ورود / ثبت نام

جنگل الیمستان کجاست؟ راهنمای سفر به این جنگل + عکس و خرید تور

اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید

جنگل الیمستان یکی از پرطرفدارترین و جذاب‌ترین جاهای دیدنی‌ شمال است که در فاصله کمی از تهران قرار دارد. اما در بین این همه جنگل‌های شمالی، چرا این جنگل اینقدر محبوب شده است؟ زیرا فاصله کمی با تهران دارد و برای سفر یک تا چند روزه می‌توانید روی آن حساب کنید. همچنین این منطقه دارای شرایط اقلیمی و جغرافیای منحصر به‌ فردی بوده و از جنگل تا دشت و کوه را به شما هدیه می‌دهد و در نهایت اینکه تورهای زیادی برای این منطقه وجود دارد که دست شما را برای برنامه‌ریزی سفر باز می‌گذارد. پس با ما همراه شوید تا سری به این منطقه زده و با جاهای دیدنی آن منطقه بیشتر آشنا شویم. در این متن همچنین اشاره خواهیم کرد که جنگل الیمستان کجاست، چه زمانی بهترین وقت برای سفر است و کجا می‌توانیم در این سفر اقامت کنیم.

فهرست مطلب:

جنگل الیمستان کجاست؟ 

جنگل الیمستان در شمال ایران و نزدیکی شهر آمل در استان مازندران قرار گرفته است. جایی سرسبز و شگفت‌انگیز که از دیدن مناظر زیبا و مه گرفته آن سیر نخواهید شد. این جنگل رویایی در جوار روستایی به همین نام است و در زمان سفر می‌توانید آدرس آن را از مردم محلی هم بگیرید. این جنگل‌های انبوه بخشی از جنگل‌های باشکوه و کهن هیرکانی‌ است که ریه طبیعت ایران در نوار شمالی به‌شمار می‌رود. 

دسترسی به الیمستان

برای دسترسی به مسیر جنگل الیمستان از تهران باید از سمت جاده هزار حرکت کنید. از تهران ۱۴۰ کیلومتر راه در پیش دارید. این جنگل زیبا در کیلومتر ۲۰ جاده هراز از سمت آمل قرار دارد. همین‌ جا در یک جاده فرعی تابلویی به نام امامزاده لهاش به چشم می‌خورد که باید وارد این مسیر شوید. همان اوایل جاده به یک دو راهی می‌رسید، مسیر را از سمت چپ ادامه دهید. پس از ۷ کیلومتر رانندگی در یک جاده باریک آسفالت شده به روستای لهاش می‌رسید. از اینجا ۳ کیلومتر مسیر خاکی در پیش دارید تا به جنگل از سمت امامزاده قاسم برسید.

این مسیر جذاب و دیدنی شروع جنگل‌پیمایی از دل درخت‌های سر به‌فلک کشیده است.

جاذبه‌ها و دیدنی‌های الیمستان

در این جنگل قرار است، غرق زیبایی‌های طبیعت شوید. اینجا فقط یک جنگل معمولی نیست. این منطقه در دل خود جنگلی انبوه با درختانی بلند دارد. کمی بعد از جنگل‌پیمایی به دشتی خواهید رسید که اسب‌ها در آن می‌دوند و تصویری شبیه به رویا دارد. دشتی که ییلاق الیمستان در آن قرار داشته و تابستان‌های خنکش جان می‌دهد برای کمپینگ و شب‌مانی در دل طبیعت و لذت بردن از مناظری که تا چشم کار می‌کند، زمینش سبز است و آسمانش آبی فیروزه‌ای!

اما جذابیت‌های این منطقه فقط به جنگل و ییلاق ختم نمی‌شود. در این دشت زیبا نمای شگفت‌انگیزی خواهید دید که هر تصویری که تاکنون از شکوه دماوند در ذهن داشته‌اید را به باد فراموشی می‌سپارد؛ تصویری از زیبایی قله دماوند که چشمان شما را نوازش خواهد داد. همچنین اگر مسیر خود را ادامه دهید، بعد از کمتر از دو ساعت به منطقه کوهستانی و قلهٔ امامزاده قاسم می‌رسید. در این مجموعه تمام عیار با هر سلیقه‌ای که سفر کنید، لذت خواهید برد.

جنگل الیمستان عکس از مبین عیسی زاده

طبیعت شگفت‌انگیز الیمستان

این منطقه با طبیعت تمام‌عیارش، سفر تکرارنشدنی پیش‌روی شما خواهد گذاشت. سفری که در آن از جنگل‌های انبوه، قدم در دشت‌های سرسبز و وسیع خواهید گذاشت و اگر بهار به آنجا بروید، عطر گیاهان مختلف شما را مست خواهند کرد. با پیش رفتن در این مسیر، از میان مراتع وسیع خود را در راه قله می‌بینید. جایی که دماوند زیبا پیش‌روی چشمان شما می‌درخشد.

در این منطقه رویایی، آب‌وهوا بسیار متنوع است و اگر بخواهید بازدید از همه‌جا را در یک سفر برنامه‌ریزی کنید، حتماً باید لباس تابستانی و زمستانی همراه خود ببرید. تابستان را در آفتاب دشت و زمستان را در قله احساس خواهید کرد. به‌راستی که جنگل الیمستان یکی از شگفتی‌های طبیعت در مازندران است که اگر آن را از دست بدهید، نصف عمرتان بر فناست!

شایان ذکر است که یکی از گیاهان معروف این منطقه «الیما» نام دارد که این جنگل زیبا نام خود را از آن گرفته است و در فصل بهار و همزمان با زنده شدن طبیعت به بار می‌نشیند.

دیدنی‌های نزدیک به جنگل الیمستان

اگرچه این منطقه به‌خاطر نزدیک بودن به تهران برای سفر یک روزه مناسب است ولی یک برنامه مفصل برای آن بچینید تا حسابی همه جای آن را بگردید. با اینکه آمل شهر چندان بزرگی نیست ولی هر بخش از طبیعت آن، اینقدر زیباست که باید چند روز را برای گشتن در آن در نظر بگیرید؛ گواهش هم همین جنگل و ییلاق الیمستان و جاهای دیدنی اطراف آن! 

در ادامه متوجه خواهید شد که این منطقه شگفت‌انگیز چه زیبایی‌های دیگری در دل خود دارد که از دیدن آن حسابی شگفت‌زده خواهید شد.

 1. قله امامزاده قاسم: اگر اهل کوهنوردی باشید، حتماً نام قله امامزاده قاسم را شنیده‌اید و شاید هم برای رفتن به آنجا برنامه‌ریزی کرده باشید. این قله در منطقه‌ای ییلاقی و خنک قرار دارد که در زمستان‌ها سفیدپوش می‌شود و در بهار لباس سبز به تن کرده و جان تازه‌ای به طبیعت منطقه می‌دهد. ارتفاع قله ۲۵۱۰ متر و یکی از بهترین قله‌ها برای صعودهای زمستانه است. البته که شکوه دماوند از سمت دامنه شرقی شما را آنقدر شگفت‌زده خواهد کرد که کمتر سختی مسیر آن را متوجه شوید.
 2. نقش پای رستم: برای دیدن این پدیده زیبا و شنیدن افسانه‌هایش باید به سمت قلهٔ امامزاده قاسم صعود کنید. قطعاً که جذابیت آن به‌اندازه‌ای‌ است که انگیزه شما را چند برابر خواهد کرد. داستان از این قرار است که قبل از رسیدن به قله، دو گودال بزرگ به‌ صورت حفره‌هایی به عمق ۱۰ متر، وجود دارد؛ گویی که دو شهاب‌سنگ بزرگ به آنجا برخورد کرده باشد. اما مردم محلی افسانه جذابی را در این مورد روایت می‌کنند. به گفته آن‌ها، این حفره‌ها، جای زانوهای رستم است که روبه‌روی دماوند زانو زده و از آب دریا نوشیده است!
 3. منطقه قلاردن: اینجا جان می‌دهد برای سفر در اردیبهشت و بهار! منطقهٔ بکری که پر از دشت‌های گل‌گاوزبان و گیاه «زی‌زا» است. از روستای الیمستان تا این منطقه، فاصله چندانی نیست و حدود ۱/۵ الی ۲ ساعت می‌توانید خود را به آنجا برسانید. در قلاردن یک قلعهٔ تاریخی هم وجود دارد که در حال حاضر فقط بقایای آن باقی مانده است. همچنین محلی‌ها یک جایی را برای اقامت چوپانان محلی ساخته‌اند که هر موقع به آنجا بروید، چوپانانی را می‌بینید که مشغول استراحت هستند؛ مخصوصا اگر حوالی ظهر به آنجا برسید. در یکی از مراتع این منطقه، دشتی به نام «سجمون» وجود دارد که به داشتن چشمه‌های زیادی معروف شده است و در کنار آن می‌توانید گله‌های گوسفندان را هم ببینید.
 4. روستای لهاش: برای رسیدن به جنگل الیمستان باید از روستای لهاش عبور کنید. روستایی ییلاقی که در منطقه‌ای با آب‌وهوای خنک و معتدل قرار داد. در انتهای روستا مسیر جنگل‌پیمایی شروع می‌شود. اما اگر از ما می‌شنوید کمی در روستا توقف و از صنایع دستی آن‌ها خریداری کنید. البته اینجا میوه‌های خوشمزه‌ای هم دارد. اگر به فصل، سفر کنید می‌توانید از مردم محلی، زرشک کوهی هم بخرید. مردم لهاش بیشتر مشغول زراعت و دامداری هستند. زنان روستا هم صنایع‌دستی و شال‌بافی انجام می‌دهند.

از دیگر جاهای دیدنی در نزدیک این جنگل می‌توان به مناطق دیدنی زیر اشاره کرد:

 • آبشار شاهاندشت
 • دژ نظامی تسخیرناپذیر ملک بهمن
 • کتیبهٔ ناصری
 • روستای نوا و منظره منحصر به‌ فرد کوه دماوند از ارتفاع ییلاق نوا
 • پیاده‌روی در دره سیالیز

چه زمانی به جنگل الیمستان سفر کنیم؟ 

زمان سفر را معمولاً آب‌وهوای هر منطقه مشخص می‌کند. برای سفر به شمال ایران بیشتر ما ترجیح می‌دهیم فصل بهار یا اوایل پاییز را انتخاب کنیم که رطوبت هوا کمتر است و در خنکای آن می‌توان از طبیعت لذت برد.

اما حساب این منطقه جداست! این منطقه خنک و دیدنی ارتفاع زیادی از سطح دریا دارد. در نتیجه آب‌وهوای آن خنک است. پس بی‌دلیل نیست نام بخشی از این منطقه را ییلاق الیمستان گذاشته‌اند؛ دشتی سرسبز و خنک که در تابستان‌هایش هم نسیم بهاری می‌وزد. پس اگر قصد سفر به این منطقه را دارید، اول ببینید با چه هدفی سفر می‌کنید.

 • سفر در بهار؛ این منطقه، گیاهان مختلفی از جمله الیما (که یک گیاه بومی‌ است) یا گل‌گاوزبان و زرشک دارد که بهترین زمان سفر برای دیدن آن‌ها فصل بهار است. زمانی که هوای مه گرفته روی پوست شما می‌نشیند و پیمایش در جنگل و دشت هم لذت‌بخش خواهد بود.
 • سفر در تابستان؛ تابستان‌ها هم که گرمای هوا، همه‌جا را پر می‌کند، دمای این منطقه متفاوت از دمای شهرهایی مثل تهران یا رطوبت شمال است و جان می‌دهد برای یک سفر تابستانی!
 • سفر در پاییز؛ اما از پاییزش نگوییم! جاده‌های شمال و جنگل‌های هزار رنگی که چشمان شما را جادو خواهد کرد! هوای مه گرفته و باران‌هایی که نفس طبیعت را تازه خواهد کرد!
 • سفر در زمستان؛ در زمستان باید کمی محتاط‌تر باشید! این منطقه ییلاقی و کوهستانی در زمستان پوشیده از برف است و فقط زمانی فصل سفر محسوب می‌شود که قصد صعود زمستانه به قله را داشته باشید.
جنگل پاییزی عکس از آرمان امین

اقامت در سفر به الیمستان

پس از یک گشت‌و‌گذار حسابی در دل جنگل، دشت و کوه، نوبت به استراحت می‌رسد. برای اقامت در جنگل الیمستان چند گزینه مختلف پیش‌رو دارید؛ مهمان آسمان شب و ستاره‌هایش باشید یا اینکه سری به اقامتگاه‌های دور و نزدیک بزنید.

بعضی‌ها، این منطقه را برای کمپینگ و شب‌مانی در دل طبیعت انتخاب می‌کنند؛ اگر شما هم از این دسته افراد هستید که هیچ! فقط حواستان باشد که شب‌مانی هم قاعده و قانون خودش را دارد. پس چه بهتر با اهالی سفر آن را تجربه کنید تا در کنار لذت بردن از طبیعت، شبی آرام را هم تجربه کنید. ایرانگرد، تور جنگل الیمستان را با راهنمایان رسمی در فصل‌های مختلف برگزار می‌کند. سفر با این روش خیال شما را از بابت گشت‌و‌گذار و اقامت راحت خواهد کرد.

اگر هم می‌خواهید اقامتگاه رزرو کنید، می‌توانید از تورهایی که در خدمات خود اقامتگاه هم ارائه می‌کنند، استفاده کنید یا در روستاهای اطراف، خانه‌های بومگردی رزرو کنید؛ خانه‌هایی که بوی طبیعت می‌دهند و پنجره‌هایشان به دشت‌های سرسبز باز می‌شود.

در سفر به الیمستان چه چیزهایی نیاز داریم؟

منطقه جذاب و دیدنی الیمستان، برای سفر یک تا چند روزه مناسب است. سفری که بنا به شرایط شما در قالب تورهای مختلف برگزار می‌شود و همچنین می‌توانید خودتان به این منطقه بروید. گرچه اگر قصد پیمایش داشته باشید، بهتر است از بلدِ راه کمک بگیرید. اگر خودتان به این منطقه سفر کنید، می‌توانید مسیر را از افراد محلی بپرسید اما معمولاً هیچ‌کدام از آن‌ها همراه شما نخواهند آمد. به همین دلیل است که بیشتر افراد سفر به این منطقه را با تور انتخاب می‌کنند.

 • در هر صورت در زمان سفر حتما بیشتر از همیشه مراقب طبیعت باشید. مخصوصاً اگر قصد دارید شب را در طبیعت بمانید. تکلیف زباله‌ها که معلوم است؛ حتی یک زباله تر مثل پوست میوه را به‌ هوای اینکه در طبیعت تجزیه می‌شود، رها نکنید. چه برسد به شیشه، پلاستیک و دستمال!
 • لباس و کفش مناسب همراه خود داشته باشید، اگر قصد پیمایش دارید، باتوم کوهنوردی به کمک شما می‌آید.
 • غذا و خوراکی کافی همراه خود ببرید. آخرین جایی که می‌توانید خرید کنید در روستاست؛ که ممکن است مواد موردنیاز شما را نداشته باشد. پس قبل از سفر خیال خود را از این بابت راحت کنید.

در نهایت اینکه طبیعت را زیباتر از آنچه قدم به آن گذاشته‌اید، تحویل دهید. این هدیه ارزشمند در گنجینه سرزمین شگفت‌انگیز ایران تاریخ بلند و بالایی را پشت سر گذشته و به ما رسیده است؛ پس تا می‌توانیم باید مراقب آن باشیم. در پایان نیز لطفا فراموش نکنید که اگر به این جنگل زیبا سفر کرده‌اید، تجربه‌های خود را با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

جنگل

پیشنهاد ما: برای سفر عجله نکنید

بهترین زمان سفر: تیر، مرداد و شهریور
برای سفر به جنگل الیمستان بهتر است تا فروردین دست نگه دارید.
اولین نفری باشید که نقد و بررسی می‌کنید
تورهای جنگل الیمستان
متاسفانه توری برای جنگل الیمستان پیدا نکردیم:(
بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

مجری تور هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
ویلا، آپارتمان و هتل های جنگل الیمستان و اطراف آن
متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^
با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

صاحب اقامتگاه هستید؟ به ایرانگرد بپیوندید.
نقد و بررسی
نقد و بررسی جنگل الیمستان
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
پرسش و پاسخ
پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟