ورود / ثبت نام
0 از 5
/ 0 امتیاز

موزه سکه، نمایش پول ایران در گذر زمان

اگر اهل موزه‌گردی هستید، در سفر به پایتخت حتما به موزه سکه تهران یا موزه بانک سپه سر بزنید. این موزه مجموعه‌ای ارزشمند از سکه‌های قدیمی را دارد که قدمت بعضی از آن‌ها به 2هزار و 700 سال قبل بازمی‌گردد. موزه سکه از لحاظ تنوع گنجینه‌ها به ویژه مسکوکات متعلق به دوره ساسانیان و صفویان منحصربه‌فرد است. بنابراین ارزش آن را دارد که وقت بگذارید و به دیدن این موزه بروید.

تاریخچه موزه سکه تهران

تا قبل از آنکه اولین بانک ایرانی در سال 1304 هجری شمسی تاسیس شود، بانک‌های خارجی در کشورمان فعالیت داشتند. شروع به کار نخستین بانک ایرانی توانست کمک شایانی به اقتصاد کشورمان بکند؛ این امر باعث شد تا به تردیج فعالیت بانک‌های ایرانی گسترش پیدا کند.

در سال 1342 هجری شمسی بانک سپه شعبه تهران توسط تیمسار فرج‌الله آق‌اولی، مدیر عامل بانک سپه، تاسیس شد. آق‌اولی برای تاسیس موزه سکه به مدت 10 سال به خرید آثار نفیس از مجموعه داران و جمع‌آوری آثار اهدایی مشغول بود. در نهایت با کمک شیرین ملک‌زاده بیانی (سکه شناس و مسئول نظارت و دسته‌‌بندی سکه‌ها) و افرادی از انجمن آثار ملی از جمله دکتر مصطفوی در تاریخ خرداد ماه 1352 هجری شمسی موزه سکه تهران تاسیس شد.

بخش های مختلف ساختمان موزه سکه و گنجینه های آن

در ابتدا این موزه در طبقه همکف ساختمان اداره مرکزی بانک سپه در جنوب شرقی میدان مشق تهران قرار داشت. اما 40 سال پس از شروع به کار موزه، فضای ساختمان اولیه کافی نبود. بنابراین به درخواست اداره کل روابط عمومی و با وافقت هیئت مدیره بانک به ساختمان دیگری منتقل شد.

مساحت فضای جدید موزه بیش از یک هزار مترمربع است و چند سالن برای نمایشگاه و همایش دارد. در اسفند ماه سال ۱۳۹۵ هجری شمسی ساختمان جدید موزه در مجاورت ساختمان شعبه مرکزی بانک افتتاح شد. ساختمان جدید موزه از 3 بخش تشکیل شده است که در ادامه هرکدام از آن‌ها و مجموعه‌هایی موجود را معرفی خواهیم کرد.

  1. بخش قدیمی‌ترین بانک سپه: در این قسمت از موزه سکه ایران تلاش شده است تا قدمت و ساختار اولین بانک ایرانی نمایش داده شود. از این‌رو فضای یکی از قدیمی‌ترین شعب بانک سپه را با همان سبک و سیاق قدیمی بازسازی شده است. با ورود به این بخش حس می‌کنید برای مدتی به گذشته رفته‌اید و مشتری یکی از قدیمی‌ترین بانک‌های کشورمان هستید.
  2. بخش نمایش سکه‌ها: در بخش نمایش سکه‌ها در موزه سکه تهران می‌توانیم مجموعه‌ای بسیار غنی و کامل از سکه‌های نایاب و کم‌یاب مربوط به دوره‌های مختلف ایران و جهان را ببینیم. این موزه با حدود 20 هزار سکه از غنی‌ترین موزه‌های سکه در خاورمیانه محسوب می‌شود. از آنجا که بسیاری از سکه‌ها موجود در موزه قدمت بسیاری داشتند و قابل نمایش نبودند، حدود 13هزار سکه به دست کارشناسان مرمت و سپس به نمایش درآمد.
  3. بخش تابلوهای نقاشی: درب‌های این بخش از موزه سکه ایران که بسیار با ارزش و فاخر است برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی به روی عموم بازگشایی شد. در این قسمت بالغ بر۵۰ عدد تابلو از نقاشان معاصر ایران در عصر پهلوی و بعد از انقلاب در معرض دید گذاشته شده است. این آثار به منظور نکوداشت هنر و جلوگیری از خروج آن‌ها از کشور؛ از هنرمندان خریداری و جمع‌آوری شده‌اند.

موزه سکه در خیابان امام خمینی (سپه سابق)، کوچه پست، شرق خیابان یارجانی، ورودی مجموعه بانک سپه قرار دارد. این موزه در روزهای زوج هفته به جز ایام تعطیل از ساعت 9 صبح تا 15 آماده میزبانی از بازدیدکنندگان است.

موزه

موزه سکه کجاست؟

تهران، ابتدای خیابان امام خمینی
برای نمایش در گوگل مپ روی نقشه بزنید.

پیشنهاد ما: برای سفر عجله نکنید

بهترین زمان سفر: فروردین، اردیبهشت و خرداد
برای سفر به موزه سکه بهتر است تا فروردین دست نگه دارید.
0 از ۵ / 0 امتیاز

تورها و تجربه‌های موزه سکه

متاسفانه توری برای موزه سکه پیدا نکردیم:(

بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

رزرو ویلا و اقامتگاه در موزه سکه

متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^

با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

نقد و بررسی

نقد و بررسی موزه سکه
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد

پرسش و پاسخ

پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟