ورود / ثبت نام

اوپرت کجاست؟ چگونه می‌توان به این ییلاق سفر کرد؟

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید

برای یک سفر شگفت‌انگیز مرزی آماده هستید؟ مرزی بین یک کوهستان و جنگل! در نگاه اول با دیدن تصویرهای این مرز شاید باورتان نشود که این جا ایران است! این نقطه شگفت انگیز اوپرت نام دارد. منطقه‌ای که در آن جا ابرهای زیادی در هم تنیده می‌شوند و شما با فاصله کمی آن‌ها را مشاهد می‌کنید. تصورش را بکنید! در بالای یک کوه ایستاده‌اید؛ ودر جلوی خود دریایی از ابرها را تماشا می‌کنید! به کوهی هم که جلوی حرکت این ابرها را می‌گیرد دیوار اوپرت می‌گویند. در ادامه مطلب همراه ایرانگرد شوید تا سفری خیالی به این منطقه ییلاقی داشته باشیم! در این مطلب مسیر دسترسی به این نقطه، جاهای دیدنی آن، زمان رفتن به این سفر و هر آنچه برای این سفر لازم است بدانید، شرح داده شده است.

فهرست مطلب:

اوپرت کجاست؟ مسیر دسترسی به این ییلاق

دره اوپرت در استان سمنان قرار دارد. در واقع این ییلاق که پدیده‌ای شگفت‌انگیز به شمار می‌رود، محلی است که در آنجا سمنان و مازندران به هم می‌رسند. نقطه به هم رسیدن این دو استان، نقطه‌ به هم رسیدن یک جنگل سرسبز و یک کوه کویری است. منظره ابرهای زیبایی که در این نقطه بالای کوه تجمع می‌کنند، جالب‌ترین و زیباترین منظره‌ای است که تا به حال به عمرتان دیده‌اید. این ابرها نمی‌توانند از بلندی این کوهستان عبور کنند و به همین علت در این نقطه جمع شده و منظره‌ای حیرت‌انگیز خلق می‌کنند. البته در مکان‌های دیگری هم تجمع ابری به این شکل وجود دارد؛ اما در هیچ کجا ابرها به مدت زیاد در کنار هم باقی نمی‌مانند، ولی در این مکان حضور طولانی مدت ابرها شما را شگفت‌زده می‌کند. این مرز که محل تقریبی آن شمال سمنان و جنوب مازندران است، ۵۵ کیلومتر با مهدیشهر فاصله دارد.

برای رفتن به آن جا دو مسیر برای انتخاب پیش رو دارید، که یکی از این دو مسیر کوتاه‌تر و مسیر دیگر که با انتخاب آن فاصله بیشتری برای پیمودن دارید، وضعیت جاده‌ای بهتری دارد. در مسیر اول اگر مبدا شما شهر تهران است، با انتخاب جاده فیروزکوه مسافت کمتری را در پیش خواهید داشت. این راه، جاده‌ای بسیار زیبا دارد اما وضعیت جاده خیلی مناسب نیست و خیلی توصیه نمی‌شود. 

مسیر بعدی که به شما پیشنهاد می‌کنیم جاده شاهرود است. برای رفتن به این جاذبه طبیعی از این مسیر، اول باید به مهدیشهر بروید. در این مسیر از دهکده‌های کولیم، ملاده و سرخده عبور خواهید کرد تا به مقصد برسید. اگر مبدا شما تهران است برای رسیدن به آنجا چیزی حدود ۳۱۸ کیلومتر باید طی کنید. خوب است بدانید که فاصله ساری تا اوپرت ۱۷۱ کیلومتر است. همچنین از شهر سمنان ۹۱ کیلومتر و از شهمیرزاد ۶۶ کیلومتر مسافت برای طی کردن تا رسیدن به این مرز زیبا در پیش خواهید داشت.

جاهای دیدنی ییلاق اوپرت

در اوپرت مازندران، کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید و لحظات خوشی را تجربه و سفر خود را خاطره‌انگیز کنید؛ از تماشای ابرهای تجمع یافته بالای کوهستان گرفته تا تماشای ستاره‌ها در شب به دور از نورهای اضافه‌ای که در شهر وجود دارند. قدم زدن در دل طبیعت و مرزگردی از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در این منطقه تجربه کنید.

از آن جایی که ارتفاع این ییلاق بسیار زیاد است، برای علاقه‌مندان به کوه‌نوردی بهترین فرصت است تا اوج هیجان را تجربه کنند؛ تماشای توده ابرهای زیبا با کمترین فاصله ممکن، پاداش آن‌ها برای بالا رفتن از این کوهستان‌ است. البته در دامنه این کوه‌ها هم می‌توانید لحظات خوبی را تجربه کنید و از آن لذت ببرید. کسانی هم که کوه‌نوردی را کمی مشکل می‌بینند بهتر است در دشت‌های زیبای و پرطراوت آن قدم بزنند و هوایی تازه به ریه‌های خود هدیه دهند. با توجه به این که در این منطقه گوشی‌ها آنتن نمی‌دهند، شما فرصت می‌کنید وقت بیشتری را با دوستان و خانواده بگذرانید و حتی کمپ برپا کرده و در هوای سرد آنجا آتش روشن و لحظات خوشی را تجربه کنید. در شب هم می‌توانید به تماشای ستاره‌ها بنشینید و آن‌ها را از فاصله‌ای که به نظر بسیار نزدیک هستند، ببینید.

در این منطقه جاذبه‌های دیدنی زیادی هم وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها لذت ببرید. شما می‌توانید به چشمه‌ها، آبشارها، تنگه هیکو، عمارت ابراهیم خان ملاده، روستاهای زیبا و دیدنی، سیاه‌چادرهای عشایر و موارد بی‌شمار دیگری از جاذبه‌ها و جاهای دیدنی این ییلاق سر بزنید و سفر خود را تکمیل کنید.

این ییلاق چراگاهی در سمنان است که عشایر زیادی در آنجا چادر به پا می‌کنند و شور و زندگی خاصی با خود به آنجا می‌برند. اگر در فصل و زمان مناسبی به این سفر بروید، مطمئناً عشایر سنگسر را خواهید دید. همچنین در مسیر، در دامنه‌های کوهستان می‌توانید گله‌های حیوانات آن‌ها را مشاهده کرده و به حضور عشار در این منطقه پی ببرید. در این زمان است که می‌توانید به آنجا رفته و انواع سوغاتی‌های خوشمزه مانند شیر تازه، گوشت تازه، خامه، پنیر و سرشیر تازه محلی را از آنها خریداری کنید.

دیدنی‌های نزدیک به ییلاق اوپرت

در سفر به این ییلاق، خالی از لطف نیست که جاذبه‌های دیدنی اطراف و نزدیک به آن را هم ببینید. اگر که از راه فیروزکوه به آن جا می‌روید از غار اسپهبد خورشید، پل ورسک و گردنه کدوک هم دیدن کنید. از راه سمنان هم که راهی شوید منطقه دیدنی پرور و شهمیرزاد در مسیر  شما قرار دارد. 

جاهای دیدنی زیادی در نزدیکی اوپرت است که در سفر خود می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید؛ از جمله آن‌ها می‌توان به دریاچه چورت و باداب سورت اشاره کرد. دریاچه چورت در بخشی به نام چهار دانگه در استان مازندران قرار دارد. این دریاچه یک مکان بکر است که در وسط انبوهی از درختان قرار دارد؛ دریاچه‌ای در دل یک جنگل! همچنین با رفتن به این ییلاق می‌توانید به جنگل‌های دودانگه نیز سر بزنید. از دیگر جاذبه‌های دیدنی این منطقه، آبشار اوبن را می‌توان نام برد. این آبشار هم مانند دریاچه چورت در وسط درختان و جنگل قرار دارد.

بهترین فصل سفر به ییلاق اوپرت

همان طور که می‌دانید این ییلاق در منطقه‌ای کوهستانی است و مخصوصا در شب، هوای خیلی سردی دارد. پس بهترین فصل برای سفر به آن جا فصل بهار و تابستان است. البته سفر به این منطقه در پاییز هم سفری شگفت‌انگیز بوده و خالی از لطف نیست! طبیعت زیبای آنجا رنگ‌های بی‌نظیری به خود می‌گیرد و گویا طبیعت به جای اینکه در پاییز به خواب برود، در این فصل جان دوباره‌ای گرفته است. البته در فصل سرما و بارندگی، مسیر رسیدن به آنجا کمی دشوار خواهد بود، پس حتما لوازم و تجهیزات مناسب همراه خود داشته باشید. البته اگر می‌خواهید در خانه‌های باصفای این روستا و روستاهای اطراف بمانید سفر در فصل سرما به این منطقه هم جذابیت‌های خودش را دارد. 

این نکته مهم را هم در نظر بگیرید که در ساعت‌هایی از روز در این منطقه شدت تابش نور خورشید بسیار زیاد بوده و بهتر است در اول صبح راه بیفتید تا در راه اذیت نشوید. به طور کلی اگر هدف شما از سفر به اوپرت زیبا تماشای این ابرهای در هم فرورفته از نزدیک‌ترین فاصله ممکن است، بهتر است که در ماه اول بهار یا اول پاییز به آنجا بروید و سفری خاطره‌انگیز را تجربه کنید.

در سفر به اوپرت کجا اقامت کنیم؟

این جاذبه بکر که در کوهستان واقع شده است، فاصله زیادی از شهر دارد. پس شما دارید به سفری به دل طبیعت می‌روید و باید خودتان را آماده این سفر هیجان‌انگیز کرده و آمادگی‌های لازم را داشته باشید. مثلا باید بدانید که قسمت زیادی از راهی که باید طی کنید، جاده آسفالت شده نیست. البته شما می‌توانید در یک روز این مسیر را طی کرده و بعد از گشت‌وگذار در منطقه همان روز برگردید، اما خب با قدم گذاشتن به آنجا ممکن است، وسوسه شوید که شب را در آن منطقه بمانید و به سفری یک روزه اکتفا نکنید. 

اگر از طبیعت‌گردهای حرفه‌ای هستید، پس کمپ خودتان را به پا کنید؛ چادری برپا کرده و آتشی روشن نمایید تا شبی هیجان‌انگیز را در این هوای پاک بگذرانید. البته برای برپایی کمپ اول با کسانی که تجربه سفر به آنجا را داشته و یا مردم محلی مشورت کنید تا جای مناسب برای باز کردن و برپایی بساط کمپ خود را پیدا نمایید. اگر قصد شب ماندن در دل طبیعت را دارید، قبل از تاریک شدن هوا هیزم جمع کنید. البته تهیه آذوقه براش شام و همین طور نوشیدنی‌های گرم فراموش نشود. لازم به ذکر است برای این انتخاب اگر همراه با تورهای گردشگری به سفر بروید، سفری راحت‌تر و برنامه‌ریزی شده خواهید داشت. برای پیدا کردن تور مناسب نیز می‌توانید روی ایرانگرد حساب کنید.

اگر هم تصمیم ندارید که شب را در دل طبیعت کمپ بزنید، انتخاب هیجان‌انگیز دیگری در انتظار شماست. اقامت در خانه‌های روستایی انتخابی است که از آن پشیمان نمی‌شوید! در این روستا و روستاهای اطراف آن خانه‌ها و اقامتگاه‌های بومگردی وجود دارد که می‌توانید اجاره کرده و شبی پر خاطره را در کنار مردم گرم و صمیمی روستا بگذرانید. این اقامتگاه‌های بومگردی امکانات کافی را در اختیار مسافران عزیز می‌گذارند تا اقامت راحتی داشته باشید.

در پایان باید بدانید این منطقه بکر بازدیدکننده‌های زیادی از جاهای مختلف کشور و حتی خارج از کشور دارد که همگی برای دیدن مناظر زیبا و خاص این منطقه راهی این سفر می‌شوند. همان طور هم که اشاره شد، سفر به برخی مقاصد به دلیل ناشناخته بودن و بکر بودن، به تنهایی امکان‌پذیر نیست و شما را با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهد کرد. اگر عزم سفر به اوپرت مازندران را کرده‌اید، برای این سفر بهتر است با تور‌های گردشگری مجوزدار که ایرانگرد به شما معرفی می‌کند، همراه شوید. مشاوران ایرانگرد نیز راهنمای شما خواهند بود. 

اگر شما پیش از این می‌دانستید اوپرت کجاست و تجربه سفر به این مرز رویایی را داشته‌اید، خوشحال می‌شویم تجربیات خود را با سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید. 

دره
کوه

پیشنهاد ما: برای سفر عجله نکنید

بهترین زمان سفر: خرداد
برای سفر به اوپرت بهتر است تا فروردین دست نگه دارید.
اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید
ویلا، آپارتمان و هتل های اوپرت و اطراف آن
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

صاحب اقامتگاه هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
نقد و بررسی
نقد و بررسی اوپرت
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟