ورود / ثبت نام

آبشار وارک خرم آباد؛ زیباترین آبشار طبقاتی لرستان

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید

آبشار وارک یکی از زیباترین آبشارهای ایران است که جزو آبشارهای طبقاتی محسوب می‌شود و با طبیعت بکر و مسحورکننده‌ خود به نگین استان لرستان مبدل شده است. این آبشار در جنگلی از درختان زیبای بلوط، انجیر کوهی، گلابی و زالزالک قرار دارد. بنابراین برای تمام علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی این آبشار مقصدی ایده‌آل است. اگر شما هم به طبیعت‌گردی و بازدید از این آبشار علاقه‌دارید با ما همراه باشید تا نگاهی دقیق‌تر به وارک، مسیر دسترسی و سایر جاذبه‌های اطراف آن بیندازیم.

سفر به آبشار وارک لرستان

آبشار وارک در استان لرستان و در نزدیکی شهر زیبای خرم آباد قرار گرفته است. به لحاظ اقلیمی استان لرستان یک اقلیم چهارفصل دارد؛ این ویژگی در کنار مناطق کوهستانی این استان سبب شده تا لرستان زادگاه آبشارهای زیبای بسیاری باشد. یکی از این آبشارهای حیرت‌انگیز وارک واقع در خرم آباد است که به جرات می‌توان گفت که نظیر آن در دیگر نقاط کشور پیدا نمی‌شود. طبیعت بکر و هوای عاری از آلودگی این منطقه باعث می‌شود تا به محض رسیدن به وارک انگشت به دهان بمانید.

ارتفاع آبشار اصلی از مجموعه آبشار پلکانی وارک 57 متر است و در دیگر آبشارهای این مجموعه آب از ارتفاع‌های 7 و 15 متری به سمت زمین جاری می‌شود، اما آنچه این آبشار را متمایز می‌کند عرض نسبتا زیاد آن است. آبشار وارک لرستان بالغ بر 50 متر عرض دارد.

تماشای این آبشار و گوش سپردن به صدای جریان آب بهترین راهکار کاهش برای استرس‌های روزمره و بازیابی آرامش است. فشار آب و ارتفاع زیاد باعث می‌شود که آب آبشار سفید به نظر بیاید؛ این مسئله زیبایی آبشار را دو چندان کرده است.

آبشار وارک کجاست؟

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم آبشار وارک در استان لرستان و در نزدیکی شهر خرم‌آباد قرار دارد. موقعیت جغرافیایی استان لرستان به گونه‌ای است که به اکثر شهرهای غرب، شمال غرب و شهرهای مرکزی کشور نزدیک است. بنابراین اغلب هموطنان‌مان برای بازدید از این آبشار به سفری چند ساعته یا یک روزه نیاز دارند.

دو مسیر اصلی برای رسیدن به وارک وجود دارد که بسته به مبدا سفر می‌توانید یکی را انتخاب کنید. این دو مسیر به شرح زیر هستند:

  1. مسیر اول: در 48 کیلومتری جنوب‌شرقی خرم‌آباد روستای زیبایی به نام وارک وجود دارد. پس از رسیدن به این روستا باید لوازم سفر خود را بردارید و بقیه مسیر را از میان درختان بلوط و زالزالک پیاده طی کنید. این پیاده‌رویتقریبا یک ساعت به‌طول می‌انجامد.
  2. کمربندی خرم‌آباد: آبشار وارک لرستان 40 کیلومتر با سه راهی پلیس راه خرم آباد- بروجرد فاصله دارد. برای رسیدن به آبشار از این مسیر کافی است 14 کیلومتر در جاده کمربندی خرم‌آباد به سمت جنوب رانندگی کنید تا به یک سه راهی برسید. با استفاده از تابلوهای راهنمای موجود در سه راهی، مسیر آبشار نوژیان را انتخاب کنید. پس از طی کردن چند کیلومتر به سه راهی دیگری می‌رسید که سمت چپ آن به آبشار نوژیان و سمت راست آن به آبشار وارک خرم‌آباد ختم می‌شود. مسیر آبشار را تا جایی که می‌شود با ماشین ادامه دهید. مابقی مسیر که تقریبا 5 کیلومتر است را باید از میان جنگل پیاده طی کنید تا کم‌کم صدای آبشار را بشنوید و زیبایی‌های آن از لابه‌لای درختان بلند پدیدار شود.

بهترین زمان سفر به آبشار وارک

بهترین زمان سفر به آبشار وارک از اردیبهشت ماه تا مهر ماه محسوب می‌شود. این آبشار در فصل بهار در پرآب‌ترین حالت خود است؛ در نتیجه عظمت و شکوه بیشتری دارد. باوجود اینکه در فصول بهار و تابستان طبیعت اطراف آبشار زیبایی بیشتری دارد؛ اما بازدید از این آبشار در اوایل پاییز نیز خالی از لطف نیست.

آب‌وهوای استان لرستان در فصل پاییز اگرچه ممکن است کمی سرد باشد، اما درختان چند رنگ قرمز و زرد جلوه دیگری به این آبشار می‌بخشند که تماشای آن خالی از لطف نیست.

جاذبه‌های نزدیک به وارک

استان لرستان 50 آبشار بزرگ و کوچک دارد؛ از این‌رو به این استان عروس آبشارهای ایران می‌گویند. بنابراین شاید بد نباشد در سفر به آبشار وارک خرم آباد به فکر بازدید از آبشارها و جاذبه‌های طبیعی دیگری که فاصله اندکی با آن دارند نیز باشیم. از زیباترین جاذبه‌های طبیعی نزدیک به این آبشار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. گردشگاه جنگلی و آبشار نوژیان: در 38 کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد، یکی از مرتفع‌ترین و زیباترین آبشارهای ایران و استان لرستان قرار دارد. این آبشار که 95 متر ارتفاع و پنج متر عرض تاج دارد، از مشهورترین آبشارها و مکان‌های تفریحی لرستان می‌باشد که در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شده است. گردشگاه جنگلی و آبشار نوژیان در نزدیکی روستای نوژیان و بین دو کوه تاف و هشتاد پهلو قرار دارد و گردشگران زیادی به این منطقه سفر می‌کنند.
  2. آبشار آب سفید: یکی دیگر از آبشارهای زیبای ایران، آبشار آب سفید است که در جنوب شرقی استان لرستان قرار دارد. ارتفاع این آبشار که در دامنه‌های کوه‌های زاگرس واقع شده 70 متر ارتفاع داشته و به عروس زیبای آبشارهای ایران معروف شده است. این آبشار ابتدا به رود رودبار لرستان می‌پیوندد و در نهایت به رود دز می‌ریزد. به این آبشار، آب سفید می‌گویند زیرا هنگام برخورد آب با سنگ، حباب‌های سفیدی ایجاد می‌شود که این آبشار را بسیار تماشایی می‌سازد. مسیر دسترسی به این آبشار از سمت جاده شهر الیگودرز است.
  3. آبشار چکان: در جنوب غربی شهر الیگودرز می‌توانید از یکی دیگر از آبشارهای زیبای استان لرستان یعنی آبشار چکان دیدن کنید. ارتفاع این آبشار 30 متر و عرض تاج آن چهار متر است. این آبشار زیبا در نزدیکی روستاهای حسین آباد و دهقادی قرار داشته و مشرف بر دره چکان است. از تماشای این آبشار در طبیعت بکر و زیبای دامنه کوه‌های زاگرس لذت خواهید برد.
  4. آبشار سرکانه: یکی دیگر از آبشارهای دیدنی استان لرستان آبشار سرکانه یا آبشار گریت است. به این آبشار، آبشار هفت چشمه نیز گفته می‌شود. این آبشار زیبا در شمال شرقی خرم آباد در بخش پاپی قرار دارد و فاصله آن تا ایستگاه راه‌آهن سپیددشت 30 کیلومتر است. آبشار گریت که در نزدیکی روستایی به نام گریت عباس آباد واقع شده است، 15 متر ارتفاع دارد و در میان درختان بلوط و زالزالک خودنمایی می‌کند. آبشار سرکانه در اثر عبور رودخانه ترس گریت از روی ناهمواری‌ها به طرف رودخانه سزار ایجاد شده است.
  5. آبشار افرینه: یکی از آبشارهای عریض و پر آب استان لرستان آبشار افرینه در روستای افرینه است که در بخش معمولان از توابع شهرستان پلدختر قرار دارد. ارتفاع این آبشار زیبا 10 متر بوده و با داشتن عمقی در حدود 14 متر برای شنا کردن خطرناک است. سرچشمه این آبشار که از تلاقی رودهای افرینه و چشمک تشکیل شده است، در حوالی جاده خرم آباد- اندیمشک، در 38 کیلومتری خرم آباد قرار دارد و دسترسی به آن آسان است.

سوالات متداول در سفر به وارک

  1. آبشار وارک در کجا قرار دارد؟ این آبشار در نزدیکی خرم آباد و در استان لرستان قرار دارد. که برای رسیدن به آن دو مسیر وجود دارد.
  2. بهترین زمان سفر به وارک چه زمانیست؟ فصل بهار به خصوص از اوایل اردیبهشت ماه تا آخر مهرماه بهترین زمان بازدید از این آبشار است.
  3. جاهای دیدنی وارک کجاست؟ در سفر به این آبشار می‌توانید از آبشارهای اطراف آن نیز مانند آبشار نوژیان، آب سفید، چکان و... دیدن کنید.

بیش از 33 رودخانه کوچک و بزرگ در استان لرستان به صورت دائمی در جریان است. وجود آب فراوان به این منطقه حال و هوای دیگری به آن بخشیده و جای‌جای لرستان را سرسبز و زیبا کرده است. هر کجا که این رودخانه‌ها به پرتگاه سنگی رسیده‌اند با سقوط خود چشم‌انداز زیبایی را پدید آورده‌اند که چشم هر بیینده‌ای را نوازش می‌کند و روح خسته‌اش را جلا می‌بخشد. بنابراین لرستان یکی از بهترین مقاصد برای گردشگری است. نظر شما چیست؟ چه اطلاعات دیگری در مورد آبشار وارک دارید؟ لطفا نظرات خود را  با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

آبشار
اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید
تورهای آبشار وارک
متاسفانه توری برای آبشار وارک پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

مجری تور هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
ویلا، آپارتمان و هتل های آبشار وارک و اطراف آن
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

صاحب اقامتگاه هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
نقد و بررسی
نقد و بررسی آبشار وارک
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟