ورود / ثبت نام
021-611-69-611
0 از 5
/ 0 امتیاز

زیگورات چغازنبیل ،معماری به جامانده از دوران ایلامی‌ها

زیگورات چغازنبیل بزرگترین اثر معماری به جامانده از دوران ایلامی‌هاست. این مکان که در حقیقت  یک پرستشگاه بوده و حدود 3 هزار و 270 سال قدمت دارد، از خشت خام و آجر ساخته شده است. در سال 1358 هجری شمسی این اثر تاریخی در فهرست میراث فرهنگی جهانی در یونسکو به ثبت رسید. 

براساس روایت‌ها پادشاه اونتاش ناپیراش دستور ساخت این پرستشگاه را برای نگهبان این شهر داده بود. در برخی از متون میخی ذکر شده که این معبد در شهر اونتاش قرار داشته است. متاسفانه طی جنگی چغازنبیل توسط پادشاه آشور (آشور بانیپال) تصرف و ویران شد.

بنای زیگورات که به صورت مربعی در پنج طبقه ساخته شده 152 متر طول و 52 متر ارتفاع دارد. البته در حال حاضر بخش‌هایی از این بنا تخریب شده و تنها 2 و نیم طبقه آن به ارتفاع 25 متر باقی مانده است.

با کمی دقت می‌توانید نوشته‌هایی به خط ایلامی را روی آجرهای آن ببینید. در تمام طول زیگورات چغازنبیل آبراهه‌هایی حفر شده است، که برای در امان ماندن این بنای آجری از سیلاب‌ها و باران‌های سیل آسا ساخته شده‌اند. اطراف معبد با سنگ‌فرش پوشیده شده است و چند جای پای بچه نیز روی آن دیده می‌شود و ساعت خورشیدی دورن محوطه این بنا نکته درخور توجه دیگر در مورد زیگورات چغازنبیل است.

داستان کشف زیگورات چغازنبیل به این صورت است که این بنا برای مدت‌های زیادی در زیر زمین مدفون شده بود تا اینکه به‌طور اتفاقی کشف شد. در سال 1890 میلادی ژاک دمرگان، زمین شناس فرانسوی، گزارش کرد که در این منطقه نفت وجود دارد، همین گزارش باعث تاسیس شرکت نفت ایران شد. مهندسان نفتی که پس از آن به شوش آمدند، آجری متعلق به این بنا را پیدا کردند که روی آن نوشته‌هایی وجود داشت.

پیدا شدن این آجر باعث شروع کاوش‌ها در این منطقه و کشف آثار تاریخی شگفت‌انگیزی شد. متاسفانه حدود نیم قرن پس از کشف این بنا به علت عدم حفاظت از آن در برابر فرسایش طبیعی، بخش‌هایی از زیگورات چغازنبیل تخریب شد.

بنای تاریخی چغازنبیل کجاست؟

این بنای تاریخی که از جاهای دیدنی خوزستان است، در فاصله 40 کیلومتری از شهر شوش قرار دارد. همانطور که می‌دانید استان خوزستان دارای تمدنی 9 هزار ساله است و جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد که از آن جمله می‌توان به پل سفید اهواز (یکی از جاهای دیدنی اهواز)، بازار فلافل فروش‌ها، آبشار شوی ذزفول، سازه‌های آبی شوشتر، زیگورات چغازنبیل، شیرهای سنگی، دریاچه سد دز، تالاب شادگان، هورالعظیم و مسجد رنگونی‌ها در آبادان اشاره کرد. بهتر است فصول گرم سال را برای بازدید از این بنا انتخاب نکنید، زیرا در این ایام سال این منطقه هوای گرمی دارد و اطراف این بنای تاریخی نیز فاقد سایه‌بان و استراحتگاه است. بنابراین بهترین فصل برای بازدید از زیگورات چغازنبیل پاییز و اوایل بهار است.

مسیر دسترسی به زیگورات به این صورت است که باید مسیر اهواز به شوش را پیش بگیرید و پس از عبور از آزاد راه اهواز به شوش، تابلوهایی را خواهید دید که شما را به بنای تاریخی چغازنبیل هدایت می‌کند.

از دیدنی های اطراف چغازنبیل می‌توان به دیدنی های شهر شوش اشاره کرد. همانطور که گفتیم زیگورات چغازنبیل در فاصله 40 کیلومتری شهر شوش قرار دارد، بنابراین در سفر به چغازنبیل می‌توانید سری هم به این شهر زیبا بزنید. این شهر یکی از پایتخت‌های هخامنشیان بوده، از این‌رو بناهای تاریخی بسیاری در آن وجود داشته است. اما در جریان حمله مغول‌ها به ایران بسیاری از آثار تمدن این شهر با خاک یکسان شد.

همچنین در سفر به شهر شوش بازدید از کاخ آپادانا، قلعه شوش (آکرویل)، آرامگاه دانیال نبی، موزه شوش و هفت تپه (واقع در 15 کیلومتری جنوب شرقی شوش) را از دست ندهید. هر کدام از این اماکن تاریخچه‌ای کهن دارند که شما را با دنیای پر رمز و راز نیاکانمان آشنا می‌کند.

کاخ
قلعه
گورستان و آرامگاه
موزه

زیگورات چغازنبیل کجاست؟

خوزستان، 40 کیلومتری شهر شوش
برای نمایش در گوگل مپ روی نقشه بزنید.

پیشنهاد ما: برای سفر عجله نکنید

بهترین زمان سفر: فروردین ،آبان ،آذر ،دی ،بهمن و اسفند
برای سفر به بهتر است تا آبان دست نگه دارید.
0 / 0 امتیاز

رزرو ویلا و اقامتگاه در زیگورات چغازنبیل

متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^

با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

تورها و تجربه‌های زیگورات چغازنبیل

متاسفانه توری برای زیگورات چغازنبیل پیدا نکردیم:(

بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

نقد و بررسی

نقد و بررسی زیگورات چغازنبیل
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد

پرسش و پاسخ

پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
شما هم امتیاز بدهید:
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟