هیچهایک چیست؟ تمام فوت و فن سفر هیچ هایک

هیچهایک چیست؟

هیچهایک روش خاصی برای سفری هیجان انگیز است. روشی که در فارسی به آن رایگان سواری یا مرامی سواری هم گفته می‌شود. در این مطلب بررسی می‌کنیم که هیچ هایک چیست و برای هیچ هایگینگ چه نکاتی باید رعایت شود. همچنین مقاصد مناسب و لوازمی را که در این نوع سفر باید به همراه داشت مورد بحث قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

هیچهایک چیست؟

همانطور که گفتیم هیچهایک به رایگان سواری هم معروف است. رایگان سواری به روش خاصی از سفر گفته می‌شود که در آن فرد کوله پشتی خود را برمی‌دارد و پای پیاده به مسافرت می‌پردازد. در این نوع سفر به ندرت از ماشین استفاده می‌شود. هیچ هایکر بعد از بازدید از جاهای دیدنی مقصد مورد نظرش کنار جاده می‌ایستد و انگشت شست خود را بالا می‌گیرد تا راننده‌ای مرامی او را سوار کرده و تا مقصد بعدی با خود همسفر کند. به این صورت هزینه‌های سفر تا حدود زیادی کمتر می‌شود.

هیچهایکرها برای اقامت خود معمولا از روش کمپ زنی در طبیعت استفاده می‌کنند و هزینه‌ای برای اقامت نیز نمی‌پردازند. با توجه به این توضیحات می‌توان گفت این روش سفر برای عاشقان سفر و طبیعت دوستان بسیار مناسب است. اکنون که فهمیدید هیچهایک چیست احتمالا افرادی را در که فضای مجازی تصاویر متعددی از سراسر کشور یا حتی جهان به اشتراک می‌گذارند و خود را هیچهایکر معرفی می‌کنند، بهتر درک کنید.

هیچ هایک

هیچ هایکینگ یا سواری رایگان

نکاتی که باید در هیچهایک رعایت کنید

برای یک هیچ هایکینگ راحت‌تر بهتر است نکاتی رعایت شده و یک سری وسیله‌های ضروری را به همراه داشت. برای مثال به همراه داشتن و پوشیدن لباس‌هایی به رنگ روشن یکی از نکات مهم برای هر هیچهایکر به شمار می‌رود. همچنین داشتن کیف و کوله پشتی مناسب نیز نکته مهمی برای یک سفر هیچهایکی راحت است. از طرفی توصیه می‌کنیم کیف کوچکتری برای حمل لوازم ضرورتری مانند پول و مدارک به همراه داشته باشید.

علاوه‌بر نکات گفته شده لوازمی نیز وجود دارد که برای این نوع خاص از سفر بسیار مهم هستند. این لوازم عبارتند از:
• نقشه
• کلاه
• چاقوی جیبی
• چتر یا پانچو
• کرم ضدآفتاب
• خوارکی‌های سبک
• ماژیک و کاغذ
• پاوربانک
• پول نقد

اگر اهل هیچ هایکینگ هستید برای آنکه وسیله‌ای را از قلم نیندازید می‌توانید یک چک لیست سفر تهیه کنید.

مرامی سواری یا هیچ هایک

هیچهایک، سفر کردن رایگان

چگونه امنیت در سفرهای هیچ هایک را افزایش دهیم؟

امنیت یکی از مهم‌ترین نکات در سفرهای هیچهایکی به شمار می‌رود. چرا که سفر با خودروهایی که هیچگونه شناختی از راننده آن در دست نیست، می‌تواند خطرناک باشد. همچنین هیچ هایک در جاده‌های شلوغ نیز می‌تواند خطرناک باشد. با این حال نکاتی وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توان احتمال خطر را تا کمتر از ۱۰ درصد کاهش داد.

به عنوان مثال یک هیچهایکر تا جایی که ممکن است باید از لباس‌هایی به رنگ روشن استفاده کند. این مورد یکی از ضرورترین نکات امنیتی برای یک سفر هیچهایکی است. چرا که هنگام ایستادن کنار جاده برای پیدا کردن ماشین، باید به اندازه کافی قابل رویت باشد تا مشکلی پیش نیاید؛ زیرا در صورتی که لباس رنگ تیره بپوشید ممکن است راننده‌ها شما را نبینند و با شما برخورد کنند.

دومین نکته اعتماد به حس ششم است. اگر به عنوان یک هیچهایکر کنار جاده‌ای منتظر ماشینی بودید، اگر احساس خوبی نسبت به آن ماشین یا راننده‌اش نداشتید هرگز سوار نشوید. سعی کنید قبل از سوار شدن چند کلامی با راننده صحبت کنید و لحن و صحبت‌های او را آنالیز کنید.

داخل خودرو نیز سعی کنید هوشیاری خود را به طور کامل حفظ کنید و تا جای ممکن از خوابیدن بپرهیزید. بهتر است در اولین فرصت مشخصات ماشین و شماره پلاک آن را برای نزدیک‌ترین دوستان خود ارسال کنید تا در صورت بروز مشکل دسترسی به خودرو راحت‌تر باشد.

همچنین بهتر است به تنهایی به هیچهایکینگ نروید. همیشه یک همراه و همسفر داشته باشید تا در صورت گیر افتادن در شرایط بد احتمالی کمک حالتان باشد. از طرفی شب هنگام نیز برای هیچهایکرها اصلا زمان مناسبی نیست. چرا که امکان تصادف یا اتفاقات نامطلوب دیگر بسیار بالاتر بوده و احتمال خطر افزایش می‌یابد. بنابراین بهتر است شب را در چادر یا اقامتگاهی صبح کنید؛ برای این منظور اجاره ویلا انتخاب خوبی خواهد بود.

نکته بعدی حفاظت از لوازم و مدارک ضروری است. لوازم و مدارک ضروری و پول‌هایتان را تا جای ممکن در یک کیف جداگانه یا کیف‌های کمری قرار دهید. قرار دادن آن‌ها در کوله پشتی درست نیست. در این صورت اگر به طور اتفاقی کوله پشتی شما گم شد تا مورد سرقت قرار گرفت پول و مدارکتان در امان خواهد ماند.

چه مقاصدی برای هیچهایک مناسب است؟

کشورمان ایران همواره در صدر لیست بهترین کشورها برای هیچهایکینگ قرار دارد. توریست‌های خارجی اغلب از قیمت ارزان و مهمان نوازی افسانه‌ای ایرانی‌ها تعریف‌ و امنیت بالای ایران را تحسین کرده‌اند. به همین ترتیب سفر هیچهایکی در ایران بین علاقمندان ایرانی نیز به شدت رواج یافته و طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

مقاصدی که یک هیچهایکر در ایران می‌تواند از آن‌ها بازدید کند معمولا جاهایی است که مسیر صعب‌ العبوری نداشته باشند و دسترسی به آن‌ها به خصوص با پای پیاده راحت باشد. همچنین مسیر ماشین رو خوبی هم داشته باشند تا رسیدن به آن‌ها با خودروهایی که به طور رایگان فرد را سوار می‌کنند سخت نباشد. از طرفی یک هیچهایکر معمولا جایی را برای بازدید انتخاب می‌کند که کمترین هزینه را برایش دربر داشته باشد.

از جمله چنین مناطقی می‌توان به جاذبه‌های طبیعی اشاره کرد که در میان هیچهایکرها طرفداران بسیاری دارد. جاذبه‌هایی مانند آبشارها، چشمه‌ها، رودخانه‌ها، جنگل‌ها، دریاها و دریاچه‌ها، پارک‌های طبیعی، کویر (مانند کویر مصر) و دشت‌ها (مانند دشت سوسن) و… معمول‌ترین جایی است که هیچهایکرها به آن علاقمندند. همچنین جاذبه‌های تاریخی که اغلب بازدید از آن‌ها هزینه خاصی نمی‌طلبد یکی دیگر از مقاصد مناسب برای هیچهایکینگ به شمار می‌روند.

بهترین مقاصد برای هیچ هایک

مقاصد مناسب برای هیچ هایکینگ

بهترین نقاط برای پیدا کردن ماشین

برای پیدا کردن ماشین احتیاط کنید و هر جایی از جاده نایستید، به خصوص کنار جاده‌های فرعی یا جاهایی پرت که عبور و مرور در آن‌ها کمتر است، احتمال خطر بسیار بیشتر می‌شود. توصیه می‌کنیم محل‌های شلوغ و پر رفت و آمدی مانند امکان زیر را برای پیدا کردن خودرو انتخاب کنید:
• نزدیک پمپ‌ بنزین‌ یا گاز
• نزدیک پلیس راه‌
• ایستگاه‌های هلال احمر
• ایستگاه‌های کامیون
• ایستگاه‌های اتوبوس
• جاده‌های متقاطع یا سر خروجی‌ها
• عوارضی‌ها

چه کشورهایی برای هیچهایک مناسب است؟

نظر چند نفر از معروف‌ترین هیچهایکرها در سایتی در مورد بهترین کشورها برای سفرهای هیچهایکی جمع‌ آوری شده و نتیجه نشان می‌دهد ایران در رتبه‌های برتر این لیست قرار دارد. سفر به ایران برای گردشگران خارجی بسیار ارزان و ساده است. همچنین جاهای دیدنی ایران نه فقط برای ایرانی‌ها بلکه برای مردم خارج از ایران نیز بسیار جذاب و خاص به شمار می‌رود.

علاوه بر کشور زیبایمان ایران، کشورهای دیگری هم برای هیچ هایکینگ مناسب و پرطرفدار هستند. از جمله این کشورها می‌توان به ونزوئلا، نیکاراگوئه، کامبوج،‌پاکستان،‌ اروپای شرقی، هند، بولیوی، ترکیه و فیلیپین اشاره کرد.

هیچ هایک برای چه افرادی مناسب است؟

هیچهایکینگ نوع خاصی از روش‌های متنوع سفر است که در آن باید برخی ویژگی‌های شخصیتی افراد پررنگ‌تر از سایرین باشد. در واقع این نوع سفر برای تمامی افراد مناسب نیست و صرف علاقه به سفر نمی‌تواند برای انتخاب روش هیچهایک کافی باشد.

افرادی که مایلند این روش خاص را انتخاب کنند، بهتر است در ابتدا میزان علاقه به ماجراجویی و شناخت ناشناخته‌ها را در خود تست کنند. یک هیچهایکر فردی است کنجکاو که همواره به دنبال کشف ناشناخته‌ها و ماجراجویی‌های جدید است. دیدن مکان‌ها و دیدنی‌های جدید احساس رضایت قلبی به او می‌دهد و یک‌جا ماندن برایش کسل کننده است.

در رتبه دوم ویژگی‌های لازم برای هیچهایکینگ، میزان تحمل بالا قرار دارد. این یعنی فرد مورد نظر باید تحمل بالایی در مقابل پذیرش مخاطرات و چالش‌های احتمالی داشته باشد. در واقع چنین فردی می‌تواند صبر و بردباری خوبی از خود در مقابل مشکلات احتمالی که در این روش سفر معمول‌اند،‌ نشان دهد.

سومین ویژگی مثبت نگر بودن است. اگر می‌خواهید هیچهاکر خوبی باشید،‌ بهتر است با نگاه مثبت‌تری به دنیا و اتفاقاتش بنگرید. یکی از ساده‌ترین مثال‌ها در این زمینه تفاوت نوع نگاه یک هیچهایکر و افراد عادی به رایگان سواری است. هیچهایکرها بر خلاف مردم عادی،‌ معمولا دید مثبت‌تری به راننده‌های جاده‌ای داشته و به راحتی خودروی مورد نظر خود را برای رایگان سواری انتخاب می‌کنند.

به عنوان ویژگی دیگر می‌توان به ساده پسند بودن اشاره کرد. در سفر هیچهایکی معمولا شرایط سفر و اقامت ساده‌تر از سفرهای معمولی و بعضا گران قیمت است.

هیچهایکینگ در ایران

سفر به شیوه هیچ هایک

اپلیکیشن های مفید برای هیچ هایک

سفرهای هیچهایکی معمولا پرفراز و نشیب بوده و قدم گذاشتن بر مناطقی ناشناخته را رقم می‌زنند. بنابراین بهتر است علاوه بر لوازم ضروری که اشاره شد، اپلیکشین‌هایی هم در موبایل خود نصب کنید تا در صورت نیاز مشکل خود را رفع کنید.
برای مثال اپلیکیشن‌هایی مانند دیکشنری یا ترنسلیت‌های صوتی که در ترجمه و برقراری ارتباط راحت‌تر در کشورهای خارجی به شما کمک می‌کنند.

همچنین اپلیکشن‌هایی مانند wifi map برای پیدا کردن اینترنت رایگان، کوچسرفینگ برای پیدا کردن اقامت گاه‌های ارزان و کم هزینه، rome 2rio برای پیدا کردن ساده‌تر مسیرهای موجود بین نقاط مختلف و… نیز در چنین سفری بسیار مفید خواهند بود.

سوالات متداول برای سفر به روش هیچهایکینگ

 1. هیچهایک به چه معناست؟ هیچهایکینگ یک روش رایگان سفر است که فرد هیچ هایکر بعد از بازدید از مقصد مورد نظر برای ادامه راه به کنار جاده رفته تا با راننده‌ها همراه شوند.
 2. اصول سفر به این روش چیست؟ برای این سفر حتما باید به طبیعت و کمپ زدن در طبیعت علاقه داشته باشید و آمادگی رویارویی با حوادث طبیعی را داشته باشید.
 3. بهترین مقاصد ایران برای هیچ هیکینگ کجاست؟ معمول‌ترین مقاصد برای این نوع سفر آبشارها، دشت‌ها، کویرها، جنگل‌ها و دیگر جاهای طبیعی است.

در این مطلب سوال اساسی هیچهایک چیست را پاسخ دادیم. همچنین در مورد امنیت در هیچهایک، مقاصد مناسب در این نوع سفر و نکاتی که باید رعایت شود، اطلاعاتی کسب کردیم. امیدواریم از سفرهای هیچهایکی پرهیجان خود لذت ببرید. اکنون که با هیچ هایکینگ آشنا شدید اگر تمایلی به این روش سفر ندارید اما در عین حال عاشق ماجراجویی هستید می‌توانید از خدمات تور داخلی به مقاصد بکر مانند ماسال، کویر کاراکال، تنگه واشی و… استفاده کنید. در آخر لطفا فراموش نکنید نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

امتیاز ۴.۷۹ از ۵ – ۱۰ رای
spinner در حال ثبت رای
اشتراک‌گذاری

یک نظر

 1. کیوان پاسخ

  چقدر جالب. به نظرم این نوع سفر خیلی هیجان انگیزه?? اینجوری می‌تونی بدون محدودیت هرجایی که دوست داری سفر کنی??

  1. سحر پاسخ

   دقیقا درسته خیلی کار هیجان انگیزیه و فکر کنم اگه دونفری این نوع سفر انجام بشه خیلی بهتره و از خطرش کم میشه.

 2. سپهر پاسخ

  من عاشق سفر هستم و تصمیم گرفتم که به‌شکل هیچهایک سفر کنم. به نظرم تجربه خیلی متفاوتی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو تور گردشگری از ایرانگرد