ورود / ثبت نام
021-611-69-611
0 از 5
/ 0 امتیاز

قلعه رودخان ،بزرگترین دژ آجری ایران

قلعه رودخان یا قلعه روخون یکی از جاهای دیدنی استان گیلان است که در نزدیکی شهر فومن قرار دارد. قدمت این دژ آجری به دوره ساسانیان بازمی‌گردد؛ البته این قلعه باستانی در عصر سلوجقیان بازسازی شد تا زمان اسماعیلیان نیز مورد استفاده قرار داشت. برخی از مردم منطقه معتقد هستند که میرزا کوچک خان جنگلی از این دژ آجری به عنوان مخفی‌گاه در زمان مبارزات خود استفاده می‌کرده است. یک پژوهشگر لهستانی در سال 1830 میلادی (1208-1209 هجری شمسی) این قلعه را کشف کرد، در حال حاضر قلعه روخون در فهرست آثار ملی کشورمان ثبت شده است.

2/6 هکتار مساحت باعث شده تا این قلعه تاریخی عنوان بزرگترین قلعه آجری کشورمان را به دست آورد. قلعه رخون در ارتفاع ۷۱۵ متری از سطح دریا قرار گرفته و ارتفاع دیوار آن یک هزار و پانصد متر است و ۶۵ برج و بارو دارد. علت نام‌گذاری این قلعه به نام رودخان، قرار گرفتن آن در کنار رودخانه رخون بود. در ابتدا این مکان را قلعه رخون نامیدند و بعدها به قلعه رودخان مشهور شد.

بازدید از قلعه روخون فومن

دژ رودخان 2 بخش اصلی ارگ و قورخانه (زَرادخانه یا محل نگهداری ادوات جنگی) دارد. بخش ارگ که بنایی 2 طبقه و آجری است در قسمت غربی این قلعه بنا شده و 12 ورودی دارد.  دیگر بخش‌های این دژ شامل حوض، آب انبار، سردخانه، حمام، آبریزگاه شاه‌نشین و چند واحد مسکونی که با برج و بارو محصور شده‌اند می‌شود.

۴۰ برج دیده‌بانی که اتاق‌هایی هشت ضلعی دارند دورتادور قلعه قرار گرفته‌اند تا در زمان حمله دشمن برای ریختن روغن داغ برسر دشمن و تیراندازی مورد استفاده قرار بگیرند. شیب تندی که در حوالی قلعه وجود دارد یکی دیگر از تدابیر دفاعی برای قلعه روخون است. این دژ به حدی مستحکم است که در زلزله سال 1369 گیلان نیز پابرجا باقی‌ماند.

برای رسیدن به این قلعه باید از چند صد پله بالا بروید. باوجود اینکه قلعه رخون به قلعه هزار پله معروف است اما 935 پله دارد. این پله‌ها از بدو ساخت قلعه وجود داشته و در جریان کاوش‌ها پیدا و قابل عبورومرور شده‌اند. با توجه به تعداد پله‌های زیاد اگر درد مفاصل دارد، بهتر است یک عصای راه‌پیمایی همراه خود داشته باشید. فراموش نکنید که باید کفشی مناسب برای پیاده روی طولانی مدت برای طی کردن این مسیر همراه داشته باشید. همچنین مقداری آب و خوراکی نیز باخود همراه ببرید.

قلعه رودخان کجاست و چگونه باید به این دژ برویم؟

قلعه رودخان در استان گیلان و در فاصله 30 کیلومتری از شهر فومن قرار دارد. بنابراین ابتدا باید به شهر فومن بروید، در ادامه از این شهر گذر کرده تا به دوراهی ماسوله و قلعه روخون برسید. سپس باید به ترتیب روستاهای گشت، کرد محله، گشت رودخان، سیاه کش، گوراب پس، ملسکام، سعیدآباد (سید آباد) و روستای قلعه رودخان را پشت سربگذارید تا به این دژ تاریخی بروید.

شهر فومن حتی در تابستان نیز آب‌وهوای خنکی دارد، از این‌رو مقصدی محبوب برای گردشگران در فصل بهار و تابستان است. بنابراین بهترین زمان برای سفر به قلعه تاریی رودخان فصل‌های تابستان و بهار هستند.

قلعه
بازار

قلعه رودخان کجاست؟

گیلان، 30 کیلومتری شهر فومن
برای نمایش در گوگل مپ روی نقشه بزنید.

پیشنهاد ما: برای سفر عجله نکنید

بهترین زمان سفر: فروردین ،اردیبهشت ،خرداد ،تیر ،مرداد و شهریور
برای سفر به بهتر است تا فروردین دست نگه دارید.
0 / 0 امتیاز

رزرو ویلا و اقامتگاه در قلعه رودخان

متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^

با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

تورها و تجربه‌های قلعه رودخان

متاسفانه توری برای قلعه رودخان پیدا نکردیم:(

بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

نقد و بررسی

نقد و بررسی قلعه رودخان
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد

پرسش و پاسخ

پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
شما هم امتیاز بدهید:
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟