ورود / ثبت نام
0 از 5
/ 0 امتیاز

دره کال جنی، مقصدی زیبا اما ترسناک

کال جنی طبس یکی از جاذبه‌های مرموز گردشگری کشورمان است که شباهت زیادی با گرند کنیون دارد. مناظر زیبا و در عین حال هراس انگیز این دره که می‌تواند مو را به تن هر گردشگری سیخ کند باعث شده تا نام جن را برای این دره انتخاب کنند.

کال جنی و تاریخچه آن را بشناسید

کال جنی یا همان دره جن منطقه‌ای مرموز در استان خراسان جنوبی است که در شمال شهر طبس و در نزدیکی روستای ازمیغان قرار دارد. آثار باستانی موجود در کال جنی حاکی از آن است که قدمت این منطقه به دوره ساسانیان باز می‌گردد. این مکان در میان منطقه‌ای بیابانی واقع شده و سکوتی بی‌انتها در آن حکم‌فرماست که جو این مکان را بیش از پیش رازآلود و مهیج می‌کند. آب و هوای دره اندکی خنک‌تر از اطراف آن است؛ زیرا در کال جنی مقداری آب وجود دارد که خشکی هوا و دما را کاهش می‌دهد.

عبور جریان آب و سیلاب‌ها از این منطقه طی میلیون‌ها سال باعث به وجود آمدن این دره شده است. این مساله باعث شده است تا مردم محلی به آن کال یا همان دره ‌گویند. فرسایش زمین اشکال مختلف و مخوفی همانند دودکش و تنور است و از آنجا که در قدیم مردم علت ایجاد این اشکال را نمی‌دانستند ایجاد آن‌ها را به اجنه نسبت می‌دادند.

دیدنی های کال جنی

قدم زدن در میان این دره و تماشای آسمان صاف و زیبای کویر از دیگر تفریحات جذاب دره جن ها محسوب می‌شود. این دره که در برخی از قسمت‌ها به صورت V شکل و در برخی از جاها U شکل است چشم‌اندازهای زیبایی را برای گردشگران رقم می‌زند.

در برخی از قسمت‌ها دو دیواره دره به قدری به یکدیگر نزدیک هستن که به راحتی نمی‌توانید آسمان را ببینید. این موضوع باعث می‌شود که دره چهره ترسناک‌تری به خود بگیرد و گردشگران در هنگام قدم زدن در این مناطق هیجان بیشتری را احساس کنند.

در این منطقه آبشارهای کوچکی به نام “شلن” پیدا کرد که صدای جربان آب در آن‌ها در سرتاسر دره به گوش می‌رسد. همچنین تعدادی حوضچه‌ کم‌عمق نیز در این منطقه وجود دارد که فرصت مناسبی را برای آب‌تنی به شما می‌دهد.

کال جنی شامل یک دره اصلی و چند دره کوچک و فرعی می‌شود. آب جاری در دره اصلی از چشمه ازمیغان می‌آید که در مسیر خود نخلستان زیبایی را به وجود آورده است.

در دل دیواره‌ و جداره‌های کال جنی، خانه‌ها و تونل‌های کوچکی به نام گبر به چشم می‌خورد که زرتشتیان در آن زندگی می‌کردند و برخی معتقدند که تمام آنها با تونل‌هایی مخفی به یکدیگر متصل هستند و در گذشته از آنها به عنوان راه ارتباطی استفاده می‌کردند.

کال جنی کجاست؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم دره جن ها در شهر طبس واقع شده است. پس از رسیدن به طبس، به سمت بشرویه رانندگی کنید. قبل از اینکه به روستای ازمیغان برسید، سه راهی استخر شاعر را خواهید دید.

وارد جاده فرعی و خاکی شوید و 5 کیلومتر رانندگی کنید تا جاده به انتها برسد. این منطقه که کاملا سرسبز است و با نیزار و درختان نخل در هم تنیده محصور شده، ابتدای کال دره محسوب می‌شود.

از این قسمت به بعد ماشین‌رو نیست و باید بقیه راه را با پای پیاده طی کنید. پیشنهاد می‌شود اگر تمایل دارید تا انتهای دره پیش بروید از راهنمایان محلی کمک بگیرید.

آبشار
دره

دره کال جنی کجاست؟

استان خراسان جنوبی، شهر طبس
برای نمایش در گوگل مپ روی نقشه بزنید.

پیشنهاد ما: الان سفر کنید.

الان زمان مناسبی برای سفر به دره کال جنی است. فروردین، اردیبهشت، مهر، آبان و آذر زمان مناسبی برای سفر به این منطقه می‌باشد.
0 از ۵ / 0 امتیاز

تورها و تجربه‌های دره کال جنی

متاسفانه توری برای دره کال جنی پیدا نکردیم:(

بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

رزرو ویلا و اقامتگاه در دره کال جنی

متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^

با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

نقد و بررسی

نقد و بررسی دره کال جنی
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد

پرسش و پاسخ

پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟