ورود / ثبت نام

فیروزکوه کجاست؟ مسیر دسترسی و معرفی دیدنی‌ها + عکس

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید

در نزدیکی پایتخت پر دود و شلوغ هم می‌توان تماشای طبیعت زیبا و بکر را تجربه کرد. یکی از جذاب‌ترین مناطق دیدنی اطراف تهران، فیروزکوه است؛ منطقه‌ای کهن با آب‌وهوای کوهستانی و دشت‌های سرسبز و بی‌نظیر که در هر فصلی جاذبه‌های شگفت‌انگیزش را به نمایش می‌گذارد. پس دیگر این بار بهانه‌ای برای سفر نخواهد بود. چرا که می‌خواهیم یکی از نزدیک‌ترین و بهترین شهرهای اطراف تهران را با طبیعت زیبا و جاذبه‌های شگفت‌انگیز به شما معرفی کنیم. در این سفر همراه ما باشید تا ببینیم دقیقا فیروزکوه کجاست و سری به جاهای دیدنی فیروزکوه بزنیم.

فهرست مطالب: 

فیروزکوه کجاست؟

در شرق استان تهران و ۱۴۰ کیلومتری پایتخت قرار است به یک مقصد جذاب برسیم؛ مقصدی که از ابتدای جاده تا انتهایش جاذبه‌ای بی‌نظیر را پیش چشم شما قرار می‌دهد. در این سفر هم مقصد و هم مسیر، شما را شگفت‌زده خواهد کرد. این شهرستان در شمال شرقی پایتخت قرار دارد و می‌توانید از جاده فیروزکوه خود را به مقصد برسانید.

مسیر دسترسی هم از آنچه فکر کنید، ساده‌تر است. کافی است از سمت شمال شرق تهران خود را به جاده فیروزکوه برسانید و یک راست به سمت مقصد برانید. برخی از جاهای دیدنی فیروزکوه در فاصله تهران تا مقصد قرار دارند و در نتیجه می‌توانید با توقف در مسیر از آن‌ها بازدید کنید. در ادامه فهرستی از این جاذبه‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

جاهای دیدنی فیروزکوه

نوبت به گشت‌وگذار در این منطقه دیدنی می‌رسد. جایی که به طبیعت زیبا و کوهستانی‌اش معروف است و بیشتر پایتخت‌نشینان برای استراحت یک تا چند روزه آن را انتخاب می‌کنند. البته جاذبه‌های این منطقه آنقدر دیدنی است که شهرت آن از همسایگی پایتخت فراتر رفته و گردشگران زیادی را از سراسر ایران به سمت خود می‌کشاند.

اما شاید بیشترین دلیل محبوبیت این منطقه برای پایتخت‌نشینان، نزدیکی و فاصله کم آن است که آن‌ها را ترغیب به سفرهای حتی یک روزه می‌کند. با هم گشتی در طبیعت این منطقه زیبا بزنیم و با جاهای دیدنی فیروزکوه و اطراف آن آشنا شویم.

فیروزکوه (عکس: صادق سنگسری)

دیدنی‌های اطراف فیروزکوه

با توجه به اینکه تقریبا تمامی جاذبه‌های این منطقه، جاهای طبیعی ا‌ست، در نتیجه همه آن‌ها در بیرون از شهر قرار دارند. گرچه جزء همین شهرستان به‌شمار می‌روند و به‌نام این منطقه شناخته می‌شوند. در ادامه این جاذبه‌ها را معرفی خواهیم کرد.

 1. تنگه واشی 
  عنوان معروف‌ترین جاذبه دیدنی، به تنگه واشی می‌رسد. تنگه‌ای خنک که در ۲۰ کیلومتری این شهر و فاصله ۱۵۷ کیلومتر تهران قرار دارد. در این تنگه باید به دل آب بزنید. آب‌وهوای خنک و یک آب‌بازی جانانه در تابستان را تصور کنید. اینجا یکی از بهترین گزینه‌ها برای سفرهای یک روزه اطراف تهران به‌شمار می‌رود. پس از تنگه‌نوردی به دشت ساواشی خواهید رسید که می‌توانید کمی در این مکاستراحت کرده و سپس با عبور از تنگه دوم یعنی «تنگه سا» خود را به آبشار برسانید. با این تنگه‌نوردی با یک تیر دو نشان خواهید زد؛ هم لذت پیاده‌روی در آب خنک را خواهید چشید و هم از خنکای آبشار و زیبایی‌هایش لذت خواهید برد.
 2. روستای سله‌بن
  یکی دیگر از مناطق ییلاقی اطراف تهران، روستای سله‌بن است که با داشتن آب‌وهوای خنک، از مقاصد سفر در بهار و تابستان به‌شمار می‌رود. این روستای زیبا و سرسبز پر از باغات میوه است. بسیاری از ساکنین روستا از جمله افرادی هستند که در فصل‌های گرم در این منطقه ساکن هستند و در اواخر پاییز تا اواخر زمستان به مناطق دیگر می‌روند.
  یکی از دلایل زیبایی و سرسبزی سله‌بن، گذر حبله‌رود از میان روستاست که باعث آبادی و سرسبزی دو چندان آنجا شده است. یکی دیگر از جذابیت‌های این منطقه تپه‌های باستانی‌ هستند که آثار کشف شده از آن، نشان از قدمت ۳۰۰۰ ساله سله‌بن دارد.
  در این روستا اقامتگاه‌هایی هم وجود دارد که برای سفر دو تا چند روزه هم می‌توانید روی آن حساب کنید.
 3. روستای سیمین دست
  طبیعت بکر با کوچه باغ‌هایی آرام و کوهستانی، وصف حال این روستاست. روستایی در ارتفاعات منطقه که در دل تابستان هم خنک است و شب‌های تابستان هم باید لباس گرم بپوشید. این روستای زیبا و سرسبز پر از باغات میوه و محصولات کشاورزی‌ است. ضمن اینکه حبله‌رود در مسیر گذر خود از اینجا هم عبور می‌کند و صدای رودخانه از بخش‌های مختلف روستا به گوش شما می‌رسد.
  یکی دیگر از جذابیت‌های سیمین دشت، وجود کوه‌های اطراف است. پس اگر اهل کوهنوردی هستید، این منطقه را از دست ندهید. کوه‌های انار، گوران، یورد، شریف و بزکوه از جمله کوه‌هایی هستند که می‌توانید برای کوهنوردی انتخاب کنید.
 4. دریاچه آهنک
  در ارتفاعات سیمین دشت و فاصله ۵/۵ کیلومتری آن، یک جاذبه دیدنی یعنی دریاچه آهنک قرار دارد. دریاچه‌ای که با کوه‌های اطراف محاصره شده و در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است.
  این دریاچه حدود ۲۰ دقیقه با ماشین با روستای سیمین دشت فاصله دارد و از یک مسیر خاکی می‌توانید خود را به آنجا برسانید.
  آهنک آب نسبتا سنگینی دارد و شنا کردن در آن توصیه نمی‌شود اما با داشتن عمق حدود ۲۵ متر، برای غواصی مناسب است.
  از آنجایی که آب دریاچه آهنک حاوی گوگرد زیادی بوده و مزه‌ای تلخ دارد، پس اگر قصد شب‌مانی یا پیک‌نیک اطراف آن را دارید، حتما آب آشامیدنی همراه خود ببرید. همچنین در اطراف دریاچه می‌توانید از منطقه چشمه بالا هم بازدید کنید. اینجا علاوه ‌بر یک چشمه آب شیرین، یک غار نیز وجود دارد.
 5. چشمه آب معدنی خمده
  یکی دیگر از جاذبه‌های این شهرستان یک چشمه آب معدنی‌ است که جان می‌دهد برای شنا کردن در دل تابستان! آن هم در چشمه‌ای که پر از خواص معدنی‌ بوده و خستگی را از جان و تن شما بیرون می‌کند. چشمه آبگرم خمده در امتداد حبله‌رود است و آب آن از چشمه جوشان تامین می‌شود و یک استخر طبیعی به شمار می‌رود.
  در این منطقه استخر آقایان و بانوان به ‌صورت مجزا طراحی شده و همه می‌توانند از یک آبتنی و شنای جانانه لذت ببرند.
 6. روستای هرانده
  یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی در این شهرستان، روستای زیبای هرانده است که جاهای دیدنی زیادی را در دل خود جای داده است. این روستای سرسبز پر از باغات میوه است و هنگامی که در کوچه و باغ‌های آن قدم می‌زنید، بوی درختان سیب شما را مدهوش خواهد کرد.
  هرانده یکی دیگر از روستاهای ییلاقی‌ به شمار می‌رود که برای سفر در فصول گرم مناسب است. چرا که در دامنه کوه بوده و آب‌وهوایی کوهستانی دارد. عبور حبله‌رود از این روستا نیز بر هوای خوب و آبادی و سرسبزی آن تاثیر چشم‌گیری گذاشته است.
 7. غار بورنیک
  یکی از دیدنی‌های روستای هرانده، غار بورنیک است. این غار باستانی در ارتفاعات روستا قرار دارد. اینجا قرار است یکی از شگفت‌انگیزترین غارهای ایران را ببینید. چرا که یکی از مکان‌هایی به شمار می‌رود که در عصر سنگی، به ‌عنوان سکونت‌گاه انسان مورد استفاده قرار می‌گرفته است. 
  بورنیک، اولین غار بلند تهران و چهارمین در ایران است که می‌توانید آثار سکونت انسان را در آن ببینید.
  از روستای هرانده تا ارتفاعات و رسیدن به غار مسیری حدود یک و نیم ساعته پیش‌رو خواهید داشت.
 8. روستای لزور
  یک روستای خوش‌آب‌وهوا با جاذبه‌های شگفت‌انگیز در این منطقه، روستای لزور است. جایی سرسبز و پر از باغات میوه که یک روستای کوهستانی دیگر در اینجا به شمار می‌رود. لزور هم مانند سایر روستاهای این منطقه ییلاقی‌ بوده و برای سفرهای بهار و تابستان مناسب است؛ روستایی با یک دریاچه زیبا، تنگه و قله‌ای شگفت‌انگیز! این روستای تاریخی و جذاب به خاطر وجود جاذبه‌های طبیعی یکی از پرطرفدارترین مقاصد فیروزکوه به‌شمار می‌رود.
 9. تنگه و قله میشینه مرگ
  در روستای لزور، قله و تنگه‌ای زیبا قرار دارد که مسیر محبوبی برای کوهنوردان است. قله و تنگه میشینه مرگ همان مقصدی‌ است که بهانه خوبی برای رفتن به لزور محسوب می‌شود. برای رفتن به قله، ابتدا از تنگه عبور خواهید که یک مسیر در داخل رودخانه با پوشش گیاهی متنوع است. آب‌وهوای خنک داخل تنگه هم در فصل تابستان بی‌نظیر است. در انتهای تنگه به یک آبشار کوچک می‌رسید و برای صعود باید از آن بالا رفته تا به دشت و معجز چشمه برسید.
 10. سیب لند
  در کنار جاذبه‌های طبیعی، یک مجموعه تفریحی همه چیز تمام هم در اینجا وجود دارد که برای یک تفریح حسابی می‌توانید روی آن حساب کنید. از تله‌کابین، اسکی، پیست موتور چهارچرخ، برف‌بازی تا کافه و رستوران.
  سیب لند یک مجموعه تفریحی است که انواع ورزش‌ها و تفریحات زمستانه و تابستانه را به شما ارائه می‌کند پس در هر فصلی که به آنجا سفر کنید، می‌توانید از امکانات آن لذت ببرید.
 11. قلعه لاجورد
  اگر از مقصد مسیر خود را به سمت سمنان ادامه دهید، در میانه راه تپه‌ای با ارتفاع حدود ۲۵۰۰ متری خواهید دید. روی این تپه یک قلعه وجود دارد که قدمت آن به حدود ۳۰۰۰ سال پیش می‌رسد. از این قلعه در دوران تیموریان به‌عنوان یک دژ نظامی استفاده می‌شده است.
 12. برج سنگی مرزداران
  این برج سنگی در روستایی به‌همین نام قرار دارد که در صخره‌ای مرتفع، مشرف بر روستا ساخته شده است. معماری برج به شکل یک هشت ضلعی منظم و به سبک معماری اسلامی طراحی شده است.
 13. حمام روستای مهاباد
  روستای مهاباد در ۱۵ کیلومتری شهرستان قرار گرفته است و باغات فراوانی دارد. عبور رودخانه مهاباد از این میان روستا باعث سرسبزی و حاصل‌خیزی خاک آن شده است. روستایی که در گذشته هم مورد توجه بوده و آثاری از دوران قاجار و صفویه در آن به چشم می‌خورد. حمام روستای مهاباد یکی از این جاذبه‌های تاریخی محسوب می‌شود که در دوران صفویه ساخته شده است.
تنگ ساواشی (عکس: رضا کرمی)

از دیگر جاهای دیدنی طبیعی این شهرستان می‌توان به روستای زرین دشت و دریاچه و سد نمرود اشاره کرد.

بهترین زمان برای سفر به فیروزکوه

در این مقاله، سراغ یکی از مقاصد سرد و کوهستانی رفته‌ایم. پس اگر قصد سفر به فیروزکوه را دارید، خود را برای یک سفر تابستانه یا سفری در دل سرسبزی بهار آماده کنید. این منطقه با تمام جاذبه‌های اطرافش یکی از سردترین شهرستان‌های اطراف تهران است که در پاییز و زمستان به جز برف و یخ‌بندان، چیزی نصیب شما نخواهد شد. 

بالعکس در بهار تمامی باغات آن پر از شکوفه می‌شود و سرسبزی طبیعت دستش را بر دامنه کوه می‌گذارد تا چهره دیگری از آن را به نمایش بگذارد؛ خنکای هوا در دل طبیعتی سرسبز. در تابستان هم غرق خنکای هوا و طبیعتی می‌شوید که از دریاچه تا کوه و دشت را در پیش روی شما می‌گذارد. 

سوغات فیروزکوه چیست؟

با وجود این همه باغ‌های پر میوه و همچنین سرسبزی در این منطقه، بدون شک یکی از سوغاتی‌های مهم، میوه‌هایی مثل سیب، زردآلو، آلبالو، گیلاس و غیره است. حالا به این مجموعه خوشمزه می‌توانید یک نان محلی به نام «نان گلاج» را هم اضافه کنید. عطر و طعم این نان بی‌نظیر است.

بخش دیگر سوغاتی‌ها خود را در دل صنایع دستی جای داده‌اند. این شهرستان با هنر دست مردمانش پیوند عمیقی دارد و می‌توانید صنایع دستی مثل جاجیم‌بافی، گلیم‌بافی و جورا‌ب‌بافی را در جای جای آن ببینید. یکی دیگر از هنرها و صنایع دستی منطقه، صنایع چوبی است. محصولات چوبی که در قالب منبت و معرق تولید می‌شوند. در تولید محصولات چرمی و ظروف سفالی هم این منطقه حرف زیادی برای گفتن دارد.

اقامت در فیروز کوه

با وجود این همه جاذبه، آن هم در فاصله‌ای اینقدر کم از تهران، سفر به این منطقه وسوسه‌انگیز خواهد بود. پس خود را برای سفر آماده کنید و از میان این همه جاذبه دیدنی یک یا چند مورد از آن‌ها را انتخاب کرده و یک تجربه ناب در دل طبیعت و به دور از شلوغی را برای خود رقم بزنید.

البته دیدن این همه جاذبه در یک سفر یک روزه امکان‌پذیر نیست. پس بهتر است به فکر یک اقامتگاه مناسب هم باشید. در فیروزکوه می‌توانید انواع هتل تا ویلا، بومگردی و سوئیت را رزرو کنید. در بیشتر روستاها، انواع ویلا و خانه‌های بومگردی آماده پذیرایی از شما هستند. در کنار آن هم می‌توانید در داخل شهر هتل رزرو کنید.

در ایرانگرد اطلاعات لازم برای سفر را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا برنامه‌ریزی سفر خود را به‌خوبی انجام دهید. در عین حال تورهای هر مقصد را به شما معرفی خواهیم کرد تا با خیال راحت، صفر تا صد برنامه‌ریزی سفر را با مجریان رسمی گردشگری در ایرانگرد تجربه کنید.

آبشار
دشت و صحرا
تنگه

پیشنهاد ما: الان سفر کنید.

الان زمان مناسبی برای سفر به فیروزکوه است. اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد، شهریور و فروردین زمان مناسبی برای سفر به این منطقه می‌باشد.
اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید
تورهای فیروزکوه
متاسفانه توری برای فیروزکوه پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

مجری تور هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
ویلا، آپارتمان و هتل های فیروزکوه و اطراف آن
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

صاحب اقامتگاه هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
نقد و بررسی
نقد و بررسی فیروزکوه
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟