ورود / ثبت نام

چشمه گراوان کجاست؟ معرفی چشمه ای حیرت انگیز + عکس

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید

اگر از دیدن یک تپه آهکی در حال رشد در میان طبیعت سرسبز لذت می‌برید، اگر می‌خواهید با آب چشمه دردهای عضلانی و استخوانیتان را کاهش دهید، بازدید از چشمه گراوان را به شما پیشنهاد می‌‌کنیم. گراوان یک نام کردی به معنای آب سنگین است و سنگین بودن آب به املاح زیاد محلول در آب اشاره می‌کند؛ همین املاح موجود در آب باعث شده است تا آب این چشمه دارای خواص درمانی ویژه‌ای باشد.در این مطلب به شما خواهیم گفت که چشمه گراوان کجاست، دسترسی به آن چگونه است، چه ویژگی منحصر به فردی دارد، چه دیدنی‌های شگرفی در اطراف آن است و برای اقامت در نزدیکی این منطقه، کجا می‌توان ساکن شد. پس با ما همراه شوید.

فهرست مطلب:

چشمه کانی گراوان کجاست؟

چشمه گراوان در استان آذربایجان غربی، شهرستان سردشت قرار گرفته است و تنها 18 کیلومتر تا سردشت فاصله دارد. نزدیک‌ترین شهر به این جاذبه دیدنی ربط است که فقط سه و نیم کیلومتر تا آن فاصله دارد. این چشمه در کنار روستای کانی گویز واقع شده است. اما چگونه می‌توانیم خود را به این منطقه برسانیم؟ 

بسته به آن که از چه شهری تصمیم دارید خود را به این مقصد برسانید، راه‌های متفاوتی وجود دارد. بهترین راه آن است که خود را یا به مهاباد یا به سقز برسانید. اگر به مهاباد رفتید، کافی است تا وارد جاده مهاباد به سردشت شوید. در این راه به ترتیب از حمزه آباد، بیطاس، گلیار، کیتکه، گل تپه، کاولان سفلی و کله گاوی خواهید گذشت. تقریبا پس از آن که 100 کیلومتر از مهاباد دور شدید و قبل از آن که به ربط برسید، جاده منتهی به چشمه را خواهید دید. بعد از یک و نیم کیلومتر به این مکان زیبا خواهید رسید.

اگر به سقز رفتید، در ابتدا لازم است وارد جاده سقز به بانه شوید. در این راه از قشلاق صالح بیگ، تموغه، میر ده و سبدلو می‌گذرید و تقریبا پس از یک ساعت به بانه خواهید رسید. پس از رسیدن به بانه وارد جاده بانه به سردشت شوید. از بانه تا این چشمه تقریبا 65 کیلومتر است. طی این مسیر به ترتیب از کوپیچ سفلی، صالح آباد، سید صارم، سمقان گذر کنید تا وارد استان آذربایجان غربی شوید. همچنان به مسیر ادامه دهید تا به خروجی مهاباد سردشت برسید. بعد از خارج شدن از این خروجی، ابتدا به شهرک صنعتی ربط و پس از آن به شهر ربط خواهید رسید. پس از رد کردن ربط وارد جاده کانی گراوان شوید تا به این چشمه بی‌بدیل برسید. 

توجه کنید که یک کیلومتر پایانی برای رسیدن به چشمه، جاده خاکی است و بسیاری گردشگران برای رسیدن به این جاذبه دیدنی، یک کیلومتر پایانی را پیاده طی می‌کنند. ما نیز به شما توصیه می‌کنیم تا با پیاده‌روی در این راه از طبیعت سرسبز و هوای مطبوع لذت ببرید.

چرا از چشمه کانی گراوان بازدید کنیم؟

یک اتفاق طبیعی زیبا این چشمه را از دیگر چشمه‌های کشور متمایز می‌کند. برای توضیح این پدیده در ابتدا باید بدانید که آب چشمه بسیار شور است. این آب شور املاح بسیار زیادی دارد. با جمع شدن این املاح در طول زمان، یک سازه آهکی در نزدیکی چشمه ایجاد شده است. از آن جایی که املاح متنوعی در ساخت این سازه دخیل بوده‌اند، رنگ آن نیز در بخش‌های مختلف متنوع است. نکته جالب در مورد این سازه این است که با جمع شدن املاح، هر سال بر ارتفاع آن افزوده می‌شود. در فصل سرما این سازه یخ می‌زند اما املاح موجود در آب چشمه جلوی یخ زدن چشمه را می‌گیرند و حتی در فصول سرد و یخ‌بندان‌ها نیز آب این چشمه در جریان است.

همان طور که اشاره شد، املاح این چشمه بسیار زیاد است. املاح بالای آب باعث می‌شود تا خواص درمانی عجیبی به خصوص برای پوست داشته باشد. از دیگر خواص آب این چشمه می‌توان به کاهش درد‌های استخوانی، درمان و بهبود روماتیسم و کم کردن دردهای عضلانی اشاره کرد. البته لازم است بگوییم که هیچ سند علمی‌ برای تایید این ادعا وجود ندارد. 

علاوه بر زیبایی‌های چشمه و سازه آهکی نزدیکش که چشم هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند، طبیعت اطراف نیز بی‌نظیر است. این طبیعت با طراوت حاصل جریان یافتن شاخه‌ای از رود هرمز آباد است. این رود از کنار سازه آهکی رد می‌شود و حضور آن بر زیبایی منطقه افزوده است. بسیاری از افراد از این منطقه برای پیک نیک کردن استفاده می‌کنند و برخی نیز تپه‌های سبز پوشیده از گیاهان در کنار سازه آهکی نارنجی رنگ را به نظاره می‌نشینند و از این تقابل شگرف برای عکاسی استفاده می‌کنند.

دیدنی‌ های نزدیک به گراوان

منطقه سردشت از لحاظ طبیعی و تاریخی بسیار غنی است. اگر قصد سفر به چشمه کانی گراوان را دارید، توصیه می‌کنیم از دیدنی‌های وسیعی که در نزدیکی چشمه وجود دارد نیز بازدید کنید.

  • آبشار شلماش سردشت: این جاذبه دیدنی تنها 40 دقیقه تا چشمه کانی فاصله داشته و در 15 کیلومتری جنوبی شهر سردشت قرار دارد. سرچشمه این آبشار رودخانه زاب صغیر است. رودخانه زاب صغیر همان رودخانه‌ای است که آب چشمه کانی گراوان به آن می‌ریزد. ارتفاع آبشار شلماش سردشت تقریبا 50 متر است و به شکل سه طبقه به پایین می‌ریزد. بسیاری از گردشگرانی که به این منطقه سفر می‌کنند، زمان زیادی را برای پیاده‌روی در جنگل‌های سرسبز اطراف اختصاص می‌دهند. این مکان برای کمپینگ مناسب است. خروشان‌ترین شکل آبشار شلماش در بهار دیده می‌شود که در این زمان بیشتر از هر وقت دیگری مسافران را جذب خود می‌کند.
  • گرمابه بیستون سردشت: گرمابه بیستون سردشت که به نام حمام قدیمی یا حمام کهنه سردشت نیز شناخته می‌شود، یکی از آثار تاریخی این منطقه به شمار می‌رود. بانی این بنا خواهر سردار عزیز خان است. سردار عزیز خان در دوره حکومت ناصرالدین شاه، فرمانده کل قشون ایران بود. از این حمام که قدمت آن به دوران قاجار برمی‌گردد تا چندی پیش استفاده می‌شد. در تیر ماه سال 1377 حمام قدیمی سردشت توسط میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری به عنوان یکی از آثار ملی کشور ایران به ثبت رسید. این گرمابه تا چشمه کانی تقریبا 18 کیلومتر فاصله دارد.
  • روستای سرسبز زمزیران: اگر از سمت مهاباد به کانی گراوان بروید، از این روستا خواهید گذشت. زمزیران روستایی در منطقه کوهستانی است که طبیعتی با شکوه دارد. این روستا در دامنه کوه قرار گرفته و اطرافش با دشت‌های سبز و درختان پوشیده شده است. اگر از بازید یک روستای بکر با چشم‌اندازی دل‌انگیز لذت می‌برید، توصیه می‌کنیم تا در سفر خود سری به زمزیران بزنید.
  • پل قلاتاسیان: این پل بر روی رودخانه زاب صغیر قرار گرفته است و تقریبا 40 کیلومتر تا چشمه کانی فاصله دارد. بر روی رود زاب صغیر در مجموع 3 پل قرار دارد؛ پل قلاتاسیان، پل فلزی و پل تیت. پل قلاتاسیان در دوران ساسانی و پل فلزی در دوران قاجار ساخته شد که هر یک دارای ارزش تاریخی ویژه هستند.

اسم دیگر پل قلاتاسیان پل مولاناست و دلیل آن این است که توسط شیخ مولانا صادق ساخته شده است. این پل 55 متر طول و 15 متر ارتفاع از کف دهانه دارد. در بخش شمالی پل بقایایی از یک قلعه به چشم می‌خورد که به نظر آن نیز مربوط به دوران ساسانی است. پل پنج پایه دارد که همه آن‌ها بر روی صخره‌های طبیعی سوار شده‌اند.

چه زمانی به گراوان سفر کنیم؟

در فصل بهار رود هرمز آباد که از کنار سازه آهکی نزدیک به این چشمه می‌گذرد، از همیشه پر آب‌تر است. هوای منطقه در فصل بهار بسیار مطبوع است و دشت‌های اطراف نیز بسیار سرسبز و شاداب هستند. اگر بخواهید طی سفر از آبشار شلماش نیز بازدید کنید، بهترین زمان برای بازدید از آن بهار است. در مجموع توصیه می‌کنیم از فروردین تا اوایل مهر به دیدن این جاذبه توریستی زیبا بروید تا هم از آب‌وهوا لذت ببرید و هم طبیعت سرسبزتری را ببینید.

در فصول سرد زمستان چیزی از زیبایی این ناحیه کم نمی‌شود، بلکه یخ زدن سازه و در کنارش جریان یافتن رود تصویری حیرت‌انگیز ایجاد می‌کند. دلیل آن که توصیه نمی‌کنیم در فصول سرد به این ناحیه بروید، دو موضوع است؛ موضوع اول آن که سرمای هوا در پاییز و زمستان ممکن است برای بسیاری از گردشگران قابل تحمل نباشد و موضوع دوم سخت‌تر شدن دسترسی به منطقه در فصول سرد سال است. 

در سفر به گراوان کجا اقامت کنیم؟

برای آن که شب را جایی اقامت کنید، می‌توانید از اقامتگاه‌های اطراف ربط یا از هتل‌ها و اقامتگاه‌های بوم‌گردی سردشت استفاده نمایید. نزدیک‌ترین اقامتگاهی که به چشمه کانی گراوان وجود دارد، تقریبا در 6 کیلومتری آن است. این اقامتگاه که اقامتگاه کردبوم کاشانه نام دارد، در روستای لیلانه از توابع ربط واقع شده است. ظرفیت اقامتگاه کردبوم کاشانه 20 نفر است و دو سوئیت دارد به همین خاطر بهتر است تا قبل از سفر به این منطقه این اقامتگاه را رزرو کنید. برای رزرو می‌توانید از ایرانگرد، مجری تخصصی تورهای طبیعت‌گردی و رزرو اقامتگاه کمک بگیرید. این اقامتگاه دارای لیدر محلی است و شما از طریق این لیدر می‌توانید دقیق‌تر بدانید که چشمه گراوان کجاست و چگونه به آن برسید.

مابقی اقامتگاه‌هایی که می‌توانید در آنها بمانید، در شهر سردشت هستند. از این میان می‌توان اقامتگاه بوم‌گردی دیار، اقامتگاه بوم‌گردی سابات، اقامتگاه بوم‌گردی خانه گردشگر، اقامتگاه بوم‌گردی شینوه و اقامتگاه بوم‌گردی سنار را نام برد.

نکات مهم در سفر به چشمه گراوان

  • یک کیلومتر پایانی راه رسیدن به چشمه کانی گراوان مسیر خاکی است. توصیه می‌کنیم این بخش از مسیر را پیاده‌روی کنید تا از طبیعت زیبای اطراف و هوای پاکیزه منطقه نیز لذت ببرید.
  • توجه کنید تا با ما شین تنها از راه‌هایی بگذرید که برای گذشتن ماشین‌ها تعبیه شده است. برخی افراد با بی‌توجهی و گذشتن از مسیرهای دیگر به این جاذبه آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد کرده‌اند. ما امیدواریم که در آینده دیگر شاهد زدن چنین آسیب‌هایی به طبیعت نباشیم.
  • با توجه به آن که در این منطقه تقریبا هیچ گونه امکانات رفاهی وجود ندارد، لازم است تا پیش از رفتن به این چشمه زیبا همه وسایل مورد نیاز خود را تهیه کنید.
  • با نریختن زباله و پاسبانی از طبیعت تلاش کنید تا این اثر دیدنی برای آیندگان نیز قابل بازدید باشد.

اشاره شد که چشمه گراوان کجاست و چه دیدنی‌هایی دارد. وجود املاح در آب این چشمه سبب شده است تا سازه‌ای آهکی و حیرت‌انگیز در کنار آن ایجاد شود. به جز این سازه آهکی، این چشمه به درمانی بودن آبش نیز معروف است و خیلی از افراد برای بهره بردن از این خواص درمانی به این منطقه سفر می‌کنند. توصیه می‌کنیم سفرتان را طوری برنامه‌ریزی کنید که بتوانید سری به دیدنی‌های نزدیک این منطقه نیز بزنید. بهترین فصل برای بازدید از این جاذبه دیدنی بهار و تابستان است و برای اقامت می‌توانید در اقامتگاه بومگردی کردبوم کاشانه که در اطراف ربط است، ساکن شده یا به اقامتگاه‌های شهر سردشت بروید. 

اگر پیش از این از این مکان شگفت‌انگیز دیدن کرده‌اید، نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

چشمه

پیشنهاد ما: الان سفر کنید.

الان زمان مناسبی برای سفر به چشمه گراوان است. آبان، مرداد، تیر، خرداد، اردیبهشت، مهر، فروردین، آذر و شهریور زمان مناسبی برای سفر به این منطقه می‌باشد.
اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید
تورهای چشمه گراوان
متاسفانه توری برای چشمه گراوان پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

مجری تور هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
ویلا، آپارتمان و هتل های چشمه گراوان و اطراف آن
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

صاحب اقامتگاه هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
نقد و بررسی
نقد و بررسی چشمه گراوان
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟