ورود / ثبت نام

روستای ایستا کجاست؟ مسیر دسترسی + معرفی دیدنی ها و اسرار روستا

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید

روستای ایستا (روستای توقف) جزو ترسناک‌ترین روستای ایران است، این روستا در حومه طالقان شناخته شده که ماجراهای باورنکردنی دارد. جالب است بدانید که اهالی این روستا از تکنولوژی و وسایل لوکس به دور هستند و چندان به دورهمی یا شب نشینی هم علاقه ندارند. البته آنچه که گفتیم تمام ماجرا در مورد این روستا نیست، اگر می‌خواهید بدانید روستای ایستا کجاست و دیگر چه راز و رمزهایی دارد، ادامه این مطلب را دنبال کنید. در ادامه علاوه‌بر معرفی اسرار روستا در مورد چگونگی رفتن به این روستا و جاهای دیدنی آن نیز صحبت خواهیم کرد.

فهرست مطلب:

روستای ایستا کجاست و چگونه باید به این روستا رفت؟

همانطور که گفتیم روستای ایستا یا همان روستای توقف، در نزدیکی طالقان در استان البرز قرار دارد. بنابراین سرراه رفتن به این روستا می‌توانید از جاهای دیدنی کرج نیز بازدید کنید. بد نیست بدانید که فاصله تهران تا طالقان حدود 120 کیلومتر است.

برای رفتن به این روستا از تهران، ابتدا باید به اتوبان کرج بروید. بعد از رسیدن به کرج، به سمت جاده کرج و قزوین بروید. در نهایت بعد از گذشت 50 کیلومتر از جاده کرج و قزوین، به طالقان و این روستای اسرارآمیز می‌رسید. مسیر این روستا از تهران با خودرو شخصی حدود 2 الی 3 ساعت است.

عجایب روستای مرموز توقف

در مورد این روستا داستان‌های رازآلودی وجود دارد که آن را به عنوان عجیب‌ترین و ترسناک ترین روستای ایران هم می‌شناسند. حال بیایید تا به اتفاق هم با برخی از عجایب این روستا آشنا شویم.

 • مردمان این روستا اصلا به وسایل مدرن و تکنولوژی همچون تلویزیون اعتقاد خاصی ندارند. حتی به شب‌نشینی کنار همدیگر نیز علاقه ندارند.
 • در این روستا مراسمی اعم از عروسی، عزا، جشن تولد یا سالگرد ازدواج برگزار نمی‌شود. به طوری که اصلا این مراسمات برای آنها معنا و مفهومی ندارد.
 • سبک زندگی بیشتر اهالی این روستا به سبک مردمان دوره قاجاریه است.
 • مردمان این روستا در هیچ مراسم و فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی شرکت نمی‌کنند.
 • در این روستا هیچ گونه وسایل حمل و نقلی وجود ندارد و برای گشت و گذار در داخل روستا از اسب یا قاطر استفاده می‌کنند.
 • اهالی این روستا برای خرید لوازم ضروری خود نظیر میخ یا پارچه به شهر طالقان می‌روند. خودشان هم در کار نجاری و آهنگری، کشاورزی و... مشغول به فعالیت هستند.
 • اهالی این روستا، افراد غریبه را از خودشان نمی‌دانند و آنها را اهالی بیرون خطاب می‌کنند.
 • مردمان این روستا خیلی مال پرست نیستند و اگر کسی دارایی آنها را تصرف کند، کاری به کار آن شخص ندارند.
 • جمعیت این روستا خیلی کم بوده، به طوری که به عنوان کم جمعیت‌ترین روستاهای ایران شناخته می‌شود.
 • مردمان این روستا خیلی مهمان نواز هستند؛ اما ورود زنان و دختران به این روستا کاملا ممنوع است.
 • از دیگر عجایب این روستا این است که هیچکدام از اهالی آن، شناسنامه ندارند و از خدمات دولتی محروم هستند.
 • کودکان این روستا برای گذراندن دوره‌های تحصیلی خود به شهر طالقان نمی‌روند؛ بلکه در خود روستا به سبک سنتی و مکتب درس می‌خوانند.
 • کودکان این روستا بعد از اتمام تحصیل، به اختیار خودشان به تبریز می‌روند.
 • از اهالی روستا هیچکس تا به حال زنان و دختران دیگر اهالی روستا را ندیده است.
 • بد نیست بدانید که اهالی این روستا بدون امکاناتی مثل آب لوله کشی، برق، گاز، امکانات درمانی و... زندگی خود را سپری می‌کنند.
 • بیشتر اهالی این روستا خیلی منظم و تمیز هستند. برای همین این روستا طبیعت زیبا و خیلی بکری دارد.
 • اهالی این روستا از پروش اسب‌های گران‌قیمت و فروش زمین‌های پدری‌شان در تبریز، خرج زندگی خود را به دست می‌آورند.

در نهایت از دیگر عجایب این روستا این است که بیشتر اهالی اعتقادات خاص خودشان را دارند. برای مثال آنها خودشان آغاز و پایان ماه مبارک رمضان را مشخص می‌کنند. همچنین آنها به شدت به رویای صادقه معتقد هستند.

جاهای دیدنی روستای ایستا

از مهم‌ترین جاهای دیدنی روستای ایستا، طبیعت بکر و سرسبز آن است. طبیعت این روستا از فاصله‌های دور آنقدر چشم‌نواز بوده که هر کسی را به خود جذب می‌کند. بد نیست بدانید که بیشتر اهالی این روستا اهل گشت و گذار و تفریح در طبیعت روستا نیستند. برای همین طبیعت این روستا خیلی بکر بوده و دست نخورده باقی مانده است.

از آنجایی که روستای ایستا در حومه طالقان قرار گرفته، شما می‌توانید به غیر از جاهای دیدنی روستای ایستا، گشت و گذاری در دیدنی‌های طالقان را هم داشته باشید و حسابی کیف کنید. برخی از جاهای دیدنی طالقان عبارتند از:

 • دریاچه و سد طالقان: سد طالقان یکی از زیباترین دیدنی‌های طالقان است که روی رودخانه شاهرود قرار دارد. این سد چشم‌انداز بسیار زیبایی دارد و برای ماهیگیری خیلی مناسب است.
 • آبشار شله بن: آبشار شله بن یکی از جاذبه‌های پرطرفدار برای بسیاری از اهالی طبیعت‌گردی محسوب می‌شود. این آبشار در جاده سنگران قرار گرفته و در فصل بهار پر از آب است. شما در فصل بهار می‌توانید به این آبشار بروید تا آب‌تنی جانانه‌ای را داخل آبشار تجربه کنید.
 • آبشار کرکبود: آبشار کرکبود از دیگر جاذبه‌های طبیعی طالقان است که هر کسی را مات و مبهوت می‌کند. این آبشار در 700 متری روستای کرکبود قرار دارد. اطراف این آبشار طبیعت دل‌انگیزی وجود دارد که دل هر کسی را می‌برد.
 • روستای دیزان: روستای دیزان در دامنه رشته کوه البرز قرار دارد. این روستا طبیعتی سحرانگیز دارد که هر کسی را مات و مبهوت می‌کند. شما با رفتن به این روستا، می‌توانید طبیعت‌گردی هیجان‌انگیز و کمپینگ دلنشینی را تجربه کنید.
 • ارژنگ قلعه: ارژنگ قلعه یکی از جاذبه‌های تاریخی طالقان به حساب می‌آید. این جاذبه تاریخی در روستای میناوند قرار گرفته و قدمتی کهن دارد. از این قلعه در زمان اسماعیلیان در برابر حملات دشمن استفاده می‌کردند که امروزه فقط بخشی از آن باقی مانده است.
 • روستای اورازان: روستای اورازان از دیگر روستاهای طالقان است که در رشته کوه البرز قرار دارد. این روستا آبشاری پرآب به همین نام دارد. اگر به این روستا بروید، در بدو ورود به این روستا تپه‌ای را مشاهده می‌کنید که قدمتی بسیار بالا دارد.

از دیگر دیدنی‌های طالقان می‌توان به خانه آیت الله طالقانی، آبشار سوهان، روستای میر، امامزاده قاضی میر سعید و... اشاره کرد.

چه زمانی به ایستا سفر کنیم؟

از آنجایی که روستای توقف در حومه طالقان و استان البرز قرار گرفته، آب و هوای بکر و دل‌انگیزی در هر فصلی از سال دارد. اگر قصد سفر به این روستای اعجاب‌انگیز را دارید، فصل تابستان یا بهار بهترین گزینه است. چرا که طبیعت این روستا در فصل تابستان یا بهار آنقدر دل‌انگیز بوده که حسابی کیف می‌کنید.

فصل زمستان یا پاییز هم می‌توانید به این روستا سفر کنید؛ اما آب و هوای روستا سرد است و باید لباس گرم به همراه خود داشته باشید، تا از سرمای هوا اذیت نشوید.

سوغات روستای مرموز ایستا چیست؟

این روستای مرموز که به عنوان ترسناک ترین روستای ایران شناخته شده، سوغات جذابی هم دارد که خرید آنها را به هیچ وجه نباید از دست دهید. برخی از سوغات این روستا می‌توان به لبنیات خوشمزه محلی نظیر شیر، ماست و پنیر، میوه‌های خوشمزه مثل عناب و گوجه سبز و .. اشاره کرد.

اقامت در سفر به روستای توقف

اکنون که می‌دانید روستای ایستا کجاست؛ اگر قصد اقامت در این روستا را داشته باشید، باید بگوییم که در این روستا ورود زنان ممنوع بوده و مردمان روستا خیلی با غریبه‌ها گرم نمی‌گیرند. از این‌رو برای اقامت می‌توانید به خود طالقان بروید. اجاره ویلا طالقان این امکان را به شما می‌دهد تا اقامتی چند روزه داشته باشید و در فرصت مناسب گشت و گذاری در جاهای دیدنی روستای ایستا را هم داشته باشید.

در طالقان انواع ویلا و سوئیت‌های مختلفی برای اجاره وجود دارد که با توجه به علاقه و میزان بودجه‌تان می‌توانید از بین آنها ویلای مد نظرتان را انتخاب کنید. اجاره ویلا در شهر طالقان شامل ویلاهای باغ دار، ویلای کوهستانی، ویلای استخردار و... هستند.

از امکانات موجود در داخل ویلاها هم می‌توان به یخچال، آشپزخانه به همراه تجهیزات، سرویس بهداشتی و حمام، حیاط به همراه آلاچیق، باربیکیو، و... اشاره کرد. البته برخی از ویلاها هم هستند که مجهز به استخر، سونا، جکوزی، میز بیلیارد و... هستند که قیمت اجاره آنها در مقایسه با دیگر ویلاها گران‌تر است.

اگر امکان اجاره ویلا در طالقان را هم نداشتید؛ جای نگرانی نیست، شما می‌توانید سوئیت‌های کوچک و نقلی را برای اجاره در نظر داشته باشید. سوئیت‌های طالقان دیگر مجهز به امکاناتی همچون حیاط، باربیکیو، استخر و .. نیستند. برای همین قیمت پایین‌تری در مقایسه با ویلاهای طالقان دارند.

حالا که می‌دانید روستای ایستا کجاست و چه راز و رمزهای عجیبی دارد. پس معطل نکنید و در فصل مناسب راهی طالقان شوید تا گشت و گذاری در این روستا داشته باشید و با عجایب آن از نزدیک آشنا شوید. در آخر اگر تجربه رفتن به روستای توقف را داشته‌اید یا اطلاعاتی در این رابطه دارید، لطفا فراموش نکنید نظرات و اطلاعات خود را با ما و مخاطبان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

دریاچه
آبشار
اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید
تورهای روستای ایستا
متاسفانه توری برای روستای ایستا پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

مجری تور هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
ویلا، آپارتمان و هتل های روستای ایستا و اطراف آن
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

صاحب اقامتگاه هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
سوالات متداول

روستای ایستا کجاست؟

این روستا در نزدیکی طالقان قرار گرفته است.

این روستا چقدر با تهران فاصله دارد؟

فاصله تهران تا این روستا حدود 120 کیلومتر است.

آیا می‌توان در این روستا ویلا اجاره کرد؟

اهالی این روستا چندان با غریبه‌ها گرم نمی‌گیرند، بنابراین نمی‌توانید منزل یا ویلا اجاره کنید و برای اقامت باید به طالقان بروید.
نقد و بررسی
نقد و بررسی روستای ایستا
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟