ورود / ثبت نام
0 از 5
/ 0 امتیاز

غار دربند رشی کجاست؟ راهنمای سفر به غاری باستانی + عکس

شاید اولین انسانی که این غار را به عنوان سکونت‌گاه خود انتخاب می‌کرد، فکرش را هم نمی‌کرد که روزی خانه‌اش به پناهگاهی برای آدمیان عصرهای بعد تبدیل شود. اگر به آرامش و سکوت نیاز دارید یا از زندگی تکراری و شلوغ شهری خسته شده‌اید، اجازه بدهید تا این خلوتگاه انسان‌های اولیه در ایران را به شما معرفی کنیم؛ غار دربند رشی. تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا هر آنچه لازم است درباره این جاذبه تاریخی و طبیعی بدانید را برای شما شرح داده و بگوییم که غار دربند رشی کجاست.

فهرست مطلب:

غار دربند رشی کجاست؟

پیش از آنکه درباره مسیر غار دربند رشی توضیح دهیم، به اینکه غار دربند رشی کجاست، اشاره می‌کنیم. این غار یکی از جاهای دیدنی گیلان است. این غار تماشایی که قدمت آن به ۲۰۰ هزار سال پیش می‌رسد، در جنوب رشت و شرق رودبار قرار گرفته است. در واقع این غار اسرارآمیز جزو توابع روستای رشی در رحمت‌آباد رودبار به شمار می‌رود. 

مسیر غار دربند رشی از اتوبان قزوین به رشت می‌گذرد. یعنی شما باید ابتدا از تهران وارد این اتوبان شوید. پس از عبور از رودبار، به سمت توتکابن پیش بروید. با ۱۰ کیلومتر رانندگی در این مسیر به جاده دفراز به سوی پلنگ‌دره و سی‌دشت می‌رسید. در این جاده به سمت روستای رشی بروید. کمی پس از این روستا تابلوی غار دربند نمایان می‌شود تا از آنجا مسیر غار را ادامه بدهید. طی این مسافت با خودرو از تهران تقریبا ۴ ساعت طول می‌کشد. 

چرا باید از غار دربند رشی دیدن کنیم؟ 

اگر از داخل این غار به بیرون نگاه کنید، فقط زیبایی می‌بینید. این غار باستانی با مناظری شگفت‌انگیز و کوه‌های سرسبز احاطه شده است. درک شکوه و عظمت این غار در کلمات نمی‌گنجد و باید فقط خودتان آن را از نزدیک ببینید. کافی است نم بارانی بزند تا کوه‌های سرسبز را مه فرا بگیرد و جادوی طبیعت دوچندان شود. این مناظر سحرآمیز تنها به کار خاطره‌بازی می‌آیند و عکاسی.

تاریخچه و قدمت غار دربند رشی

این غار یکی از نخستین سکونتگاه‌های بشر در فلات ایران است که در سال ۱۳۸۴ توسط باستان‌شناسی ایرانی کشف شد. این غار متعلق به دوران پارینه سنگی بوده و زمانی محل سکونت شکارچیان به شمار می‌رفته است. در اطراف غار هم ابزارهای سنگی و سنگوار‌ه‌هایی از حیواناتی نظیر خرس، گوزن و بز کوهی کشف شده است که این ادعا را ثابت می‌کند. 

غار سحرآمیز دربند رشی یکی از آثار ملی ما محسوب می‌شود. این غار دو دهانه دارد که از یکدیگر ۵۰ متر فاصله دارند. این غار از سطح دریا ۷۵۰ متر بالاتر است. دهانه بزرگ‌تر این غار ۶۰ متر طول دارد و طول دهانه کوچک‌تر آن به ۳۰ متر می‌رسد. به دهانه بزرگ‌تر کویل‌گر و به دهانه کوچک‌تر جوکویله گفته می‌شود. 

دیدنی های نزدیک به دربند رشی

سفر به این غار شگفت‌انگیز زمانی خاطره‌انگیز می‌شود که سایر جاذبه‌های اطراف آن را هم ببینید. طبیعت بکر و دست‌نخورده این منطقه قابلیت آن را دارد که شما را از دغدغه‌های زندگی خسته‌کننده شهری برهاند. کافی است کمی آن طرف‌تر از این غار بروید تا بهترین لحظات عمر خود را تجربه کنید. 

۱. منطقه ییلاقی‌ سی‌دشت

تنها یک دقیقه آن طرف‌تر از غار دربند ییلاقی قرار گرفته است که شما را مسحور خود می‌کند. این ییلاق سی‌دشت نام دارد. جالب است بدانید که این منطقه خوش آب‌وهوا هر سال در فصل بهار میزبان جشنواره توت‌فرنگی می‌شود. طعم توت‌فرنگی‌های ارگانیک این منطقه را فقط باید بچشید! 

ییلاق سی‌دشت در دامنه قله درفک واقع شده و مکانی مناسب برای کمپ زدن یا کوهنوردی است.  

۲. کوه درفک

از دهانه این غار گاهی عقاب‌هایی در حال پرواز دیده می‌شوند. برای دیدن آشیانه این عقاب‌ها را باید از کوه درفک بالا بروید. این کوه خانه عقاب‌هاست. کوه درفک را با ۲۷۳۳ متر ارتفاع عروس کوه‌های گیلان می‌نامند. در دامنه این کوه چوپانان کلبه‌های سنگی زیبایی ساخته‌اند که شما را به یاد رشته‌کوه‌های آلپ می‌اندازند. اگر به کوهنوردی علاقه دارید باید با تجهیزات یخ‌نوردی به درفک سفر کنید. البته، سفر به این قله کوه بدون راهنما را اصلا توصیه نمی‌کنیم چون به شدت خطرناک است. 

برای رسیدن به کوه درفک باید از غار دربندرشی ۸۰ دقیقه رانندگی کنید.

۳. سد بیجار

این سد بتنی با غار دربندرشی حدود ۸۳ دقیقه رانندگی فاصله دارد. وصف زیبایی‌های اطراف این سد در قالب کلام نمی‌گنجد. در سکوت طبیعت بکر این منطقه می‌توانید تا ساعت‌ها استراحت کنید. سر را به هر طرف که بچرخانید، منظره‌ای از کوه‌های سرسبز پوشیده از مه می‌بینید. طبیعت‌گردان این سد را برای ماهیگیری، قایق‌سواری و کمپ زدن انتخاب می‌کنند. شما هم می‌توانید بعد از بازدید از غار، کمی از مسیر اصلی منحرف شوید و به این منطقه سحرآمیز پا بگذارید.

۴. روستای چیچال

کمی پایین‌تر از غار دربند رشی روستایی بی‌نهایت زیبا قرار گرفته است. این روستا آب‌وهوایی مطلوب دارد و خانه‌هایش در دامنه کوه‌ درفک ساخته شده‌اند. اگر به زندگی روستایی علاقه دارید، می‌توانید به این روستا سری بزنید. روستای چیچال با غار دربند ۲۳.۴ کیلومتر فاصله دارد، یعنی باید حدود ۴۷ دقیقه از این غار به سمت جنوب گیلان رانندگی کنید. 

۵. روستای استخرگاه

استخرگاه یکی دیگر از روستاهای زیبایی است که در دامنه کوه درفک قرار گرفته‌اند. این روستا با استخرهایی طبیعی احاطه شده است. به همین علت به آن استخرگاه می‌گویند. روستای استخرگاه مناظر بکر کم ندارد و مردم مهمان‌نوازش همواره با مهربانی از مسافران استقبال می‌کنند. روستای استخرگاه در ۹ کیلومتری غار قرار گرفته است و برای رسیدن به آن باید از غار دربندرشی ۲۲ دقیقه رانندگی کنید. 

چه زمانی به غار دربند رشی سفر کنیم؟

برای سفر به غار دربند رشی باید زمان مناسب را انتخاب کنید تا زیبایی‌های آن را ببینید. این منطقه آب‌وهوایی معتدل دارد و در فصل بهار زیبایی‌هایش به اوج خود می‌رسند. در این فصل است که طبیعت از خواب زمستانی بیدار شده و بهترین حالت خود را به نمایش می‌گذارد. بهار در مناطق شمالی کشور نظیر گیلان تماشایی است. در این فصل اگر از دهانه‌های غار به بیرون نگاه کنید با مجموعه‌ای از درختان و گیاهان باطراوات و سرسبز روبه‌رو می‌شوید که گاه در لابه‌لای مه فرو می‌رود. البته، ممکن است سفر به ارتفاعات این منطقه کمی دشوار باشد. بنابراین، باید با تجهیزات مناسب نظیر کفش و باتوم کوهنوردی، آب آشامیدنی و چراغ قوه سفر کنید. از آنجایی که باید از دامنه کوه تا غار ۱۵ دقیقه پیاده‌ بروید، بهتر است ساعاتی از روز به تماشای این مکان بروید که در طول مسیر، نور آفتاب آزارتان ندهد. 

در سفر به دربند رشی کجا اقامت کنیم؟

در این سفر برای اقامت سه گزینه خواهید داشت. 

  1. کمپ زدن: منطقه سی‌دشت در یک قدمی غار دربند بهترین مکان برای چادر زدن است. البته، اگر می‌خواهید در کنار رودخانه‌ای باصفا چادر بزنید هم می‌توانید با کمی رانندگی خودتان را به سد بیجار برسانید.
  2. اقامت در خانه‌های روستایی: همان‌طور که اشاره شد، روستاهای چیچال و استخرگاه در نزدیکی این غار قرار گرفته‌اند. بنابراین، برای اقامت در خانه‌های روستایی می‌توانید به روستای رشی یا یکی از این روستاها بروید. بسیاری از روستاییان خانه‌های خود را به طبیعت‌گردان اجاره می‌دهند. از این راه به رونق اقتصاد و گردشگری روستا هم کمک می‌کنید.
  3. اقامت در هتل یا مهمانسراها: اگر به اقامت در خانه‌های روستایی یا کمپ زدن عادت ندارید می‌توانید خودتان را به رشت یا رودبار برسانید و در هتل‌ها یا مهمانسراهای این شهرها اقامت کنید. برای رسیدن به رشت به ۹۲ دقیقه رانندگی نیاز دارید. رفتن به رودبار با خودرو هم ۶۴ دقیقه طول می‌کشد.

بسیاری از ما فکر می‌کنیم که برای دیدن غارهای باستانی یا مناظر کوهستانی باید به کشورهای دیگر مثل سوئیس سفر کنیم، در حالی که اصلا این‌طور نیست. کشور ما جاذبه‌های طبیعی بسیاری دارد که از کشف آنها مدت زیادی نمی‌گذرد. یکی از این جاذبه‌ها غار دربند رشی است که در این مطلب به شما معرفی کردیم. برای سفر به این غار می‌توانید به صورت انفرادی یا گروهی اقدام کنید. شرکت در تورهای غار دربند نیز راهی مطمئن برای سفر به این غار است. این تورها را می‌توانید در ایرانگرد جستجو و رزرو کنید. به‌هرحال، سفر با یک راهنمای آشنا به مسیر لذتی دوچندان دارد. این‌طور فکر نمی‌کنید؟ 

غار
کوه
غار دربند رشی کجاست؟
استان گیلان، شهرستان رودبار
برای نمایش در گوگل مپ روی نقشه بزنید.

پیشنهاد ما: الان سفر کنید.

الان زمان مناسبی برای سفر به غار دربند رشی است. اردیبهشت، مهر، خرداد، تیر، مرداد، آذر، آبان، فروردین و شهریور زمان مناسبی برای سفر به این منطقه می‌باشد.
0 از ۵ / 0 امتیاز
تورها و تجربه‌های غار دربند رشی
متاسفانه توری برای غار دربند رشی پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.
رزرو ویلا و اقامتگاه در غار دربند رشی
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.
سوالات متداول
نقد و بررسی
نقد و بررسی غار دربند رشی
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟