ورود / ثبت نام

راهنمای سفر به استان زنجان

استان زنجان یکی از استان‌های شمال غربی ایران است. این استان از نظر تاریخی قدمتی طولانی داشته و دوره‌های گوناگونی از تاریخ را پشت سر گذاشته است. قدمت آثار کشف شده از اولین دوره سکونت انسان در این منطقه به بیش از ۳۰ هزار سال قبل از میلاد می‌رسد. این آثار اغلب در غارهای استان کشف و ضبط شده‌اند و نشان می‌دهند که از دوران پارینه سنگی در این منطقه انسان‌هایی زندگی می‌کرده‌اند. آثار بسیاری از دوره اشکانیان و ساسانیان نیز در دره‌ها و اطراف رودخانه‌ها کشف شده است که رونق زندگی در این استان در دوره‌های مختلفی از تاریخ را نشان می‌دهد. طبق گفته‌های تاریخ شناسان می‌توان دوران اوج شکوفایی این استان را به دوره صفویه نسبت داد. استان کنونی نیز باقیمانده از همان دوران طلایی است. 

نام این استان مانند خاک آن قدمتی طولانی داشته و راهی پرفراز و نشیب پیموده است. اولین نامی که از این منطقه در تاریخ ثبت شده «اکان زانیا» از دوران مادهاست. بطلیموس از شهری به نام «اکان زانیا» یا «اکان زانا» در قرن دوم میلادی در منطقه‌ای منسوب به زنجان کنونی یاد کرده است. بعدها که اعراب بر این مناطق تسلط یافتند، نوع تلفظ در زبان عربی نام استان را به زنجان تغییر داد. گفتنی است این استان در زمان ظهور جاده ابریشم اهمیتی بیش از پیش پیدا کرد و سال‌ها بعد که مسیر تجاری هند و چین به اروپا تاسیس شد، این منطقه رونق بیشتری یافت. در این مطلب در مورد آب و هوای استان زنجان و موقعیت جغرافیایی آن صحبت خواهیم کرد. همچنین شهرستان‌ها و دیدنی‌های آن‌‌ها و محصولات استان زنجان را هم معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید. 

اگر قصد سفر به منطقه غرب و شمال غرب را دارید، اطلاعات کامل‌تر را از اینجا پیدا کنید:

پیشنهاد ما: الان سفر کنید.

الان زمان مناسبی برای سفر به زنجان است. فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد، شهریور، مهر و آبان زمان مناسبی برای سفر به این منطقه می‌باشد.
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟