ورود / ثبت نام
0 از 5
/ 0 امتیاز

تنگه شوتاریکو کجاست؟ معرفی تنگه ای پنهان در کوه های چک چک

بیایید سفری هیجان‌انگیز به منطقه‌ای بکر در جنوب کشور داشته باشیم؛ سفر به تنگه‌ای ناشناخته که در کوه‌های هرمزگان پنهان شده است! با قدم گذاشتن در این تنگه که شوتاریکو نام دارد، گویی وارد سرزمین پریان شده‌اید! نوری که از سقف باریک این تنگه، روی آب درون گودال‌های داخل آن می‌تابد، شما را غرق تماشای خود می‌کند. با این اوصاف و بعد از دیدن عکس‌های این تنگه حتما مشتاق خواهید شد، یک بار هم که شده از این مکان دیدن کنید. پس تا انتهای مطلب با ایرانگرد همراه شوید تا بدانید تنگه شو تاریکو کجاست، چگونه به آن جا برویم، چه تفریحاتی می‌توانیم در این تنگه تجربه کنیم، در چه فصلی به آن جا سفر کنیم، در این سفر کجا باید اقامت کنیم و چه نکات مهمی را برای این سفر در نظر داشته باشیم.

فهرست مطلب:

تنگه شوتاریکو کجاست؟

اجازه دهید ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که تنگه شوتاریکو کجاست؟ این تنگه زیبا در استان هرمزگان، شهر پارسیان در کوه‌های دهکده‌ای به نام چک چک پنهان شده است! کوه‌هایی که در این روستا قرار دارند دو قسمت هستند. شوتاریکو در قسمت اول این کوه‌ها قرار دارد. قسمت بعدی کوه‌ها هم به آبشار و چشمه‌ای به نام آب‌دبه می‌رسد. هر کدام از این‌ها مسیرهای متفاوت و جدا از هم دارند، اما مسیر تنگه طولانی‌تر و سخت‌تر است. اگر تصمیم دارید از هر دوی این اماکن دیدن کنید، بهتر است اول به شوتاریکو بروید. بعد از رسیدن به آنجا، برای رفتن به این تنگه باید از یک غار، که ورودی کاملا تاریکی دارد، گذر کنید؛ به همین دلیل هم هست که نام شوتاریکو که به معنی شب تاریک است را برای این تنگه انتخاب کرده‌اند. اما چگونه می‌توان خود را به این منطقه رساند؟ 

مسیر رسیدن به شوتاریکو

برای این که به تنگه شوتاریکو بروید، ابتدا باید از شهرتان خود را به هرمزگان برسانید. بعد از آن راهی شهر پارسیان شوید. در این شهر یک دهکده به نام چک چک وجود دارد. از این شهر با بیست کیلومتر رانندگی به این دهکده می‌رسید. سپس می‌توانید از آنجا به سمت تنگه راهی شوید. مسافتی که باید از دهکده تا تنگه طی کنید، حدود چهار کیلومتر است.

در این مسیر شما کوه‌های عجیبی می‌بینید که با کوه‌هایی که تا به الان دیده‌اید کاملا فرق دارند. کوه‌هایی که شبیه به کوه‌های سیاره‌های دیگر مانند مریخ هستند. با دیدن این کوه‌ها تصور می‌کنید که انگار آن‌ها زیر اقیانوسی از آب بوده‌اند. این کوه‌ها دارای حفره ها و فرورفتگی‌های عجیبی هستند که شاید تا به حال از نزدیک ندیده باشید. در کنار این ظاهر عجیب، رنگ روشن آن‌ها هم توجه‌ها را به خود جلب می‌کنند. در ادامه به یک دره می‌رسید. البته این دره به دلیل بارش کم، خشک است و به جز در فصل‌هایی که بارش باران زیاد باشد اثری از آب در آن نیست! در ادامه مسیر که جلو می‌روید، در دره، در هر دو سمت شما این کوه‌های عجیب قرار دارند و عبور از میان آن‌ها هیجان خاصی به شما می‌دهد. 

در این راه باید از روی صخره‌های زیادی عبور کنید؛ پس حتما کفش مناسب داشته باشید. طی کردن این مسیر بدون همراهی یک راه بلد ممکن نیست. این مسیر حدود دو ساعت پیاده‌روی دارد. در پایان این دره به یک دوراهی خواهید رسید. با انتخاب سمت راست این دوراهی شما به تنگه شو تاریکو می‌رسید. این مسیر را که ادامه دهید، در میانه راه بوته‌ها و گیاهانی به چشمتان می‌خورد که بیشتر آن‌ها گیاهان دارویی هستند. در ادامه که جلوتر بروید راه‌هایی را روی کوه می‌بینید. راه‌هایی که در قدیم برای بردن آب از این کوه‌ها استفاده می‌شده است. حالا باید صخره‌هایی که پوشیده از خزه هستند را پشت سر بگذارید تا به جایی برسید که کم کم مسیر مسقف می‌شود. وارد تنگه که شدید کم کم صدای پرنده‌ها به گوشتان می‌رسد و با نسیم خنکی که در داخل می‌وزد حس و حال لذت‌بخشی به شما دست می‌دهد.

چرا از تنگه شوتاریکو بازدید کنیم؟

اما این تنگه چه ویژگی خاصی دارد که ارزش سفر به آن منطقه را داشته باشد؟ این مکان یک تنگه معمولی در یک غار و در دل یک کوه نیست. جدا از اینکه خود تنگه مکانی سحرانگیز و شگفتی‌آور است، اما مسیری که باید طی کنید تا به آنجا برسید هم لذت‌بخش بوده و حال و هوای خاصی دارد. از دره‌ای که از آن عبور مي‌کنید گرفته تا کوه‌ها و صخره‌های عجیب این منطقه همه و همه شما را هیجان‌زده می‌کنند. غارهایی که به علت صخره‌های عجیب اشکال جالبی گرفته‌اند. صخره‌های بلندی که به هم نزدیک می‌شوند تا جایی که کم کم همه جا تاریک و مسیر مسقف می‌شود. 

وقتی هم وارد تنگه شوتاریکو می‌شوید، نسیم تازه و خنکی، صورت شما را نوازش می‌کند. در داخل تنگه هم بسیار دیدنی است. برای مثال گودال‌هایی وجود دارد که از آب پر شده‌اند و به خاطر تابش نور، آب به رنگ فیروزه‌ای دیده می‌شود؛ بسیار زیباست! گودال‌هایی که درون خود آب فیروزه‌ای دارند و در بعضی جاها نور راهی پیدا می‌کند و به دل آن می‌تابد! هر چه از زیبایی‌های این تنگه بگوییم، کم است. مگر می‌شود انعکاس این نور زیبا را از آب به روی دیواره‌های غار دید و شگفت‌زده نشد! در کنار همه‌ این زیبایی‌ها گیاهانی هم رشد کرده‌اند که زیبایی آنجا را دو برابر کرده‌اند. آرامش عجیبی که در این تنگه حس می‌کنید هیچ جای دیگر پیدا نمی‌شود.

تفریحات و دیدنی‌ های تنگه شوتاریکو

این مکان برای کسانی که به دره‌نوردی و طبیعت‌گردی علاقه دارند، بسیار ایده‌آل است. این منطقه به خاطر اشکال عجیب کوه‌ها و غارهای مختلفی که درون خود دارد، توجه بسیاری از طبیعت‌گردان را به خود جلب کرده است. مسیرهای پیچ در پیچی که برای رسیدن به این تنگه از آن عبور می‌کنید، هرگز از خاطرتان نمی‌رود. با دیدن آبی که درون تنگه وجود دارد هم ممکن است هوس آب تنی به سرتان بزند و کمی شنا کنید. همچنین در این مکان سوژه‌های بی‌نظیر و حیرت‌انگیزی برای عکاسی خواهید یافت! چه به صورت حرفه‌ای عکاسی کنید، چه بخواهید عکس سلفی بگیرید، مطمئناً این منطقه با سوژه‌هایی که دارد، شما را شگفت‌زده می‌کند.

بهترین فصل سفر به تنگه شوتاریکو

همان طور که می‌دانید بیشتر مناطق در جنوب ایران دارای آب‌وهوای گرم است؛ پس سفرکردن به این منطقه در فصول گرم توصیه نمی‌شود. بهترین فصلی که می‌توانید به این مکان سفر کنید، فصل‌های سرد سال یا فروردین ماه است که هوا کمی خنک باشد. البته اگر تمایل دارید در تابستان برای بازدید از این تنگه بروید، باید اول صبح حرکت کنید. بعد از رسیدن به تنگه هم به دلیل خنک بودن هوای داخل آن سختی و گرمی راه را فراموش کرده و یک دل سیر در هوای خنک آن استراحت خواهید کرد. 

شما از دهکده چک چک یک مسیر چهار کیلومتری پیش رو خواهید داشت و می‌توان گفت در کل چهار ساعت برای رفت و برگشت به زمان نیاز خواهید داشت که البته بسته به سرعت شما و استراحت‌های بین راهی‌تان، ممکن است این مسیر زمان کمتر یا بیشتری ببرد. بنابراین اگر در فصل گرم مسافر این منطقه شدید، زمان خود را به شکلی تنظیم کنید که گرمای هوا موجب آزارتان نشود. 

در سفر به شوتاریکو کجا اقامت کنیم؟

تنگه شوتاریکو یک منطقه بکر است و در آن حوالی امکانات اقامتی و رفاهی پیدا نمی‌کنید. شما باید مواد خوراکی، آب و تجهیزات لازمی که در انتهای مطلب گفته می‌شود را همراه خودتان به این سفر ببرید. همچنین اگر تمایل دارید در طبیعت کمپ بزنید، باید حتما مجهز بوده و با اطلاعات قبلی و بعد از مشورت با افراد محلی و در جای مناسب برای چادر زدن اقدام کنید.

در این سفر نزدیک‌ترین جایی که می‌توانید شب را با امکانات رفاهی خوب سپری کنید، شهر پارسیان است. این شهر ۱۷ کیلومتر با این جاذبه فاصله دارد و در آنجا می‌توانید اقامتگاه‌ها و هتل‌هایی برای اقامت پیدا کرده و ساکن شوید.

نکات مهم در سفر به تنگه شوتاریکو

به دلیل سختی مسیر رسیدن به این جاذبه بکر، اگر با تورهای گردشگری همراه شوید، سفر ایمن‌تر و راحت‌تری در پیش دارید. برای پیدا کردن تور مناسب می‌توانید از ایرانگرد کمک بگیرید. برای این سفر باید با یک راهنما که مسیر را بلد باشد راهی شوید. این نکته را هم در نظر داشته باشید که این سفر برای همه مناسب نیست. مثلا برای کسانی که دارای مشکلات جسمی هستند یا برای افراد مسن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. 

برخی از مهم‌ترین لوازمی که باید در این سفر همراه خود داشته باشید، عبارتند از:

 • آب آشامیدنی
 • مواد خوراکی
 • بارانی و لباس ضدآب
 • تلفن همراه
 • حوله
 • داروهای عمومی
 • داروهای شخصی
 • دمپایی و صندل
 • دوربین
 • زیرانداز
 • عینک آفتابی
 • کلاه آفتاب‌گیر
 • عصا
 • قمقمه آب
 • لباس مناسب فصل
 • چراغ قوه
 • کارت شناسایی
 • کرم ضدآفتاب
 • کفش پیاده‌روی
 • کفش کوهنوردی
 • کلاه آفتاب‌گیر
 • کوله پشتی یک‌روزه
 • کیسه زباله

در این مطلب به طور کامل با این تنگه شگفت‌انگیز آشنا شدیم. اکنون می‌توانید با کمک ایرانگرد تور مناسب به این مقصد را پیدا کرده و راهی این سفر خاطره‌انگیز شوید. در این سایت شما تمام تورهای یک تا چند روزه به مقصد مورد نظرتان را مشاهده خواهید کرد و می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. اگر هم تجربه سفر به جنوب کشور و بازدید از تنگه شوتاریکو را داشته‌اید، نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

تنگه
تنگه شوتاریکو کجاست؟
استان هرمزگان، شهرستان پارسیان
برای نمایش در گوگل مپ روی نقشه بزنید.

پیشنهاد ما: الان سفر کنید.

الان زمان مناسبی برای سفر به تنگه شوتاریکو است. آبان، آذر، دی، بهمن، اسفند، فروردین و اردیبهشت زمان مناسبی برای سفر به این منطقه می‌باشد.
0 از ۵ / 0 امتیاز
تورها و تجربه‌های تنگه شوتاریکو
متاسفانه توری برای تنگه شوتاریکو پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.
رزرو ویلا و اقامتگاه در تنگه شوتاریکو
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.
سوالات متداول
نقد و بررسی
نقد و بررسی تنگه شوتاریکو
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟