ورود / ثبت نام
0 از 5
/ 0 امتیاز

گنبد نمکی جاشک، زیباترین کوه نمک خاورمیانه

گنبد نمکی جاشک بوشهر یکی از زیباترین کوه‌های نمکی در خاورمیانه است که به عنوان یکی از آثار فسیلی ملی کشورمان به ثبت رسید و در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شد.

گنبدهای نمکی درحقیقت ساختمان‌هایی زمین شناسی به شکل گنبد هستند که نمک هسته اصلی آن‌ها را تشکیل داده است. در کشورمان چندین گنبد نمکی وجود دارد که گنبد جاشک معروف‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود. 

زیبایی این کوه‌ها تنها به خاطر نمک نیست. در این گنبد نمکی کانی‌های فراوانی وجود دارد، از این‌رو در کوه‌های نمک جاشک رنگ‌های متفاوتی مثل قرمز، قهوه‌ای، نارنجی و… به چشم می‌خورد. این تنوع رنگ همراه با بلورهای نمک زیبایی وصف‌ناپذیری را به این منطقه بخشیده است.

به علت صعب‌العبور بودن مسیر دسترسی، این گنبد نمکی به دوران نخست زمین شناسی تعلق دارد و همچنان بکر هستند. بومیان این منطقه افسانه‌هایی را در مورد شکل‌گیری این گنبد نمکی نقل می‌کنند. معروف‌ترین افسانه در مورد این گنبد می‌گوید که در جاشک دیوی زندگی ‌می‌کرده که مراقب این گنبدهای نمکی بوده تا کسی به آن‌ها صدمه نزد.

این کوه‌های نمکی با وجود زیبایی فراوان و جذب گردشگر، مشکلی را نیز برای این منطقه به وجود آورده است. کوه‌های نمک جاشک باعث شور شدن آب رودخانه مند استان بوشهر شده است. این رودخانه در جنوب بندر کنگان به خلیج فارس می‌ریزد.

جاهای دیدنی کوه های نمکی جاشک

این ساختمان زمین شناسی دیدنی‌هایی حیرت‌انگیزی را درون خود جای داده که از جمله این جاهای دیدنی که در سفر به کوهای نمکی جاشک حتما باید از آن‌ها دیدن کنید و بازدید از آن‌ها را از دست ندهید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آبشار کوه نمک جاشک
  • دره گل کلم
  • پلایا (دریاچه خشک)
  • نمک چال‌ها (یخچال‌های نمک)
  • چشمه‌های نمکی
  • دودکش جن

پوشش گیاهی و جانوری گنبدهای نمکی جاشک

به علت وجود نمک فراوانی که در این منطقه هست در نتیجه محیط را برای رشد گیاهان نامساعد کرده است. اما در گوشه و کنار این منطقه گیاهانی از جمله قیج، گون و گیشدارا به چشم می‌خورد. به‌علاوه در مناطقی که به حد کافی از این گنبد نمکی دور هستند، بادام کوهی، کُنار، اشک و گل‌های سنگ نیز به چشم می‌خورد.

با توجه به پوشش گیاهی محدودی که در این منطقه قرار دارد و همچنین گرم بودن هوا و نمک فراوانی که وجود دارد باعث شده تا گونه‌های جانوری محدودی نیز در این منطقه زندگی کنند، به طوریکه در بهار و تابستان تنها شاهد مارمولک و خفاش در این منطقه نمکی هستید. اما با شروع فصل سرما تنوع گونه جانوری نیز افزایش پیدا می‌کند و جانورانی مانند کل و بز، روباه، شغال وکفتارو پرندگانی نظیر باقرقره، کبک و تیهو نیز در این منطقه دیده می‌شوند.

گنبد نمکی جاشک کجاست؟

کوه نمک جاشک که در فاصله 144 کیلومتری جنوب شرقی بوشهر قرار دارد را می‌توان به عنوان جاهای دیدنی بوشهر معرفی کرد و همچنین در این سفر می‌توانید به بازدید از دیدنی‌های بوشهر نیز سری بزنید. برای رسید به این جاذبه دیدنی کشورمان باید جاده دیر به خورموج را در پیش بگیرید، پس از آنکه از روستای جاشک رد شدید، یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی خاورمیانه را خواهید دید.

دره
آبشار

گنبد نمکی جاشک کجاست؟

144 کیلومتری جنوب شرقی بوشهر
برای نمایش در گوگل مپ روی نقشه بزنید.

پیشنهاد ما: برای سفر عجله نکنید

بهترین زمان سفر: فروردین، اردیبهشت، آبان، آذر و اسفند
برای سفر به گنبد نمکی جاشک بهتر است تا آبان دست نگه دارید.
0 از ۵ / 0 امتیاز

تورها و تجربه‌های گنبد نمکی جاشک

متاسفانه توری برای گنبد نمکی جاشک پیدا نکردیم:(

بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

رزرو ویلا و اقامتگاه در گنبد نمکی جاشک

متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^

با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

نقد و بررسی

نقد و بررسی گنبد نمکی جاشک
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد

پرسش و پاسخ

پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟