آلاشت کجاست؟ مسیر دسترسی + معرفی دیدنی ها

آلاشت

اگر دلتان یک جای خوش آب و هوا در فصل تابستان می‌خواهد، سفر به آلاشت در استان مازندران، گزینه خوبی است. این منطقه خنک ییلاقی آنقدر دلچسب است که هر کسی را در فصل تابستان سرحال می‌آورد. این شهر در نزدیکی سوادکوه قرار گرفته و جاذبه‌های بی‌نظیری دارد. اگر می‌خواهید بدانید آلاشت کجاست، چه دیدنی‌هایی دارد و بهترین زمان سفر به آن چه فصلی است تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

آلاشت کجاست؟

اگر برایتان این سوال پیش آمده که آلاشت کجاست؟ باید گفت که این شهر در نزدیکی سوادکوه در استان مازندران قرار دارد. همچنین به عنوان منطقه خنک ییلاقی برای اهالی مازندران در فصل تابستان محسوب می‌شود. ناگفته نماند که این شهر از سطح دریا حدود یک هزار و 800 متر ارتفاع دارد.

مسیر دسترسی به آلاشت مازندران

برای سفر به این شهر جذاب می‌توانید از مسیرهای دسترسی زیر استفاده کنید:

 • مسیر تهران به آلاشت با قطار: ابتدا بلیط قطار تهران به ساری را خریداری کرده و در ایستگاه پل سفید پیاده شوید. سپس با تاکسی به مسیر آلاشت بروید. ناگفته نماند که به وسیله قطار می‌توانید پل زیبای ورسک را هم تماشا کنید.
 • مسیر آلاشت با خودرو شخصی: ابتدا به جاده فیروزکوه رفته و بعد از گذشت از پل ورسک، با توجه به تابلوهای راهنمایی وارد این شهر شوید.

ناگفته نماند که این شهر ترمینال اتوبوس و فرودگاه هواپیمایی ندارد؛ اما می‌توانید از ایستگاه قطار یا هواپیمای شهرهای دیگر استفاده کنید و از آنجا ادامه مسیر آلاشت را با تاکسی بروید.

آلاشت کجاست

مسیر دسترسی (عکس: فرهاد قبادوند)

سفر به آلاشت و دیدنی‌های آن

شهر آلاشت یکی از جاهای دیدنی شمال است، این شهر تا سال 1352 روستا بود و پس از آن به عنوان شهر در تقسیم‌بندی کشوری لحاظ شد. این شهر شمالی و سرسبز کشورمان زادگاه رضاشاه پهلوی است.

با سفر به این شهر علاوه‌بر بازدید از طبیعتی سرسبز و بکر، مرتفع‌ترین رصدخانه کشور را نیز خواهید دید. جاهای دیدنی آلاشت به همین جا ختم نمی‌شود و در این شهر جاذبه‌های تاریخی زیادی مانند موزه مردم شناسی و خانه پدری رضاشاه پهلوی نیز وجود دارند.

بیشتر اهالی آلاشت به زبان مازندرانی یا مازنی صحبت می‌کنند. این شهر در دامنه‌های کوه قرار گرفته، از این‌رو کشاورزی در این شهر رونق ندارد و بیشتر مردم به فعالیت‌هایی مانند دامداری، تولید محصولات لبنی، تولید لباس پشمی و… می‌پردازند.

الاشت در استان مازندران

نمایی از شهر (عکس: فرهاد غفاری)

از آنجایی که آب‌وهوای این منطقه بسیار خنک است و آسمان صافی در شب دارد؛ جزو بهترین مکان‌ها برای رصد آسمان هم محسوب می‌شود. از این‌رو اگر به نجوم علاقه‌مند هستید؛ سفر به این شهر در فصل تابستان را از دست ندهید.

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که آلاشت چه معنایی دارد؟ بیشتر اهالی مازندران، این شهر را به عنوان آشیانه یا محل زندگی عقاب خطاب می‌کنند. زیرا این شهر در دامنه کوه‌ها قرار گرفته و عقاب‌های زیادی در حال پرواز بر فراز آسمان‌ها به چشم می‌خورند. آلاشت نیز به همین معناست.

در نهایت بد نیست بدانید که این شهر به عنوان محله قدیمی مازندران، جزو فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. در ادامه جاهای دیدنی این شهر را معرفی می‌کنیم.

جاهای دیدنی آلاشت

شاید برایتان عجیب باشد، اما در این منطقه خنک ییلاقی آنقدر جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بی‌نظیری وجود دارد که با تماشای آنها حسابی جسم و روح‌تان جلا می‌گیرد. جاهای دیدنی این شهر عبارتند از:

 • موزه مردم شناسی: این موزه خانه پدری رضاشاه پهلوی بوده که امروزه تبدیل به موزه مردم شناسی در این شهر شده است. در این موزه که ظاهری خشتی دارد، بیشتر سبک زندگی اهالی این شهر به نمایش گذاشته می‌شود.
 • محوطه تاریخی: در این شهر یک بافت تاریخی و قدیمی وجود دارد؛ در این محوطه بناهای خشتی به جامانده از دوران قاجار و موزه معروف این شهر به چشم می‌خورد. همچنین این بناهای خشتی جزو فهرست آثار ملی ایران هم محسوب می‌شوند.
 • رصدخانه: همانطور که گفتیم در این شهر مرتفع‌ترین رصدخانه کشور وجود دارد که پایگاه بسیاری از علاقه‌مندان ستاره شناسی محسوب می‌شود. این رصدخانه حدود یک هزار و 800 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. به همین علت این منطقه از آسمان صاف و پرستاره‌ای در شب برخوردار است.

  جاهای دیدنی آلاشت

  رصدخانه آلاشت (عکس: کوروش تهرانی)

 • روستای چرات: این روستا یکی از جاذبه‌های آلاشت مازندارن محسوب می‌شود که از زیبایی بی‌نظیری برخوردار است. در این روستا آبشار، غار و چشمه‌های مختلف به چشم می‌خورند، از این‌رو برای طبیعت‌گردی حسابی مناسب است.
 • روستای لیند: روستای لیند نیز از دیگر جاهای طبیعی این شهر محسوب می‌شود. این روستا جنگل زیبایی دارد که قدمت آن حدود 40 میلیون سال و برابر با قدمت جنگل هیرکانی است.

از دیگر جاهای دیدنی آلاشت مازندران می‌توانیم به رستم دکت، معبد دختر پاک، مسجد امام حسین و امامزاده حسن اشاره کنیم. ناگفته نماند که ورود آقایان به معبد دختر پاک ممنوع است.

بهترین زمان سفر به شهر آشیانه عقاب

ارتفاع نسبتا زیاد این شهر از سطح دریا باعث شده تا آب و هوایی بسیار سرد و کوهستانی داشته باشد. برای همین بهترین زمان سفر به این شهر، فصول تابستان و بهار است.

در فصل زمستان هم می‌توان به این شهر سفر کرد؛ اما جاده و کوهستان این شهر پر از برف بوده و ممکن است جاده بسته شود. ناگفته نماند که این شهر در فصل پاییز چشم‌انداز بسیار کاریزماتیکی دارد که اگر عکاس باشید یک لحظه هم دوربین خود را بر روی زمین نمی‌گذارید. زیرا آنقدر صحنه طبیعت این شهر بی‌نظیر است که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

طبیعت آلاشت مازندران

آلاشت (عکس: محمد امید)

در سفر به آلاشت کجا اقامت کنیم؟

برای اقامت در این شهر گزینه‌های زیادی از جمله هتل آپارتمان، اقامتگاه بوم‎‌گردی، اجاره ویلا و کلبه‌های چوبی و… وجود دارد. از این رو با توجه به سبک سفر خود، می‌توانید یکی از اقامتگاه های آلاشت را برای اقامت انتخاب کنید.

بهتر است بدانید که اگر خانه‌های روستایی یا کلبه‌های چوبی یا دیگر اقامتگاه های آلاشت را برای اقامت انتخاب کنید؛ شانس چشیدن غذاهای محلی خوشمزه را در اقامتگاه های آلاشت نیز دارید. از غذاهای محلی این شهر می‌توانیم به سبزی پلو با گردو، کئی پلا، شیش انداز، دیس کباب، خورش فسنجان و… اشاره کنیم.

در نهایت اگر قصد اقامت در اقامتگاه های آلاشت را ندارید؛ می‌توانید در منطقه‌های مجاز این شهر کمپ کنید. از این‌رو حتما قبل از سفر به این شهر، تمام تجهیزات طبیعت‌گردی خودتان را به همراه داشته باشید و از یک تورلیدر کمک بگیرید تا مشکلی از نظر اقامت برایتان پیش نیاید.

سوالات متداول در مورد سفر به شهر آشیانه عقاب

شاید در سفر به این منطقه خنک ییلاقی سوالاتی متداول برایتان پیش بیاید. پس بیایید تا نگاهی به اینگونه سوالات بیندازیم.

 1. چگونه به آلاشت برویم؟ برای سفر به این شهر از طریق مسیر زمینی، ابتدا باید به جاده فیروزکوه رفته و بعد از عبور پل ورسک سوادکوه به این شهر می‌رسید. از طریق مسیر راه آهن نیز باید بلیط قطار تهران به ساری را خریداری کرده و بعد در ایستگاه پل سفید پیاده شوید و با تاکسی به مسیر آلاشت بروید.
 2. چه زمانی به این منطقه سفر کنیم؟ از آنجایی که این شهر آب و هوای خنکی دارد؛ بهترین زمان سفر به این منطقه خنک ییلاقی فصل تابستان یا بهار است. در فصل زمستان و پاییز هم می‌توانید به این منطقه بروید؛ اما هوا به شدت سرد یا برفی است.
 3. چرا باید به این منطقه سفر کنیم؟ مرتفع‌ترین رصدخانه کشور در این شهر قرار دارد، به‌علاوه این شهر طبیعت بسیار زیبایی دارد. از این‌رو با سفر به این شهر هم می‌توانید ستاره شناسی دل‌انگیزی داشته باشید و هم می‌توانید سبک زندگی روستایی را برای چند روزی تجربه کنید.
 4. سوغات و صنایع دستی این شهر چیست؟ این شهر سوغات و صنایع دستی بی‌نظیری دارد که حیف است آنها را به عنوان یادگاری خریداری نکنید. سوغات این شهر شامل جاجیم، محصولات لبنی نظیر پنیر محلی، ماست محلی، شیر، دوغ محلی و… هستند. همچنین میوه‌ها و گیاهان دارویی این شهر نیز مزه فوق‌العاده‌ای دارند.

اکنون که می‎‌دانید آلاشت کجاست و چه جاذبه‌هایی دارد؛ نظر شما در مورد این شهر چیست؟ اگر تجربه سفر یا اطلاعات دیگری در مورد این شهر دارید، لطفا تجربه و نظرات خود را با ما و مخاطبان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

امتیاز ۴.۴۲ از ۵ – ۱۲ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو تور گردشگری از ایرانگرد