ورود / ثبت نام
0 از 5
/ 0 امتیاز

غار قوری قلعه، بزرگترین غار آبی آسیا

غار قوری قلعه بزرگترین غار آبی آسیاست که در فاصله 96 کیلومتری کرمانشاه قرار دارد. غاری سرد و مرموز با قندیل‌هایی آویزان و رودخانه‌ای کم جان است. اگرچه  هنوز قسمت عمده‌ای از وسعت قوری قلعه مهیای حضور گردشگران نیست؛ با اینحال جاذبه‌های بسیاری دارد. اگر مایلید از این غار کهن بیشتر بدانید و بدانید که کجاست و چطور باید به آن بروید با ما همراه باشید.

گشتی در غار مرموز قوری قلعه

قبل از اینکه گشتی در غار بزنیم بهتر است به پیشینه غار بپردازیم. غار قوری قلعه قدمتی معادل ۶۵ میلیون سال دارد. غاری که پیشینه آن به دوره دوم زمین شناسی می‌رسد. این غار حدود چهل سال پیش توسط عده‌ای غارشناس انگلیسی کشف شد.

قوری قلعه ۱۲ کیلومتر طول دارد و عمق آن  به 3هزار و 140 متر می‌رسد. در روند اکتشافات تعدادی ظروف نقره با نقوشی از پرندگان و همینطور تعدادی سکه‌های ساسانی، کشف شده است که ردپای دوران ساسانیان در این غار را به وضوح نشان می‌دهد.

بعد از تهیه بلیط وارد غار می‌شوید؛ مسیر پیاده روی غار با نرده‌های فلزی مشخص شده‌اند و راهنمای شما برای طی مسیر در غار هستند. قندیل‌های زیبای غار و سنگفرش‌هایی که به دلیل چکه آب از بعضی قندیل‌ها خیس است اولین چهره غار پس از ورود شما خواهد بود.

رودخانه‌ای باریک نیز در غار جاری است که عمق آن حداکثر به 14 متر می‌رسد. غار نورپردازی شده است و تاریک نیست. این فضای کوچک اما طویل زیبایی‌های خیره کننده ای دارد. دالان‌هایی زیبا با اشکالی که حاصل دست طبیعت است شما را وسوسه می‌کند برای دیدن زیبایی‌های غار پیش بروید.

با عبور از دالان‌ها به اولین تالار غار یعنی تالار مریم می‌رسید در این تالار حجم هایی عجیب با اشکالی متفاوت وجود دارند. اینجا تندیسی با چهره‌ای آشنا را می‌بینید که کودکی را در آغوش گرفته و گویی گریزان است؛ این تندیس را شبیه به حضرت مریم می‌دانند.

با عبور از تالار مریم و گذشتن از زیبایی‌های آن پس از طی مسیری کوتاه به تالار کوهان شتر می‌رسیم؛ اینجا نیز دست طبیعت حجم‌ها و تندیس‌های بی بدیلی را به یادگار گذاشته است. اشکال مختلفی را در این تالار می‌بینید که می‌توان به موجودات و انسان‌ها نسبت داد.

بعد از طی مسیری در حدود ۵۰۰ متر درب بسته‌ای روبرویتان قرار می‌گیرد که شما را از دیدن ادامه شگفتی‌های غار محروم می‌کند. این غار فاز دومی هم دارد که طبق شنیده‌ها شامل تالار‌هایی با اسامی عروس، بتهوون و نماز است. لازم به ذکر است دمای غار بین ۷ تا ۱۱ درجه سانتیگراد است و بهتر است در هنگام گشت در غار با خود لباس گرم به همراه بیاورید.

امکانات موجود قوری قلعه برای گردشگران

در مجموعه تفریحی ورودی غار می‌توانید کمی استراحت کنید و پس از صرف غذایی دلچسب راهی غار شوید. غار قوری قلعه امکاناتی از قبیل پارکینگ، رستوران، سایبان، آب آشامیدنی سالم و سرویس بهداشتی دارد.

اما در اینجا خبری از امکانات اقامتی مدرن و استاندارد نیست گرچه از طریق بخش خصوصی اتاق‌هایی اجاره داده می‌شود. چندین واحد پذیرایی نیز وجود دارد که می‌تواند خیال شما را از بابت تهیه غذایی خوشمزه راحت کند.

غار قوری قلعه کجاست؟

این غار در دامنه کوه شاهو در نزدیکی روستای قوری قلعه قرار دارد. با هم مسیر دسترسی به این غار جذاب را مرور می‌کنیم. از سمت کرمانشاه وارد جاده پاوه-کرمانشاه شوید. از کرمانشاه تا غار حدود یک ساعت و 10 دقیقه زمان نیاز دارید.

با عبور از روستای کانی شریف و شهرستان جوانرود به روانسر می‌رسید. از اینجا تا غار راهی نیست. در این مسیر بعد از عبور از گردنه پلنگانه کبابی شاهو قرار دارد و کمی جلوتر نیز کبابی کوهستان که می‌توانید بعد از صرف ناهار به حرکت خود ادامه دهید. در ادامه این مسیر غار قوری قلعه با ابهتی کم نظیر هویدا می‌شود.

زیبایی‌های ایران زمین تمامی ندارد. در ایرانگرد هر بار به دیدن قطعه ای از بهشت در این سرزمین می‌رویم. اگر شما اطلاعات دیگری از این غار زیبا دارید که می‌تواند به همراهان ایرانگرد برای سفری با کیفیت کمک کند در زیر این نوشتار آن را با ما و سایر همراهانمان به اشتراک بگذارید.

رود
غار

غار قوری قلعه کجاست؟

دامنه کوه شاهو، نزدیکی روستای قوری قلعه
برای نمایش در گوگل مپ روی نقشه بزنید.

پیشنهاد ما: برای سفر عجله نکنید

بهترین زمان سفر: فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد و شهریور
برای سفر به غار قوری قلعه بهتر است تا فروردین دست نگه دارید.
0 از ۵ / 0 امتیاز

تورها و تجربه‌های غار قوری قلعه

متاسفانه توری برای غار قوری قلعه پیدا نکردیم:(

بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

رزرو ویلا و اقامتگاه در غار قوری قلعه

متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^

با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

نقد و بررسی

نقد و بررسی غار قوری قلعه
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد

پرسش و پاسخ

پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟