ورود / ثبت نام

راهنمای سفر به استان آذربايجان شرقي

استان آذربایجان شرقی بزرگترین و پرجمعیت‌ترین استان در ناحیه شمال غربی ایران است. ریشه نام آذربایجان از واژه آذر یا همان آتش گرفته شده که مردم آنجا معتقدند تحمل زمستان‌های سخت بدون آن (آتش) غیرممکن بوده است. جالب است بدانید که این استان در زمان حکومت پهلوی با نام آذربایجان خاوری شناخته می‌شد. مردم این منطقه به زبان ترکی آذری صحبت می‌کنند و تعداد کمی از آنها در شهر تبریز فارسی زبان هستند. تاریخچه آذربایجان به قوم مادها آمیخته است که پس از مهاجرت به ایران آهسته آهسته در قسمت‌های غربی ایران از جمله آذربایجان ساکن شدند. برخی آذربایجان را سرزمین مبارزانی چون ستارخان و باقرخان می‌دانند. آذربایجانی که امروز همه آن را می‌شناسند حاصل بارها تغییر و دگرگونی است. جالب است بدانید که این استان رتبه اول صادرات غیرنفتی در کشور را دارد و به دلیل داشتن صنایع بزرگ و کارخانه‌های مادر یکی از مهم‌ترین قطب‌های صنعتی کشور به حساب می‌آید.

آذربایحان شرقی به دلیل مرزی بودنش هر سال مسافران و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. آثار تاریخی، مکان‌های طبیعتی و گردشگری، غذاها و خوراکی‌های خوشمزه این استان، مردم مهمان‌نواز و سخت‌کوش آذری و... همه از عوامل جذب مسافر به آذربایجان هستند. به دلیل مرزی بودن و رفت و آمد زیاد به این استان هتل‌ها و اقامتگاه‌های زیادی جهت رفاه حال مسافران ساخته‌اند که در تمام فصول سال پذیرای گردشگران و مسافران هستند. برخی از این هتل‌ها عبارتند از هتل‌های ائل‌گلی، لاله‌پارک، گسترش، مروارید، شهریار و هتل بین‌المللی در تبریز، هتل بزرگ در مراغه، هتل پارادایس در کلیبر، هتل‌های جهانگردی مرند، سراب و جلفا، هتل کوهستانی ارس در جلفا و هتل بزرگ پردیس در عجب‌شیر. علاوه‌بر این اقامتگاه‌های بومگردی متنوعی نیز در فضاهای محلی و بومی استان وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

اگر قصد سفر به منطقه غرب و شمال غرب را دارید، اطلاعات کامل‌تر را از اینجا پیدا کنید:

پیشنهاد ما: الان سفر کنید.

الان زمان مناسبی برای سفر به آذربايجان شرقي است. اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد و شهریور زمان مناسبی برای سفر به این منطقه می‌باشد.
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟