ورود / ثبت نام

ندوشن کجاست؟ راهنمای سفر (1402) به شهرهای کویری + معرفی جاذبه‌ها

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید

هیچ کس نیست که از دیدن آسمان شب و سیل ستاره‌ها لذت نبرد. اصلا مگر زیباتر از مجمع ستارگان چیزی داریم؟ در این مطلب از ایرانگرد می‌خواهیم یکی از شهرهای کویری مرکز ایران، یعنی شهر ندوشن و جاذبه‌های آن را به شما معرفی کنیم؛ جایی که علاوه‌ بر آسمان زیبا، آثار تاریخی بی‌نظیری نیز دارد. زیبایی‌هایی که کویر در مقابل چشمان بیننده قرار می‌دهد با هیچ چیز دیگری قابل مقایسه نیست. عظمت کویر می‌تواند انسان را مجذوب خود کند. بنابراین اگر دوست دارید بدانید شهر ندوشن کجاست، چه جاذبه‌های دیدنی و تفریحی دارد، چگونه باید به آن سفر کرد و در این سفر در کجا می‌توان ساکن شد، تا انتها با این راهنمای گردشگری همراه باشید.

فهرست مطلب:

شهر ندوشن کجاست؟

قبل از هر چیز ابتدا اجازه دهید ببینیم که شهر ندوشن کجاست؟ در قلب ایران و در استان یزد شهری زیبا وجود دارد که تحت عنوان ندوشن شناخته می‌شود. این منطقه اخیرا به شهر تبدیل شده و پیش از این روستا بوده است و وسعتی تقریبا برابر با 10 هزار کیلومتر دارد. فاصله یزد تا ندوشن 88 کیلومتر بوده و از مرکز استان برای رسیدن به این شهر باید چیزی حدود یک ساعت و نیم رانندگی کرد.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این شهر کویری دسترسی خوب آن به سایر شهرستان‌های یزد است. در شمال این شهر اردکان و در شمال شرق آن میبد قرار دارد. دهستان کذاب و شهرستان تفت هم هر دو در بخش شرقی آن واقع شده‌اند و از غرب نیز به استان فارس می‌رسد. می‌توانید بعد از گذشتن از شهرهای تفت، میبند و صدوق خودتان را از این شهر کویری به مرکز استان برسانید. 

از روستاهایی که در محدوده این منطقه قرار دارند هم می‌توان به هفتهر، علویه، نیوک و سورک اشاره کرد. شهر ندوشن در کنار جاده گاوخونی که جاده قدیمی یزد به اصفهان است، قرار گرفته و تا ورزنه که یکی از شهرستان‌های اصفهان است، حدودا 95 کیلومتر فاصله دارد. 

شهر ندوشن عکس فاضل رحیمیان

جاذبه‌ها و دیدنی‌های ندوشن و نزدیک به آن

شهر ندوشن جاذبه‌های دیدنی بسیار متنوعی دارد؛ از جاذبه‌های تاریخی گرفته تا طبیعی. از همه مهم‌تر اینکه اکثر این جاذبه‌ها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند. از جمله مکان‌های جذاب تاریخی این منطقه می‌توانیم به آبشار و چشمه، بادگیر، منارجنبان، مامانیک، منبر 900 ساله، پل خواجه، باتلاق گاوخونی، مسجد آمنه گل، مسجد جامع و غار نباتی اشاره کنیم. در ادامه به برخی از جاهای دیدنی ندوشن و جاذبه‌های نزدیک به آن اشاره خواهیم کرد.

 1. غار نباتی: یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر غار نباتی نام دارد که در کوه‌های اطراف این شهر واقع شده و درون زمین شکل گرفته است. این غار دو دهنه و سه مسیر اصلی دارد و قسمت داخلی غار نباتی با اسم تالار شناخته می‌شود. طول این غار به حدود 50 متر می‌رسد و جالب‌تر اینکه در بخشی از زمین قرار گرفته است که هنوز قابلیت غارزایی دارد. قندیل‌های آویزان از سقف این غار به جذابیت آن افزوده‌اند. برای رسیدن به این غار باید به سمت روستای صدرآباد بروید. پیشنهاد می‌کنیم در این سفر حتما از غار نباتی دیدن کنید. البته حتما وسایل و تجهیزات کافی مانند کفش و لباس مناسب به همراه داشته باشید.
 2. باتلاق گاوخونی: این باتلاق یکی دیگر از جاهای دیدنی ندوشن است که آب آن از کوه‌های چهارمحال و بختیاری تامین می‌شود و بعد از گذشتن از دشت‌های اصفهان به این منطقه و در نهایت به همین باتلاق می‌رسد. متاسفانه عدم مدیریت و نظارت کافی روی سلامت و جریان این باتلاق باعث شده است که درصد عظیمی از آن امروزه خشک و بی‌جان باشد.
 3. سنگ آب: سنگ آب مجموعه چشمه‌های پلکانی هستند که به دست طبیعت شکل گرفته‌اند. این چشمه‌های پلکانی و شکل ظاهری آن‌ها به دلیل رسوب چندین و چند ساله آهک در مسیر رفت و آمد آب به وجود آمده‌اند. شبیه به این چشمه‌ها در شمال کشور و در باداب سورت هم وجود دارد. سنگ آب با نام سنگاب هم در بین مردم شناخته می‌شود.
 4. مسجد جامع: مسجد جامع هم یکی دیگر از جاهای دیدنی ندوشن است. قدمت این مکان به سده هشتم هجری قمری می‌رسد. البته که منار امروزی که در این مسجد می‌بینید در دوره صفویه و 100 سال بعد از ساخت آن به مسجد اضافه شده است. این مناره 20 متر ارتفاع دارد و با شماره 2150 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. البته که تنها این مناره نیست که باعث جذابیت این مکان شده بلکه منبر مسجد هم بر شگفتی آن افزوده است. قدمت این منبر عظیم به 900 سال پیش برمی‌گردد.
 5. بادگیرها: همان طور که می‌دانید بادگیرها برج‌های مرتفع و شبیه به مناره‌ها هستند که به منظور تهویه هوای مطبوع در بالای خانه‌ها و انبارها ساخته می‌شدند. این کولرهای طبیعی باعث می‌شوند که هوای داخل خانه بسیار مطلوب و دلپذیر باشد و کمک می‌کند از گرمای شهرهای کویری در امان باشید. بادگیرهای یزد و به‌خصوص شهر ندوشن قدمتی تاریخی دارند. با توجه به طبقه بندی بادگیرها، بادگیرهای این شهر از نوع یزدی هستند. نوع یزدی نسبت به مدل‌های کرمانی و اردکانی بزرگ‌تر هستند و البته معماری ویژه‌ای دارند.
 6. مسجد آمنه گل: مسجد آمنه گل از دیگر مکان‌های دیدنی و تاریخی این شهر است که زمان ساخت آن به قرن ششم هجری برمی‌گردد. این مسجد خشتی که بعدها با اندودی از گچ آن را پوشانده‌اند در قسمت بافت قدیمی شهر واقع شده است. اگر که در مورد سازنده آن کنجکاو هستید می‌توانید سنگ نوشته‌ای که در این مسجد قرار دارد را مطالعه کنید.
 7. آبشار سفیده: آبشار سفیده به‌عنوان یکی از زیباترین آبشارهای کشورمان شناخته می‌شود. این آبشار وسعتی 3840 هکتاری دارد که در منطقه 21 هکتاری سفیده واقع شده است، منطقه‌ای حفاظت شده که در 5 کیلومتری این شهر قرار دارد. اگر از نزدیک این آبشار را ببینید یا حتی عکس‌های آن را مشاهده کنید، شاهد قندیل‌های نمکی خواهید بود. قندیل‌های نمکی که به دلیل آب شور این آبشار شکل گرفته‌اند و چهره جالبی به آبشار داده‌اند.

پیشنهاد می‌کنیم در فصل بهار به دیدن آبشار سفیده بروید، زیرا حجم آب در این فصل بیش‌تر از سایر فصول است. البته فصل‌های سرد یعنی زمستان و پاییز هم زیبایی خاص خودش را دارد. در این فصول آب در قسمت خروجی آبشار یخ می‌زند و صحنه‌ای سورئال و زیبا را به وجود می‌آورد. این آبشار در کوه مسطح و کم ارتفاعی به همین نام قرار دارد. املاح آهکی موجود در آب باعث می‌شوند که در زمان طلوع خورشید آب آبشار بسیار سفید دیده شود. همین سفیدی باعث می‌شود که کل منطقه روشنایی عجیبی داشته باشد.

از دیگر جاهای دیدنی ندوشن و نزدیک به این شهر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خانه وکیلی
 • خانه آقا کوچک
 • حسینیه سفلی
 • دربند سر پل خواجه
 • خانه محمد حسنی‌ها
 • هشتی حسینیه علیا
 • سنگ نگاره‌های کوه سرخ
 • خانه سید غفور طباطبایی
 • آب انبار مریضان
 • آب انبار سکینه
 • آب انبار بوستان
 • آبشار سفید
 • برج چهار در
جاهای دیدنی ندوشن عکس از علی جعفری

بهترین زمان برای سفر به ندوشن

می‌رسیم به این سوال اساسی که بهترین زمان سفر برای بازدید از این شهر چه فصلی است؟ همان طور که در ابتدای متن هم اشاره شد، این شهر در مرکز ایران قرار دارد و یکی از شهرهای کویری محسوب می‌شود. در نتیجه انتظار می‌رود که تابستان‌های گرم و طاقت فرسایی داشته باشد. از طرفی زمستان‌های آن هم سوزناک و سرد هستند. در نتیجه بهترین زمان سفر چه موقعی است؟ بله، بهترین زمان، پاییز، روزهای آخر زمستان و اوایل بهار است. در این فصل‌ها می‌توانید از آب و هوای خوب این منطقه لذت ببرید، به کویر بروید و حسابی تفریح کنید. در این زمان از تماشای آسمان پرستاره نیز غافل نشوید.

سوغات ندوشن چیست؟

در این شهر گیاهان دارویی بسیاری از جمله زیره سیاه و آنغوزه، گون، پونه ایرانی و خشخاش رشد می‌کنند. این گیاهان دارویی هر کدام درمان یک دردی هستند که می‌توانید در زمان برگشت مقداری از آن‌ها را از بازار شهر تهیه کنید. بازاری که وقتی پا به آن می‌گذارید عطر عطاری‌ها و گل خشک‌ها روحتان را جلا می‌دهد.

علاوه بر این‌ها این منطقه به دلیل کمبود آب و خشکی بستری عالی برای رویش درختانی قوی مانند انار، گردو و بادام هستند. در نتیجه می‌توانید این میوه‌های خوشمزه و مقوی را هم به عنوان سوغاتی همراه خود ببرید. 

علاوه‌ بر کشاورزی، مردم این منطقه به دامداری و دامپروی هم مشغول هستند. بنابراین انتظار می‌رود که محصولات لبنی از جمله ماست، پنیر و کشک هم از تولیدات این منطقه باشد. می‌توانید این محصولات لبنی را علاوه بر بازار، مستقیم از دامداری‌ها خریداری کنید. در کنار همه این خوراکی‌ها یک خوراکی دیگر هم دارند به اسم قره قروت که اتفاقا طرفداران بسیاری هم دارد. 

در آخر باید به شیرینی‌های خوشمزه و لذیذ استان یزد اشاره کرد؛ از جمله باقلوا، قطاب، کیک یزدی و... که همگی در این شهر هم یافت می‌شوند و می‌توانید آن‌ها را به عنوان سوغات خریداری کنید. 

اقامت در سفر به ندوشن

این شهر از آن مقصدهایی نیست که بتوانید یک روزه به آن جا بروید و برگردید، مگر اینکه ساکن یزد یا یکی از شهرهای نزدیک و اطراف آن باشید. به هر حال اگر دوست دارید که بیش‌تر از یک روز مهمان مردمان خوش‌رو و مهربان این شهر شوید، می‌توانید به سراغ مهمانسراها و اقامتگاه‌های بومگردی منطقه بروید. 

یکی از این مکان‌ها اقامتگاه بومگردی هوراک است. این اقامتگاه‌ها روبه‌روی بخشداری و در بلوار حضرت ابوالفضل قرار گرفته است. مکانی که در کنار داشتن امکانات مدرن و به‌روز، حال و هوای زندگی سنتی مردم منطقه را نیز برایتان تداعی می‌کند. اگر به سمت روستای مرور بروید، اقامتگاه دیگری می‌بینید با نام اقامتگاه بومگردی عمه رباب؛ مکانی که در روستایی بسیار خوش آب‌وهوا ساخته شده است و می‌تواند میزبان شما عزیزان باشد. این‌ موارد تنها اقامتگاه‌های بومگردی این شهر هستند. اما اگر دنبال هتل هستید و دوست دارید در مکانی لوکس‌تر و راحت‌تر اقامت کنید، باید به خود شهر یزد یا میبد بروید.

در این مطلب از ایرانگرد به یکی از شهرهای تاریخی و زیبای مرکز ایران سفر کردیم و جاهای دیدنی آن، سوغات و اقامتگاه‌های در دسترس را معرفی کردیم؛ از مناره‌های زیبا و عظیم آن گرفته تا آبشار نمکی/یخی که در هر فصل زیبایی منحصر به فردی دارد و از سوغاتی‌های لبنی گرفته تا شیرینی‌ها لذیذ و خوشمزه. برای داشتن سفری برنامه‌ریزی شده و ایمن می‌توانید از تورهای سایت ایرانگرد بهره ببرید. ایرانگرد یاری‌گر شما برای سفر و رزرو اقامتگاه است.

آیا شما تا به حال تجربه سفر به این شهر را داشته‌اید؟ اگر به این منطقه سفر کرده‌اید، حتما تجربیات خودتان را با ما در میان بگذارید. تجربیات شما می‌توانند راهنمای خوبی برای سایر گردشگران باشند. سفرتان سلامت. 

مسجد
غار

پیشنهاد ما: برای سفر عجله نکنید

بهترین زمان سفر: آذر
برای سفر به ندوشن بهتر است تا آذر دست نگه دارید.
اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید
تورهای ندوشن
متاسفانه توری برای ندوشن پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

مجری تور هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
ویلا، آپارتمان و هتل های ندوشن و اطراف آن
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

صاحب اقامتگاه هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
سوالات متداول

فاصله ندوشن تا یزد چقدر است؟

فاصله این شهر تا یزد حدودا 88 کیلومتر است.

بهترین زمان سفر به این منطقه چه زمانی است؟

اواخر زمستان و اوایل بهار بهترین زمان بازدید از این شهر است.

سوغاتی‌های این شهر چه چیزهای هستند؟

از سوغات این شهر می‌توانیم به کشک، ماست محلی، قره قروت و شیرینی‌های سنتی یزد اشاره کنیم.

در سفر به این منطقه کجا اقامت کنیم؟

اقامتگاه‌ بومگردی عمه رباب و اقامتگاه بومگردی هوراک از مکان‌های اقامتی نزدیک به این شهر هستند.
نقد و بررسی
نقد و بررسی ندوشن
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟