رود. این جاذبه گردشگری به جهت معماری ویژه خود بسیار معروف است. در گذشته از این حمام به عنوان جایی برای استراحت کاروان‌ها و تاجران استفاده می‌کردند. این بنا یکی از قدیمی‌ترین حما‌م‌های قابل بازدید ایران است. به نظر می‌رسد عمر این سازه بیش از 100 سال باشد. قناتی که در روستای شجاع آباد قرار گرفته است، مسئول تامین کردن آب این حمام بود. از نظر معماری شکل ستون‌ها و طرح‌هایی که روی آن‌ها کنده‌کاری شده است، فرم قوس‌ها و گنبدها شباهت زیادی به معماری دوران قاجار دارد. بسیاری معتقدند که این حمام در دوره فتحعلی شاه قارجار ساخته شده است، اما هنوز سندی برای تائید یا عدم تائید این ادعا وجود ندارد. 

اگر به این مکان تاریخی سر زدید، از تماشای سقف آن غافل نشوید. طراحی‌هایی که روی سقف‌ها انجام شده است و شکل ساخت قوس‌ها در این بنا بسیار منحصر به فرد هستند. امروزه در بخش‌هایی از این حمام اشیای مرتبط با فرهنگ و آداب و رسوم مردم این ناحیه نگهداری می‌شود و به شکل موزه در آمده است. در سال 1387 این حمام به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد. شما برای بازدید از این بنای تاریخی نیم ساعت تا یک ساعت زمان نیاز دارید.

آدرس حمام تاریخی: کنار اداره گمرک

2- کلیسای سنت استپانوس مقدس

کلیسای سنت استپانوس یا سنت استفانوس مقدس یکی دیگر از جاهای دیدنی جلفاست که از نظر تاریخی قابل توجه است. از لحاظ اهمیت کلیسای سنت استپانوس باید گفت این جاذبه دیدنی پس از قره کلیسا، دومین کلیسای مهم ارامنه در ایران محسوب می‌شود. اسم این کلیسا برای گرامیداشت سنت استفن، اولین شهید ارامنه، به این شکل گذاشته شده است. 

ساخت این بنا به سده نهم میلادی برمی‌گردد. متاسفانه یک زلزله مهیب باعث شد تا بنا تقریبا به طور کامل از بین برود و بعدها در دوران صفویه دوباره بازسازی شد. به همین خاطر سبک معماری‌ای که در کلیسای سنت استپانوس مشاهده می‌کنید، بسیار شبیه به سبک معماری دوران صفوی است. هر چند که برخی از بخش‌های آن در قاجاریه نیز مرمت شد. به طور مثال روی درب‌های این کلیسا منبت کاری‌هایی به سبک دوران قاجار دیده می‌شود. به طور کلی این کلیسا از صحن، گنبد شانزده ضلعی، برج ناقوس و اجاق دانیال تشکیل شده و کنده‌کاری‌های موجود در آن بسیار هنرمندانه و خاص است.

آدرس کلیسای سنت استپانوس: 16 کیلومتری غربی، قریه قزل وانگ، روستای دره شام

3- کاروانسرای خواجه نظر

خواجه نظر یکی از بزرگان ارامنه بوده که در دوران صفویه در این منطقه کاروانسرای بزرگی بر پا کرده است. این بنا امروزه یکی از جاهای دیدنی جلفاست و سالانه افراد زیادی به بازدید از آن می‌روند. طاق جناقی و گنبدها با طراحی ویژه خود زیبایی این بنا را دو چندان کرده‌اند. 

آدرس کاروانسرای خواجه نظر: نوار مرزی رود ارس، جاده کلیسا، جنب پارک درنا

جاذبه های طبیعی جلفا

وجود پارک و رود ارس سبب شده است تا این منطقه دارای جاذبه‌های طبیعی شگفت‌آوری باشد. از جمله این زیبایی‌های طبیعی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1- آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه یکی از جاهای دیدنی جلفاست که تقریبا 35 کیلومتر از شهر فاصله دارد و در شرق آن واقع شده است. آبشار آسیاب خرابه شامل چندین آبشار کوچک و یک آبشار اصلی بزرگ است که ارتفاع 15 متری دارد. صخره‌های پوشیده شده از گیاهان و جریان دائمی آب این آبشار منظره بی‌نظیری را به وجود آورده است. شما می‌توانید زیر این آبشار آب‌تنی کنید و از آب‌وهوای معتدل منطقه در هنگام تابستان لذت ببرید. این آبشار بزرگترین آبشار منطقه است.

آدرس آبشار آسیاب خرابه: 35 کیلومتری شرقی شهر

2- رودخانه و سد ارس

رود ارس یقینا یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی جلفاست. این رود مرز ایران با ارمنستان و جمهوری آذربایجان را تعیین می‌کند و طولی معادل 1072 کیلومتر دارد. این رود از کوه‌های بینگول ترکیه آغاز شده و تا رود کورا در جمهوری آذربایجان ادامه می‌یابد. اگر از جاده مرزی حرکت کنید یک سمت شما جنگلی پر از درخت و سمت دیگرتان رود ارس خواهد بود. این جاده یکی از زیباترین جاده‌های ایران است که شما می‌توانید از رانندگی در آن لذت ببرید. آب‌وهوای منطقه و پاکیزگی هوا نیز بر لذت شما خواهد افزود.

سد ارس در فاصله 30 کیلومتری پلدشت و بر روی رود ارس ساخته شده است. از این سد برای تامین آب کشاورزی استفاده می‌شود. دیگر استفاده این سد برای تولید برق است. در پشت این سد انواع آبزیان آب شیرین پیدا می‌شوند و به همین خاطر ماهیگیری در آن رواج دارد.

آدرس رود ارس: غرب شهر، نوار مرزی ایران

بازارهای جلفا و خرید از این بازارها

به دلیل قرار داشتن این شهر در منطقه آزاد، بازارهای جلفا بسیار پر رونق هستند. اجناس در این منطقه ارزان‌تر از دیگر نقاط کشور است و به همین خاطر خرید از جلفا بسیار به صرفه خواهد بود. از معروف‌ترین بازارهای جلفا می‌توان به سیتی سنتر جلفا، بازار روس‌ها، مجتمع تجاری ولیعصر، پاساژ نیلوفر آبی، پاساژ امیر، مجتمع تجاری آراز، پاساژ شمس تبریزی، پاساژ صبا، مجتمع تجاری صدف و مجتمع تجاری صاحب الزمان اشاره کرد.

اگر قصد خرید از جلفا را دارید در مجتمع تجاری آراز می‌توانید انواع پوشاک، لوازم آرایشی و بهداشتی، تجهیزات ورزشی و لوازم خانگی را پیدا کنید. این مجتمع شکل سنتی دارد و در گذشته‌ای نه چندان دور رو باز بوده است. 

اگر ترجیح می‌‌دهید خرید خود را از یک مرکز مدرن انجام دهید، سیتی سنتر برای شما مناسب‌تر خواهد بود. از این مرکز می‌توانید کالاهایی مثل پوشاک، لوازم خانگی، مواد غذایی و لوازم آرایشی و بهداشتی را تهیه کنید.

سوغات شهر جلفا چیست؟

بخشی از سوغات این شهر همان محصولات خارجی‌ است که از طریق این منطقه به ایران وارد می‌شود. از بین این محصولات می‌توان به مربای گردوی ارمنستان، باقلوای استانبولی، شکلات و شیرینی اشاره کرد. به جز این‌ها در مناطق اطراف شهر باغات متعددی وجود دارد که شما می‌توانید از محصولات آن به عنوان سوغاتی استفاده کنید. انار و میوه‌ به در این ناحیه از ایران بسیار رایج هستند. اگر در تابستان گشت‌وگذاری در روستاهای اطراف داشتید، می‌توانید از روستای کردشت و یا از بازارهای جلفا انجیر و توت بخرید. محلیان از انار، لواشک، ترشک و دیگر محصولات غذایی را تولید می‌کنند که بسیار خوشمزه هستند.

از صنایع دستی این شهر می‌توان قالی‌بافی، گلیم‌بافی، منبت‌کاری و حکاکی روی فلز را نام برد. با ظهور صنعت قالی‌بافی در تبریز این منطقه نیز چندی بعد به آن پیوست و بافتن قالی بین روستاییان بسیار رواج یافت. در مجموع قدمت قالی‌بافی به دوران صفویه و قدمت گلیم‌بافی به بیش از 100 سال قبل باز می‌گردد. در هنگام خرید از جلفا، حمایت از اقتصاد محلی را فراموش نکنید و از صنایع دستی و محصولات باغی این متطقه سوغات تهیه کنید.

چه زمانی به جلفا سفر کنیم؟

قبل از آن که حرفی در رابطه با زمان سفر بزنیم بهتر است تا کمی با آب‌وهوای منطقه آشنا شویم. این منطقه آب‌وهوای نیمه خشک و سرد دارد و در بخش‌هایی که ارتفاع بیشتری دارند، هوای آن به خشک و سرد تبدیل می‌شود. این شهر با ارتفاع 704 متر، کمترین ارتفاع را در بین دیگر شهرهای همجوار دارد. منطقه به طور میانگین 17 روز در طول سال درگیر بارش سنگین برف است.

با توجه به این آب‌وهوا بهتر است تا در فصل بهار و تابستان سفری به این مقصد داشته باشید، هر چند که امکان سفر در فصول سرد سال نیز وجود دارد. اما ممکن است در سفر در نیمه دوم سال سرمای هوا برای برخی قابل تحمل نباشد. اگر قصد سفر در فصول سرد را دارید، حتما از وضعیت راه‌ها پیش از آغاز سفر مطلع شوید.

اقامت در سفر به شهر جلفا

در شهر جلفا هم اقامتگاه بومگردی و هم هتل وجود دارد که بر اساس سلیقه‌تان می‌توانید در هر کدام از آن‌ها که خواستید اقامت کنید. هتل امپریال ارس، هتل نارنجستان، هتل تاج، هتل آپارتمان چیپال و هتل آپارتمان گیلبرتون پنج هتل این شهر هستند. از بین این هتل‌ها هتل امپریال ارس امکانات رفاهی ویژه‌ای دارد و پنج ستاره است. این هتل در جاده کلیسا واقع شده است و اتاق‌های آن در سه تیپ طبقه‌بندی شده‌اند. این هتل 5 طبقه دارد و دارای 64 اتاق است. پارکینگ، استخر و اینترنت رایگان نامحدود در لابی از جمله امکانات هتل امپریال ارس هستند.

از دیگر اقامتگاه‌های شهر می‌توان به مجموعه ویلاهای کوهستانی ارس و مهمانسرای جهانگردی اشاره کرد که می‌توانید شب را در آن جا بمانید. شما می‌توانید با سکونت در اقامتگاه‌های بومگردی تجربه‌ای متفاوت داشته باشید. اقامتگاه بومگردی آنیل در روستای اغبلاغ و در فاصله ده کیلومتری از شهر قرار دارد. ظرفیت این اقامتگاه بومگردی بسیار محدود است و شما می‌توانید آن را پیش از آغاز سفر رزرو کنید. برای رزرو اقامتگاه می‌توانید از سایت ایرانگرد، مجری تخصصی تورهای طبیعت گردی و رزرو ویلا کمک بگیرید.

در این متن از دیدنی‌های جلفا مثل کلیسای سنت استپانوس، آسیاب خرابه، رودخانه و سد ارس، حمام تاریخی و موزه گفتیم و به طور مختصر با ویژگی‌های هر یک آشنا شدیم. سری به بازارهای معروف شهر زدیم و سوغات این محل را بیش از پیش شناختیم. برای اقامت در این شهر می‌توانید از هتل‌ها و اقامتگاه‌های بومگردی فراوانی که در جلفا وجود دارند استفاده کنید. اگر تجربه‌ای از سفر به این منطقه دارید، آن را با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید. 

آبشار
بازار

پیشنهاد ما: برای سفر عجله نکنید

بهترین زمان سفر: شهریور، مرداد، تیر و خرداد
برای سفر به جلفا بهتر است تا فروردین دست نگه دارید.
اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید
تورهای جلفا
متاسفانه توری برای جلفا پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

مجری تور هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
ویلا، آپارتمان و هتل های جلفا و اطراف آن
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

صاحب اقامتگاه هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
نقد و بررسی
نقد و بررسی جلفا
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟