ورود / ثبت نام
0 از 5
/ 0 امتیاز

موزه جواهرات ملی ، گنجینه‌ای گرانبها در دل پایتخت

موزه جواهرات ملی ایران که در شهر تهران قرار دارد، گنجینه‌ای بی‌همتا از گرانبهاترین جواهرات دنیاست که در گذر سال‌ها و قرن‌ها توسط پادشاهان ایرانی جمع‌آوری شده است. در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی قسمت عمده‌ای از جواهرات موجود در خزانه دولت به بانک ملی ایران منتقل شد تا به عنوان پشتوانه اسکناس و وثیقه بدهی دولت به بانک مورد استفاده قرار گیرد. با تاسیس بانک مرکزی ایران در سال ۱۳۳۹ این گنجینه به موزه جواهرات چهارراه استانبول منتقل شد و تحت حفاظت قرار گرفت.

گنجینه ‌های موزه ملی جواهرات ایران

پس از کشمکش‌های بسیار بالاخره جواهرات سلطنتی ایران در دوران قاجاریه به آرامش رسیدند و جمع‌آوری و ضبط شدند. بسیاری از آنها توسط هنرمندان ایرانی در ساخت تاج‌ها و تخت‌های پادشاهی مورد استفاده قرار گرفتند و مقدار زیادی فیروزه نیشابور و مروارید خلیج فارس نیز به این خزانه اضافه شد.

اگرچه تمامی سنگ‌ها و جواهرات موجود در موزه ملی جواهرات ایران زیبایی خیره کننده‌ای دارند، اما تلفیق شدن برخی از آنها با هنر و ذوق ایرانیان زمان گذشته باعث شده تا بیشتر از جواهرات دیگر خود نمایی کنند. در ادامه با زیباترین و معروف‌ترین گنجیه‌های موزه ملی جواهرات آشنا خواهیم شد.

 1. تخت طاووس: این تخت زیبا به دستور فتحعلی شاه ساخته شد چرا که نمونه قبلی آن پس از مرگ نادرشاه تکه تکه شد و به غارت رفت. خورشید بالای تخت نمایانگر آفتابی است که معتقد بودند همیشه بر سر قبله عالم می‌تابد.
 2. تاج فرح پهلو: یکی دیگر از جواهرات سلطنتی ایران تاج فرح پهلوی است. گروهی  متشکل از جواهرسازان فرانسوی وظیفه ساخت این تاج را بر عهده گرفتند و با استفاده از طلای سفید، الماس و سنگ‌های باارزشی از جمله زمرد سبز، مروارید، یاقوت و… تاج زیبا و درخشانی با وزن 2 کیلوگرم ساختند.
 3. دریای نور: الماس دریای نور، زوج پرآوازه کوه نور است که به عنوان یکی از بزرگترین الماس‌های موجود در جهان شناخته می‌شود. دریای نور از نوع الماس‌های صورتی است و 182 قیراط وزن دارد. الماس‌های صورتی از کمیاب‌ترین نوع الماس محسوب می‌شوند.
 4. تاج پهلوی: قدمت این تاج به دستو رضا شاه برای تاج گذاری فرزندش محمدرضا ساخته و مورد استفاده قرار گرفت. جواهرات زیادی اعم از طلا، نقره، مروارید، الماس، یاقوت و زمرد و دیگر سنگ‌های کمیاب و گرانبها بر روی این تاج خودنمایی می‌کنند.
 5. کره جواهر نشان: یکی از این جواهرات زیبا و اعجاب انگیز این موزه، کره جواهر نشان ناصرالدین شاه است که در دنیا نظیر ندارد. این کره زیبا در سال 1291 هجری قمری ساخته شد.
 6. تاج کیانی: یکی از زیباترین تاج‌های پادشاهی موجود در موزه جواهرات ملی ایران، تاج کیانی است. این تاج به دستور فتحعلی شاه ساخته شد و در آن تعداد زیادی مروارید یاقوت، زمرد و… به چشم می‌خورد.
 7. تخت نادری: این تخت که با دستور فتحعلی شاه ساخته شده است، پشت‌انداز زیبایی مانند دم طاووس دارد که با جواهرات درشت و خوش‌رنگ تزئین شده و زیبایی خیره‌کننده‌ای دارد.

جواهرات و لوازم آراسته شده به سنگ‌های گرانبها در موزه جواهرات ملی ایران به قدری زیاد است که ذکر نام همه آنها تمامی ندارد. جالب است بدانید که استفاده از این جواهرات تنها به ساخت تاج و تخت محدود نمی‌شود و تقریبا تمام وسایل سلطنتی جواهرنشان بودند. برخی از این وسایل عبارتند از:

 • ظروف غذا
 • کوزه و قلیان‌های جواهر نشان
 • جقه‌های شاهی
 • انفیه‌دان
 • شمعدان
 • شمشیر و خنجر جواهرنشان
 • سپر نادری
 • سنجاق و گل سینه
 • نشان‌ها و مدال‌های آراسته به جواهر
 • شنل‌ و کلاه‌های پهلوی
 • ساعت
 • اسفنددان
 • آویزپرده
 • آفتابه و لگن مرصع‌کاری شده

این موزه در تهران، میدان امام خمینی، خیابان فردوسی، نرسیده به چهارراه استانبول، ساختمان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خزانه جواهرات ملی قرار گرفته است.

موزه

موزه جواهرات ملی کجاست؟

تهران، میدان امام خمینی، خیابان فردوسی
برای نمایش در گوگل مپ روی نقشه بزنید.

پیشنهاد ما: برای سفر عجله نکنید

بهترین زمان سفر: فروردین، اردیبهشت و خرداد
برای سفر به موزه جواهرات ملی بهتر است تا فروردین دست نگه دارید.
0 از ۵ / 0 امتیاز

تورها و تجربه‌های موزه جواهرات ملی

متاسفانه توری برای موزه جواهرات ملی پیدا نکردیم:(

بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

رزرو ویلا و اقامتگاه در موزه جواهرات ملی

متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^

با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

نقد و بررسی

نقد و بررسی موزه جواهرات ملی
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد

پرسش و پاسخ

پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟