ماسوله گیلان؛ جاهای دیدنی، تاریخچه و مسیر دسترسی

ماسوله گیلان

شهر ماسوله تکه‌ای از بهشت در خطه شمال ایران است که یکی از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی و از جاهای دیدنی گیلان محسوب می‌شود. معماری پلکانی خانه‌های این شهر توریستی و طبیعت مسحور کننده آن باعث شده تا هرساله گردشگران زیادی از دور و نزدیک به این شهر بیایند. با ما همراه باشید تا نگاهی دقیق‌تر به ماسوله که یکی از جاهای دیدنی شمال محسوب می‌شود، مسیر دسترسی و جاهای دیدنی آن بیندازیم.

گشت‌وگذاری در ماسوله

زیبایی شهر پلکانی ماسوله مسحور کننده و منحصربه‌فرد است که هر ساله گردشگران بسیاری را از دور و نزدیک به سوی خود می‌کشاند.

گفته می‌شود که مردم محلی این روستا پس از شیوع طاعون در سال 943 هجری قمری و کشته شدن جمع کثیری از

ماسوله رشت

ماسوله (عکس: محمدرضا یعقوبی)

اهالی، دیار خود را رها کردند و شهری جدید در فاصله 6 کیلومتری روستای قبلی ساختند.

به دلیل قرارگیری ماسوله رشت در شیب رشته کوه‌های تالش اهالی آن به ساختن خانه‌هایی با معماری سازگار با طبیعت روی آورند و شهری پلکانی را در دامنه سرسبزکوه‌ ساختند. تلفیق درختان انبوه و خانه‌های پله‌ای در دامنه سرسبز کوه با رودخانه‌‌ متلاطم “ماسوله رودخان” که از اعماق دره می‌گذرد، چشم‌انداز زیبایی را به تصویر می‌کشد که می‌تواند طرفداران طبیعت گردی را انگشت به دهان کند.

تاریخچه ماسوله رشت

تاسیس کتابخانه‌ای عمومی با بیش از هزار جلد کتاب خطی نمایانگر تاریخ غنی این شهر است. براساس گفته برخی از کارشناسان قدمت این شهر تاریخی به قرن سوم هجری قمری بازمی‌گردد. در آن زمان یکی از یاران آقا سیدجمال الدین اشرف به نام “عون بن محمد بن علی” به این منطقه پناه آورد و به دلیل جراحت زیادی که داشت پیش از مرگ از چوپانی خواست تا او را در همین منطقه به خاک بسپارد. مزار سیدجمال الدین به تدریج مورد توجه یاران او قرار گرفت و در گذر زمان شهر ماسوله پدیدار شد.

برخی دیگر از کارشناسان نیز تاریخچه پیدایش این شهر تاریخی را به دو تن از شاگردان سالوک معلم به نام‌های “عین علی” و “زین علی” نسبت می‌دهند که تلاش می‌کردند مردم خطه شمالی ایران را به دین مبین اسلام دعوت کنند. با استقبال گسترده مردم این دو نفر در این منطقه ماندگار شدند و مزارهای‌شان به زیارتگاهی برای مردم منطقه مبدل شد. پس از آن روستای‌ ماسوله گیلان به تدریج به وجود آمد.

این شهر در گذشته دارای موقعیت استراتژیک مهمی بوده و با قوای روس‌ها و فرقه دموکرات آذربایجان به مقابله پرداخته است. از آنجا که کوه‌های اطراف آن دارای معادن آهن، سرب و روی هستند این شهردر زمان فتحعلی شاه تحت مالکیت ارتش قرار گرفت و اهالی آن به تولید گلوله برای کشور مشغول شدند.

جاهای دیدنی ماسوله گیلان

دیدنی‌های ماسوله شمال به قدری زیاد است که برای دیدن همه آن‌ها به چند روز وقت نیاز خواهید داشت. ماسوله طبیعتی بی‌نظیر دارد؛ به‌طوری‌که به هر سو نگاه کنید گویی یک تابلوی نقاشی را در برابر خود می‌بینید. کوهنوردی، مصاحبت با مردم محلی، بازدید از بازار قدیمی و عکاسی در مناظر طبیعی ماسوله شمال از بهترین تفریحات موجود در این شهر توریستی است.

تلفیق جاذبه‌های طبیعی ماسوله رشت با تاریخ غنی این شهر باعث شده که جاهای دیدنی ماسوله محدود به جاذبه‌های طبیعی نباشد. از محبوب‌ترین دیدنی‌های ماسوله می‌توان اشاره کرد به:

 1. آبشار کوشم: رودخانه ماسوله رودخان از کوه‌های ماسوله سرچشمه می‌گیرد و در مسیر خود آبشار کوشم را به وجود آورده است. برای دیدن این آبشار که حدود 30 متر ارتفاع دارد باید در شیب ملایم کوه پیاده‌روی کنید.
 2. آبشار ماسوله رودخان: این شهر تاریخی به دلیل قرار گرفتن در دل کوه‌ها، زادگاه چشمه‌های باصفای زیادی است که سفر را بیش از پیش شیرین می‌کند. آبشار ماسوله از فراز سنگ‌های کوهستانی با ارتفاع بیش از 20 متر بر زمین می‌ریزد و مناظر طبیعی زیبایی را به وجود آورده است که به عقیده مسافران جزو زیباترین آبشارهای ایران به شمار می‌آید.
 3. آبشار لارچشمه: آبشار لارچشمه به دلیل محصور شدن با درختان جنگلی انبوهی چون توسکا، گردو و فندق مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته است.
 4. غار بوزخانه: این غار که در ضلع شمال غربی شهر قرار دارد، به زبان محلی به غار یخکون معروف است. وجه تسمیه این غار به استفاده از یخ‌های موجود در آن برای آشامیدن توسط مردم محلی بازمی‌گردد. غار بوزخانه دارای دو ورودی است که ورودی دوم آن در ارتقاع 2هزار و 525 متری قرار دارد و برای رفت‌وآمد گردشگران مناسب‌تر است. حوضچه آب سردی که در غار یخدون قرار گرفته آبی گوارا و دلپسب دارد.
 5. پارک جنگلی ماسوله: یکی دیگر از جاذبه‌های توریستی این شهر زیبا پارکی جنگلی است که در 35 کیلومتری شهر فومن قرار دارد. درختان تنومند این پارک جنگلی از جمله راس، فندق، ممرز و… اجازه رسیدن ذره‌ای از آفتاب را به زمین نمی‌دهند و استراحتگاه خنک و زیبایی را برای گردشگران به وجود آورده‌اند. این پارک با وسعت بیش از 2هزار هکتاری خود علاوه بر جذب گردشگر در حفظ گونه‌های گیاهی و محیط زیست نیز مفید واقع شده است.
 6. موزه مردم‌شناسی: این موزه که در سال 1381 هجری شمسی افتتاح شد در سعی دارد تا با نمایش ابزارآلات کشاورزی، ظروف سفالی، اشیا قیمتی و وسایل جنگی قدیمی سبک زندگی و تاریخ مردمان محلی این شهر را معرفی کند. در این موزه اسناد تاریخی و ابزاری با قدمت بالغ بر 200 سال نگهداری می‌شود؛ این اشیای قدیمی نشان از تاریخ غنی این شهر دارد.
جاهای دیدنی شهر پلکانی

شهر پلکانی (عکس: عنایت)

روستای ماسوله کجاست؟

شهر ماسوله شمال در جنوب غربی استان گیلان قرار دارد و با شهرهای رشت، فومن و خلخال همسایه است. این شهر که ارتفاع پایین‌ترین خانه تا بالاتری آن حدود 100 متر است به علت قرارگیری در میان ابرها و داشتن آب و هوای فوق‌العاده در میان گردشگران محبوبیت فراوانی دارد. مردم محلی این خطه به زبان تالشی صحبت می‌کنند و اکثرا مذهب شیعه دارند.

این شهر تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و در انتظار ثبت شدن به عنوان شهری تاریخی در میراث جهانی است.

این شهر حدود یک هزار و 50 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این امر باعث شده که این منطقه هیچ‌گاه رنگ گرمای تابستان را به خود نبیند.

 مسیر دسترسی به ماسوله

برای رسیدن به این شهر زیبا و توریستی ابتدا باید مسیر رشت را در یش بگیرید. در ادامه حدود 65 کیلومتر به سمت جنوب غربی رشت رانندگی کنید تا به شهر فومن برسید. پس از رسیدن به فومن 26 کیلومتر در مسیر جنوب غربی این شهر به وسیله تابلوهای راهنما پیش روید تا به مقصد برسید.

نکته: در صورتی که از سمت تهران حرکت می‌کنید می‌توانید پیش از رسیدن به رشت مسیر خود را به سمت شهر فومن تغییر دهید.

بهترین فصل سفر به ماسوله گیلان

همانطور که گفتیم این شهر حدود یک هزار و 50 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. ارتفاع نسبتا زیاد از سطح دریا باعث شده تا هوای این منطقه در پاییز و زمستان سرد باشد. بنابراین اگر تمایلی به مسافرت به مناطق سرد ندارید؛ فصول سرد را برای بازدید از ماسوله انتخاب نکنید.

بهار و تابستان در این منطقه بسیار دلپذیر است و اثری از گرمای شدید در آن یافت نمی‌شود. بنابراین بهترین فصل سفر به ماسوله گیلان را می‌توان اواخر بهار و تابستان در نظر گرفت؛ در این زمان طبیعت زیباترین چهره خود را دارد و خبری از گرمای تابستان نیز نیست و افرادی که در این زمان به ماسوله سفر کردند اعتقاد دارند ماسوله بهترین جای شمال برای مسافرت در این فصل‌هاست.

بهترین فصل سفر به ماسوله گیلان

شهر پلکانی (عکس: محمد فیروزی زمانی)

اقامت در سفر به ماسوله شمال

به طور کلی آنچه ماسوله را در میان عموم محبوب کرده، پنجره‌های چوبی بالارو با شیشه‌های رنگی و تبدیل شدن پشت‌بام خانه پایینی به حیاط ساختمان بالایی است. شما می‌توانید در مدت زمان اقامت خود علاوه بر اجاره کردن این خانه‌های محلی و داشتن تجربه زندگی در آن‌ها از هتل‌های این شهر یا شهر رشت نیز برای اقامت استفاده کنید. برخی از بهترین هتل های شمال کشور عبارتند از:

 1. هتل آرام: هتلی 3 ستاره در بخش سردار جنگل است که با چشم‌انداز شالیزارهای گیلان و کوهستان انبوه از درخت به عنوان یکی از زیباترین هتل‌های شهر رشت شناخته می‌شود.
 2. هتل آپارتمان نوید: یکی دیگر از انتخاب‌های عالی جهت اقامت در شهر تاریخی ماسوله، هتل آپارتمان نوید است. این هتل که در دل شهر ماسوله و در میان خانه‌های سنتی آن بنا شده می‌تواند شما را با مناظر طبیعی زیبای خود از این شهر شگفت‌زده کند.
 3. هتل آریا: این هتل دو ستاره در 3 کیلومتری این شهر تاریخی قرار دارد و به دلیل مناظر جذاب، مجاورت با رودخانه خروشان و نواخته شدن موسیقی محلی در هتل مشهور است.
 4. هتل مهران: اگرچه این هتل تنها یک ستاره دارد اما به علت قرار داشتن در مرکز این شهر تاریخی دارای مزیت‌های بسیاری نسبت به دیگر هتل‌هاست. اقامت در این هتل می‌تواند تجربه زندگی در شهری قدیمی را برای شما رقم بزند. رستوران این هتل نیز جزو یکی از بهترین رستوران‌های این منطقه است و خیال شما را از بابت خوردن غذاهای محلی خوشمزه و با کیفیت راحت خواهد کرد. هتل مهران که در سمت بازار محلی قرار دارد، می‌تواند تجربه بیدار شدن در میان ابرهای آمیخته با درختان کوهستانی را برای شما به همراه داشته باشد.

علاوه‌بر این شما می‌توانید با اجاره ویلا شمال اقامتی راحت و دلپذیر را تجربه کنید. شهر ماسوله رشت به عنوان یک شهر توریستی، دارای طبیعی است که عاشقان طبیعت را در هر فصلی به سوی خویش می‌کشاند چرا که تغییر فصل زیبایی‌های جدیدی را برای این شهر رقم می‌زند و آن را بیش از پیش تماشایی می‌کند. اکنون که قصد سفر به استان گیلان را دارید بد نیست سری هم به ییلاق سوباتان یکی از زیباترین ییلاقات خطه شمال بزنید. نظر شما درباره این شهر پلکانی چیست؟ آیا تا به حال به این منطقه سفر کرده‌اید؟ به یاد داشته باشید که شما می‌توانید نظرات و تجربیات خود را با ما وسایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

امتیاز ۴.۸۶ از ۵ – ۳ رای
spinner در حال ثبت رای

۳ یک نظر

 1. سپیده علوی پاسخ

  ماسوله و قلعه رودخان نزدیک همن. حیفه تا اونجا میرید ماسوله رو نبینین. یه روستای باحال طبقه طبقه با یه آبشار و کوه های سرسبزش. مغازه های صنایع دستی هم زیاده . با لباس محلی هم عکس انداختیم خیلی یادگاری قشنگی شد.

 2. محمدعلی پاسخ

  روستاهای پلکانی خیلی جالبن. روستای سرآقا سید تو استان چهارمحال و بختیاری و پاوه استان کردستان هم همینجوری توی کوهستان ساخته شدن. یه معماری متفاوت و جذاب که تو ذهنت هک میشه.

 3. مریم پاسخ

  من از دیدنی‌های ماسوله خیلی تعریف شنیدم، این دفعه تصمیم گرفتم که تا به ماسوله سفر کنم. من به آبشار کوشم ماسوله رفتم، با یه پیاده‌روی سی دیقه‌ای از دیدن این آبشار نهایت لذت را می‌برید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *