معرفی جاهای دیدنی آستارا گیلان با آدرس؛ توریستی ترین شهر استان گیلان

جاهای دیدنی آستارا

آستارا یکی از زیباترین شهرهای مرزی در شمال کشور است که در استان گیلان و در همسایگی کشور آذربایجان قرار دارد. جاذبه‌های طبیعی بکر که با هم آوایی جنگل، کوه و دریا شکل گرفته‌اند، در کنار بازارهای آستارا این شهر را به مقصدی جذاب برای گردشگران تبدیل کرده است. در این مطلب با معرفی بازارها، هتل‌ها و جاهای دیدنی آستارا سفری به این مقصد گردشگری هیجان انگیز خواهیم داشت.

جاهای دیدنی آستارا

آستارا که در جنوب غربی دریای خزر قرار دارد، بندری تجاری و مرز گمرکی برای مراودات اقتصادی با کشورهای همسایه شمال ایران محسوب می‌شود. این شهر از شمال با کشور آذربایجان، از جنوب با شهرستان تالش، از غرب با استان اردبیل و از شرق با دریای خزر هم مرز است.

این بندر گمرکی نه تنها در سطح استان که در سطح کشور نیز نقش تعیین کننده‌ای در ارتباطات اقتصادی دارد و مردمان آن علاوه بر کارهای کشاورزی و شیلات به بازرگانی نیز می‌پردازند.

آب و هوای آستارا نیمه گرمسیری و مرطوب بوده و تابستان‌های گرم و زمستان‌های سردی دارد، با این حال به خاطر زیبایی‌های منحصربه‌فرد و جاذبه‌های گردشگری فراوان سالانه پذیرای گردشگران بسیاری از داخل و خارج از کشور است.

طبیعت گردی در آستارا

قدم زدن در کوچه پس کوچه‌های شهر آستارا در میان خانه‌هایی با بام‌های سفالی فرو رفته در مه، می‌تواند اولین جاذبه این شهر باشد که توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند. با ما همراه باشید تا در ادامه بیشتر با جاهای دیدنی آستارا آشنا شویم.

 1. تالاب استیل، جایی که درختان نیز حرکت می کنند!

از مهمترین دیدنی های آستارا تالاب بین المللی استیل است که در حاشیه جاده آستارا به تالش قرار داشته و تنها 4 کیلومتر با شهر آستارا فاصله دارد. این تالاب به خاطر داشتن چشم‌اندازهایی از کوهستان، جنگل و کشتزار و همچنین نزدیکی به جاده از لحاظ اکوتوریستی اهمیت زیادی داشته و جدا از توریست‌ها همه ساله میزبان پرندگان بسیاری از اروپای مرکزی است.

اما نکته جالب توجه این تالاب حرکت جادویی درختان توسکاست. چون ریشه درختان در آب قرار دارد، حرکت آب باعث به جنبش در آمدن درختان شده و مناظری تخیلی و شگفت‌انگیز را خلق می‌کند.

آدرس تالاب بین المللی استیل: ۷ کیلومتری آستارا، در حاشیه جاده رشت به آستارا

تالاب استیل آستارا

تالاب استیل (عکس: امیر زارعی)

 1. کوه اسپیناس مرتفع‌ترین قله آستارا

پشت تالاب شگفت انگیز استیل رشته کوه اسپیناس قرار دارد که آبشار مرتفع و جذاب لاتون از آن سرچشمه می‌گیرد. جذابیت طبیعی این رشته کوه و قرارگیری آن بین تالاب و آبشار خیلی از کوهنوردان را برای فتح قله اسپیناس و پیش رفتن در ارتفاعات جنگل تا دوهزار متر وسوسه می‌کند؛ البته چشم انداز حیرت انگیز استان گیلان از این ارتفاعات و پوشش گیاهی رنگارنگ و جذاب دامنه کوه ارزشش را دارد. به‌علاوه قلعه اسپیناس که اثر تاریخی از گذشتگان است نیز در این ارتفاعات قرار دارد.

این منطقه یکی از مناطق مورد علاقه کوهنوردان هم هست. چرا که هنگام کوهنوردی در این کوه مرتفع می‌توانند از طبیعت بکر و سرسبز آن هم لذت ببرند. وقتی در قله این کوه ایستاده باشید می‌توانید چشم اندازی بی‌نظیر از جنگل پوشیده با ابر را ببینید.

آدرس کوه اسپیناس: ۱۷ کیلومتری شرق شهر لوندویل آستارا

دیدنی های آستارا

کوه اسپیناس (عکس: چایچی)

 1. آبشار لاتون مرتفع ترین آبشار چهار فصل ایران

همان طور که در بالا اشاره شد آبشار لاتون از قله اسپیناس آبشاری زیبا سرچشمه می‌گیرد به نام آبشار لاتون که با ارتفاع 105 متر مرتفع‌ترین آبشار ایران محسوب می‌شود.

برای دیدن این آبشار باید 15 کیلومتر در سمت جنوب آستارا رانندگی کرده تا به روستای کوته کومه در لوندویل برسید. این منطقه کاملا توریستی بوده و در آن استراحتگاه‌هایی برای مسافران مهیا شده است.

آدرس آبشار لاتون: ۱۵ کیلومتری جنوب آستارا، شهر لوندویل روستای کوته کومه

جاهای دیدنی آستارا - مرتفع‌ترین آبشار چهار فصل ایران

آبشار چهار فصل لاتون (عکس: مهدی کشاورز)

 1. منطقه حفاظت شده لوندویل، پناهگاه حیات وحش

یکی از جاهای دیدنی آستارا منطقه‌ای تالابی به مساحت 1074 هکتار است که گونه‌های گیاهی و جانوری مهمی در آن قرار دارد. این منطقه از باقی‌مانده جنگل‌های جلگه‌ای هیرکانی است که در سال 1352 هجری شمسی منطقه حفاظت شده اعلام شد تا از حیات وحش و گونه‌های گیاهی آن محافظت شود. دیدار از این منطقه و تماشای حیواناتی مانند سمور، فوک، روباه، گوزن و انواع پرندگان می‌تواند بسیار جذاب باشد.

آدرس پناهگاه حیات وحش لوندویل: بین آستارا و لوندویل

دیدنی های شهر آستارا

لوندویل (عکس: محمدرضا یعقوبی)

 1. رود آستاراچای از دیدنی های خاص آستارا

در مرز بین ایران و آذربایجان رود کوچک اما بسیار زیبایی وجود دارد به نام آستاراچای که شاخه‌های فرعی آن از ارتفاعات گردنه حیران و ارتفاعات جنگلی بهارستان سرچشمه گرفته و یکی از دیدنی های آستار به حساب می‌آید. این رود نسبتا کم عمق بوده و اطراف آن مناظر طبیعی بسیار زیبایی از بیشه‌زارها و درختان در این سو و آن سوی مرز قابل مشاهده است. اگر در فصل مناسب به این منطقه سفر کرده و تجربه ماهیگیری داشته باشید، حتی می‌توانید از رودخانه آستاراچای ماهی صید کنید.

آدرس آستاراچای: منطقه شمال آستارا، مرز میان ایران و جمهوری آذربایجان

 1. گردنه حیران یکی از حیرت‌انگیزترین جاده‌های ایران

گردنه حیران به حدفاصل تونل خروجی اردبیل تا آستارا گفته می‌شود. یک طرف این مسیر کوه و طرف دیگرش دره‌ای نه چندان عمیق است که رود آستاراچای در آن جریان دارد. روستای حیران به عنوان یکی از مهمترین جاهای دیدنی آستارا همواره پذیرای مسافرانی است که به استان گیلان سفر می‌کنند.

در اطراف این جاده مراتع پوشیده از گل و کندوهای عسل، جنگل و درختان در هم تنیده، کوه‌های مرتفع سر به فلک کشیده، حیوانات کم‌نظیر و غیره خواهید دید. همچنین در برخی روزها ابر و مه غلیظ جاده را می‌پوشاند که اگر شانس داشته باشید می‌توانید آن را هم بیبنید؛ جاده و درختان بلند جنگل غرق در مه که صحنه‌ای فراموش نشدنی است. این روستای ییلاقی 30 کیلومتر از شهر آستارا فاصله دارد.

آدرس گردنه حیران: جاده اصلی اردبیل به آستارا، ابتدای تونل اردبیل تا ۵ کیلومتری آستارا

گردنه حیران

گردنه حیران (عکس: مرتضی شریفی)

 1. تله کابین و سورتمه حیران

تصور کنید چقدر لذت بخش است که بتوان مناظر بی‌نظیر گردنه حیران را از بالای تله کابین تماشا کرد. در جاده آستارا به اردبیل تله کابینی با مسیر یک هزار و 500 متر و ارتفاع یک هزار و 730 متر از سطح دریا ساخته شده است که به همراه دیگر امکانات گردشگری این منطقه یکی از مهمترین جاهای دیدنی آستارا به حساب می‌آید. این تله کابین شما را به جنگل فندقلو می‌برد که در آنجا امکانات رفاهی متنوعی از قبیل هتل، رستوران و پیست کارتینگ وجود دارد. بزرگترین سورتمه ریلی ایران نیز در منطقه گردشگری حیران احداث شده است.

جاهای دیدنی آستارا

تله کابین حیران (عکس: وحید)

 1. ساحل بکر و تمیز صدف

یکی دیگر از دیدنی های آستارا ساحل زیبای صدف است که در ۱۰ کیلومتری مسیر آستارا به رشت قرار دارد. این منطقه ساحلی هم به خاطر بکر بودن و هم به خاطر وجود امکانات رفاهی و تفریحی مخصوصا در تابستان پذیرای مسافران و گردشگران بسیاری است.

آدرس ساحل صدف: ۱۰ کیلومتری جاده آستارا به رشت

ساحل صدف

ساحل بکر و تمیز صدف

 1. باغ پرندگان آستارا

در ورودی جاده آستارا از سمت شهر رشت، باغ پرندگانی با بیش از 300 پرنده از 60 گونه مختلف وجود دارد. اگر سری به این باغ پرندگان بزنید، می‌توانید از تماشای پرندگان زیبا و کمیابی چون مرغ‌های تزئینی، طاووس، کبک، قرقاول، طوطی، سرسفید کاکلی، امپراتور، بلدرچین، کبک، بلبل، مینای سخن‌گو و… لذت ببرید.

 1. باغ چای عباس آباد با چشم اندازی فوق العاده

در دو کیلومتری جنوب‌غربی آستارا می‌توانید از تنها مرکز کشت چای در آستارا دیدن کنید. باغ چای عباس آباد هم از نظر گردشگری و هم از نظر اقتصادی بسیار با اهمیت است و چشم انداز زیبا و ویژه آن برای گردشگران جذابیت زیادی دارد.

باغ چای عباس آباد

باغ چای عباس آباد

 1. پارک ساحلی شریعتی فرصتی برای استراحت

در کنار جاده ترانزیتی منتهی به اداره گمرک بندر آستارا پارک و ساحل توریستی شریعتی قرار دارد. این مجموعه تفریحی گردشگری مکانی است که به مسافران امکان می‌دهد، در داخل شهر آستارا، در ساحلی زیبا کمپینگ و استراحت کنند.

پارک ساحلی شریعتی

پارک ساحلی شریعتی

 1. پارک جنگل بی‌بی یانلو

پارک جنگلی بی‌بی یانلو با وسعت یک هزار و 512 هکتار از جنگل‌های هیرکانی ایران محسوب می‌شود که در حاشیه جاده آستارا به اردبیل قرار داشته و تنها 5 کیلومتر با آستارا فاصله دارد. در میان انبوه درختان توسکا، راش، بلوط و… صدای جریان رودخانه و چشم‌اندازی از کوه‌ها و دره‌ها فضایی خیال‌انگیز را حلق کرده است. علاوه بر این، در این مکان امکانات لازم برای کمپینگ و استراحت مانند آلاچیق و محل بازی کودکان نیز وجود دارد.

دیدنی های آستارا

پارک جنگلی بی‌بی یانلو (عکس: علی صادقی)

 1. تالاب آق، یکی دیگر از دیدنی های آستارا

تالاب آق که در 4 کیلومتری آستارا و در حد فاصل بین بخش لوندویل و بخش مرکزی آستارا قرار دارد، با حدود 130 هکتار مساحت، یکی از جاهای دیدنی آستارا و استان گیلان است. با اینکه حجم آب این تالاب به دلیل برداشت‌های غیر مجاز آب و شن و ماسه کاهش پیدا کرده، اکوسیستم آن هنوز زنده بوده و محل زندگی گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی است. هم اکنون تالاب آق از مناطق حفاظت ‌شده کشور به شمار می‌رود و تماشای پرندگان مهاجر در این تالاب تجربه‌ای منحصر‌به‌فرد است.

آدرس تالاب آق آستارا: حد فاصل بین بخش لوندویل و بخش مرکزی آستارا

تالاب آق

تالاب آق

 1. روستای دربند مشرف به تالاب استیل

در هفت کیلومتری جنوب ‌غربی آستارا یکی از زیباترین روستاهای این منطقه قرار دارد. در روستای دربند می‌توانید از چشم‌اندازهای فوق‌العاده مزارع برنج، کوهپایه‌های سرسبز کوه‌های تالش و تالاب زیبای استیل لذت ببرید.

آدرس روستای دربند: ۷ کیلومتری جنوب غرب آستارا، در نزدیکی تالاب بین المللی استیل

روستای دربند

روستای دربند (عکس: محمدرضا یعقوبی)

 1. روستای کوته کومه، خانه آبشار لاتون

هنگام معرفی آبشار لاتون به روستای کوته کومه اشاره کردیم. با سفر به این روستای زیبا که تنها بیست خانوار در آن سکونت دارند، علاوه بر دیدن آبشار مرتفع لاتون می‌توانید از چشمه‌های آب گرم و پیاده‌روی گروهی در جنگل لذت ببرید.

علاوه بر آبشار لاتون در این روستا آثار تاریخی مانند چندین قلعه، گورستان و آسیاب قدیمی، یک چشمه آب گرم و… هم وجود دارد که سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. از میان تمام این‌ها چشمه آب گرم کوته کومه در میان گردشگران به دلیل خواص درمانی‌اش بسیار معروف‌تر شده است و مردم از جاهای دور و نزدیک برای استفاده از آن به این روستا سفر می‌کنند.

آدرس روستای کوته کومه: آستارا، ۹ کیلومتری بخش لوندویل

روستای کوته کومه

روستای کوته کومه

 1. چشمه آبگرم علی داشی

شهر آستارا نیز مانند خیلی دیگر از شهرهای شمالی کشور دارای یک چشمه آب گرم است که خواص درمانی دارد. گردشگران برای بهره‌مندی از خواص درمانی آب این چشمه از جمله رفع درد مفاصل، درد دل، درد کمر، درد چشم، قولنج و تقویت اعصاب و دیدن از مناظر طبیعی زیبای اطراف چشمه به این مکان سفر می‌کنند.

چشمه آبگرم علی داشی

چشمه آبگرم علی داشی (عکس: پویا پورهمتی)

جاهای دیدنی آستارا، جاذبه های تاریخی و تفریحی

دیدنی های آستارا تنها به جاذبه‌های طبیعی محدود نیست و در این شهر زیبا آثار تاریخی و مکان‌های دیدنی دیگری نیز وجود دارد.

 1. بقعه پیر قطب الدین

در 3 کیلومتری جاده آستارا به اردبیل روی تپه‌ای در قبرستان روستای باغچه‌سرا، بنایی آجری به نام بقعه پیر قطب‌الدین قرار دارد که متعلق به دوره قاجاریه است. طول این بنای تاریخی حدود 11 متر و عرض آن حدود 6 متر است. بقعه پیر قطب‌الدین یک جاذبه گردشگری تاریخی مذهبی به شمار می‌رود.

آدرس بقعه پیر قطب الدین: ۳ کیلومتری جاده آستارا به اردبیل، روستای باغچه سرا

بقعه پیر قطب الدین

بقعه پیر قطب الدین (عکس: سعید حسین‌مردی)

 1. امامزاده ابراهیم و قاسم

اعتقاد بر این است که این مکان، مدفن دو برادر خردسال از فرزندان امام موسی کاظم(ع) است. این زیارتگاه که در نزدیکی شهر قرار دارد، وسیع و مجلل بوده و مسافران علاوه بر زیارت می‌توانند در آن مکان به استراحت بپردازند.

امامزاده ابراهیم و قاسم

امامزاده ابراهیم و قاسم (عکس: میلاد ربیعی)

 1. قلعه‌های شیندان و تک آغاج

از دیگر جاهای دیدنی آستارا و مکان‌های تاریخی این شهرستان می‌توان به قلعه شیندان اشاره کرد. این قلعه که قدمت آن به پیش از اسلام بازمی‌گردد، در ارتفاعات کوه‌های شیندان در مرز ایران و آذربایجان قرار دارد. برای بازدید از قلعه شیندان باید به‌ منطقه حیران و بالای روستای حاجی امیر بالا و حاجی امیر پایین بروید. از جمله وقایع مهمی که در این قلعه رخ داده است، می‌توان به قیام حمزه خان تالشی در دوران صفویه اشاره کرد.

قلعه تک آغاج در عباس آباد نیز یکی دیگر از قلعه‌های آستاراست که در دوران سلجوقیان ساخته شده و تیمور لنگ مدتی در آن اطراق کرده است.

 1. باغ زیبایی از کاکتوس به نام بهشت کاکتوس‌ها

یکی از جاهای دیدنی آستارا باغی است با عنوان بهشت کاکتوس‌ها که در آن بیش از 220 نوع کاکتوس مختلف به نمایش گذاشته شده و به فروش می‌رسند. این باغ در خیابان فارابی آستارا قرار داشته و با توجه به قدمت نزدیک به 50 ساله‌اش یک جاذبه گردشگری طبیعی و تاریخی محسوب می‌شود. از نکات جالب این مکان دیدنی وجود پیرترین کاکتوس خاورمیانه در آنجاست. مسیر دسترسی به بهشت کاکتوس‌ها در زیر قرار داده شده است.

 1. باغ ملی آستارا

در شهر آستارا یک پارک بسیار قدیمی که از دوران قاجار باقی مانده است، به نام باغ ملی آستارا وجود دارد. در این پارک کتابخانه و ساختمان‌های دیگری همچون کانون فکری کودکان و نوجوانان قرار دارد.

جاهای دیدنی آستارا

باغ ملی آستارا (عکس: نوید عبادی)

۶. ساحل صدف آستارا

آستارا شهری ساحلی است، بنابراین می‌توانید از ساحل و زیبایی‌ها و تفریحات آن به خوبی لذت ببرید. در این ساحل که تنها ۱۰ کیلومتر از آستارا فاصله دارد، صدف‌ها و سنگ‌های ساحلی بسیاری را خواهید دید که آب دریا به همراه خود آورده و در ساحل به جا می‌گذارد. زیبایی صدف‌های این ساحل زبان زد بود به همین دلیل به نام ساحل صدف معروف شده است. در ساحل صدف می‌توانید از امکانات تفریحی هم استفاده کنید. امکاناتی مانند زمین مخصوص بازی و تفریح کودکان، طرح سالم سازی و محلی محافظت ‌شده مختص به شنا، استراحت‌ گاه‌هایی موقت، پلاژهایی جهات عرضه خدمات به گردشگران، ماهیگیری و غیره.

آدرس ساحل صدف آستارا: ۷ کیلومتری آستارا به سمت تالش

بازارهای آستارا

همان طور که اشاره شد آستارا یکی از مهمترین بنادر گمرکی و مرزی کشور است و بسیاری از مردم شهر به کار بازرگانی مشغولند. به همین جهت خیلی از مسافران با قصد خرید از بازارهای آستارا به این شهر سفر می‌کنند. از جمله مراکز خرید آستارا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. بازار ساحلی آستارا

اگر به آستارا بروید یادتان نرود در خیابان ملت این شهر سری به بازارچه ساحلی بزنید. بازار بزرگ ساحلی آستارا یکی از مهمترین مراکز تجاری استان گیلان است که  مردم محلی به آن بساط نیز می‌گویند. در این بازارچه بیش از 1500 مغازه وجود دارد که انواع کالاهای ترک و روس در آنها عرضه می‌شود. مخصوصا می‌توانید در این بازار پوشاک، لوازم آرایشی و زیور‌آلات با قیمت مناسب بیابید. مسیر دسترسی به بازار ساحلی آستارا در زیر قرار داده شده است.

 1. پاساژ ایده آل

پاساژ ایده‌آل یکی از مراکز خرید مدرن در آستاراست که می‌توان در آن اجناس مختلفی از جمله پوشاک، کیف و کفش و لوازم آرایشی را با کیفیت بهتر و البته با قیمت بالاتر نسبت به بازارچه ساحلی پیدا کرد. کالاهای این پاساژ اغلب از کشورهای ترکیه، اندونزی، اوکراین، چین و ویتنام وارد می‌شوند. پاساژ ایده‌آل در خیابان شهید حاجی عباسی شهر آستارا قرار دارد. مسیر دسترسی به پاساژ ایده آل در زیر قرار داده شده است.

 1. پاساژ سیدان

یکی دیگر از مراکز خرید مدرن در شهر آستارا پاساژ سیدان در خیابان معلم این شهر است. مغازه‌های این پاساژ در تمام طول روز باز هستند و در آنها انواع پوشاک و کیف و کفش با کیفیت خوب عرضه می‌شود. مسیر دسترسی به پاساژ سیدان در زیر قرار داده شده است.

 1. پاساژ ولیعصر

مرکز خرید ولیعصر نیز در خیابان شهید حاجی عباسی آستارا واقع شده است. این پاساژ یکی از بزرگترین بازارهای آستارا است که کالاهای عرضه شده در آن همه وارداتی و با کیفیت هستند. اجناس این پاساژ بیشتر از کشورهایی مانند ترکیه، اندونزی و ویتنام وارد می‌شوند. مسیر دسترسی به پاساژ ولیعصر در زیر قرار داده شده است.

 1. بازارهای نور

از جمله بازارهای قدیمی شهر آستارا می‌توان به بازار نور اشاره کرد که در مرکز شهر بوده و در آن مجموعه‌ای از پاساژها قرار دارد. اجناس این بازار نیز اغلب وارداتی بوده و شامل محصولاتی چون پوشاک، لوازم آرایشی و زیورآلات می‌شود.

 1. مرکز تجاری لوندویل

در چند کیلومتری جنوب شهر آستارا شهر لوندیل قرار دارد که دارای یک مجتمع تجاری به مساحت 4 هزار مترمربع است. در این مجتمع تجاری علاوه بر فروشگاه امکاناتی چون رستوران، نمازخانه، پارکینگ و… وجود دارد. خیلی از مسافران آستارا برای خرید به این مرکز تجاری نیز سری می‌زنند. مسیر دسترسی به مرکز تجاری لوندویل در زیر قرار داده شده است.

 بهترین فصل سفر به آستارا

با توجه به شرایط جغرافیایی و آب و هوای آستارا که تابستانی متعادل و زمستانی سرد دارد، بهترین فصل سفر به این شهر نیمه اول سال یعنی فصول بهار و تابستان است. البته اگر از عاشقان پاییز هستید، حتما تماشای طبیعت زیبا و مه آلود این منطقه در فصل پاییز نیز برایتان بسیار جذاب خواهد بود. یادتان باشد که اگر در پاییز یا زمستان به این منطقه سفر کردید، با توجه به بارش‌های فراوان، لباس و کفش مناسب به همراه داشته باشید.

دیدنی های آستارا

بهترین فصل سفر به آستارا

آب و هوای آستارا

شهر آستارا به خاطر موقعیت جغرافیایی و ارتفاع از سطح دریا آب و هوای مرطوب و معتدل داشته و اقلیم آن کوهستانی است. این شهر با میانگین بارندگی یک هزار و 345 میلیمتر جزو شهرهای پر بارش محسوب می‌شود و کمی از دیگر مناطق استان گیلان خنک‌تر است. نزدیک بودن به گردنه حیران نیز در خنک بودن این منطقه نقش دارد. میانگین دمای آستارا ۱۵/۴ درجه سانتی گراد است.

مسیرهای سفر به آستارا

یکی از راحت‌ترین مسیرهای سفر به آستارا مسیر هوایی است. البته شهر آستارا فرودگاه ندارد اما شهرهای نزدیک مانند رشت و اردبیل هر دو دارای فرودگاه‌های بین‌المللی هستند. همانطور که می‌دانید از رشت تا آستارا ۱۸۰ کیلومتر و از اردبیل تا آستارا ۷۰ کیلومتر است. این فاصله را می‌توانید از مسیر زمینی طی کنید.

اگر می‌خواهید برای سفر به آستارا از ماشین شخصی استفاده کنید، مسیر قزوین به رشت و سپس رشت به آستارا بهترین انتخاب است. از سمت زنجان هم می‌توانید از مسیر زنجان به تبریز تا اردبیل بیایید و سپس از جاده شهید دادمان استفاده کنید. یکی دیگر از راه‌ها مسیر گذر از صومعه سرا و سپس جاده تالش از سه راه پونل به سمت آستارا است.

ساحل آستارا

ساحل آستارا (عکس: حامد)

 صنایع دستی و سوغات آستارا

صنایع دستی آستارا بسیار زیبا بوده و توسط هنرمندان این شهر تولید می‌شوند. از جمله صنایع دستی این منطقه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاشی معرق
 • سبدها و حصیرهای بافته شده با ساقه ی برنج
 • کوزه های سفالی
 • کلاه، لباس و دیگر لوازم نمدی
 • زیلو
 • جاجیم
 • قالی
 • گلیم
صنایع دستی آستارا

سوغات آستارا

به‌علاوه آستارا یکی از شهرهای شمالی ایران است که کشاورزی و دامداری در آن رونق بسیار دارد. به خصوص زنبور داری و به همین دلیل عسل‌های گردنه حیران از معروف‌ترین عسل‌های ایران محسوب می‌شوند. همچنین برنج این منطقه هم در دسته برنج شمال، از پرطرفدارترین برنج‌هاست. همچنین به عنوان سوغات آستارا علاوه بر صنایع دستی می‌توانید از خوراکی‌های محلی مثل عسل، رب انار، کلوچه ویژه آستارا یا شور چرگی، دوشاب محلی، ماهی و… خریداری کرده و به دوستان و آشنایان‌تان هدیه بدهید.

غذاهای سنتی و محلی آستارا

همانطور که گفتیم غذاهای محلی آستارا از جمله آش و پلوهای آن زبان زد است. برخی از لذیذترین و معروف‌ترین این غذاها عبارتند از:

 1. لونگی مرغ و ماهی: این غذا ماهی سفید با مرغ شکم پر همراه با مخلفات و طعم دهنده‌ها است که پایه اصلی ادویه جات آن رب ازگیل شیرین و رب ترش یا رب انار است.
 2. باستیرمای مرغابی: غذایی از مرغابی شکم پر با استفاده از گردو و پیاز و رب ازگیل و آبغوره. همراه این غذا پلو هم سرو می‌شود.
 3. مسما: غذایی که با جوجه محلی و آلوچه وحشی و رب گوجه فرنگی و مقدار زیادی پیاز پخته می‌شود. اگر علاقه زیادی به آلو داشته باشید می‌توانید مقدار آلو را در این غذا بیشتر کنید و آلو مسما میل کنید.
 4. چیغیرتما: غذایی شبیه به پیتزا. این غذا مخلوطی از گوشت و پیاز و سیب زمینی و گوجه فرنگی است که در تخم مرغ سرخ می‌شوند.
 5. بورانی پلو: برنج، ‌خلال کدو، کمی شکر، پیاز و ادویه جات غذایی به نام بورانی پلو می‌دهد که بسیار خوشمزه و پرطرفدار است.
 6. آش دوغ: دوغ محلی یا ماست ترش و سبزی از مواد اصلی آش دوغ است. به عنوان طعم دهنده به آن نخود و گوشت و برنج هم به مقدار کم اضافه می‌شود.

  غذاهای محلی آستارا

  غذاهای سنتی و محلی

رستوران های آستارا

برخی از بهترین رستوران‌های آستارا که در آن‌ها غذاهای سنتی نام برده شده هم سرو می‌شود، عبارتند از:

 • رستوران رومی
 • رستوران سلطان
 • فست فود اسپیناس
 • رستوران روحی
 • رستوران افرا
 • رستوران زیتون
 • کافه فست فود برف

  رستوران اسپیناس

  رستوران‌های آستارا

هتل های بندر آستارا

برای اقامت در آستارا می‌توانید ویلا اجاره کرده یا هتل و مسافرخانه رزرو کنید. در ادامه هتل های آستارا را به شما معرفی می‌کنیم تا پیش از سفر بتوانید راحت‌تر در مورد محل اقامت خود تصمیم بگیرید.

 • هتل چهار ستاره اسپیناس آستارا با نمایی رو به تالاب استیل و فاصله کم تا دریای خزر از جمله انتخاب‌های خوب برای اقامت در آستاراست.
 • هتل چهار ستاره پارلا آستارا در منطقه توریستی گردنه حیران قرار داشته و چشم انداز زیبایی به این ناحیه دارد.
 • هتل آپارتمان ایساتیس آستارا در جاده تالش به آستارا و 4 کیلومتری شهر آستارا قرار داشته و دسترسی خوبی به جاهای دیدنی آستارا دارد.
 • هتل جهانگردی سه ستاره آستارا فاصله کمی از دریای خزر دارد.
 • هتل رستوران نگین استیل آستارا در نزدیکی دریاچه استیل قرار داشته و از مزایای آن چشم‌انداز فوق‌العاده و دسترسی راحت به دریای خزر است.
 • هتل سه ستاره افرا آستارا در بازارچه ساحلی آستارا و در نزدیکی دریای خزر قرار دارد.
 • هتل سه ستاره برلیان آستارا در کیلومتر 4 جاده آستارا به اردبیل قرار داشته و محیطی دنج دارد.
 • هتل آپارتمان سه ستاره تتیس آستارا دسترسی خوبی به دریای خزر و بازار ساحلی آستارا دارد.
 • هتل سه ستاره دریا آستارا نیز دسترسی آسانی به سواحل دریای خزر دارد.
 • هتل سه ستاره ابوالفضل آستارا نیز فاصله کمی با بازار بزرگ ساحلی و سواحل دریای خزر دارد.
هتل چهار ستاره اسپیناس

هتل چهار ستاره اسپیناس

به علاوه در روستاها و نزدیکی مکان های دیدنی آستارا در خارج از شهر، اقامتگاه‌های بوم گردی و خانه‌های مهمان پذیر بسیاری هم وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این اقامتگاه‌ها و خانه‌ها قیمت‌های بسیار مناسب‌تری نسبت به هتل‌ها دارند.

جاهای دیدنی آستارا به آنچه که در این مقاله از سری مقالات معرفی شهر و روستا معرفی شد محدود نمی‌شود. اگر شما نیز تجربه‌ای از سفر به آستارا داشته و جاذبه‌ای را می‌شناسید که ارزش بازدید دارد، آن را به ما و مخاطبان ایرانگرد معرفی کنید.

امتیاز ۴.۵ از ۵ – ۹ رای
spinner در حال ثبت رای

۸ یک نظر

 1. مریم محمدی پاسخ

  من در سفرم به آستارا، واقعاً از طبیعت قشنگی که داره لذت بردم. یه تالاب به‌اسم استیل هست که خیلی هیجان‌انگیز بود. تا به‌حال ندیده بودم درخت در آب حرکت کنه. در تالاب استیل، حرکت آب باعث میشه تا درختان توسکا منظره بی‌نظیری را به‌وجود بیارند.

 2. ساره پاسخ

  همیشه از جاهای دیدنی استارا، خیلی تعریف شنیده بودم. اما از نزدیک برای دیدن آن نرفته بودم. تا این‌که امسال تابستان به آستارا سفر کردم. پیشنهاد میدم به‌دلیل هوای مرطوبی که داره در تابستان به آستارا نرید، چون هوای گرمی داره.

 3. mahla پاسخ

  به‌ما برای استراحت، پارک ساحلی شریعتی و جنگل بی‌بی یانلو پیشنهاد شد که برای اسکان مسافرها کمپینگ داره، پیشنهاد میدم اگر به ‌هتل نمی‌خواهید برید این مکان‌ها برای اسکان مناسب هست.

 4. پیمان پاسخ

  چقدر جالب تا به‌حال تالاب از نزدیک ندیدم، حتماً یه‌برنامه سفر به آستارا می‌زارم تا به‌دیدن تالاب های آستارا برم.

 5. سعید پاسخ

  اگر مثل من به کوه‌نوری علاقه دارید، پیشنهاد میدم وسایل کوه‌نوردی را بردارید و به کوه اسپیناس سری بزنید، کوهی که بسیار مرتفع و طبیعتی بکر داره.

 6. بهار پاسخ

  به من پیشنهاد شد در آستارا به رود آستاراچای برم، چون به ماهی‌گیری علاقه دارم و می‌تونم در آن‌جا ماهی‌گیری کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *