ورود / ثبت نام

دلیجان کجاست؟ مسیر دسترسی + جاهای دیدنی دلیجان

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید

می‌خواهیم سفری به مرکز ایران داشته باشیم و سری به یکی از شهرهای کمتر شناخته شده با جاذبه‌های فوق‌العاده بزنیم. اینجا دلیجان است؛ شهری پر از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی. پس با ما همسفر شوید تا سری به مرکز ایران و جاهای دیدنی دلیجان زده و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی این منطقه را بررسی کنیم. سپس کمی شکم‌گردی کرده و دست پر با سوغاتی‌های این خطه به شهر و دیارمان بازمی‌گردیم. البته که سراغ هتل‌ها و اقامتگاه‌های آن خواهیم رفت تا بهترین جا برای اقامت در سفر را هم با توجه به بودجه‌های مختلف پیدا کنیم.

فهرست مطالب:

شهر دلیجان کجاست؟ چطور به این شهر سفر کنیم؟

در استان مرکزی و فاصله کمی از تهران یکی از بهترین مقاصد سفر وجود دارد که شاید هیچ‌گاه به آن فکر نکرده باشید؛ شهری که نه تنها برای طبیعت‌گردی که برای یک گشت‌وگذار در دل تاریخ و فرهنگ هم مناسب است. این شهر روی نقشه ایران جایی بین کاشان و قم قرار دارد و از سمت دیگر همسایه محلات می‌شود. همین‌قدر نزدیک به پایتخت که باعث می‌شود، مردم تهران حتی برای سفر یک روزه هم بتوانند روی آن حساب کنند. در واقع فاصله دلیجان تا تهران ۲۴۳ کیلومتر است و با حدود ۳ ساعت رانندگی از پایتخت به این شهر می‌رسید.

برای رفتن به این شهر، گزینه اول ماشین شخصی‌ است. اگر مبدا سفرتان تهران باشد، می‌توانید مسیر خود را از جاده تهران-قم شروع کرده و سپس مسیر خود را در جاده قم-اصفهان ادامه دهید تا در میانه راه به مقصد برسید. گزینه دوم استفاده از اتوبوس‌های بین شهری است که می توانید از هر مبدائی سوار بر اتوبوس شده و در این شهر پیاده شوید. 

نکته جالبی که در مورد این شهر وجود دارد، این است که حدود ۶۰ سال پیش در اینجا فرودگاهی ساخته شد. البته کاربری آن حمل تجهیزات برای جنگ جهانی دوم بود و در حال حاضر پروازهای مسافربری در آن انجام نمی‌شود.

گشتی در دلیجان بزنیم 

شهرهایی در دل ایران هستند که شاید چندان با آن‌ها آشنا نباشید، ولی در خود روایت‌های زیادی از تاریخ و طبیعت دارند که در سفر به آنجا می‌توانید از گوشه و کنار شهر آن‌ها را بشوید.

در مورد وجه تسمیه این شهر مرکزی، اهالی شهر دو روایت مختلف را نقل می‌کنند؛ اول اینکه اینجا، منطقه‌ای بوده است که در مسیر راه‌های ارتباطی قرار داشته و درشکه و دلیجان‌های زیادی از آن عبور می‌کردند، در نتیجه از همان زمان این نام روی آن مانده است. دومین روایت هم می‌گوید، نام شهر در ابتدا دلیرگان بوده است و پس از ورود اعراب به ایران، به دلیل اینکه نمی‌توانستند نام آن را تلفظ کنند، کم کم حرف «گ» تبدیل به «ج» شده و به نام امروزی‌اش رسیده است.

در هر صورت، این شهر تاریخی، روزگاری یکی از مهم‌ترین مناطقی بوده است که در مرکز ایران و در مسیر رفت و آمد کاروان‌های تجاری قرار داشته و شکوه و جلال زیادی را به چشم دیده است. اطراف شهر دروازه‌های مختلفی بوده که در حال حاضر خبری از آن دروازه‌ها نیست ولی اسناد تاریخی از قدمت و شکوهش به قدر کافی روایت می‌کنند.

در دوران عباسیان این شهر کهن یکی از توابع اصفهان و در دوران صفویه هم یکی از شهرهایی بوده است که حاکم جداگانه برای آن انتخاب می‌کردند و این موضوع گواهی بر اهمیت و قدمت این شهر است که متاسفانه در حال حاضر کمتر از آن می‌دانیم. هم اکنون نیز  بناهای زیادی از دوران‌های مختلف تاریخی در آن می‌درخشند و راوی داستان‌های مختلفی هستند.

جاهای دیدنی دلیجان

قصد داریم در این مقصد جذاب، هم یک شهرگردی به‌ صورت مفصل داشته و به سراغ جاذبه‌های تاریخی برویم و هم راه خود را از شهر دور کرده و دل به طبیعت بسپاریم.

طبیعت‌ گردی در دلیجان

در طبیعت زیبای مرکز ایران می‌توانید علاوه‌ بر سفر طبیعت‌گردی و کمپینگ، سراغ چند جاذبه مختلف بروید و با دیدن پوشش گیاهی و جانوری مختلف شگفت‌زده شوید. بنابراین برای آشنایی با دیدنی های دلیجان در طبیعت، بیایید گشتی در مناطق مختلف آن بزنیم تا در هنگام سفر لذت تماشای طبیعت را بیشتر بچشید.

  • پوشش گیاهی و جانوری

در گشت‌وگذار خود اول سراغ پوشش گیاهی منطقه می‌رویم. آب‌وهوای خشک و نسبتا سرد اینجا پوششی از نوع تورانی را در این منطقه پراکنده کرده است. از این‌ رو در دشت و طبیعت این شهر می‌توانید گیاهان مختلفی مثل گزنه، شیرآورد، گون، زرشک آبی، خارشتر، بادیون، نخود صحرایی، زیره و زیره بیابانی را مشاهده کنید.

برای دیدن جانوران مختلفی که در این منطقه زندگی می‌کنند هم باید کمی مسیر خود را به سمت جنوب شرقی کج کنید تا ۳۵ کیلومتر بعد به منطقه حفاظت شده جاسب برسید. اینجا حیوانات مختلفی مثل هوبره، خرگوش، گراز، روباه، کفتار، کبک، تیهو و قوچ وجود دارد. همچنین خبرهایی از حضور پلنگ در منطقه به گوش می‌رسد که نشان می‌دهد هم باید مراقب بوده و هم بسیار خوش شانس خواهید بود، اگر بتوانید از دور ملاقاتی داشته باشید!

البته که حضور جانوران بومی این منطقه فقط به جاسب محدود نمی‌شود و دریاچهٔ سد پانزده خرداد هم زیستگاه جانوران مختلفی مثل روباه، فلامینگو، باکلان، گرگ، کفتار و گراز است. ضمن اینکه موجودات بامزه‌ای مثل سگ آبی را هم می‌توانید در این دریاچه تماشا کنید. در فصل‌های سرد هم شاهد پرواز پرندگان مهاجری مثل حواصیل و لک لک به منطقه خواهید بود.

  • منطقه حفاظت شده جاسب

به این منطقه دیدنی در بالا اشاره شد. اینجا در واقع یک دهستان است که در ۴۰ کیلومتری شمال شرق این شهر زیبا قرار دارد و از ییلاقات آن به‌شمار می‌رود. وجود باغات مختلف و جنگل‌های طبیعی اینجا را منحصر به‌ فرد کرده است و یکی از بهترین مناطق برای سفرهای تابستانه به شمار می‌رود و می‌توانید در طبیعت خنک و دلچسب آن هوایی تازه کنید.

جاسب عکس از محمدحسین رنجبری
  • غار چال نخجیر

یکی دیگر از جاهای دیدنی دلیجان، غاری کهن و دیدنی است که حدود ۴۰ سال بیشتر از کشف آن نمی‌گذرد. ارتفاع داخل آن حدود ۲۰ متر است و در تمام طول غار مجسمه‌های عظیم طبیعی از جنس سنگ شما را حیرت‌زده خواهد کرد. بخش‌های زیادی از آن نورپردازی شده و در قسمت‌هایی از آن هم آب جاری است. 
در هنگام بازدید از این غار جذاب اکسیژن به‌ قدر کافی وجود دارد و می‌توانید بدون هیچ گونه مشکلی تمام بخش‌های آن را ببینید. ضمن اینکه به دلیل ارتفاع بلندی که دارد، لازم نیست خم شده و از بخش‌های مختلف آن با سختی عبور کنید. 

  • سد پانزده خرداد

یکی دیگر از دیدنی های دلیجان سد پانزده خرداد است. از سمت جاده قم که مسیر خود را ادامه دهید، تابلوی سد پانزده خرداد به چشم می‌خورد. این سد با داشتن پارک کوچکی که در یک سمت آن ساخته شده است، مکان مناسبی برای تفریحات خانوادگی به شمار می‌رود و می‌توانید برای پیک‌نیک‌های نیم‌روزه آن را انتخاب کنید. به این ترتیب، ضمن لذت بردن از طبیعت، تجربه خوبی از سفر را هم برای خود به یادگار خواهید گذاشت. شایان ذکر است که اگر قصد دیدن پرنده‌های مهاجر و سگ‌های آبی را دارید، به جای درستی آمده‌اید.

تاریخ‌ گردی در دلیجان

اکنون زمان شهرگردی است. ببینیم در دل تاریخ این شهر چه می‌گذرد. در جایی که روزگاری یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران به‌شمار می‌رفته و تاریخ دور و درازی را به چشم دیده است، حتما جاهای دیدنی زیادی وجود دارد که سفر شما را پر و پیمان کند. در ادامه چند جاذبه تاریخی را معرفی می‌کنیم. البته که فرهنگ و تاریخ این شهر فقط به این چند مکان محدود نمی‌شود و این منطقه جاهای دیدنی زیادی را در دل خود جای داده است.

  • قلعه نشست آباد

یکی از جاهای دیدنی دلیجان دشت نشست آباد است که در اطراف شهر قرار دارد و در دوران ساسانیان یک قلعه و خندق در کنار آن ساخته شده است. هنوز هم می‌توان بخش‌هایی از این بنا را مشاهده کرد. در کنار آن هم درخت چنار کهن‌سالی وجود دارد.

  • مسجد مس‌سر

یکی از مساجد قدیمی شهر که در زمان سلجوقیان و با همان سبک معماری ساخته شده، مسجد مس‌سر است که متاسفانه با حمله افغان‌ها در زمان صفویان بخش‌های زیادی از آن آسیب دید. برای مثال در بافت قدیمی بنا و سازه اولیه آن، ۱۳ گنبد مختلف وجود داشته که در حال حاضر فقط یکی از آن‌ها باقی مانده است.

نام‌گذاری مسجد دو روایت دارد؛ اول اینکه در ساخت مسجد از مس استفاده شده است و به همین علت به آن مس‌سر گفته می‌شود. روایت دوم به معنای مس‌سر در گویش محلی اشاره دارد که به‌ معنی خیلی بزرگ است.

  • امامزاده‌ها و اماکن مذهبی

از دیگر دیدنی های دلیجان می‌توان به اماکن مذهبی شهر اشاره کرد.د بقعه امام‌زاده اسحاق یک مکان مذهبی و تاریخی است که در دوران صفویه ساخته شده است. همچنین می‌توان به امامزاده سلطانعلی، امامزاده سلطان، امامزاده یحیی، امامزاده زید و امامزاده حسین اشاره کرد.

چه زمانی به این شهر سفر کنیم؟

با توجه به آب‌وهوای سرد و خشک استان مرکزی و شهرهای مختلف آن، بهترین زمان سفر به این منطقه فصل بهار است. در این فصل طبیعت تمام زیبایی خود را به رخ می‌کشد و مقاصد مختلفی در گوشه و کنار ایران میزبان گردشگران هستند. اما اگر قصد دارید اینبار یک مقصد جدید و متفاوت برای سفر داشته باشید، برنامه سفر در این بهارتان را به استان مرکزی اختصاص دهید.

البته که فراموش نکنید، دیدن برخی از دیدنی های دلیجان و اطراف آن مثل پرندگان مهاجر، در فصل‌های دیگری مثل زمستان امکان‌پذیر است. با این وجود اگر می‌خواهید در هوایی مطبوع سفر کنید، بهار و به‌ ویژه فروردین و اردیبهشت را از دست ندهید.

پارک شهر عکس از جواد آقاخانی

غذاهای محلی و بهترین رستوران های دلیجان

این شهر یک مقصد عالی برای شکم‌گردی‌ است و غذاهای محلی زیاد و متنوعی دارد که می‌تواند تجربه خاصی برای شما رقم بزند. از غذاهای محلی این شهر می‌توان به آب‌گوشت دودار یا دوغ‌دار، آش ترخینه، آش جو، آش خیار، کله جوش، آش اشکنه، کباب ته تالی، پتله پلو و رشته پلو اشاره کرد.

برای چشیدن این غذاهای خوشمزه، رستوران‌هایی در شهر بهترین گزینه‌ هستند که انواع غذاهای محلی را در کنار گزینه‌های رایجی که در تمام رستوران‌ها می‌توانید پیدا کنید، ارائه می‌دهند. پس اگر به دنبال یک تجربه متفاوت هستید، به این رستوران‌ها رفته و تجربه چشیدن این غذاهای محلی را به هیچ وجه از دست ندهید. از جمله رستوران‌های شهر می‌توان به رستوران بعثت، رستوران شاطر مصطفی و رستوران سنتی پردیس اشاره کرد.

سوغات دلیجان چیست؟ 

سوغات دلیجان نیز مانند اکثر شهرهای ایران به دو بخش خوراکی‌ها و صنایع دستی تقسیم می‌شود. از خوراکی‌های خوشمزه‌ای که می‌توانید از این شهر خریداری کرده و به عنوان سوغاتی به دیار خودتان ببرید، می‌توان به شیرینی‌های خوشمزه‌ شهر مانند جوز قندی، حلواشکری و نبات اشاره کرد. بعد از خرید خوراکی‌ها و شیرینی‌های خوش‌طعم می‌توانید به سراغ صنایع دستی بروید، البته که صنایع دستی هم بخش دیگری از سوغات دلیجان به شمار می‌روند و در میان آنها می‌توانید محصولات چوبی، فلزی و حصیری یافته و از هر کدام خوشتان آمد، خریداری کنید. این محصولات یادگاری سفر شما به مرکز ایران است. 

اقامت در دلیجان: معرفی هتل‌ها و اقامتگاه‌ها

پس از گشت‌وگذار در جاهای دیدنی دلیجان حالا نوبت به اقامت در این شهر زیبا می‌رسد. با وجود اینکه می‌توانید اینجا را برای سفر یک روزه انتخاب کنید ولی شاید برای بازدید از جاهای مختلف شهر، نیاز باشد بیشتر در این شهر بمانید. شاید هم از راه دوری آمده باشید و بخواهید یکی دو روزی در این شهر اقامت داشته باشید و با خیال راحت جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی آن را ببینید.

در هر صورت از میان اقامتگاه‌ها و هتل‌های شهر می‌توانید یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب کنید:

  • اقامتگاه بوم‌گردی خانه نخجیر: حدود ۱۶ کیلومتری شرق این شهر، در نراق، خیابان امام خمینی، کوچه سلمان، مقابل برج حاج رئیس
  • هتل ۲ ستاره الماس ۲ : میدان امام خمینی، روبه‌روی بوستان نماز
  • مجتمع همای سعادت: کیلومتر ۳ جاده سلفچگان، کنار پارک جنگلی پانزده خرداد

در عین حال می‌توانید سراغ سوئیت‌های مختلف در شهر بروید که به‌ صرفه بوده و برای یک سفر اقتصادی مناسب‌ هستند. همچنین برای اجاره ویلا و اقامتگاه می‌توانید از ایرانگرد کمک بگیرید.

مسجد
منطقه حفاظت شده
قلعه
غار
امام زاده

پیشنهاد ما: برای سفر عجله نکنید

بهترین زمان سفر: فروردین، اردیبهشت و خرداد
برای سفر به دلیجان بهتر است تا فروردین دست نگه دارید.
اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید
تورهای دلیجان
متاسفانه توری برای دلیجان پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

مجری تور هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
ویلا، آپارتمان و هتل های دلیجان و اطراف آن
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

صاحب اقامتگاه هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
نقد و بررسی
نقد و بررسی دلیجان
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟