ورود / ثبت نام

جنگل فندقلو کجاست؟ راهنمای سفر (1402) + مسیر دسترسی

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید

اگر عاشق قدم زدن در دشتی پر از گل‌های بابونه هستید و دل‌تان می‌خواهد به صدای طنین‌انگیز پرندگان گوش کنید و غرق در آرامشی وصف نشدنی شوید، پس معطل نکنید و به سمت جنگل فندقلو بروید. البته حواستان باشد که در فصل بهار به این جنگل بروید تا استشمام عطر و بوی روح نواز گل‌های بابونه را از دست ندهید. حال اگر برای‌تان سوال شده که جنگل فندقلو کجاست؟ چگونه باید به آن رفت و دیدنی‌هایش چیست تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

فهرست مطلب:

جنگل فندقلو کجاست؟

جنگل فندقلو یکی از معرکه‌ترین دیدنی‌های اردبیل است که سمت جنوب شهرستان نمین به چشم می‌خورد. در واقع این جنگل از سمت شرق خانقاه علیا شروع شده و به جهت شمال غربی و جنوب شرقی روستای خور منتهی می‌شود. فاصله اردبیل تا فندقلو تنها 39 کیلومتر است. تهران تا این جنگل هم حدود 626 کیلومتر فاصله دارد. علاوه بر این اگر از آستارا به سمت این جنگل بروید، حدود 67 کیلومتر مسیر در پیش دارید.

برای رفتن به این جنگل، می‌توانید از ماشین شخصی یا هواپیما استفاده کنید. برای رفتن با هواپیما ابتدا باید بلیط پرواز اردبیل را خریداری کرده و سپس از اردبیل خودتان را به فندقلو برسانید. در ادامه با مسیرهای دسترسی متفاوت به فندقلو آشنا می‌شویم:

  • مسیر دسترسی از اردبیل به فندقلو: چه با هواپیما چه با ماشین شخصی به اردبیل که رسیدید؛ ابتدا باید به سه راهی جاده اردبیل به آستارا در نزدیکی شهر نمین بروید. همانطور که به مسیر خود ادامه می‌دهید، بعد از دیدن جایگاه CNG، وارد یک جاده فرعی و روستای دودران شوید. در نهایت همانطور به مسیر خود ادامه دهید تا به خانقاه سفلی و روستای آرپاتپه شوید. در نتیجه بعد از دیدن روستا به سمت چپ بروید. بعد از ادامه دادن 4 کیلومتر از مسیر، وارد پارکینگ فندقلو شده و ماشین خود را پارک کرده و به فندقلو بروید.
  • مسیر دسترسی از آستارا به فندقلو: اگر از آستارا می‌خواهید به فندقلو بروید ابتدا باید بدانید که حدود 67 کیلومتر مسیر در پیش دارید. بعد اول باید به جاده آستارا به اردبیل بروید. قبل از رسیدن به تونل حیران وارد یک جاده فرعی شوید. در نتیجه بعد از رسیدن به یک دو راهی به جاده سمت راست آن بروید. در نهایت به مسیر خود ادامه دهید تا به ایستگاه بالایی تله‎کابین و ورودی فندقلو برسید.

علاوه بر این اگر عاشق کوهنوردی و طبیعت‌گردی هستید؛ می‌توانید به همراه لیدرهای حرفه‌ای و کاربلد به صورت کوهپیمایی به سمت فندقلو بروید. پیمایش این مسیر از سمت جاده لاتون و دریاچه سوها به سمت فندقلو است. در این مسیر طبیعت بکر و آب‌گرم مشه سویی را تماشا می‌کنید. فقط حتما حواستان باشد که تجهیزات مناسب طبیعت‌گردی و کوهنوردی به همراه خود داشته باشید. 

فندقلو عکس از علی صفرزاده

دیدنی‌های جنگل فندقلو

جنگل فندقلو بخشی از جنگل‌های هیرکانی به حساب می‌آید که از شهرستان نمین در اردبیل شروع شده و تا گلیداغ استان گلستان منتهی می‌شود. شاید باورتان نشود؛ اما جنگل‌های هیرکانی فندقلو حدود 25 تا 50 میلیون سال قدمت دارند. بیشتر اهالی این جنگل فندقلو را مشه یعنی جنگل می‌نامند. تلفظ ترکی فندقلو هم به زبان محلی‌های اردبیل، فیندیقلی است.

با سفر به این جنگل همانطور که از نامش پیداست، می‌توانید درخت‌های فندق از نزدیک تماشا کنید و با آن‌ها عکس بگیرید. البته به غیر از درختان فندق در این جنگل درختانی همچون بلوط، راش و ممرز هم به چشم می‌خورند. از دیگر دیدنی‌های رویایی این جنگل، مارال‌ها هستند. مارال‌های کوچک و بزرگ جزو حیوانات جنگل فندقلو هستند که در منطقه حفاظت شده از جنگل زندگی می‌کنند و شما از نزدیک می‌توانید آن‌ها را تماشا کنید.

دشت گل‌های بابونه از دیگر دیدنی‌های جذاب فندقلو هستند. البته اگر در فصل بهار تا اوایل تابستان به فندقلو بروید، شانس دیدن گل‌های بابونه را از نزدیک دارید. در فصل بهار تا ابتدای تابستان طبیعت این جنگل همچون فرشی پر از گل‌های بابونه می‌شود که چشم‌انداز معرکه‌ای را از فاصله‌های دور ایجاد می‌کند. قدم زدن در میان دشت و عکس گرفتن با گل‌های بابونه، از دل‌انگیزترین تجربه‌هایی است که می‌توانید در فندقلو داشته باشید. ناگفته نماند که در اواخر خرداد ماه هم جشنواره گل‌های بابونه در این منطقه برگزار می‌شود.  

پوشش گیاهی و جانوری جنگل فندقلو

پوشش گیاهی فندقلو به غیر از فندق درختان دیگری همچون راش، ممرز، بلوط، تمشک، ازگیل، سیب و گلابی وحشی هستند. ناگفته نماند که درختان فندق این جنگل فقط یک چهارم از این جنگل را تشکیل می‌دهند.

 از گونه‌های گیاهی فندقلو که خواص درمانی هم دارند می‌توان به بابونه، آویشن، بومادران، نسترن، سوسن چلچراغ، بنفشه وحشی، خاس و گل گاوزبان اشاره کرد. ناگفته نماند که سوسن چلچراغ یکی از نادرترین گل‌های دنیاست که در دشت‌های فندقلو رشد می‌کند و شما در فصل بهار یا تابستان شانس دیدن آن را از نزدیک دارید. 

از گونه‌های جانوری و حیوانات جنگل فندقلو هم می‌توان به مارال، گاومیش، خرس قهوه‌ای، عقاب، چکاوک، کبک، قرقاول، سمور و کلاغ ابلق اشاره کرد. مارال‎‌های این جنگل در منطقه حفاظت شده زندگی می‌کنند که دیدن آن‌ها از نزدیک حسابی حال و هوای‌تان را عوض می‌کند. 

مارال ها عکس از رضا کرمی

پیست اسکی روی چمن فندقلو

اگر در فصل بهار به فندقلو سفر کنید، می‌توانید تجربه‌ای معرکه همچون اسکی روی چمن را داشته باشید. از آنجایی که ارتفاع فندقلو 1700 متر از سطح دریاست و ارتفاعات بالایی دارد؛ شیب این مراتع برای اسکی روی چمن مناسب است و حسابی شور و هیجان در شما ایجاد می‌کند. بسیاری از ورزشکاران و علاقه‌مندان به اسکی این ورزش را انجام می‌دهند و هیچ مانعی برای آن‌ها وجود ندارد. البته در فصل زمستان هم می‌توانید تجربه اسکی بر روی برف را در این منطقه داشته باشید؛ اما هنوز امکانات کاملی برای اسکی روی برف در این منطقه وجود ندارد. 

علاوه بر اسکی روی چمن، تفریحات لذت بخش دیگری هم را می‌توانید در فندقلو تجربه کنید. سوار شدن بر تله‌کابین از دیگر تفریحات رویایی این منطقه به حساب می‌آید. خط تله‌کابین فندقلو جزو استانداردترین خطوط تله‌کابینی کشور به شمار می‌رود که بسیاری از گردشگران را به سمت خود می‌کشاند. تله‌کابین این منطقه حدود 30 با کابین با ظرفیت 6 نفر دارد. سیستم پخش موسیقی، عکاسی و پذیرایی از مسافران از جمله امکانات این تله‌کابین محسوب می‌شود. با سوار شدن بر تله‌کابین، می‌توانید منظره رویایی جنگل فندقلو که در آغوش مه قرار گرفته را ببینید و حظ ببرید. 

از دیگر تفریحات معرکه این جنگل، می‌توان به پیست اسکی، سورتمه، کارتینگ و زیپ لاین اشاره کرد. خلاصه با سفر به این جنگل کلی تجربه‌های دل‌انگیز می‌توانید داشته باشید. یادتان نرود که دوربین عکاسی حتما به همراه خود ببرید تا از طبیعت بکر و کم‎‌نظیر فندقلو و تجربه‌های‌تان عکس بگیرید. 

بهترین فصل سفر به فندقلو

از آنجایی که فندقلو در ارتفاعات بالا قرار گرفته، تابستان‌های سرد و خنکی دارد. زمستان‌های این منطقه هم پر از برف و به شدت سرد است. به طوری که از سرمای سوزان و مه غلیظ جنگل کسی در جنگل به چشم نمی‌خورد. 

بهترین زمان برای سفر به این منطقه از ابتدای فصل بهار تا اواخر تابستان است. آب و هوای جنگل در فصل بهار و تابستان مناسب‌تر از زمستان و پاییز است. با سفر به جنگل در فصل بهار، شانس دیدن دشت‌های گل بابونه و گل سوسن چلچراغ را دارید.

در نهایت ناگفته نماند که این منطقه دو فصل بهار دارد. ابتدای فروردین تا اواخر خرداد یک فصل بهار این منطقه محسوب می‌شود. مهر تا اواخر آبان هم بهار دیگر این منطقه به حساب می‌آید. چرا که در این زمان‌ها در فندقلو، گل‌های بابونه و بومادران رشد می‌کنند. 

جاهای دیدنی نزدیک به فندقلو

با سفر به فندقلو می‌توانید تجربه دیدن جاهای دیگری که در نزدیکی جنگل قرار گرفته‌اند را داشته باشید. اکنون بیایید تا به اتفاق هم با جاهای دیدنی نزدیک به فندقلو بیشتر آشنا شویم:

  • آب گرم مشه سویی: آب گرم مشه سویی در قلب جنگل قرار دارد. این آب‌گرم خواص درمانی بسیار بالایی دارد و تعداد بسیاری از گردشگران را به سمت خودش جذب می‌کند. فاصله فندقلو تا آب‌گرم مشه سویی با ماشین حدود یک ساعت است. برای رسیدن به این آبشار باید یک کوهپیمایی طولانی داشته باشید؛ اما رسیدن به آن ارزش دارد و حسابی جسم و روح‌تان را جلا می‌دهد.
  • دریاچه سوها: فاصله دریاچه سوها تا فندقلو حدود 53 کیلومتر برابر با 54 دقیقه رانندگی است. این دریاچه در بیشتر فصل سال خلوت بوده و برای کمپینگ و چادر زدن مکان مناسبی محسوب می‌شود. یادتان نرود که برای رفتن به این دریاچه حتما تجهیزات مناسب کمپینگ و طبیعت‌گردی به همراه خود داشته باشید.

در نهایت اگر حال و حوصله داشتید، می‌توانید به اردبیل و دیدنی‌هایش هم بروید. همانطور که گفتیم فاصله فندقلو تا اردبیل 39 کیلومتر برابر با 40 دقیقه رانندگی است. با رفتن به اردبیل می‌توانید از جاهای خاصی همچون بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی و دریاچه شورابیل دیدن کنید. در نهایت هم اگر تمایل داشتید به بازار اردبیل بروید و برای خود یا دوستان‌تان سوغات اردبیل را تهیه کنید. علاوه بر این یادتان نرود که آش دوغ‌های خوشمزه اردبیل را در رستوران‌های محلی امتحان کنید. 

اقامت در سفر به جنگل فندقلو

برای اقامت در فندقلو، می‌توانید گزینه‌های متفاوتی را انتخاب کنید. اگر عاشق اقامت و اجاره کلبه در جنگل فندقلو هستید، می‌توانید در سوئیت یا آلاچیق‌های دربست جنگل اقامت کنید. کنار این سوئیت‌ها هم امکانات رفاهی از جمله سرویس بهداشتی، پارکینگ، نمازخانه و سوپرمارکت هم وجود دارد. اگر دل‌تان می‌خواهد در ویلا اقامت داشته باشید باید به روستاهای نزدیک فندقلو بروید و در آنجا ویلاهای موجود را اجاره کنید.

اگر عاشق کمپینگ هستید، می‌توانید در سوئیت و آلاچیق‌های جنگل چادر بزنید و بساط خود را پهن کنید؛ اما اگر هیچ کدام از این گزینه‌ها را برای اقامتگاه در جنگل فندقلو دوست ندارید، می‌توانید به هتل‌های شهرستان نمین در نزدیکی جنگل بروید. در هتل‌های نمین هرگونه امکانات رفاهی برای مسافران فراهم شده است.

در سفر به جنگل فندقلو یادتان نرود که یک سری نکات را حتما رعایت کنید تا مشکلی برای‌تان پیش نیاید. این نکات شامل:

  • حتما به همراه خود تجهیزات مناسب طبیعت‌گردی از جمله ضدآفتاب و کلاه حتی در فصل بهار به همراه داشته باشید.
  • اگر دل دل جنگل می‌خواهید اقامت کنید، حتما تجهیزات مناسب کمپینگ از قبیل پتو و لباس گرم به همراه داشته باشید.
  • به مارال‌های جنگل به هیچ عنوان نزدیک نشوید و آن‌ها را نترسانید.
  • از آسیب رساندن به شاخ و برگ درختان و روشن کردن آتش شدیدا خودداری کنید.
  • برای یک سفر پر از هیجان، به همراه گروه‌های طبیعت‌گردی به این جنگل بروید.
  • برای کوهپیمایی به این جنگل حتما با لیدرهای حرفه‌ای و تورهای کاربلد همراه شوید.

در نهایت اگر تورهای حرفه‌ای و کاربلد به فندقلو را نمی‌شناسید؛ ما به شما تورهای سایت ایرانگرد را پیشنهاد می‌دهیم. ایرانگرد در زمینه تورهای داخلی فعالیت می‌کند و تمامی تورهایش دارای مجوز و امنیت کامل هستند. تورلیدرهای حرفه‌ای این مجموعه کاملا قابل اعتماد و حرفه‌ای هستند و سفری از تجربه‌های معرکه را برای‌تان می‌سازند. برای اطمینان کامل، قبل از خرید تور می‌توانید با مشاوران سایت ایرانگرد تماس بگیرید.

اکنون که دانستیم جنگل فندقلو کجاست و از شرایط اقامتگاه در جنگل فندقلو با خبر شدیم. پس در فصل مناسب همچون بهار یا تابستان بار و بندیل خود را ببندید و به سمت فندقلو حرکت کنید. اگر تجربه سفر به فندقلو را هم داشته‌اید؛ لطفا تجربه‌های خود را با ما و مخاطبان ایرانگرد به اشتراک بگذارید. 

پارک جنگلی
جنگل

پیشنهاد ما: برای سفر عجله نکنید

بهترین زمان سفر: تیر، شهریور و مرداد
برای سفر به جنگل فندقلو بهتر است تا تیر دست نگه دارید.
اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید
تورهای جنگل فندقلو
متاسفانه توری برای جنگل فندقلو پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

مجری تور هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
ویلا، آپارتمان و هتل های جنگل فندقلو و اطراف آن
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

صاحب اقامتگاه هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
نقد و بررسی
نقد و بررسی جنگل فندقلو
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟