ورود / ثبت نام

ژئوپارک قشم: اولین ژئوپارک جهانی خاورمیانه

0 از 5
/ 1 امتیاز

ژئوپارک قشم یکی از زیباترین جاهای دیدنی قشم است. بازدید از این پارک شامل دیدن 25 سایت گردشگری متنوع می‌شود که در نوع خود بی‌نظیر هستند. به جرات می‌توان گفت که این ژئوپارک نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه نظیر ندارد. اگر کنجکاو شده‌اید که اطلاعات بیشتری از ژئوپارک قشم به دست آورید، بیایید نگاهی دقیق‌تر به آن بیندازیم.

فهرست مطلب:

گشتی در ژئوپارک جهانی قشم

ابتدا اجازه دهید به مفهوم ژئوپارک بپردازیم. ژئوپارک به منطقه‌ای با وسعت بزرگ و محدوده مشخص گفته می‌شود که چند پدیده‌ مهم زمین‌شناسی را در دل خود جای داده است. بر اساس تعریف سازمان یونسکو، این محدوده باید نقش مؤثری در توسعه اقتصادی جوامع پیرامون خود داشته باشد. ژئوپارک‌ها علاوه بر پدیده‌های زمین‌شناسی می‌توانند شامل آثار تاریخی، بوم‌شناسی، میراث فرهنگی و دیگر میراث طبیعی نیز باشند.

ژئوپارک قشم حدود 30هزار هکتار وسعت دارد و در جزیره‌ قشم واقع در استان هرمزگان قرار گرفته است. این ژئوپارک از شما و جنوب به سواحل خلیج فارس، از غرب به روستاهای گوری و کانی و از شرق به روستاهای طبل و سلخ می‌رسد.

این ژئوپارک در سال ۱۳۸۵ به ثبت جهانی رسید و به عضویت شبکه جهانی ژئوپارک‌های تحت حمایت یونسکو درآمد تا عنوان اولین و تنها ژئوپارک ثبت جهانی شده در خاور‌میانه و ایران را به دست آورد. موقعیت استراتژیکی زیباترین ژئوپارک ایران در خلیج فارس باعث شده تا در میان ژئوپارک‌های آسیای شرقی و اروپا سرآمد باشد.

همانطور که گفتیم در این مجموعه 25 سایت گردشگری قرار گرفته که از نظر پوشش گیاهی و جانوری تنوعی چشم‌گیری دارند. همچنین در برخی از قسمت‌های ژئوپارک علاوه‌بر گونه‌های گیاهی و جانوری خاص منطقه پرندگانی مثل فلامینگو، پرستو، شهد خور و بلبل خرما نیز دیده می‌شوند. برخی از زیباترین سایت‌های گردشگری این پارک عبارتند از:

 • گنبد نمکی
 • غار نمکی
 • دره ستارگان
 • بام قشم
 • دره تندیس‌ها
 • دره شور
 • تنگه چاه‌کوه
 • چشمه‌های آب معدنی
 • تپه‌های زیبای کاسه سلخ
 • دره تندیس
 • روستای لافت
 • غار خربس

از آنجا که ژئو پارک جزیره قشم در نزدیکی جنگل‌های حرا، تالاب پرندگان، منطقه ویژه دریایی و منطقه ویژه پرندگان قرار دارد؛ اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

جاذبه های گردشگری ژئوپارک قشم

ژئوپارک‌ها از نظر زمین‌شناسی و گردشگری اهمیت فراوانی دارند و ژئوپارک قشم نیز از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه با محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری این ژئوپارک بیشتر آشنا خواهیم شد.

1. بام قشم

بام قشم فلات وسیعی در قسمت مرکزی جزیره قشم است و ارتفاعی بیش از 120 متر از سطح دریا دارد. بام قشم جاذبه‌ای تماشایی است که دیواره‌های لایه‌ای آن از مارون و ماسه سنگ تشکیل شده‌اند. زمانی که به این قسمت جزیره بروید می‌توانید جنگل حرا، دره تندیس‌ها و سواحل زیبای خلیج فارس را مشاهده کنید.

2. تنگه چاه‌کو

در این سایت گردشگری از ژئوپارک قشم دو تنگه به‌طور عمود برهم قرار گرفته‌اند که در بعضی از قسمت‌ها عرض آن‌ها به کمتر از یک متر می‌رسد. تنگه چاه‌کو از لایه‌هایی از جنس ماسه‌ سنگ تشکیل شده‌اند و در بعضی از قسمت‌های آن حفره‌های شگفت‌انگیزی وجود دارد که بازدید از آن‌ها شما را به وجد خواهد آورد. در این تنگه چاه‌هایی به منظور ذخیره کردن آب باران حفر شده است؛ به همین علت نام تنگه چاه کو را برای آن انتخاب کرده‌اند.

3. دره تندیس ها

دره تندیس در 5 کیلومتری ساحل جنوبی جزیره قشم قرار دارد و یکی از جاذبه‌های شگفت‌انگیز این جزیره به حساب می‌آید. میلیون‌ها سال فزسایش زمین در این دره نسبتا وسیع اشکالی زیبا و خاص را به وجود آورده که در نگاه اول همچون مجسمه به نظر می‌رسند.

4. دره ستارگان

این بخش خارج از محوطه ژئوبارک قشم قرار دارد اما به دلیل دارا بودن ساختار ژئومورفولوژی ویژه اش، به عنووان یکی از سایت‌های اصلی ژئوپارک محسوب می‌شود. دره ستارگان قشم از لایه‌هایی رسوبی و نرم تشکیل شده که لایه‌ای از ماسه‌سنگ آن‌ها ‌را پوشانده است.

ماجرای حذف ژئوپارک قشم از یونسکو

۶ سال بعد از ثبت جهانی ژئوپارک یعنی در سال ۱۳۹۱ به خاطر مشکلات مدیریتی این پارک از فهرست یونسکو حذف شد. اما در سال 1396 پس از رفع مشکلات مطرح شده ژئوپارک قشم مجددا به لیست یونسکو اضافه شد. به علت نقض قوانین و بهره‌برداری‌های غیرمجاز از این ژئوپارک مجددا خطر حذف شدن از فهرست یونسکو برای این پارک وجود دارد. امیدوارم مشکلات پیش آمده برای این ژئوپارک رفع شود و این مجموعه بی‌نظیر کشورمان همچنان در فهرست یونسکو باقی‌بماند.

در این مجموعه 25 سایت گردشگری قرار گرفته که از نظر پوشش گیاهی و جانوری تنوعی چشم‌گیری دارند. همچنین در برخی از قسمت‌های ژئوپارک علاوه‌بر گونه‌های گیاهی و جانوری خاص منطقه پرندگانی مثل فلامینگو، پرستو، شهد خور و بلبل خرما نیز دیده می‌شوند. برخی از زیباترین سایت‌های گردشگری این پارک عبارتند از:

 • گنبد نمکی
 • غار نمکی
 • دره ستارگان
 • بام قشم
 • دره تندیس‌ها
 • دره شور
 • تنگه چاه‌کوه
 • چشمه‌های آب معدنی
 • تپه‌های زیبای کاسه سلخ
 • دره تندیس
 • روستای لافت
 • غار خربس

اقامت در سفر به ژئوپارک

هتل سه ستاره ژئوپارک قشم در منطقه این پارک قرار دارد. ساختمان این هتل در 2 طبقه بنا شده و دارای 30 اتاق برای پذیرایی از گردشگران است. با اقامت در این هتل در مدت کوتاهی به ساحل، موزه ژئوپارک، قلعه پرتغالی‌ها و غار خربس دسترسی خواهید داشت.

سایر هتل‌های قشم را نیز می‌توانید برای اقامت انتخاب کنید؛ البته در این صورت برای بازدید از پارک مسافت بیشتری را باید طی کنید. خوشبختانه هتل‌های جزیره قشم از نظر امکانات و موقعیت تنوع خوبی دارند که این امر انتخاب‌های بسیاری را پیش‌روی گردشگران قرار می‌دهد. بنابراین شما می‌توانید از بهترین هتل قشم تا ارزان‌ترین هتل این جزیره را برای رزرو انتخاب کنید. حتی می‌توانید با خرید تور قشم زحمت رزرو هتل را به عهده مجری تور بگذارید.

اولین ژئوپارک ثبت جهانی شده یونسکو و دیگر جاهای دیدنی تاریخی و طبیعی قشم باعث شده تا این جزیره مقصدی ایده‌آل و جذاب برای گردشگران باشد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در سفر به قشم حتما سری به این جزیره زیبا بزنید و از این جاذبه‌های آن دیدن کنید. در پایان فراموش نکنید نظرات خود را با ما و سایر مخاطبان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

دره
تنگه

پیشنهاد ما: برای سفر عجله نکنید

بهترین زمان سفر: فروردین، اردیبهشت، آبان، آذر، دی، بهمن و اسفند
برای سفر به ژئوپارک بهتر است تا آبان دست نگه دارید.
0 از ۵ / 1 امتیاز
تورهای ژئوپارک
متاسفانه توری برای ژئوپارک پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

مجری تور هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
ویلا، آپارتمان و هتل های ژئوپارک و اطراف آن
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

صاحب اقامتگاه هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
نقد و بررسی
نقد و بررسی ژئوپارک
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
علی رضا احمدیان
می‌خواهم بروم
نوشته شده در 1401,1,5

قشم و دریای بیکرانش در هر فصلی از سال آدم را جذب خودش میکنه من که همیشه میگم آرامش و بکر بودن خیلی از مناطقش را هیچ کجا نمیشه پیدا کرد. هر سری که میام قشم به همراه گروه کلوپ نگین ساحل قشم یک غواصی هم میرم و لذت این سفر را دو چندادن میکنم.

پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 1 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟