گورستان خالد نبی: معرفی + مسیردسترسی و بهترین فصل سفر

گورستان خالدنبی

خالد نبی نام گورستان و زیارتگاهی در یک منطقه کوهستانی در شمال شرق شهرستان گنبد کاووس در استان گلستان است. در این گورستان که از جاهای دیدنی شمال محسوب می‌شود قبرهایی با قدمت چندین هزار ساله‌ خواهید دید که اشکال عجیب و خاصشان توجه هر کسی را جلب می‌کند. در این مطلب قصد داریم گورستان خالد نبی را بیشتر بشناسیم و در مورد افسانه‌های خالدنبی و بهترین زمان سفر و شرایط اقامت در این منطقه اطلاعاتی به دست آوریم. با ما همراه باشید.

خالد نبی کجاست و چگونه باید به آنجا برویم؟

قبرستان خالد نبی یکی از اعجاب انگیزترین دیدنی‌های استان گلستان در شمال ایران است. این قبرستان از شهرستان گنبد کاووس ۹۰، کلاله ۶۲ و روستای گچی سو ۶ کیلومتر فاصله دارد. در روستایی به نام گوگجه داغ، قله‌ای بر فراز رشته کوه‌های مرتفع وجود دارد که در میان مردم محلی به قله قدرت شناخته می‌شود. در ارتفاع ۷۲۰ متری این قله گورستان باستانی معروف را می‌توانید ببینید.

مسیر دسترسی به گورستان خالد نبی

برای دسترسی به این قبرستان مسیرهای متفاوتی وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

  1. مسیر اول: خود را به گنبد کاووس برسانید. بعد از آن به روستای آق آباد سپس به تمر قره قوزی و در نهایت روستای گچی سو پایین بروید تا این گورستان تاریخی را ببینید.
  2. مسیر دوم: با استفاده از جاده شهید صیاد شیرازی خود را به روستای حاجی لر قلعه برسانید. بعد از این روستا مسیر شهر کلاله را در پیش بگیرید و سپس به روستای تمر قره قوزی بروید و در نهایت به روستای گچی سو پایین خواهید رسید.
  3. مسیر سوم: از شهر گرگان به سمت مینودشت و سپس گالیکش، کلاله، روستای تمر قره قوزی، روستای گچی سو پایین بروید تا به قبرستان تاریخی برسید.
قبرستان تاریخی خالدنبی

گورستان تاریخی (عکس: امید)

ماجرای گورستان نبی

حال که می‌دانیم خالد نبی کجاست بیایید ببینیم خالد نبی کیست و چرا این منطقه به چنین نامی معروف شده است. برخی معتقدند که خالد بن سنان در یمن می‌زیسته و برای اشاعه یکتاپرستی راهی ایران شد. در آن زمان ساسانیان بر ایران حکومت می‌کردند.

خالد خیلی زود مورد احترام و علاقه مردم ایران، به خصوص گنبد کاووس قرار گرفت. به طوری که مردم ترکمن او را بسیار عزیز می‌دانستند و نام خالد نبی را برای ایشان برگزیدند. پس از مرگ هم او را در ترکمن صحرا دفن کردند. گورستان سحرانگیز خالد نبی نامی است که محل دفن خالد بن سنان را نشان می‌دهد. طبق تحقیقات و نظر مورخین قدمت این قبر به دوران پارینه سنگی بازمی‌گردد.

در این گورستان علاوه بر مقبره خالد بن سنان بقعه دو نفر از نزدیک‌ترین یاران او نیز دیده می‌شود. یکی از آن‌ها چوپان آتا و دیگری عالم بابا است. مردم محلی برای آن‌ها نیز مقبره‌هایی ساخته‌‌اند. این مقبره‌ها ارزش معنوی بسیاری برای مردم داشته و سالانه افراد بسیاری برای زیارت و بازدید به این منطقه می‌روند.

به علاوه حدود ۶۰۰ قبر دیگر در این گورستان وجود دارد که هر کدام با سنگ‌های مخصوصی نشان دار شده‌اند. این سنگ‌ها را به شکل‌ اندام مرد و زن نسبت داده‌اند و به این صورت قبر زنان و مردان از هم تفکیک شده‌اند. طبق تحقیقات قبرستان متعلق به دوران ساسانی است. هر چند که برخی از محققان معتقدند این قبرها مختص دوران اسلامی نیست، چرا که شکل و شمایلشان هیچ شباهتی به قبرهای مسلمانان ندارد.

افسانه های قبرستان خالد نبی

یکی از معروف‌ترین افسانه‌ها در مورد سنگ‌های برافراشته شده در قبرستان که در میان مردمان محلی طرفدار زیادی دارد این است که این سنگ‌ها جسم افراد خالدنبی است که به اراده ایشان و به قدرت خدا تبدیل به سنگ شدند تا از دست دشمنان در امان بمانند. برخی نیز باور دارند این سنگ‌ها بدن دشمنان خالد و افرادش است که به اراده خداوند به سنگ تبدیل شده‌اند.

علاوه‌بر این باورهایی در مورد مقبره خالد بن سنان نیز در میان مردم محلی وجود دارد. اغلب مردم معتقدند در داخل مقبره سنگ‌های کروی شکلی وجود دارد که همگی هندوانه‌هایی هستند که به سنگ تبدیل شده‌اند. آن‌ها بر این باورند که این مکان در گذشته مزرعه هندوانه بوده که در اثر نفرین خالد به سنگ تبدیل شده است.

توجه: هیچ کدام از این افسانه‌ها منشا علمی نداشته و ثابت شده نیستند. همگی آن‌ها صرفا داستان‌هایی قدیمی هستند که نسل به نسل از گذشتگان به مردم امروزی منتقل شده‌‌اند.

خالد نبی در استان گلستان

قبرستان تاریخی (عکس: مهدی اردکانی)

بهترین زمان بازدید از خالدنبی

افسانه‌های این گورستان مرموز را شناختیم و فهمیدیم که خالد نبی کیست و چه گذشته‌ای در تاریخ طولانی این دیار داشت. حال نوبت سفر به این منطقه باستانی است. از آنجایی این گورستان تاریخی در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد، بهتر است فصل مناسبی را برای سفر انتخاب کنید. در حالت کلی بهترین فصل سفر به این گورستان معمولا فصل‌های تابستان و بهار است.

البته گرمای بیش از حد تابستان در این منطقه هم احساس می‌شود. همچنین سرمای روزهای اول بهار نیز در این منطقه کوهستانی چندان مناسب سفر نیست. بنابراین توصیه می‌شود از اوسط فروردین تا اواخر تیر برنامه سفر به گورستان خالد بن سنان را بچینید و از این پدیده اعجاب انگیز و طبیعت بکر و هوای پاکیزه‌اش لذت ببرید.

دیدنی های نزدیک به خالد نبی

در نزدیکی گورستان تاریخی خالد بن سنان دیدنی‌های دیگری هم وجود دارد که دیدنشان خالی از لطف نیست.

  1. چشمه خالد نبی: تنها چند متر آن طرف‌تر از بقعه خالد، چشمه‌ای خروشان وجود دارد که مردم محلی آب آن را شفابخش می‌دانند. اغلب اوقات گاو و گوسفندان خود را با آب این چشمه تطهیر می‌کنند و اگر دام‌هایشان بیمار بود از این آب به آن‌ها می‌نوشانند. به علاوه خود مردم نیز برای شفابخشی و تطهیر از آب این چشمه استفاده می‌کنند.
  2. درخت نظرکرده: یکی دیگر از دیدنی‌های نزدیک به این گورستان درختی عظیم به نام درخت نظرکرده است که در مقابل مقبره عالم بابا قرار دارد. این درخت ارزش معنوی ویژه‌ای در میان مردم دارد. چرا که معتقدند نزدیکی بیش از اندازه درخت به بقعه‌ها بی‌دلیل نیست و داستان‌هایی هم از آن در میان مردم نقل می‌شود. به همین دلیل به آن دخیل می‌بندند و برآورده شدن آرزو‌ها و نیازهایشان را از این درخت می‌خواهند.
  3. طبیعت و کوه های اطراف: همانطور که گفتیم قبرستان خالد نبی بر فراز کوه‌ها قرار دارد. از این‌رو مسیر رسیدن به این منطقه کوهستانی بوده و طبیعت بکری دارد که قدم زدن در آن روح آدمی را تازه می‌کند. برای کوهنوردی و رسیدن به گورستان بهتر است کفش مناسب به همراه داشته باشید. همچنین پس از بازدید از قبرستان خالد بن سنان می‌توانید از محیط کوهستانی و هوای پاکیزه اطراف نیز لذت ببرید. در آن ارتفاع به راحتی می‌توانید مراتع و کوه‌های سرسبز اطراف را ببینید که چگونه در میان مه سفید رنگ غرق شده‌ و حیوانات و درختان را به گرمی به آغوش پرسخاوت خود کشیده‌اند.
گورستان خالدنبی

قبرستان تاریخی خالد (عکس: حمیدرضا)

از دیگر دیدنی‌هایی که در فاصله نه چندان نزدیکی به خالدنبی قرار دارند می‌توان به چشمه زاو، چشمه آقسو، جنگل پلکانی گونیلی کلاله، گنبد کاووس، آبشار کبودوال و مقبره مخدوم قلی اشاره کرد. این اماکن با گورستان تاریخی فاصله نسبتا زیادی دارند، با این حال دیدنشان خالی از لطف نیست.

در بازدید از گورستان خالدنبی کجا اقامت کنیم؟

از آنجایی که گورستان و زیارتگا‌ه‌های خالدنبی در منطقه خوش آب و هوا و کوهستانی قرار دارند، ممکن است رسیدن و بازدید و زیارت از آن‌ها زمان زیادی طول بکشد. بنابراین شاید شما هم از آن دسته از افراد باشید که بخواهید مدت بیشتری را در این منطقه بمانید. برای اقامت در گورستان تاریخی خالد بن سنان گزینه‌های خوبی پیش‌رو خواهید داشت که از آن جمله می‌توان به اجاره ویلا اشاره کرد.

برای مثال می‌توانید در مسجد یا اتاق‌هایی که در کنار زیارتگاه‌ها ساخته شده بمانید. این اتاق‌ها معمولا برای رفع خستگی گردشگران و زائران هستند، با این حال امکان اقامت نیز در آن‌ها فراهم است. همچنین در روستا نیز می‌توانید از خانه‌های مخصوص گردشگران استفاده کنید و آن‌ها را برای یک یا چند شب اجاره کنید؛ همانطور که می‌دانید اجاره ویلا شمال در بین مسافران این منطقه طرفداران بیشتری نسبت به اقامت در هتل حتی بهترین هتل شمال دارد. زیرا این منطقه طبیعت زیبایی دارد و مسافران ترجیح می‌دهند ویلا اجاره کنند تا به طبیعت بکر نزدیک‌تر باشند.

به علاوه، در روستاهای اطراف نیز اقامتگاه‌های بوم گردی دایر است. برای مثال اقامتگاه بوم گردی ترکم اوی در روستای گچی سو یکی از بهترین گزینه‌ها به شمار می‌رود. اتاق‌های این اقامتگاه به سبک سنتی ترکمن ساخته شده‌اند که احساس خوبی از زندگی در یک محیط سنتی و در عین حال مدرن را در شما زنده خواهند کرد. از طرفی در این روستا نیز خانه‌های مسکونی اجاره‌ای در دسترس مسافران و گردشگران قرار دارد که با قیمت مناسب‌تری می‌توانید اجاره کنید.

در نهایت می‌توانید به شهرهای اطراف برگشته و از هتل‌های زیبا و مجهز آن‌ها برای اقامتی راحت‌تر استفاده کنید. برای مثال هتل قصر مینودشت در گلستان یکی از هتل‌های معروف و محبوب در میان مردم است.

در این مطلب با قبرستان خالدنبی و چه افسانه‌هایی در پس این گورستان مرموز وجود دارد. همچنین بررسی کردیم که در اصل خالد نبی کیست و چه ارتباطی با کشورمان دارد. همچنین در مورد بهترین زمان بازدید، دیدنی‌های نزدیک به گورستان خالد نبی و شرایط اقامت در این منطقه نیز صحبت کردیم. در آخر لطفا فراموش نکنید نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید.

امتیاز ۳.۹۳ از ۵ – ۶ رای
spinner در حال ثبت رای
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو تور گردشگری از ایرانگرد