ورود / ثبت نام

بهشهر کجاست؟ مسیر دسترسی + معرفی جاهای دیدنی بهشهر

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید

در شرق استان مازندران شهری سرسبز و زیبا قرار دارد که علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، جاهای تاریخی زیادی را در دل خود جای داده است. بهشهر منطقه‌ای‌ است که یک سر آن به کوه‌های جنگلی و یک سر دیگر آن به دریا می‌رسد. جایی با جنگل‌های سر به فلک کشیده و چشم‌اندازی از آبی دریا که از دوران صفویه محل تفریح پادشاهان بوده است. این بار سفری متفاوت به شمال ایران را آغاز کنیم و به دل تاریخ کهن در طبیعت سرسبز و زیبا خواهیم رفت. 

فهرست مطالب:

بهشهر کجاست؟ 

شهرستان بهشهر در شرق استان مازندران قرار دارد؛ یعنی در مرز استان گلستان و مازندران. از نظر جغرافیایی از سمت شمال به تالاب و خلیج میانکاله، از سمت شرق به شهرستان گلوگاه و از سمت غرب به دو شهر ساری و نکا می‌رسد؛ از سمت جنوب هم به دامنه‌های البرز و شهرستان دامغان منتهی می‌شود. بخش‌های این شهرستان شامل بخش مرکزی، گلوگاه و یانه‌سر است. همچنین ۲۰۶ روستا دارد که ۳۹ روستای آن خالی از سکنه و ۱۶۷ روستا دیگر محل سکونت است.

این شهر سرسبز فقط ۴۰ کیلومتر با مرکز استان فاصله دارد و می‌توانید در سفر خود سری هم به ساری بزنید. این شهر پس از شهرهای بابل، ساری، آمل و قائم‌شهر، یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای استان مازندران به‌شمار می‌رود و جمعیت آن طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ چیزی بیش از ۱۶۸ هزار و ۷۶۹ نفر اعلام شده است.

برای دسترسی به این شهر می‌توانید از دو مسیر استفاده کنید؛ مسیر اول از جاده هزار و مسیر دوم از جاده دماوند-فیروزکوه می‌گذرد. با توجه به اینکه این منطقه در شرق مازندران قرار دارد، جاده چالوس با تمام زیبایی‌هایش راه مناسبی نیست و فقط مسیر را برای شما دورتر می‌کند

 • مسیر اول؛ از مبدا تهران ابتدا باید به سمت پردیس حرکت کنید تا وارد جاده هراز شوید. در این مسیر از پارک جنگلی لار، بابل، آمل، ساری، قائمشهر و نکا عبور خواهید کرد تا به مقصد برسید. طول مسیر از این راه ۲۹۹ کیلومتر است که حدود ۴ الی ۵ ساعت زمان می‌برد.
 • مسیر دوم؛ از تهران به سمت جاده فیروزکوه حرکت کنید. در این جاده پس از گذشتن از دماوند از فیروزکوه، ساری، قائمشهر و نکا نیز باید عبور کنید تا در نهایت به مقصد برسید. مسافت مسیر حدود ۳۲۰ کیلومتر است و حدود از ۴/۵ الی ۵/۵ ساعت زمان می‌برد.

اگر هم با ماشین شخصی سفر نمی‌کنید، می‌توانید از اتوبوس، هواپیما یا قطار استفاده کنید. با توجه به اینکه ساری در فاصله کمی از مقصد شما قرار دارد، می‌توانید بلیط قطار یا پرواز به مقصد ساری بگیرید و با تاکسی‌های بین شهری خود را به مقصد برسانید. ترمینال‌های اتوبوس‌رانی بلیط مستقیم به ساری و همچنین بهشهر را در اختیار شما قرار می‌دهند.

بهشهر

جاهای دیدنی بهشهر 

این منطقه که در جنوب دریای خزر قرار دارد، یکی از مناطق تاریخی و باستانی به‌شمار می‌رود که آثار به‌ دست آمده از کاوش‌های باستان‌شناسی، قدمت شهر را به ده هزار سال قبل از میلاد مسیح نسبت می‌دهند. یعنی زمانی که انسان‌ها غارنشین بوده‌اند. به طور کلی این شهرستان به دلیل موقعیت جغرافیای خود که در ناحیه جنوبی مازندران قرار دارد، در طول تاریخ و در دوران حکومت‌های مختلف از نظر سیاسی و نظامی اهمیت بسیار زیادی داشت. 

این شهر در زمان صفویان ارزش و اعتبار زیادی پیدا کرد و نام فعلی خود را از مادر شاه عباس صفوی که اهل این شهر بود، گرفت. پیش از آن اینجا به نام‌های تمیشان، آسیاب‌سر، نامیه، هزاره و خرگوران معروف بود ولی در زمان شاه عباس لقب شرف‌البلاد یعنی بهترین شهر را به خود گرفته و نام فعلی برای آن انتخاب شد.

در ادامه گشت‌وگذاری در این شهرستان خواهیم داشت که علاوه‌ بر دیدنی‌های طبیعی، جاذبه‌های تاریخی را هم در دل خود جای داده است. از مهمترین جاهای دیدنی بهشهر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. باغ و مجموعه گردشگری عباس آباد: این مجموعه تاریخی و طبیعی یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های شمال ایران به شمار می‌رود که در دوران صفوی ساخته شده است. این مجموعه که در ۹ کیلومتری شهر قرار دارد، به‌ عنوان یکی از باغ‌های غیرکویری ایران در لیست باغ‌های ایرانی یونسکو به ثبت رسید. باغ عباس آباد در بین جنگل‌های انبوه و دامنهٔ کوه‌های البرز قرار دارد. از جاذبه‌های این باغ می‌توان به دریاچه عباس آباد، سد عباس آباد، کاخ، حمام و دو برج آجری اشاره کرد..
 2. پارک ملت: یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی شهر پارک ملت است که به نام باغ چهل ستون اشرف هم شناخته می‌شود. این پارک دو خیابان اصلی دارد که چشم‌انداز آنها رو به دریاست. در تقاطع آن هم استخر بزرگ باغ قرار گرفته است که زیبایی معماری آن چشم‌گیر است. این پارک در جوار ساختمان شهرداری قرار دارد.
 3. باغ چشمه عمارت: این شهر زیبا را باید سرزمین باغ‌ها نامید. در گوشه و کنار شهر و اطراف آن می‌توانید باغ‌های قدیمی و زیبایی را ببینید که در برخی از آن‌ها عمارت‌های باشکوهی قرار دارد و داستان تاریخی را روایت می‌کند. باغ چشمه عمارت یکی از جاهای دیدنی بهشهر است که در آن یک عمارت زیبا قرار دارد و در قسمت زیرزمین آن چشمه‌ای از دل زمین می‌جوشد. نام باغ هم از همین چشمه گرفته شده است.
 4. کاخ صفی آباد: این کاخ در زمان صفویه و به فرمان شاه عباس ساخته شد. این کاخ در بالای کوهی مشرف به شهر قرار دارد که در دوران قاجار به‌طور کامل تخریب شد. اما در زمان پهلوی و با دستور رضاشاه آن را به همان سبک معماری بازسازی کردند. نام کاخ هم به اسم فرزند شاه عباس اول است که به دلیل علاقه‌ای که به فرزند خود داشت، این نام را انتخاب کرد.
 5. باغ شاه: باغ شاه یا اشرف البلاد نیز در دوره صفویه ساخته شده است. گرچه این بنا در یک آتش سوزی از بین رفت ولی در دوران رضاشاه ساختمان دیگری به جای آن بنا شد که به عمارت چهلستون مشهور است؛ گرچه بسیاری از مردم هنوز آن را به نام قبلی یعنی باغ شاه می‌شناسند. در محوطه این باغ درختان کهنسالی وجود دارد که عمر آن‌ها به صد سال می‌رسد. همچنین در وسط آن یک استخر بزرگ با جوی‌های باریک وجود دارد که در حال حاضر در اختیار شهرداری‌ است.
  در اطراف این بنا، عمارت‌های دیگری در دوران صفوی ساخته شده بود که بیشتر آن‌ها از بین رفته و فقط محوطه باغ وجود دارد. از جمله این باغ‌ها می‌توان به باغ تپه، باغ چشمه، باغ شمال، باغ صاحب‌الزمان، باغ حرمسرا و باغ خلوت اشاره کرد.
 6. مراکز خرید: این شهر در خرید هم دست شما را خالی نمی‌گذارد. شما می‌توانید برای پاساژگردی و همچنین گشت‌وگذار در بازارهای شهر به خیابان امام خمینی بروید. این خیابان انواع پاساژ و فروشگاه‌های کوچک و بزرگ با تنوع بالای اجناس را در خود جا داده است که خرید را برای شما ساده‌تر می‌کند.
دیدنی های بهشهر

دیدنی‌های اطراف بهشهر

بخشی از جاهای دیدنی بهشهر در اطراف آن قرار گرفته‌اند که شامل جاذبه‌های طبیعی و تاریخی هستند. در ادامه چند جاذبه را به شما معرفی خواهیم کرد.

 1. تالاب میانکاله: منحصربه‌فردترین و جذاب‌ترین جاذبه این منطقه را می‌توان تالاب زیبای میانکاله دانست. تالابی که یک زیستگاه طبیعی ارزشمند برای گیاهان و جانوران و همچنین پرندگان مهاجر به‌شمار می‌رود. این جاذبه طبیعی چشم‌اندازی بی‌نظیر دارد و با وجود حیات وحش منحصربه‌فرد خود توجه گردشگران زیادی را هر ساله جلب می‌کند. بسیاری از افراد برای پرنده‌نگری به این منطقه می‌آیند. 
  تماشای طلوع و غروب خورشید هم از دیگر جاذبه‌های این مکان محسوب می‌شود که نمی‌توان آن را از دست داد. تالاب میانکاله در ۴۵ کیلومتری شهر قرار گرفته است.
 2. منطقه حفاظت‌شده هزار جریب: منطقه حفاظت‌شده هزار جریب بین استان‌های مازندران و سمنان قرار گرفته است و یکی از جاذبه‌های این شهر به شمار می‌رود. منطقه‌ای که پوشیده شده از جنگل‌های هیرکانی چند هزارساله است و پوشش گیاهی و جانوری منحصربه‌فردی دارد. اگر قصد طبیعت‌گردی و رفتن به یک منطقه خاص را دارید، هزار جریب بهترین گزینه برای شماست.
 3. آبشار سنگ نو: اگر قصد طبیعت‌گردی دارید، می‌توانید به دل جنگل‌ها بزنید. آبشار سنگ نو یکی از جاذبه‌های طبیعی‌ منطقه به شمار می‌رود که در جنگل قرار گرفته است و در قسمت پایین آن یک حوضچه قرار دارد. این منطقه برای کمپینگ و شب‌مانی هم بسیار مناسب است.
 4. کشتی صفوی: در منطقه امیرآباد بهشهر  یک جاذبه دیدنی تاریخی قرار دارد که قدمت آن بیش از ۴۰۰ سال است. این مجموعه‌ در دوران صفوی ساخته شده و به همین دلیل به کشتی صفوی معروف است. شواهد نشان می‌دهد، از این کشتی برای حمل بار استفاده می‌کرده‌اند.
 5. سایت موزه گوهر تپه: این سایت تاریخی یکی از جاذبه‌های دیدنی است که شما را به تماشای تاریخ و تمدن ایران دعوت می‌کند. موزه گوهر تپه حدود ۲۰ دقیقه با بهشهر فاصله دارد و در ۲ کیلومتری شمال غربی رستم کلا واقع شده است.
 6. غار هوتو و غار کمربند: غار هوتو و غار کمربند که به‌ عنوان دو غار جفت معروف هستند، در روستای تروجن (شهیدآباد) قرار دارند. روستایی که در در دامنه رشته کوه البرز و در ابتدای ورودی شهر قرار گرفته است. این دو غار تنها ۵۰ متر با هم فاصله دارند و مدخل‌های آن‌ها با هم متفاوت است. اشیای کشف شده از این دو غار مشابهت زیادی با هم دارند و نشان‌ می‌دهند که این غارها در حدود ۱۰۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح سکونتگاه انسان بوده‌اند.

بهترین فصل سفر به بهشهر

این شهر زیبا در فصل تابستان هوای گرم و شرجی دارد و در زمستان‌ هم به دلیل نزدیکی به کوهستان بسیار سرد است. در نتیجه بهترین فصل برای سفر زمانی‌ است که هوا معتدل و خنک باشد؛ یعنی فصل بهار.

در فصل بهار علاوه بر اینکه هوا خنک و معتدل است، همه‌جا سرسبز می‌شود و زیبایی‌های طبیعت این شهر را دو چندان می‌کند. در فصل پاییز هم آب‌وهوا در بهترین شرایط قرار دارد و برای سفر بسیار مناسب است. در این فصل طبیعت با رنگ‌های زیبا و شگفت‌انگیزی پوشیده می‌شود و اگر به جنگل بروید، می‌توانید عکس‌های بی‌نظیری بگیرید.

غذاهای محلی و سوغات بهشهر

پس از رفتن به جاهای دیدنی بهشهر نوبت به شکم‌گردی می‌رسد. شهرهای شمالی به‌طور کلی یکی از بهترین مقاصد با این هدف هستند؛ چرا که علاوه‌ بر تنوع در غذاها، خوراکی‌های خوشمزه‌ای دارند. بخشی از سوغاتی‌های شهر هم همین خوراکی‌های خوشمزه است.

از جمله غذاهای معروف این شهر می‌توان به رشته پلو ماش پتی و ماست کدو اشاره کرد که به سبک خاصی طبخ می‌شوند و مخصوص همین منطقه هستند. این غذاهای خوشمزه و سایر غذاهای محلی را می‌توانید در رستوران‌های خوب شهر نوش‌جان کنید. برخی از رستوران‌های معروف و خوشنام این شهر عبارت‌اند از:

 • رستوران اکبر جوجه
 • رستوران حیدر بابا
 • رستوران حاج حسن

بخش زیادی از سوغات شهر محصولات خوراکی و کشاورزی هستند. در این شهر باغ‌های زیادی وجود دارد و یکی از مشاغل اصلی مردم منطقه باغداری‌ است. از جمله سوغاتی‌های خوراکی این شهر می‌توان به انار ترش و شیرین، پرتقال، نارنگی و مرکبات، برنج، انواع نان و شیرینی محلی، شربت، مربا و ترشی اشاره کرد.

بخش دیگر سوغاتی‌ها هم شامل صنایع دستی می‌شود که هنر دست مردم این سرزمین است. از جمله آنها می‌توان صنایع چوبی و گلیم‌بافی را نام برد.

اقامت در سفر به بهشهر

در این شهر می‌توانید روی اقامتگاه‌های مختلفی حساب کنید؛ از انواع هتل‌ها و سوئیت‌هایی که در داخل شهر قرار دارند تا ویلاهای ساحلی یا ویلاهای خارج از شهر. یک گزینه جذاب دیگر هم خانه‌های بومگردی‌ است که در اطراف شهر می‌توانید رزرو کنید.

این شهر زیبا و دیدنی از جمله مقاصدی است که می‌توانید برای سفری چند روزه به آن برنامه‌ریزی کنید. در نتیجه شاید بخواهید یک روز را در ویلای ساحلی گذارنده و روزهای دیگر اقامت در بومگردی را تجربه نمایید. 

راه دیگر، سفر با تورهای گردشگری است که تمامی خدمات مورد نیاز شما برای سفر، از حمل و نقل گرفته تا گشت‌گذار و اقامت را در اختیارتان قرار می‌دهد و خیالتان را از هر جهت راحت می‌کند. ایرانگرد تمامی اطلاعات سفر برای مقاصد مختلف را در اختیار شما قرار می‌دهد، همچنین دست شما را برای انتخاب تورهای مختلف باز می‌گذارد. تمامی تورها بدون واسطه معرفی می‌شوند و مجریان آن دارای مجوز از سازمان گردشگری هستند.

کاخ
منطقه حفاظت شده
دریاچه
تالاب
آبشار

پیشنهاد ما: برای سفر عجله نکنید

بهترین زمان سفر: فروردین، اردیبهشت و خرداد
برای سفر به بهشهر بهتر است تا فروردین دست نگه دارید.
اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید
تورهای بهشهر
متاسفانه توری برای بهشهر پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

مجری تور هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
ویلا، آپارتمان و هتل های بهشهر و اطراف آن
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

صاحب اقامتگاه هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
سوالات متداول

مسیر دسترسی به بهشهر چگونه است؟

این شهر در شرق مازندران قرار دارد و بهترین مسیر جاده فیروزکوه و هراز است.

بهترین زمان سفر به این شهر چه فصلی است؟

فصل بهار و پاییز بهترین زمان سفر به این شهر است.

بهترین اقامتگاه‌ها و هتل‌های بهشهر کدامند؟

هتل بهشهر، هتل آپارتمان عباس‌آباد، هتل مروارید، اقامتگاه بومگردی الماس و اقامتگاه بومگردی کومه از جمله بهترین هتل‌ها و اقامتگاه‌های شهر هستند.

بهشهر دیدنی‌های تاریخی هم دارد؟

بله، این شهر پایتخت تابستانی شاه عباس بوده است و عمارت و باغ‌های زیادی مثل باغ شاه، باغ عباس آباد و باغ چشمه عمارت در آن وجود دارد.
نقد و بررسی
نقد و بررسی بهشهر
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟