ورود / ثبت نام
0 از 5
/ 0 امتیاز

دره راگه کجاست؟ راهنمای سفر (۱۴۰۱) به تنگه‌ای شگفت‌انگیز

در میان نقشه ایران دره‌ای وجود دارد که شما را به یاد فیلم سینمایی ۱۲۷ ساعت می‌اندازد. این دره با صخره‌های تودرتو به عاشقان سفرهای ماجراجویانه نوید یک تجربه مهیج را می‌دهد. دره‌ای که از آن صحبت می‌کنیم دره راگه یا مرگ نام دارد، اما دره راگه کجاست؟ چرا به آن دره مرگ می‌گویند؟ این دره چه جذابیت‌هایی دارد؟ چطور و چه موقع باید به این دره سفر کرد؟ کجا اقامت کنیم؟ طبیعی است که با شنیدن نام راگه این سؤالات به ذهنتان خطور کند، اما نگران نباشید. ما در این مطلب به تمام سؤالات‌تان درباره این دره استثنایی پاسخ می‌دهیم. پس اگر عاشق ماجراجویی و تجربه‌های ناب هستید تا پایان این مطلب با ما همراه شوید. 

دره راگه کجاست؟ چگونه باید به این دره برویم؟

این شگفتی طبیعت در استان کرمان و ۱۰۰ کیلومتری شهر کرمان قرار گرفته است و با شهر رفسنجان ۳۰ کیلومتر فاصله دارد. این دره پرپیج‌وخم در جنوب شرقی رفسنجان و بر بستر رودخانه گیودری تشکیل شده است. عمق این دره در برخی از نقاط به ۸۰ متر می‌رسد. این دره ۱۷۰۰ متر از سطح دریا فاصله دارد و گیاهان و جانوران بسیاری در کنار آن زندگی می‌کنند. 

قدمت تنگه راگه به دوران چهارم زمین‌شناسی می‌رسد. برخی از طبیعت‌شناسان معتقدند که این دره حاصل فرسایش باد و سیلاب‌هاست. این تنگه را سومین ژئوپارک ایران نیز می‌دانند؛ یعنی در مرتبه‌ای پس از قشم و ارس. این دره دو جاذبه گردشگری دیگر یعنی روستای میمند و کلوت‌های شهداد را به یکدیگر پیوند می‌دهد. 

اکنون که اشاره شد دره راگه کجاست، احتمالا می‌خواهید بدانید که چطور می‌توان به این منطقه سفر کنید. برای سفر به این تنگه باید به سمت رفسنجان حرکت کنید. از تهران تا رفسنجان ۸۶۹ کیلومتر فاصله است؛ یعنی اگر بخواهید این مسافت را با خودروی شخصی طی کنید، حدود ۹ ساعت و ۱۴ دقیقه در راه خواهید بود. این مسیر از اتوبان تهران-قم شروع می‌شود و به اتوبان امیرکبیر می‌رسد. پس از عبور از شهرهای کاشان، میبد و یزد باید در کویر مرکزی ایران به سمت رفسنجان حرکت کنید. 

در جاده رفسنجان به سمت کرمان که رانندگی کنید، به روستای ناصریه می‌رسید. از این روستا نیز باید عبور کنید تا به خروجی شرکت فرومولیبدن کویر رفسنجان برسید. در آن سوی این جاده یک مسیر فرعی واقع شده که مسیر راگه است. پس از ۱۰ کیلومتر رانندگی در این مسیر، کم‌کم صخره‌ها و دیواره‌های این تنگه دیدنی روبه‌روی چشمانتان پدیدار می‌شوند. 

چرا به این تنگه دره مرگ هم می‌گویند؟

این منطقه نام دیگری هم دارد که شاید عجیب به نظر برسد. به این تنگه دره مرگ نیز گفته می‌شود، اما دلیل این نامگذاری چیست؟ در ابتدای مقاله اشاره کردیم که این دره شبیه به دره معروف در فیلم سینمایی ۱۲۷ ساعت است. فیلمی که ماجرای مرد جوانی را روایت می‌کند که به مدت ۵ روز در دره‌ای مرگبار گرفتار می‌شود. همین جا توقف کنید! دلیل نامگذاری راگه نیز چنین چیزی است. در گذشته بسیاری از مسافران از سفر به این دره منع می‌شده‌اند، چراکه این باور عمومی وجود داشته است که سفر به این دره بازگشتی ندارد. البته، این باور عمومی چندان بی‌پایه و اساس نیست. اگر تک و تنها و بدون راهنما به این دره سفر کنید، ممکن است در میان صخره‌ها گرفتار شوید.

گشتی در تنگه راگه بزنیم 

کافی است میان این تنگه تماشایی بایستید و به آسمان نگاه کنید. آبی آسمان در میان صخره‌های سر به فلک کشیده جایی برای تردید باقی نمی‌گذارد. بله، شما در تنگه‌ای قدم می‌زنید که یکی از چند بهشت صخره‌ای زمین است. اما این منطقه شگفت‌انگیز چه دیدنی‌ها و تفریحاتی دارد؟

دیدنی های دره راگه

ستون‌های سنگی این مکان یادگاری از دوران یخبندان هستند. صخره‌ها و دیوارهای بلند آن هم گذشته‌های بسیار دور را به یاد می‌آورند؛ زمانی که هنوز تمدن‌های باستانی خلق نشده بودند. پس اگر می‌خواهید برای چند ساعتی زندگی در قرن‌های ابتدایی زندگی بشر را تجربه کنید، راگه مناسب‌ترین مکان برای شماست.

میان دره راگه رودخانه‌ای زلال جریان دارد و ترکیب آن با صخره‌های پیچ‌درپیچ و اغلب نوک‌تیز صحنه‌ای دیدنی خلق کرده است. اگر از بالای صخره‌ها به آرامی بالا بروید، روی یکی از تخته‌سنگ‌ها بنشینید و به آسمان خیره شوید، حتما عقاب‌ها را می‌بینید. کافی است کمی میان صخره‌های تنگه جستجو کنید تا آشیانه عقاب‌ها را هم ببینید. این تنگه محل زندگی این عقاب‌ها و جانوران دیگر از جمله کبک‌هاست. آهوها نیز از جمله موجودات زیبایی هستند که به مناطق اطراف این تنگه پناه آورده‌اند. در واقع، منطقه حفاظت‌شده بدوئیه در نزدیکی تنگه، محل زندگی این آهوهاست، اما شاید اگر خوب در این تنگه جستجو کنید، آهوهایی را ببینید که لابه‌لای صخره‌های دره مرگ پنهان شده‌اند. 

تفریحاتی که در تنگه راگه می توان تجربه کرد

دره راگه یک مقصد فوق‌العاده برای سفری مهیج با تفریحات کم‌نظیر است. در این دره می‌توانید به فعالیت‌ها و تفریحات مختلفی مشغول شوید که برخی از آنها عبارتند از:

  • تماشای آسمان پرستاره: این تنگه در دل کویر واقع شده است؛ جایی که آسمان شب‌هایش زلال و پرستاره هستند. پس اگر به نجوم علاقه دارید، تلسکوپ و سایر لوازم ستاره‌شناسی را به همراه داشته باشید. لذت تماشای آسمان شب‌های کویر اولین تجربه در این سفر هیجان‌‌انگیز است.
  • صخره‌نوردی: همان‌طور که گفتیم، اطراف این دره را دیوارهای سنگی و صخره‌های خوش‌تراش پوشانده‌اند. پس اگر به دره‌نوردی و صخره‌نوردی علاقه دارید، راگه بهشت شماست.
  • عکاسی: اگر دوربین عکاسی یار جدانشدنی شماست، این دره نظر شما را به خود جلب خواهد کرد. در این منطقه می‌توانید از آسمان آبی، صخره‌هایی با اشکال عجیب و جانوران زیبا عکاسی کنید. سر را به هر سو بچرخانید، یک قاب عکس از طبیعت بی‌نهایت زیبا می‌بینید.

چه زمانی به دره راگه سفر کنیم؟

این تنگه در قلب کویر مرکزی ایران واقع شده است که تابستان‌هایی گرم و سوزان دارد. تابستان در این مناطق از کشور هوا به قدری گرم می‌شود که هیچ جنبنده‌ای جرأت بیرون آمدن ندارد! در زمستان نیز به دلیل بارش‌ باران، احتمال وقوع سیلاب بیشتر است. به‌ علاوه، در این فصل از سال، به علت یخبندان قدم زدن یا دره‌نوردی به کاری بسیار خطرناک تبدیل می‌شود. بنابراین، فکر سفر در این دو فصل از سال را از سر بیرون کنید. پس چه زمانی به راگه سفر کنیم؟ 

بهترین زمان برای سفر به این دره تماشایی بهار و پاییز است. در این دو فصل از سال، آب‌وهوا کمی معتدل‌تر شده است و می‌توانید با خیالی آسوده تمام مناطق تنگه را ببینید. البته، حتی در این موقع از سال نیز ممکن است با هوایی بارانی مواجه شوید. پس بهتر است پیش از حرکت، وضعیت آب‌وهوای منطقه را بررسی کنید.

دیدنی های نزدیک به تنگه راگه 

این منطقه یکی از شگفتی‌های کویر است، اما این همه ماجرا نیست. در اطراف این دره سحرآمیز جاذبه‌های دیگری هم قرار گرفته است که تماشای آنها لذت سفر را چندین برابر بیشتر می‌کند. 

۱. خانه حاج علی آقا

در شمال شرقی راگه روستایی قرار دارد که بزرگترین خانه خشتی جهان را در خود جای داده است. این روستا یعنی روستای قاسم‌آباد با رفسنجان ۶ کیلومتر فاصله داشته و خانه حاج علی آقا، بزرگترین خانه خشتی دنیا در نزدیکی آن واقع شده است. صاحب این خانه یکی از بازرگانان مشهور رفسنجان در زمان قاجار بود. او بعدها به امین‌التجار مشهور شد. خانه حاج علی آقا را معماران یزدی و رفسنجانی در سال ۱۱۳۶ ساختند. این خانه خشتی چهار هزار متر مربع زیربنا دارد. معماری اتاق‌ها، پستوها، حیاط‌ها و راهروهای این خانه شما را به گذشته‌های دور می‌برد. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم که در سفر به این منطقه حتما از این خانه خشتی بازدید کنید. 

۲. کلوت‌های شهداد

این کلوت‌ها با دره راگه حدود ۴۳۰ کیلومتر فاصله دارند. با این حال، اگر فرصت داشته باشید، تماشای آنها در یک سفر مهیج خالی از لطف نیست. این منطقه را شهر افسانه‌ای کلوت‌ها نیز می‌نامند. تصور کنید، در یک بیابان بزرگ و وهم‌آلود تپه‌های سنگی عظیمی قرار گرفته است که در شب منظره‌ای دیدنی دارند. تماشای شب‌های پرستاره کویر در این شهر افسانه‌ای جذابیت دیگری دارد و اگر قصدتان از سفر به راگه مشاهده مناظر بکر کویری است، باید کلوت‌های شهداد را هم از نزدیک ببینید. 

۳. غار ایوب

این غار که به خمیازه بلند تاریخ نیز مشهور است، با شهر دهج در استان کرمان ۷ کیلومتر فاصله دارد. اگر در مسیر کرمان به راگه کمی به سمت غرب منحرف شوید، این غار سنگی را می‌بینید. دهانه این غار ۶۰ متر طول و ۸۰ متر ارتفاع دارد. مردم محلی باور دارند که این غار محل زندگی ایوب پیامبر بوده است و به همین علت آنجا را مکان مقدسی می‌دانند. 

درون این غار یک حوضچه قرار گرفته که به حوض آرزوها مشهور است. به عقیده اهالی این منطقه، این حوض نشان می‌دهد که آرزویتان برآورده می‌شود یا نه. کافی است یک تکه سنگ بردارید و درون آن بیندازید. اگر تکه سنگ پس از برخورد به کف این حوضچه به بیرون پرتاب شود، یعنی آرزویتان برآورده می‌شود. این غار سحرآمیز با چنین جذابیت‌هایی می‌تواند سفر به این منطقه را به سفری جادویی هم تبدیل کند!  

۴. روستای میمند

آن سوی دره راگه روستایی تاریخی قرار دارد که حتما باید آن را ببینید. خانه‌های این روستا در میان صخره‌ها ساخته شده‌‌اند. به همین علت، میمند به روستای صخره‌ای نیز مشهور است. نام روستای تاریخی میمند به عنوان یکی از جاذبه‌های کرمان در فهرست میراث جهانی یونسکو خوش می‌درخشد. این روستا با راگه ۱۰۳ کیلومتر فاصله دارد. 

۵. معادن مس سرچشمه

لابه‌لای رشته‌کوه‌های زاگرس معادن ارزشمند مس سرچشمه قرار گرفته‌اند. این معادن با تنگه راگه ۳۳ کیلومتر فاصله دارند. اگر در ارتفاعات راگه بایستید، می‌توانید منظره این معادن در دوردست‌ها را ببینید. این معادن از بزرگترین معادن روباز دنیا به شمار می‌روند. 

۶. ارگ راین کرمان

این ارگ تاریخی را دومین سازه خشتی بزرگ دنیا پس از ارگ بم می‌دانند. قدمت این بنای خشتی به دوران ساسانی می‌رسد و راهروهایش هزاران داستان و ماجرای تاریخی را روایت می‌کنند. ارگ راین از یک بنای مربع‌شکل، چند برج و سازه‌های دیگر تشکیل شده است. در این ارگ مسجد، زورخانه و ساختمان‌های زیبایی وجود دارد که دیدن آنها سفر شما را پربارتر می‌کند. ارگ تاریخی راین با راگه ۲۶۳ کیلومتر فاصله دارد و برای رسیدن به آن باید از جنوب شرقی دره حرکت خود را آغاز کنید. 

در سفر به تنگه راگه کجا اقامت کنیم؟

دره راگه با تمام دیدنی‌ها و جاذبه‌های اطرافش یکی از بهترین مقاصد کویرگردی در کشور است، اما در این سفر کجا اقامت کنیم؟ همان‌طور که گفتیم، این منطقه محل زندگی جانوران اغلب خطرناکی است. بنابراین، به کمپینگ یا چادر زدن در اطراف این دره، آن هم به تنهایی اصلا فکر نکنید. بهتر است سفر به این دره رازآلود را صبح زود شروع کنید و در پایان روز خود را به اقامتگاه مناسبی برسانید. 

در نزدیکی این تنگه روستاهایی وجود دارند که میمند یکی از آنهاست. بنابراین، می‌توانید شب را در یکی از این روستاها به صبح برسانید. اگر هم می‌خواهید در هتلی چندستاره اقامت کنید، خودتان را به رفسنجان برسانید و شب را در یکی از هتل‌های آنجا سپری کنید. 

نکات مهم در سفر به دره راگه 

در سفر به این منطقه باید آب آشامیدنی، خوراکی‌های ساده، کفش و لباس مناسب و جعبه کمک‌های اولیه را به همراه داشته باشید. آب کف دره نیز از معادن مس عبور کرده و حاوی مواد خطرناکی است؛ پس از کف دره آب ننوشید. 

نکته مهم دیگر در سفر به این دره این است که دقت کنیم تا به طبیعت آن آسیبی نزنیم. این دره شگفت‌انگیز مکانی بکر و دست‌نخورده است. اگر می‌خواهیم جذابیت‌های این منطقه به همین شکل باقی بماند، باید از آسیب رساندن به آن خودداری کنیم. دیوارهای این دره جای مناسبی برای یادگاری نوشتن نیست. زباله‌های تجزیه‌ناپذیر هم تا سال‌ها در طبیعت این تنگه باقی می‌مانند و زیبایی آن را از بین می‌برند. پس باید تلاش کنیم تا با حفاظت از طبیعت این منطقه، تنگه افسانه‌ای راگه را برای آیندگان به یادگار بگذاریم. 

در ایران مقاصد کویرگردی گوناگونی وجود دارند که تمام آنها زیبا و شگفت‌انگیزند، اما راگه دره‌ای استثنایی است. سفر به این دره شما را به یاد فیلم‌های ماجراجویانه‌ای که دیده‌اید، می‌اندازد. البته، سفر به این دره به تنهایی درست نیست. در این سفر باید یک نفر آشنا به منطقه با شما همراه شود، کسی که بتواند شما را از میان صخره‌ها و دالان‌های پرفرازونشیب به زیبایی‌های راگه برساند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که برای سفر به این دره تماشایی در تورهای گردشگری شرکت کنید. راهنمای این تورها تمام پیج‌وخم‌های منطقه و جاذبه‌های اطراف آن را می‌شناسد و به شما سفری خاطره‌انگیز هدیه می‌دهد. برای پیدا کردن تور مناسب نیز می‌توانید از ایرانگرد کمک بگیرید. در این مرجع گردشگری جستجو کنید تا تور راگه با زمان ایده‌آل خود را یافته و با آن همراه شوید. 

آیا شما تا به حال به این منطقه سفر کرده‌اید؟ اگر تجربه سفر به راگه را دارید، این تجربه را با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید. 

تنگه
دره
رود
دره راگه کجاست؟
استان کرمان، شهرستان رفسنجان
برای نمایش در گوگل مپ روی نقشه بزنید.

پیشنهاد ما: الان سفر کنید.

الان زمان مناسبی برای سفر به دره راگه است. مهر، آبان و آذر زمان مناسبی برای سفر به این منطقه می‌باشد.
0 از ۵ / 0 امتیاز
تورها و تجربه‌های دره راگه
متاسفانه توری برای دره راگه پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.
رزرو ویلا و اقامتگاه در دره راگه
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.
سوالات متداول
نقد و بررسی
نقد و بررسی دره راگه
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟