ورود / ثبت نام

چشمه مرتضی علی کجاست؟ مجموعه‌ای از چشمه‌های آب گرم و سرد در طبس

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید

در این مطلب از ایرانگرد قصد داریم یکی از جاذبه‌های گردشگری طبس یعنی چشمه مرتضی علی طبس را معرفی کنیم؛ مجموعه‌ چشمه‌هایی که خاصیت درمانی دارند و به همین دلیل هر سال میزبان بازدیدکنندگان زیادی از جاهای مختلف هستند. این چشمه‌ که در شرق شهرستان طبس واقع شده است، از دامنه‌های جنوبی کوه کش سیاه تا سمت غرب جریان دارد. یکی دیگر از دلایل شهرت این منطقه قرار داشتن بلندترین سد قوسی جهان در انتهای مسیر همین چشمه است. در ادامه بیش‌تر در مورد این جاذبه گردشگری صحبت خواهیم کرد. همچنین اشاره خواهیم کرد که چشمه مرتضی علی طبس کجاست، بهترین زمان سفر به آن چه فصلی است و جاذبه‌های اطراف آن را معرفی خواهیم کرد.

فهرست مطلب:

چشمه مرتضی علی طبس کجاست؟

این مجموعه چشمه‌های آب گرم و سرد از دیدنی‌ها و جاذبه‌های استان خراسان جنوبی هستند. مکانی که در مسیر روستای خرو نزدیک به شهر طبس قرار دارد. جاذبه‌ای که در دامنه غربی کوه‌های شتری واقع شده است. در نتیجه برای این‌ که به این چشمه‌ها برسید، ابتدا باید خودتان را به طبس برسانید. بعد از وارد شدن به طبس بلوار معلم را دنبال کنید تا جاده روستای خرو ظاهر شود. سپس از این جاده می‌توانید خودتان را به چشمه برسانید. جاده‌ای که در نهایت به چشمه‌ها منتهی می‌شود، حدودا 2 کیلومتر بعد از خرو قرار دارد؛ البته باید مقداری از مسیر چشمه مرتضی علی طبس را هم پیاده طی کنید؛ مسیری 5 کیلومتری که اغلب باید از میان آب گذر کرد.

فاصله چشمه مرتضی علی تا طبس 30 کیلومتر و فاصله مشهد تا چشمه مرتضی علی هم حدودا 580 کیلومتر است؛ چیزی حدود 6 ساعت و نیم رانندگی.

چرا از چشمه مرتضی علی بازدید کنیم؟

علت بازدید از این جاذبه طبیعی چیست؟ خب این منطقه نه تنها یک منطقه باستانی و تاریخی است بلکه طبیعت زیبا و محصورکننده‌ای هم دارد؛ طبیعتی که چشمان شما را نوازش می‌کند. چشمه‌هایی که در کنار خواص درمانی و همچنین مناظر شگرفی که دارند، از نظر تاریخی و فرهنگی هم بسیار غنی هستند.

همان‌ طور که بالاتر هم اشاره کردیم در انتهای این چشمه‌ها سدی به شکل قوس دیده می‌شود، سدی که متعلق به دوران صفویه است و به طاق عباسی چشمه مرتضی علی شهرت دارد. در این سد می‌توانید هوش و نبوغ صفویان را با چشمان خودتان ببینید. به همه این‌ها مقبره‌های تاریخی و گورهای زرشتی را نیز اضافه کنید؛ گورهایی که به‌ عنوان یکی دیگر از جاذبه‌های همین منطقه شناخته می‌شوند. این یعنی شما می‌توانید با حضور در این مکان نه تنها از خواص درمانی آن بهره‌مند شوید، بلکه فرهنگ، تاریخ، معماری و مهندسی گذشته را مشاهده کنید.

نکته جالب‌تر این است که شما در چشمه مرتضی علی طبس، آب گرم و سرد را در یک رود احساس می‌کنید. با عبور از میان دیواره‌های بلند تنگه‌ای که در طول مسیر چشمه قرار دارند، بعد از حدود 10 دقیقه‌ای به مکانی می‌رسید که ترکیبی از آب گرم و سرد است. بزرگ‌ترین حوض این چشمه‌ها به حمام مرتضی علی شهرت دارد و اکثر مردم و محلی‌ها از همین قسمت برای آب تنی استفاده می‌کنند، زیرا عمق و مساحت مناسبی دارد.

دیدنی‌ های نزدیک به چشمه مرتضی علی

شما در سفر به طبس و بازدید از چشمه‌های مرتضی علی می‌توانید سری به مکان‌های دیدنی نزدیک هم بزنید. از این جاذبه‌ها می‌توانیم به دره کال جنی، روستای خرو و روستای اصفهک اشاره کنیم. در ادامه بیشتر با هر یک از این مکان‌ها آشنا خواهید شد.

1- کال جنی

اگر که به دره‌نوردی علاقه‌مند باشید، کال جنی یک مکان عالی برای تجربه این تمرین هیجان‌انگیز خواهد بود؛ دره‌ای که در دل کویر نهفته شده است. این منطقه در 60 کیلومتری چشمه مرتضی علی و 35 کیلومتری شهر طبس قرار دارد. نام این دره از دو بخش تشکیل شده است؛ کال به معنای دره و جنی هم به ارواح گفته می‌شود. مسیرها و راهروهای این دره به گونه‌ای است که وزش باد باعث به وجود آمدن صداهای خوفناک و مرموزی در آن می‌شود و به همین خاطر قدیمیان بر این باور بودند که در این مکان ارواح سکونت می‌کنند. اما تنها دلیل این صداها وزش باد در بین دالان‌هاست.

2- طاق عباسی 

یکی از دلایل شهرت این منطقه وجود سد یا طاق شاه عباسی در انتهای مسیر همین چشمه‌هاست. اثری متعلق به دوران صفوی که بیش از 700 سال قدمت دارد و برای 550 سال به‌عنوان بلندترین سد جهان شناخته می‌شد. این سد حدودا 60 متر ارتفاع دارد و به‌عنوان قدیمی‌ترین سد قوسی جهان از آن یاد می‌شود. اگر به دیواره‌های این سد نگاه کنید، می‌توانید نگاره‌هایی باستانی از زمان قدیم را مشاهده نمایید؛ نگاره‌هایی با نقش بز کوهی که نشان از فراوانی و زایندگی دارد. از این بزهای کوهی به‌عنوان نگهبانان آب هم یاد شده است.

به علاوه این‌ که در فاصله بین دو کوه نزدیک به هم یک بنای آجری بنا شده است و یک تاج نازک یک متری دارد. همین تاج نازک سد عباسی را به نازک‌ترین سد جهان تبدیل کرده است. اگر دقت کنید می‌بینید که این سد قوسی شکل لقب‌های زیادی را به همراه خود یدک می‌کشد. همچنین علت قوس بودن بند قسمت بالایی مقاومت بیش‌تر سد در برابر فشار آب بوده است؛ موضوعی که نشان می‌دهد معماران آن زمان درک و دانش کاملی از مقاومت مصالح داشته‌اند.

3- روستای خرو

دومین مکان و جاذبه دیدنی نزدیک به چشمه مرتضی علی روستای خرو است. روستایی با قدمتی 1000 ساله که اتفاقا جز آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. روستایی با باغ‌هایی گسترده و بکر که در فاصله 2 کیلومتری چشمه‌ها قرار دارند. باغ‌هایی مملو از میوه‌های بهشتی که چشم و دل‌تان را راضی می‌کنند. در خود همین روستا هم یک مکان دیدنی دیگر نهفته که به آن قلعه خرو یا قلعه اسماعیلیه گفته می‌شود. مکانی جا مانده از دوران صفوی که اتفاقا این مکان هم به ثبت ملی رسیده است.

4- روستای اصفهک

آخرین مورد از دیدنی‌های نزدیک به این چشمه‌ها روستای اصفهک است. این روستا حدودا 70 کیلومتر با چشمه‌ها فاصله دارد؛ روستایی که به‌عنوان یکی از زیباترین بافت‌های خشت و گلی در کل ایران شناخته می‌شود. امکانات و ویژگی‌هایی مانند رصدخانه کویری، پوشش گیاهی منحصر به فرد و همچنین چشم‌انداز بسیار زیبا، اصفهک را به‌عنوان یک مکان و مقصد بی‌نظیر برای گردشگران تبدیل کرده است. بد نیست بدانید که این روستا در زلزله سال 1375 آسیب چندانی ندید و خوشخبتانه دستخوش تغییر نشده است.

بهترین زمان برای سفر به چشمه‌های آبگرم مرتضی علی

بهترین زمان سفر به چشمه مرتضی علی طبس علی پاییز و اواخر زمستان است. همان طور که پیشتر اشاره شد، این چشمه‌ها در منطقه‌ای کویری قرار دارند. در نتیجه انتظار می‌رود که تابستان‌های گرم و آزاردهنده‌ای داشته باشد و حتی ممکن است منجر به گرمازدگی شود. به همین علت تابستان زمان مناسبی برای سفر به این منطقه نیست. به علاوه این‌ که فصل پاییز و اواخر زمستان سطح آب مناسب است و شما می‌توانید راحت در آب قدم بزنید و لذت ببرید. در حالی که در فصل بهار سطح و ارتفاع آب افزایش می‌یابد و این قدم زدن و حرکت کردن در مسیر چشمه‌ها را دشوار خواهد کرد.

اقامت در سفر به چشمه علی طبس

اگر که به شب مانی در طبیعت و دل کویر علاقه داشته باشید، می‌توانید نزدیک به چشمه‌ها و روستای خرو چادر بزنید و شب را زیر آسمان پر ستاره کویر به صبح برسانید. اما اگر دوست دارید که در یک هتل یا مهمانسرا اقامت داشته باشید، می‌توانید به سراغ اقامتگاه‌های روستای خرو بروید یا حتی از روستاییان اتاق کرایه کنید.

اگر دو گزینه بالا جواب نداد آخرین راه این است که به سراغ هتل‌ها و اقامتگاه‌های شهر طبس بروید. فقط یادتان باشد که قبل از حرکت یک جا برای خودتان رزور کنید، به این خاطر که شاید گاهی اوقات این مکان‌ها اتاق خالی نداشته باشند. در نتیجه برای اطمینان خاطر همیشه یک چادر مسافرتی و چند کیسه خواب همراهتان داشته باشید، کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند!

وسایل مورد نیاز و نکات مهم در سفر به چشمه مرتضی علی

چشمه‌ های آب گرم و سرد مرتضی علی یک جاذبه گردشگری و طبیعی بسیار مهیج هستند که نمی‌توانید به محض رسیدن به آن تنی به آب نزنید، به هر حال شما مجبور خواهید بود برای رسیدن به سد طاق عباسی از آب عبور کنید. در نتیجه حتما با خودتان لباس اضافه داشته باشید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم که از یک کفش راحت استفاده کنید. حواس‌تان باشد که قرار است مسافتی را در آب پیمایش کنید. به همین خاطر به پا داشتن یک کفش راحت و مناسب هم ضروری است.

در کنار کفش و لباس اضافه یک کوله پشتی کوچک همراه‌تان باشد. کوله‌ای که محتوای آن را وسایل شخصی، آب و غذای کافی و کیت کمک‌های اولیه تشکیل می‌دهد.

اگر که به عکاسی هم علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما دوربین عکاسی و لوازم خودتان را به همراه داشته باشید، البته در کیفی مناسب و ضد آب. هر گوشه این چشمه‌ های آب گرم و سرد مرتضی علی چیزی برای ثبت شدن دارد. مخصوصا در آخر که به سد قوسی می‌رسید.

به علاوه این‌ که اگر قصد دارید نزدیک به چشمه کمپ بزنید حتما لوازمی مانند چادر، غذای کافی، آب آشامیدنی و روشنایی به همراه داشته باشید تا بهترین اقامت در دل کویر را تجربه کرده و از آسمان پر ستاره کویر لذت ببرید.

اگر تصمیم گرفتید با تورهای گردشگری به این منطقه سفر کنید، می‌توانید برای خرید تورهای مجوزدار از ایرانگرد مجری تخصصی تورهای طبیعت‌گردی و اجاره ویلا کمک بگیرید.

تنگه
چشمه

پیشنهاد ما: الان سفر کنید.

الان زمان مناسبی برای سفر به چشمه مرتضی علی است. مهر، آبان، آذر و دی زمان مناسبی برای سفر به این منطقه می‌باشد.
اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید
تورهای چشمه مرتضی علی
متاسفانه توری برای چشمه مرتضی علی پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

مجری تور هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
ویلا، آپارتمان و هتل های چشمه مرتضی علی و اطراف آن
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

صاحب اقامتگاه هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
نقد و بررسی
نقد و بررسی چشمه مرتضی علی
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟