ورود / ثبت نام
021-611-69-611
0 از 5
/ 0 امتیاز

زندان اسکندر ،زندانی که تبدیل به مدرسه شد

زندان اسکندر یزد یا مدرسه ضیائیه یکی از اماکن تاریخی و دیدنی شهر بادگیرهاست. معماری شگفت‌انگیز و تاریخچه عجیب این مکان باعث شده تا مدرسه ضیائیه یزد یکی از جذاب‌ترین آثار تاریخی این شهر باشد.

زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه یزد

قسمت بزرگی از تاریخ و فرهنگ ایران زمین در شهر تاریخی یزد قرار دارد. این شهر که به معماری خاص خانه‌ها وعمارت‌های خود مشهور است هر گردشگر خوش‌ذوقی را به تحسین معماری خانه‌ها و عمارت‌های  وامی‌دارد. زندان اسکندر یزد نیز از این قاعده مستثنی نیست و از در ورودی گرفته تا سقف و دیوارهای این بنا نشان از هنر دست معماران ایرانی دارند.

از میان تمامی آثار تاریخی که در شهر یزد وجود دارد زندان اسکندر یزد مانند گوهری گرانبها می‌درخشد و سالیان زیادی است که محکم و استوار در جای خود باقی مانده است. درباره تاریخچه این زندان گفته شده است که اسکندر مقدونی در هنگام حمله به ایران به این مکان که در گذشته آن را «ری» می‌نامیدند، می‌رسد و تصمیم می‌گیرد که در این مکان زندانی به نام «کثه» بسازد تا زندانیان جنگی خود را در آن نگه دارد.

این تصمیم تبدیل به یکی از زیباترین یادگاری‌های معماری ایران مبدل می‌شود. اگرچه این زندان اندکی از آبادی به دور بود اما پس از گذشت سالیان طولانی به دستور یزدگرد اول در اطرافش شهری به نام یزدان‌شهر بناگردید و زندان اسکندر به مدرسه تبدیل شد. مکانی که در گذشته جایی برای نگهداری اسیران جنگی بوده است به مکانی جهت تعلیم و تربیت تبدیل می‌شود و لقب «دار العلم» را برای یزد به ارمغان می‌آورد.

قدمت زندان اسکندر یزد

ساخت زندان اسکندر یزد به حدود 8 قرن پیش باز می‌گردد و اسناد باقی مانده حاکی از آن است که این ساختمان در سال 631 هجری قمری توسط ضیاالدین حسین رضی ساخته شده است. تکمیل بنای این زندان 74 سال به طول انجامید؛ دو فرزند ضیاالدین به نام‌های جدالدین حسن و شرف‌الدین علی کار پدر را به انتها رساندند تا برای سالیانی دراز، محکم و استوار بر جا بماند و شهرت آن زبانزد تمامی باستان شناسان دنیا شود. البته برخی از مردم محلی درباره این محلی تاریخی بر این باورند که مدرسه رضاییه یزد قسمتی از خانه‌های باقی مانده خاندان رضی است. این بنای تاریخی که در ابتدا زندان بود؛ بعدها به مکانی برای تعلیم علوم مختلف به مشتاقان علم تبدیل شد.

مدرسه ضیائیه یزد پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل آسیب‌های زیادی که متحمل شده بود توسط استاد آخوند خرمی مرمت و بازسازی شد. در مصالح استفاده شده برای مرمت به جای خشت از آجر استفاده شد تا این بنا دوباره زیبایی خود را به دست بیاورد و بازهم مانند گذشته محکم و استوار برای آیندگان باقی بماند.

قسمت های مختلف مدرسه ضیائیه یزد که در زیر به آنها اشاره شده است:

  • گنبد زندان اسکندر یزد
  • شبستان مدرسه ضیاییه یزد
  • بادگیر زندان اسکندر یزد
  • موزه مدرسه ضیاییه یزد
  • چاه زندان

 

جاذبه های نزدیک به زندان اسکندر

زندان اسکندر یزد در محله فهادان قرار دارد؛ این محله از قدیمی‌ترین محله‌های شهر یزد محسوب می‌شود. از این‌رو آثار تاریخی زیادی در مجاورت این زندان قرار دارد. پس پیشنهاد می‌دهیم بازدید از جاذبه‌های دیگر را نیز از دست ندهید؛ برخی از این جاذبه‌ها عبارتند از:

  • خانه لاری‌ها
  • خانه عرب‌زاده
  • بقعه دوازده امام

همانطور که مطالعه کردید زندان اسکندر یزد پیشینه جذابی از یک زندان مخوف تا تبدیل شدن به مکانی برای تعلیم و تربیت دارد. بنابراین بازدید از این مکان تاریخی درس‌های بسیاری برای ما خواهد داشت؛ هیچ چیزی ماندگار نیست و هرآنچه پیرامون ما قرار دارد قابل تغییر و بهتر شدن است.

مدرسه
امام زاده

زندان اسکندر کجاست؟

یزد، نزدیکی حسینه بزرگ فهادان
برای نمایش در گوگل مپ روی نقشه بزنید.

پیشنهاد ما: الان سفر کنید.

الان زمان مناسبی برای سفر به است. فروردین ،اردیبهشت ،شهریور ،مهر ،آبان ،آذر و اسفند زمان مناسبی برای سفر به این منطقه است.
0 / 0 امتیاز

رزرو ویلا و اقامتگاه در زندان اسکندر

متاسفانه در این مقصد اقامتگاهی برای نمایش نداریم ^_^

با ثبت درخواست رزرو میتوانیم در اسرع وقت در این مقصد یا نزدیک به آن اقامتگاهی برایتان پیدا کنیم.

تورها و تجربه‌های زندان اسکندر

متاسفانه توری برای زندان اسکندر پیدا نکردیم:(

بقیه تورها را ببینید یا برای تورهای این مقصد هشدار ثبت کنید.

نقد و بررسی

نقد و بررسی زندان اسکندر
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد

پرسش و پاسخ

پاسخ پرسش‌های خود را از مشاوران آشنا به منطقه بگیرید.
سوال جدیدی بپرسید
شما هم امتیاز بدهید:
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
امتیاز 0 از 5 / 0 امتیاز
سهولت دسترسی
پوشش اینترنت
حمل و نقل عمومی
سطح امکانات
تمیزی مقصد
آیا این صفحه برای شما مفید بود؟