ورود / ثبت نام

آبشار آسیاب خرابه کجاست؟ راهنمای سفر به آبشاری در مرز ایران و آذربایجان

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید

آبشاری را تصور کنید که بر روی صخره‌های پوشیده از گیاه فرود می‌آید، در مکانی که یک طرف آن رود و طرف دیگرش جنگلی سرسبز است. این تصویر می‌تواند واقعی باشد اگر به سفری به مقصد آبشار آسیاب خرابه داشته باشید. در این مقاله خواهیم خواند که آبشار آسیاب خرابه کجاست، چرا باید از آن بازدید کرد، چه دیدنی‌های دیگری نزدیک به آن وجود دارد، چه زمانی برای این سفر مناسب است و در این سفر کجا می‌توان اقامت کرد. پس با ما همراه شوید.

آبشار آسیاب خرابه کجاست؟

این آبشار دیدنی در استان آذربایجان شرقی، شهرستان جلفا، در نزدیکی مرز ایران و جمهوری آذربایجان قرار گرفته است.

برای آن که خود را به این منطقه دیدنی برسانید، می‌توانید با ماشین شخصی، اتوبوس یا هواپیما به تبریز بروید. فاصله آسیاب خرابه تا تبریز حدودا 150 کیلومتر است. برای آن که از تبریز خود را به این آبشار بکر برسانید، دو راه پیش روی شما خواهد بود. 

  • در راه اول از جاده شمال شرقی تبریز خارج شوید تا پس از گذشتن از سهلان، صوفیان و یام کندی به مرند برسید. سپس وارد جاده مرند به هادی شهر شوید و از خروجی هادی شهر خارج شوید. هادی شهر را به سمت شرق ادامه دهید تا به پارک ملی کنتال و روستای ارسی برسید. پس از رسیدن به مرازاد، از کنار رود ارس به سمت شرق پیش بروید تا خروجی آسیاب خرابه را ببینید.
  • در راه دوم مانند مسیر قبل، باید از جاده شمال شرقی تبریز خارج شوید. پس از آن که از فرودگاه بین‌المللی تبریز گذشتید، از سمت راست از جاده آمند خارج شوید.  پس از آن که آمند را رد کردید، وارد جاده روستای استرغان شوید. این جاده در بخش‌هایی بسیار پر پیچ و خم است. جاده را ادامه دهید تا از روستاهای لیلاب، خاروانا و دستجرد بگذرید. از این جا به بعد وارد پارک ملی کنتال خواهید شد که در میان آن روستای ایری سفلی قرار دارد. بعد از رسیدن به سیه رود، از کنار رود ارس به سمت غرب پیش روید تا به خروجی آبشار برسید.

فاصله ارومیه تا آسیاب خرابه نیز تقریبا 220 متر است و شما می‌توانید پس از گذشتن از کهریز، سلماس و خوی به جلفا برسید. پس از رسیدن به جلفا کافی است تا از حاشیه رود ارس به شرق بروید. پس از عبور از مرازاد، خروجی آبشار را خواهید دید. این جاذبه دیدنی تنها 35 کیلومتر تا جلفا فاصله دارد.

چرا از آبشار آسیاب خرابه بازدید کنیم؟ 

اکنون می‌دانیم آبشار آسیاب خرابه کجاست، اما چرا این مکان یک جاذبه گردشگری است؟ این آبشار که در میان ترک زبانان به خارابا دییرمان نیز معروف است، یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های طبیعی آذربایجان غربی است. کنار هم قرار گرفتن صخره‌ها، گیاهان و آب‌های سرازیر شده از آبشارها منظره چشم‌نوای را خلق کرده است که هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. آبشار اصلی تقریبا 15 متر ارتفاع دارد و در کنار آبشار اصلی آبشارهای کوچکی وجود دارد که ارتفاع آن‌ها کم‌تر است. آب این آبشار دیدنی از چشمه‌ها تامین می‌شود. این چشمه‌ها عمدتا در کوه کیامکی هستند. به دلیل جریان دائمی آب در این منطقه، صخره‌ها به طور کامل از خزه و دیگر گیاهان آبزی پوشده شده‌اند و این موضوع سبب شده است تا حیات گیاهی متنوعی در منطقه دیده شود.

از آنجا که این آبشار در نزدیکی یک آسیاب قدیمی قرار دارد، به آن آبشار آسیاب خرابه می‌گویند. هم اکنون این آسیاب مرمت شده است و گردشگران می‌توانند از آن بازدید کنند. از این آسیاب در گذشته برای آرد کردن گندم استفاده می‌شد و ارتفاعی معادل 10 متر دارد.

دیدنی‌ های نزدیک به آسیاب خرابه

در اطراف این آبشار دیدنی مناطق گردشگری طبیعی و تاریخی بسیاری وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1- جاده مرزی ارس به جلفا

این جاده تقریبا در 40 کیلومتری آبشار زیبای آسیاب خرابه قرار دارد. یک طرف جاده مرزی ارس به جلفا جنگل است و طرف دیگر رود جریان دارد. این جنگل بخشی از منطقه حفاظت شده مارکان است که هم از لحاظ تنوع گیاهی و هم از لحاظ تنوع جانوری یکی از غنی‌ترین مناطق ایران است. از این جاده علاوه بر رود و جنگل می‌توانید به راحتی خانه‌های کشور همسایه را نیز ببینید.

2- حمام جلفا

حمام تاریخی جلفا در 30 کیلومتری آبشار آسیاب خرابه قرار دارد و از نظر معماری منحصر به فرد است. قدمت این حمام به دوران قاجار بر می‌گردد و در گذشته به بازرگانانی که از طریق این مرز تجارت می‌کردند، خدمات ارائه می‌داده است. برخی معتقدند که این مکان تاریخی یکی از بزرگ‌ترین حمام‌‌های تاریخی ایران به شمار می‌رود.

3- کلیسای سنت استپانوس

توصیه می‌کنیم اگر به منطقه جلفا و آبشار آسیاب خرابه رفتید، حتما سری هم به کلیسای سنت استپانوس بزنید. این کلیسا تنها 15 کیلومتر تا جلفا فاصله دارد. کلیسای سنت استپانوس بعد از کلیسای تادئوس مقدس دومین کلیسای مهم ارامنه است. به دلیل معماری خاص و اهمیت بالای مذهبی، این بنا در سال 2008 در فهرست میراث جهانی یونسکو وارد شد. قدمت این بنای تاریخی به سده نهم میلادی برمی‌گردد. زلزله باعث شد تا بخشی از بنا تخریب شود و به همین خاطر در دوره صفوی بازسازی و مرمت شد. بیشتر بخش‌های این کلیسا از دوران صفوی به جا مانده است و معماری شبیه به دوره صفویه دارد. اولین شهید ارامنه سنت استفان است و دلیل نام‌گذاری این کلیسا به نام سنت استپانوس نیز به همین شخص برمی‌گردد.

4- رودخانه و سد ارس

مسیر جاده مرزی ارس به جلفا، تماما از کنار رود ارس می‌گذرد. این رود در گذشته به آراکس معروف بود. طول رودخانه ارس حدودا 1072 متر است و بخشی از آن مرز ایران و جمهوری آذربایجان و بخش دیگرش مرز ایران و ارمنستان محسوب می‌شود. سد ارس در نزدیکی شهر پلدشت قرار گرفته است که با این آبشار زیبا حدودا 50 کیلومتر فاصله دارد. ساخت این سد از سال 1346 با مشارکت شوروی سابق شروع و در نهایت در سال 1350 بازگشایی شد.

5- پارک ملی کنتال

پارک ملی کنتال مساحتی بالغ بر 7000 هکتار دارد. این پارک ملی بیش از 350 گونه جانوری و بیش از 450 گونه گیاهی را در خود جای داده است. از گونه‌های جانوری‌ که بیشتر در این پارک دیده می‌شوند، می‌توان به کل و بز وحشی، گوسفند وحشی و خرس قهوه‌ای اشاره کرد. از بین گونه‌های گیاهی رایج‌ترین گونه‌ها افرا، سنجد، زرشک، گلابی وحشی و بنه است. گفتنی است که در نزدیکی قلعه بیگ در هنگام بهار لاله‌های فراوانی در دامنه به چشم می‌خورد. این پارک ملی در اصل بخشی از منطقه حفاظت شده کیامکی است.

6- بازارچه مرزی جلفا

با بازدید از بازارچه مرزی جلفا می‌تونید اجناس را با قیمت ارزان‌تری نسبت به دیگر جاهای کشور پیدا کنید. در این بازار، پوشاک، خوراک، انواع لوازم خانگی و وسایل ورزشی به فروش می‌رسد.

علاوه بر موارد گفته شده، بازدید از روستاهایی مثل روستای اشتبین و کردشت به جهت جاذبه طبیعی، پیشینه تاریخی و آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم این ناحیه خالی از لطف نخواهد بود.

بهترین فصل برای بازدید از آبشار آسیاب خرابه

با توجه به جغرافیای این منطقه و قرارگیری آن در یکی از نقاط سردسیر کشور، بهتر است از سفر به این منطقه در فصول سرد جدا اجتناب کنید. هر چند که در پاییز و زمستان آب آبشار یخ می‌زند و این جاذبه طبیعی را به گونه‌ای خاص زیبا و چشم‌نواز می‌کند اما به سه دلیل فصل سرما مناسب سفر نیست. دلیل اول آن است که تحمل سرمای این محل برای بسیاری از افراد سخت خواهد بود. موضوع دوم در رابطه با راه‌هاست که ممکن از بر اثر برف و باران مسدود باشند و دلیل سوم که از همه مهمتر است احتمال ریزش صخره‌های نزدیک به آبشار است. گفتنی است که در زمستان 1372 یخ‌زدگی آبشار و صخره‌های اطراف به حدی پیش رفت که موجب ریزش شد.

به طور کلی ما به شما توصیه می‌کنیم از اواسط فروردین تا اوایل مهر پا به این سفر شگفت‌انگیز بگذارید و از صدای آب و هوای معتدل لذت ببرید.

در سفر به آسیاب خرابه کجا اقامت کنیم؟

همان طور که اشاره شد، فاصله این آبشار دیدنی تا جلفا فقط 35 کیلومتر است. به همین خاطر در این سفر بهتر است تا از هتل‌ها و اقامتگاه‌های شهر جلفا استفاده کنید. از هتل‌های موجود در جلفا می‌توان هتل امپریال ارس، هتل نارنجستان، هتل تاج، هتل آپارتمان چیپال و هتل آپارتمان گیلبرتون را نام برد. از بین این هتل‌ها، هتل امپریال ارس پنج ستاره و هتل نارنجستان سه ستاره است.

مجموعه اقامتی ویلاهای کوهستانی ارس جلفا و مهمانسرای جهانگردی جلفا از دیگر اقامتگاه‌هایی هستند که می‌توانید در آن‌ها ساکن شوید. در شهر جلفا اقامتگاه‌های بومگردی نیز وجود دارد. یکی از این اقامتگاه‌ها، اقامتگاه بومگردی آنیل است که ظرفیتی بسیار محدود دارد. برای رزرو اقامتگاه می‌توانید از طریق سایت ایرانگرد مجری تخصصی تورهای طبیعت‌گردی و اجاره ویلا اقدام کنید.

نکات مهم و تجهیزات لازم در سفر به آسیاب خرابه

  • این منطقه گردشگری دارای سوپر مارکت و رستوران است و به همین خاطر نیازی نیست از این جهت نگران باشید.
  • در تابستان از کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید.
  • اگر قصد دارید زیر آبشار بروید و پایی به آب بزنید، بهتر است حوله و یک دست لباس اضافه با خود داشته باشید.
  • اگر در پاییز و زمستان می‌خواهید به تماشای آبشار یخ زده بروید، حتما لباس گرم به همراه داشته باشید و پیش از آغاز سفر از باز بودن راه‌ها اطمینان حاصل کنید.
  • صخره‌های این آبشار، مستعد ریزش به خصوص در فصول سرد هستند. مراقب ریزش احتمالی باشید.
  • در سال‌های اخیر با بیشتر شدن تعداد مسافرانی که به این منطقه سفر می‌کنند، آسیب‌هایی به آبشار وارد شده است. اگر می‌خواهید نسل‌های آینده نیز بتوانند از این شگفتی طبیعت لذت ببرند، آسیبی به طبیعت نرسانید و از ریختن زباله خودداری کنید.

آبشار آسیاب خرابه در استان آذربایجان شرقی و در نزدیکی شهر جلفا قرار دارد. بزرگ‌ترین آبشار این منطقه ارتفاعی معادل 15 متر داشته و روی صخره‌های پوشیده از خزه می‌ریزد. اگر به این آبشار رفتید توصیه می‌کنیم تا سری هم به دیگر جاذبه‌های دیدنی جلفا بزنید. بهترین فصل برای بازدید از این جاذبه طبیعی تماشایی، اواسط فرودین تا اوایل مهر ماه است. برای خرید تورهای طبیعت‌گردی و رزرو اقامتگاه در نزدیکی این آبشار می‌توانید از سایت ایرانگرد کمک بگیرید. اگر هم تجربه‌ای از سفر به این منطقه دارید، نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

آبشار

پیشنهاد ما: الان سفر کنید.

الان زمان مناسبی برای سفر به آبشار آسیاب خرابه است. تیر، مرداد و شهریور زمان مناسبی برای سفر به این منطقه می‌باشد.
اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید
تورهای آبشار آسیاب خرابه
متاسفانه توری برای آبشار آسیاب خرابه پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

مجری تور هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
ویلا، آپارتمان و هتل های آبشار آسیاب خرابه و اطراف آن
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

صاحب اقامتگاه هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
نقد و بررسی
نقد و بررسی آبشار آسیاب خرابه
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟